cpplib 4.8-b20130224 - en to ja translation catalogue (197 entries)

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
ja: %s から %s への変換は iconv によってサポートされていません

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
ja: iconv 実装がありません。 %s から %s へ変換できません

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
ja: 文字 0x%lx は基本ソース文字集合内にありません

en: converting to execution character set
ja: 実行時文字集合を変換しています

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
ja: 文字 0x%lx は実行時文字集合では単一バイトではありません

en: Character %x might not be NFKC
ja: 文字 %x は NFKC では無いようです

en: universal character names are only valid in C++ and C99
ja: ユニバーサル文字名は C++ および C99 内でのみ有効です

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
ja: '\%c' の意味は古い (traditional) C では異なります

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
ja: _cpp_valid_ucn の中ですが UCN ではありません

en: incomplete universal character name %.*s
ja: 互換性のないユニバーサル文字名 %.*s です

en: %.*s is not a valid universal character
ja: %.*s は有効なユニバーサル文字ではありません

en: '$' in identifier or number
ja: 識別子または数字の中に '$' があります

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
ja: ユニバーサル文字 %.*s は識別の中では有効ではありません

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
ja: ユニバーサル文字 %.*s は識別子の最初の文字として有効ではありません

en: converting UCN to source character set
ja: UCN をソースの文字集合に変換しています

en: converting UCN to execution character set
ja: UCN を実行時文字集合に変換しています

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
ja: '\x' の意味は古い (traditional) C では異なります

en: \x used with no following hex digits
ja: \x が使用されましたが、それに続く十六進数がありません

en: hex escape sequence out of range
ja: 十六進エスケープシーケンスが範囲外です

en: octal escape sequence out of range
ja: 八進エスケープシーケンスが範囲外です

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
ja: '\a' の意味は古い (traditional) C では異なります

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
ja: 非 ISO 標準のエスケープシーケンス, '\%c'

en: unknown escape sequence: '\%c'
ja: 不明なエスケープシーケンス: '\%c'

en: unknown escape sequence: '\%s'
ja: 不明なエスケープシーケンス: '\%s'

en: converting escape sequence to execution character set
ja: エスケープシーケンスを実行時文字集合に変換しています

en: character constant too long for its type
ja: 文字定数が型に対して長すぎます

en: multi-character character constant
ja: 複数文字からなる文字定数

en: empty character constant
ja: 空の文字定数

en: failure to convert %s to %s
ja: %s から %s への変換に失敗しました

en: extra tokens at end of #%s directive
ja: 余分なトークンが #%s 指示の後にあります

en: #%s is a GCC extension
ja: #%s は GCC 拡張です

en: #%s is a deprecated GCC extension
ja: #%s は廃止された GCC 拡張です

en: suggest not using #elif in traditional C
ja: 古い (traditional) C では #elif を使用しないことを推奨します

en: traditional C ignores #%s with the # indented
ja: 古い (traditional) C では # がインデントされていると #%s を無視します

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
ja: インデントさた # がある古い (traditional) C では #%s を隠すことを推奨します

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
ja: マクロの引数への指示の埋め込みは移植性がありません

en: style of line directive is a GCC extension
ja: 行スタイル指示は GCC 拡張です

en: invalid preprocessing directive #%s
ja: 無効な前処理指示 #%s です

en: "defined" cannot be used as a macro name
ja: "defined" はマクロ名として使用できません

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
ja: "%s" は C++ の演算子のためマクロ名として使用できません

en: no macro name given in #%s directive
ja: #%s 指示の中でマクロ名が与えられていません

en: macro names must be identifiers
ja: マクロ名は識別子でなくてはいけません

en: undefining "%s"
ja: "%s" を未定義状態にしています

en: missing terminating > character
ja: 終端する > 文字がありません

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
ja: #%s は "FILENAME" または <FILENAME> が必要です

en: empty filename in #%s
ja: #%s 内のファイル名が空です

en: #include nested too deeply
ja: #include の入れ子が深すぎます

en: #include_next in primary source file
ja: #include_next が主のソースファイルにあります

en: invalid flag "%s" in line directive
ja: "%s" は line 指示では無効なフラグです

en: unexpected end of file after #line
ja: #line 後に予期しないファイル終端 (EOF) です

en: "%s" after #line is not a positive integer
ja: #line の後にある "%s" が正の整数ではありません

en: line number out of range
ja: 行番号が範囲外です

en: "%s" is not a valid filename
ja: "%s" は有効なファイル名ではありません

en: "%s" after # is not a positive integer
ja: # の後にある "%s" が正の整数ではありません

en: invalid #%s directive
ja: 無効な #%s 指示です

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
ja: 名前空間 "%s" 内に pragma を一致しない名前展開で登録しています

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
ja: pragma "%s" を名前展開有りおよび名前空間無しで登録しています

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
ja: "%s" を pragma および pragma 名前空間の両方として登録しています

en: #pragma %s %s is already registered
ja: #pragma %s %s は既に登録されています

en: #pragma %s is already registered
ja: #pragma %s は既に登録されています

en: registering pragma with NULL handler
ja: NULL ハンドラで pragma を登録しています

en: #pragma once in main file
ja: #pragma once がメインファイルにあります

en: invalid #pragma push_macro directive
ja: 無効な #pragma push_macro 指示です

en: invalid #pragma pop_macro directive
ja: 無効な #pragma pop_macro 指示です

en: invalid #pragma GCC poison directive
ja: #pragma GCC 汚染ディレクティヴが無効です

en: poisoning existing macro "%s"
ja: 既存のマクロ "%s' を汚染します

en: #pragma system_header ignored outside include file
ja: include ファイル外の #pragma system_header は無視されました

en: cannot find source file %s
ja: ソースファイル %s が見つかりません

en: current file is older than %s
ja: 現在のファイルは %s より古いです

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
ja: #pragma GCC %s ディレクティヴが無効です

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
ja: _Pramga が括弧で囲まれた文字列リテラルを受け取りました

en: #else without #if
ja: #else に #if がありません

en: #else after #else
ja: #else が #else の後ろにあります

en: the conditional began here
ja: その条件はここから始まります

en: #elif without #if
ja: #elif に #if がありません

en: #elif after #else
ja: #elif が #else の後ろにあります

en: #endif without #if
ja: #endif に #if がありません

en: missing '(' after predicate
ja: 述語の後ろの '(' を欠いています

en: missing ')' to complete answer
ja: 解を補完する ')' を欠いています

en: predicate's answer is empty
ja: 述語の解が空です

en: assertion without predicate
ja: 述語のないアサーションです

en: predicate must be an identifier
ja: 述語は識別子でなければなりません

en: "%s" re-asserted
ja: "%s" が再アサートされました

en: unterminated #%s
ja: 終端のない #%s

en: unterminated comment
ja: 終端されていないコメント

en: stdout
ja: 標準出力

en: fixed-point constants are a GCC extension
ja: 固定小数点定数は GCC 拡張です

en: invalid prefix "0b" for floating constant
ja: 浮動小数定数に対する無効な接頭辞 "0b" です

en: use of C99 hexadecimal floating constant
ja: C99 十六進浮動小数定数を使用しています

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
ja: 浮動小数定数に無効な接尾辞 "%.*s" があります

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
ja: 古い (traditional) C では "%.*s" 接尾辞は拒否されます

en: suffix for double constant is a GCC extension
ja: 倍精度定数の接尾辞は GCC 拡張です

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
ja: 十六進浮動小数定数に無効な接尾辞 "%.*s" があります

en: decimal float constants are a GCC extension
ja: 十進浮動小数定数は GCC 拡張です

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
ja: 整数定数に無効な接尾辞 "%.*s" があります

en: use of C++0x long long integer constant
ja: C++0x の long long 整数定数を使用しています

en: use of C99 long long integer constant
ja: C99 の long long 整数定数を使用しています

en: imaginary constants are a GCC extension
ja: 虚数定数は GCC 拡張です

en: binary constants are a GCC extension
ja: 二進定数は GCC 拡張です

en: integer constant is too large for its type
ja: 整数定数が型に対して大きすぎます

en: integer constant is so large that it is unsigned
ja: 整数定数が大きすぎるので unsigned になりました

en: missing ')' after "defined"
ja: "defined" の後ろの ')' がありません

en: operator "defined" requires an identifier
ja: "defined" 演算子は識別子を要求します

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
ja: （C++ では "%s" が "%s" の代替トークンです）

en: this use of "defined" may not be portable
ja: この "defined" の使用法は移植性がありません

en: user-defined literal in preprocessor expression
ja: 前処理式内のユーザ定義リテラル

en: floating constant in preprocessor expression
ja: 前処理式の中に浮動小数定数があります

en: imaginary number in preprocessor expression
ja: 前処理式の中に虚数があります

en: "%s" is not defined
ja: "%s" は定義されていません

en: assertions are a GCC extension
ja: アサーションは GCC 拡張です

en: assertions are a deprecated extension
ja: アサーションは廃止された拡張です

en: unbalanced stack in %s
ja: %s 内に釣り合いがとれていないスタックがあります

en: impossible operator '%u'
ja: 不可能な演算子 '%u' です

en: missing ')' in expression
ja: 式の中に ')' がありません

en: '?' without following ':'
ja: 後に ':' が続いていない '?' です

en: integer overflow in preprocessor expression
ja: 整数が前処理式内で溢れました

en: missing '(' in expression
ja: 式内に '(' がありません

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
ja: "%s" の左側の被演算子は実行時に符号を変更します

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
ja: "%s" の右側の演算子は実行時に符号を変更します

en: traditional C rejects the unary plus operator
ja: 古い (traditional) C では単項プラス演算子は拒否されます

en: comma operator in operand of #if
ja: カンマ演算子が #if の被演算子内にあります

en: division by zero in #if
ja: #if 内でゼロによる除算が行われました

en: NULL directory in find_file
ja: find_file 内に NULL ディレクトリがあります

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
ja: 一個以上の PCH ファイルが見つかりましたが、それらは無効です

en: use -Winvalid-pch for more information
ja: 詳細な情報に関しては -Winvalid-pch を使用してください

en: %s is a block device
ja: %s はブロックデバイスです

en: %s is too large
ja: %s は大きすぎます

en: %s is shorter than expected
ja: %s が本来よりも短いです

en: no include path in which to search for %s
ja: %s を探索するためのインクルードパスがありません

en: Multiple include guards may be useful for:
ja: 多重 include からの保護が有益となるでしょう:

en: cppchar_t must be an unsigned type
ja: cppchar_t は符号無し型でなければいけません

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
ja: 前処理の数値演算の最大精度は %lu ビットですが、ターゲットは %lu ビットを要求しています

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
ja: CPP 数値演算はターゲットの int 以上の精度がなければいけません

en: target char is less than 8 bits wide
ja: ターゲットの char が 8 ビットより小さいです

en: target wchar_t is narrower than target char
ja: ターゲットの wchar_t がターゲットの char より小さいです

en: target int is narrower than target char
ja: ターゲットの int がターゲットの char より小さいです

en: CPP half-integer narrower than CPP character
ja: CPP ハーフ整数は CPP character より小さいです

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
ja: このホストでの CPP は %lu ビット以上のワイド文字定数を扱えませんが、ターゲットは %lu ビットを要求しています

en: backslash and newline separated by space
ja: バックスラッシュと改行が空白で分割されました

en: backslash-newline at end of file
ja: ファイルの終りにバックスラッシュ-改行があります

en: trigraph ??%c converted to %c
ja: トライグラフ ??%c は %c に変換されました

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
ja: トライグラフ ??%c は無視されました。有効にするには -trigraphs を使用してください

en: "/*" within comment
ja: コメント内に "/*" があります

en: %s in preprocessing directive
ja: 前処理指示中に %s があります

en: null character(s) ignored
ja: null 文字は無視されました

en: `%.*s' is not in NFKC
ja: `%.*s' は NFKC ではありません

en: `%.*s' is not in NFC
ja: `%.*s' は NFC ではありません

en: attempt to use poisoned "%s"
ja: 汚染された '%s' 使おうとしています

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
ja: __VA_ARGS__ は C99 可変引数マクロ拡張でのみ出現できます

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
ja: 識別子 "%s" は C++ の特別な演算子名です

en: raw string delimiter longer than 16 characters
ja: 生の文字列区切りが 16 文字より大きいです

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
ja: 生の文字列区切り内に無効な文字 '%c' があります

en: unterminated raw string
ja: 終端されていない生の文字列です

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and identifier
ja: リテラルの接尾辞が無効です。C++11 では、リテラルと識別子の間にスペースを入れる必要があります。

en: null character(s) preserved in literal
ja: リテラル中で null 文字が確保されました

en: missing terminating %c character
ja: %c 文字での終端を欠いています

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
ja: C++ スタイルのコメントは ISO C90 では許可されていません

en: (this will be reported only once per input file)
ja: (これは入力ファイルにつき一回だけ報告されます)

en: multi-line comment
ja: 複数行のコメント

en: unspellable token %s
ja: 綴ることができないトークン %s です

en: macro "%s" is not used
ja: マクロ "%s" は使用されません

en: invalid built-in macro "%s"
ja: 無効な組み込みマクロ "%s" です

en: could not determine file timestamp
ja: ファイルのタイムスタンプを決定できません

en: could not determine date and time
ja: 日付と時間を決定できません

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
ja: __COUNTER__ が -fdirectives-only がある指示内で展開されました

en: invalid string literal, ignoring final '\'
ja: 文字列リテラルが無効です、最後の '\' を無視します

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
ja: "%s" と "%s" を貼付けましたが正常な前処理トークンとなりません

en: ISO C99 requires rest arguments to be used
ja: ISO C99 は使用されるべき残りのの引数を要求します

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
ja: マクロ "%s" は引数を %u 要求しますが、%u 個しか与えられていません

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
ja: マクロ "%s" に引数が %u 渡されましたが、%u しか受け取りません

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
ja: 終端されていない引数リストがマクロ "%s" を起動しようとしました

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
ja: 古い C では、関数型マクロ "%s" に引数が与えられねばなりません

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90 and ISO C++98
ja: マクロ %s を引数 %d で起動しました。空のマクロ引数は ISO C90 および ISO C++98 内では定義されていません

en: duplicate macro parameter "%s"
ja: マクロ仮引数 "%s" が重複しています

en: "%s" may not appear in macro parameter list
ja: "%s" はマクロ仮引数リストに現れてはなりません

en: macro parameters must be comma-separated
ja: マクロ仮引数はカンマ区切りされなければなりません

en: parameter name missing
ja: 仮引数名を欠いています

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
ja: 無名可変引数マクロは C99 で導入されました

en: ISO C does not permit named variadic macros
ja: ISO C では名前つき可変引数マクロを許しません

en: missing ')' in macro parameter list
ja: マクロ仮引数リストに ')' がありません

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
ja: '##' はマクロ展開の両端には出現できません

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
ja: ISO C99 ではマクロ名の後に空白が必要です

en: missing whitespace after the macro name
ja: マクロ名の後に空白がありません

en: '#' is not followed by a macro parameter
ja: '#' にマクロ仮引数名が続いていません

en: "%s" redefined
ja: "%s" が再定義されました

en: this is the location of the previous definition
ja: ここが以前の宣言がある位置です

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
ja: マクロ引数 "%s" は古い (traditional) C では文字列化されます

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
ja: cpp_macro_definition 内に無効なハッシュ型 %d があります

en: while writing precompiled header
ja: プリコンパイルヘッダ書き込み中

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
ja: %s: `%.*s' は汚染されているため使用できません

en: %s: not used because `%.*s' not defined
ja: %s: `%.*s' は定義されていないため使用できません

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
ja: %s: `%.*s' が `%s' として定義されていて、 `%.*s' ではないため使用できません

en: %s: not used because `%s' is defined
ja: %s: `%s' が定義されているため使用できません

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
ja: %s: `__COUNTER__' が無効なため使用できません

en: while reading precompiled header
ja: プリコンパイルヘッダを読み込み中

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
ja: マクロ "%s" を展開中に再帰が検出されました

en: syntax error in macro parameter list
ja: マクロ仮引数リストに構文エラーがあります
