iso_3166 - en to et translation catalogue (344 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
et: Afganistan

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
et: Afganistani Islamivabariik

note: name for ALA
en: Åland Islands
et: Ahvenamaa

note: name for ALB
en: Albania
et: Albaania

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
et: Albaania Vabariik

note: name for DZA
en: Algeria
et: Alžeeria

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
et: Alžeeria Demokraatlik Rahvavabariik

note: name for ASM
en: American Samoa
et: Ameerika Samoa

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
et: Andorra Vürstiriik

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
et: Angola Vabariik

note: name for ATA
en: Antarctica
et: Antarktis

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
et: Antigua ja Barbuda

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
et: Argentina Vabariik

note: name for ARM
en: Armenia
et: Armeenia

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
et: Armeenia Vabariik

note: name for AUS
en: Australia
et: Austraalia

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
et: Austria Vabariik

note: name for AZE
en: Azerbaijan
et: Aserbaidžaan

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
et: Aserbaidžaani Vabariik

note: name for BHS
en: Bahamas
et: Bahama

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
et: Bahama Ühendus

note: name for BHR
en: Bahrain
et: Bahrein

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
et: Bahreini Kuningriik

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
et: Bangladeshi Rahvavabariik

note: name for BLR
en: Belarus
et: Valgevene

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
et: Valgevene Vabariik

note: name for BEL
en: Belgium
et: Belgia

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
et: Belgia Kuningriik

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
et: Benini Vabariik

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
et: Bhutani Kuningriik

note: name for BOL
en: Bolivia, Plurinational State of
et: Boliivia Paljurahvuseline Riik

note: official_name for BOL
en: Plurinational State of Bolivia
et: Boliivia Paljurahvuseline Riik

note: common_name for BOL
en: Bolivia
et: Boliivia

note: name for BES, official_name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
et: Bonaire, Sint Eustatius ja Saba

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
et: Bosnia ja Hertsegoviina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
et: Bosnia ja Hertsegoviina

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
et: Botswana Vabariik

note: name for BVT
en: Bouvet Island
et: Bouvet’ saar

note: name for BRA
en: Brazil
et: Brasiilia

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
et: Brasiilia Liitvabariik

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
et: Briti India ookeani ala

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
et: Brunei Darussalami Riik

note: name for BGR
en: Bulgaria
et: Bulgaaria

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
et: Bulgaaria Vabariik

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
et: Burundi Vabariik

note: name for KHM
en: Cambodia
et: Kambodža

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
et: Kambodža Kuningriik

note: name for CMR
en: Cameroon
et: Kamerun

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
et: Kameruni Vabariik

note: name for CAN
en: Canada
et: Kanada

note: name for CPV
en: Cape Verde
et: Roheneemesaared (Cabo Verde)

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
et: Cabo Verde Vabariik

note: name for CYM
en: Cayman Islands
et: Kaimanisaared

note: name for CAF
en: Central African Republic
et: Kesk-Aafrika Vabariik

note: name for TCD
en: Chad
et: Tšaad

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
et: Tšaadi Vabariik

note: name for CHL
en: Chile
et: Tšiili

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
et: Tšiili Vabariik

note: name for CHN
en: China
et: Hiina

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
et: Hiina Rahvavabariik

note: name for CXR
en: Christmas Island
et: Jõulusaar

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
et: Kookossaared

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
et: Colombia Vabariik

note: name for COM
en: Comoros
et: Komoorid

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
et: Komoori Liit

note: name for COG
en: Congo
et: Kongo Vabariik

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
et: Kongo Vabariik

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
et: Kongo Demokraatlik Vabariik

note: name for COK
en: Cook Islands
et: Cooki saared

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
et: Costa Rica Vabariik

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
et: Elevandiluurannik (Côte d'Ivoire)

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
et: Côte d'Ivoire'i Vabariik

note: name for HRV
en: Croatia
et: Horvaatia

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
et: Horvaatia Vabariik

note: name for CUB
en: Cuba
et: Kuuba

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
et: Kuuba Vabariik

note: name for CYP
en: Cyprus
et: Küpros

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
et: Küprose Vabariik

note: name for CZE
en: Czech Republic
et: Tšehhi

note: name for DNK
en: Denmark
et: Taani

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
et: Taani Kuningriik

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
et: Djibouti Vabariik

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
et: Dominica Ühendus

note: name for DOM
en: Dominican Republic
et: Dominikaani Vabariik

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
et: Ecuadori Vabariik

note: name for EGY
en: Egypt
et: Egiptus

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
et: Egiptuse Araabia Vabariik

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
et: El Salvadori Vabariik

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
et: Ekvatoriaal-Guinea

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
et: Ekvatoriaal-Guinea Vabariik

note: name for EST
en: Estonia
et: Eesti

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
et: Eesti Vabariik

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
et: Etioopia

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
et: Etioopia Demokraatlik Liitvabariik

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
et: Falklandi saared

note: name for FRO
en: Faroe Islands
et: Fääri saared

note: name for FJI
en: Fiji
et: Fidži

note: official_name for FJI
en: Republic of Fiji
et: Fidži Vabariik

note: name for FIN
en: Finland
et: Soome

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
et: Soome Vabariik

note: name for FRA
en: France
et: Prantsusmaa

note: official_name for FRA
en: French Republic
et: Prantsuse Vabariik

note: name for GUF
en: French Guiana
et: Prantsuse Guajaana

note: name for PYF
en: French Polynesia
et: Prantsuse Polüneesia

note: name for ATF
en: French Southern Territories
et: Prantsuse Lõunaalad

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
et: Gaboni Vabariik

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
et: Gambia Vabariik

note: name for GEO
en: Georgia
et: Gruusia

note: name for DEU
en: Germany
et: Saksamaa

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
et: Saksamaa Liitvabariik

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
et: Ghana Vabariik

note: name for GRC
en: Greece
et: Kreeka

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
et: Kreeka Vabariik

note: name for GRL
en: Greenland
et: Gröönimaa

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
et: Guatemala Vabariik

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
et: Guinea Vabariik

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
et: Guinea-Bissau Vabariik

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
et: Guyana Vabariik

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
et: Haiti Vabariik

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
et: Heard ja McDonald

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
et: Püha Tool (Vatikani Linnriik)

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
et: Hondurase Vabariik

note: name for HKG
en: Hong Kong
et: Hongkong

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
et: Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond

note: name for HUN
en: Hungary
et: Ungari

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
et: Ungari Vabariik

note: name for ISL
en: Iceland
et: Island

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
et: Islandi Vabariik

note: official_name for IND
en: Republic of India
et: India Vabariik

note: name for IDN
en: Indonesia
et: Indoneesia

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
et: Indoneesia Vabariik

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
et: Iraan

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
et: Iraani Islamivabariik

note: name for IRQ
en: Iraq
et: Iraak

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
et: Iraagi Vabariik

note: name for IRL
en: Ireland
et: Iirimaa

note: name for IMN
en: Isle of Man
et: Mani saar

note: name for ISR
en: Israel
et: Iisrael

note: official_name for ISR
en: State of Israel
et: Iisraeli Riik

note: name for ITA
en: Italy
et: Itaalia

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
et: Itaalia Vabariik

note: name for JPN
en: Japan
et: Jaapan

note: name for JOR
en: Jordan
et: Jordaania

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
et: Jordaania Hašimiidi Kuningriik

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
et: Kasahstan

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
et: Kasahstani Vabariik

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
et: Kenya Vabariik

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
et: Kiribati Vabariik

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
et: Põhja-Korea

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
et: Korea Rahvademokraatlik Vabariik

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
et: Lõuna-Korea (Korea Vabariik)

note: name for KWT
en: Kuwait
et: Kuveit

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
et: Kuveidi Riik

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
et: Kõrgõzstan

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
et: Kirgiisi Vabariik

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
et: Laose Demokraatlik Rahvavabariik

note: name for LVA
en: Latvia
et: Läti

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
et: Läti Vabariik

note: name for LBN
en: Lebanon
et: Liibanon

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
et: Liibanoni Vabariik

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
et: Lesotho Kuningriik

note: name for LBR
en: Liberia
et: Libeeria

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
et: Libeeria Vabariik

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
et: Liibüa

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
et: Suur Liibüa Araabia Sotsialistlik Rahvadžamahirija

note: common_name for LBY
en: Libya
et: Liibüa

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
et: Liechtensteini Vürstiriik

note: name for LTU
en: Lithuania
et: Leedu

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
et: Leedu Vabariik

note: name for LUX
en: Luxembourg
et: Luksemburg

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
et: Luksemburgi Suurhertsogiriik

note: name for MAC
en: Macao
et: Aomen

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
et: Hiina Rahvavabariigi Aomeni erihalduspiirkond

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
et: Makedoonia

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
et: Endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik (Makedoonia Vabariik)

note: name for MDG
en: Madagascar
et: Madagaskar

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
et: Madagaskari Vabariik

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
et: Malawi Vabariik

note: name for MYS
en: Malaysia
et: Malaisia

note: name for MDV
en: Maldives
et: Maldiivid

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
et: Maldiivi Vabariik

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
et: Mali Vabariik

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
et: Malta Vabariik

note: name for MHL
en: Marshall Islands
et: Marshalli Saared

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
et: Marshalli Saarte Vabariik

note: name for MRT
en: Mauritania
et: Mauritaania

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
et: Mauritaania Islamivabariik

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
et: Mauritiuse Vabariik

note: name for MEX
en: Mexico
et: Mehhiko

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
et: Mehhiko Ühendriigid

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
et: Mikroneesia

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
et: Mikroneesia Liiduriigid

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
et: Moldova Vabariik

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
et: Moldova Vabariik

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
et: Monaco Vürstiriik

note: name for MNG
en: Mongolia
et: Mongoolia

note: name for MAR
en: Morocco
et: Maroko

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
et: Maroko Kuningriik

note: name for MOZ
en: Mozambique
et: Mosambiik

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
et: Mosambiigi Vabariik

note: name for MMR
en: Myanmar
et: Birma (Myanmar)

note: official_name for MMR
en: Republic of Myanmar
et: Myanmari Liidu Vabariik

note: name for NAM
en: Namibia
et: Namiibia

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
et: Namiibia Vabariik

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
et: Nauru Vabariik

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
et: Nepali Demokraatlik Liitvabariik

note: name for NLD
en: Netherlands
et: Holland

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
et: Madalmaade Kuningriik

note: name for NCL
en: New Caledonia
et: Uus-Kaledoonia

note: name for NZL
en: New Zealand
et: Uus-Meremaa

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
et: Nicaragua Vabariik

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
et: Nigeri Vabariik

note: name for NGA
en: Nigeria
et: Nigeeria

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
et: Nigeeria Liitvabariik

note: name for NFK
en: Norfolk Island
et: Norfolki saare ala

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
et: Põhja-Mariaanid

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
et: Põhja-Mariaani Ühendus

note: name for NOR
en: Norway
et: Norra

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
et: Norra Kuningriik

note: name for OMN
en: Oman
et: Omaan

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
et: Omaani Sultaniriik

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
et: Pakistani Islamivabariik

note: name for PLW
en: Palau
et: Belau

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
et: Belau Vabariik

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
et: Palestiina okupeeritud ala

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
et: Palestiina okupeeritud ala

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
et: Panama Vabariik

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
et: Paapua Uus-Guinea

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
et: Paraguay Vabariik

note: name for PER
en: Peru
et: Peruu

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
et: Peruu Vabariik

note: name for PHL
en: Philippines
et: Filipiinid

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
et: Filipiini Vabariik

note: name for POL
en: Poland
et: Poola

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
et: Poola Vabariik

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
et: Portugali Vabariik

note: name for QAT
en: Qatar
et: Katar

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
et: Katari Riik

note: name for REU
en: Reunion
et: Réunion

note: name for ROU
en: Romania
et: Rumeenia

note: name for RUS
en: Russian Federation
et: Venemaa Föderatsioon

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
et: Rwanda Vabariik

note: name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
et: Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
et: Saint Kitts ja Nevis

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
et: Saint Martin (Prantsuse osa)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
et: Saint-Pierre ja Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
et: Saint Vincent ja Grenadiinid

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
et: Samoa Iseseisvusriik

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
et: San Marino Vabariik

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
et: São Tomé ja Príncipe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
et: São Tomé ja Príncipe Demokraatlik Vabariik

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
et: Saudi Araabia

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
et: Saudi Araabia Kuningriik

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
et: Senegali Vabariik

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
et: Serbia Vabariik

note: name for SYC
en: Seychelles
et: Seišellid

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
et: Seišelli Vabariik

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
et: Sierra Leone Vabariik

note: name for SGP
en: Singapore
et: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
et: Singapuri Vabariik

note: official_name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
et: Sint Maarten (Hollandi osa)

note: name for SVK
en: Slovakia
et: Slovakkia

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
et: Slovaki Vabariik

note: name for SVN
en: Slovenia
et: Sloveenia

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
et: Sloveenia Vabariik

note: name for SLB
en: Solomon Islands
et: Saalomoni Saared

note: name for SOM
en: Somalia
et: Somaalia

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
et: Somaali Vabariik

note: name for ZAF
en: South Africa
et: Lõuna-Aafrika Vabariik

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
et: Lõuna-Aafrika Vabariik

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
et: Lõuna-Georgia ja Lõuna-Sandwichi saared

note: name for ESP
en: Spain
et: Hispaania

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
et: Hispaania Kuningriik

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
et: Sri Lanka Demokraatlik Sotsialistlik Vabariik

note: name for SDN
en: Sudan
et: Sudaan

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
et: Sudaani Vabariik

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
et: Suriname Vabariik

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
et: Svalbard ja Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
et: Svaasimaa

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
et: Svaasimaa Kuningriik

note: name for SWE
en: Sweden
et: Rootsi

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
et: Rootsi Kuningriik

note: name for CHE
en: Switzerland
et: Šveits

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
et: Šveitsi Konföderatsioon

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
et: Süüria Araabia Vabariik

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
et: Taiwan

note: name for TJK
en: Tajikistan
et: Tadžikistan

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
et: Tadžikistani Vabariik

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
et: Tansaania

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
et: Tansaania Ühendvabariik

note: name for THA
en: Thailand
et: Tai

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
et: Tai Kuningriik

note: name for TLS
en: Timor-Leste
et: Ida-Timor (Timor-Leste)

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
et: Timor-Leste Demokraatlik Vabariik

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
et: Togo Vabariik

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
et: Tonga Kuningriik

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
et: Trinidad ja Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
et: Trinidadi ja Tobago Vabariik

note: name for TUN
en: Tunisia
et: Tuneesia

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
et: Tuneesia Vabariik

note: name for TUR
en: Turkey
et: Türgi

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
et: Türgi Vabariik

note: name for TKM
en: Turkmenistan
et: Türkmenistan

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
et: Turksi ja Caicose saarte asumaa

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
et: Uganda Vabariik

note: name for UKR
en: Ukraine
et: Ukraina

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
et: Araabia Ühendemiraadid

note: name for GBR
en: United Kingdom
et: Suurbritannia

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
et: Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik

note: name for USA
en: United States
et: Ameerika Ühendriigid

note: official_name for USA
en: United States of America
et: Ameerika Ühendriigid

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
et: Ühendriikide väikesed hajasaared

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
et: Uruguay Idavabariik

note: name for UZB
en: Uzbekistan
et: Usbekistan

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
et: Usbekistani Vabariik

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
et: Vanuatu Vabariik

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
et: Venezuela Bolívari Vabariik

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
et: Venezuela Bolívari Vabariik

note: name for VNM
en: Viet Nam
et: Vietnam

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
et: Vietnami Sotsialistlik Vabariik

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
et: Briti Neitsisaared

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
et: Briti Neitsisaarte asumaa

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
et: USA Neitsisaared

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
et: Ühendriikide Neitsisaared

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
et: Wallis ja Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
et: Lääne-Sahara

note: name for YEM
en: Yemen
et: Jeemen

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
et: Jeemeni Vabariik

note: name for ZMB
en: Zambia
et: Sambia

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
et: Sambia Vabariik

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
et: Zimbabwe Vabariik

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
et: Valgevene NSV

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
et: Tšehhoslovakkia, Tšehhoslovakkia Sotsialistlik Vabariik

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
et: Ida-Timor

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
et: Ida-Saksamaa

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
et: Lääne-Saksamaa

note: historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
et: Hollandi Antillid

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
et: Panama Vabariik

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
et: Rumeenia Sotsialistlik Vabariik

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
et: Serbia ja Montenegro

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
et: NSVL, Nõukogude Liit, Nõukogude Sotsialistlik Vabariikide Liit

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
et: Jeemeni Demokraatlik Rahvavabariik

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
et: Jeemeni Araabia Vabariik

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
et: Jugoslaavia Sotsialistlik Liitvabariik
