apt 0.7.18 - en to ast translation catalogue (536 entries)

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ast: El paquete %s versión %s nun cumple una dependencia:

en: Unable to locate package %s
ast: Nun pue alcontrase'l paquete %s

en: Total package names:
ast: Total de nomes de paquetes:

en:   Normal packages:
ast:   Paquetes normales:

en:   Pure virtual packages:
ast:   Paquetes virtuales puros:

en:   Single virtual packages:
ast:   Paquetes virtuales cenciellos:

en:   Mixed virtual packages:
ast:   Paquetes virtuales amestaos:

en:   Missing:
ast:   Falten:

en: Total distinct versions:
ast: Versiones distintes en total:

en: Total distinct descriptions:
ast: Descriciones distintes en total:

en: Total dependencies:
ast: Dependencies totales:

en: Total ver/file relations:
ast: Relaciones versión/ficheru en total:

en: Total Desc/File relations:
ast: Relaciones descrición/ficheru en total:

en: Total Provides mappings:
ast: Mapes de provisiones en total:

en: Total globbed strings:
ast: Cadenes globalizaes en total:

en: Total dependency version space:
ast: Espaciu de dependencies de versión en total:

en: Total slack space:
ast: Espaciu ociosu en total:

en: Total space accounted for:
ast: Informe del total d'espaciu:

en: Package file %s is out of sync.
ast: El ficheru de paquetes %s nun ta sincronizáu.

en: You must give exactly one pattern
ast: Has de dar exautamente un patrón

en: No packages found
ast: Nun s'alcontraron paquetes

en: Package files:
ast: Ficheros de paquete:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
ast: La caché nun ta sincronizada, nun puede facese x-ref a un ficheru de paquete

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
ast: Paquetes na chincheta:

en: (not found)
ast: (nun s'alcontró)

note: Installed version
en:   Installed:
ast:   Instaláu:

en: (none)
ast: (dengún)

note: Candidate Version
en:   Candidate:
ast:   Candidatu:

en:   Package pin:
ast:   Chincheta de paquetes:

note: Show the priority tables
en:   Version table:
ast:   Tabla de versiones:

en: %s %s for %s compiled on %s %s
ast: %s %s pa %s compiláu en %s %s

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] add file1 [file2 ...]
           apt-cache [options] showpkg pkg1 [pkg2 ...]
           apt-cache [options] showsrc pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache is a low-level tool used to manipulate APT's binary
    cache files, and query information from them
    
    Commands:
       add - Add a package file to the source cache
       gencaches - Build both the package and source cache
       showpkg - Show some general information for a single package
       showsrc - Show source records
       stats - Show some basic statistics
       dump - Show the entire file in a terse form
       dumpavail - Print an available file to stdout
       unmet - Show unmet dependencies
       search - Search the package list for a regex pattern
       show - Show a readable record for the package
       depends - Show raw dependency information for a package
       rdepends - Show reverse dependency information for a package
       pkgnames - List the names of all packages in the system
       dotty - Generate package graphs for GraphViz
       xvcg - Generate package graphs for xvcg
       policy - Show policy settings
    
    Options:
      -h   This help text.
      -p=? The package cache.
      -s=? The source cache.
      -q   Disable progress indicator.
      -i   Show only important deps for the unmet command.
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
    See the apt-cache(8) and apt.conf(5) manual pages for more information.
ast: Usu: apt-cache [opciones] orde
         apt-cache [opciones] add ficheru1 [ficheru2 ...]
         apt-cache [opciones] showpkg paq1 [paq2 ...]
         apt-cache [opciones] showsrc paq1 [paq2 ...]
    
    apt-cache ye una ferramienta de baxu nivel usada pa remanar
    ficheros de caché binarios d'APT y consultar información d'ellos
    
    Ordes:
       add - Amesta un ficheru de paquete a la caché fonte
       gencaches - Creal dambes cachés, la de paquetes y la de fontes
       showpkg - Amuesa algo d'información xeneral d'un sólu paquete
       showsrc - Amuesa los rexistros de fonte
       stats - Amuesa dalgunes estadístiques básiques
       dump - Amuesa'l ficheru ensembre en formatu tersu
       dumpavail - Imprenta un ficheru disponible na salida estándar
       unmet - Amuesa dependencies nun atopáes
       search - Restola na llista de paquetes por el patrón d'una espresión regular
       show - Amuesa un rexistru lleíble pal paquete
       depends - Amuesa la información de dependencies en bruto d'un paquete
       rdepends - Amuesa la información de dependencies inverses d'un paquete
       pkgnames - Llista los nomes de tolos paquetes nel sistema
       dotty - Xenera gráfiques del paquete pa GraphViz
       xvcg - Xenera gráfiques del paquete pa xvcg
       policy - Amuesa los axustes de les normes
    
    Opciones:
      -h   Esti testu d'aida.
      -p=? La cache de paquetes.
      -s=? La cache de fontes.
      -q   Desactiva l'indicador de progresu.
      -i   Amuesa sólo les dependencies importantes de la orde incumplida.
      -c=? Lleer esti ficheru de configuración
      -o=? Conseña una opción de configuración arbitraria, ex -o dir::cache=/tmp
    Ver les páxines del manual apt-cache(8) y apt.conf(5) pa más información.

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 2.1r1 Disk 1'
ast: Da-y un nome a esti discu, como 'Debian 2.1r1 Discu 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press enter
ast: Inxerta un discu nel preséu y calca intro

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ast: Repite'l procesu colos demás CDs del conxuntu.

en: Arguments not in pairs
ast: Argumentos non empareyaos

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is a simple tool to read the APT config file
    
    Commands:
       shell - Shell mode
       dump - Show the configuration
    
    Options:
      -h   This help text.
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
ast: Usu: apt-config [opciones] orde
    
    apt-config ye una ferramienta pa lleer el ficheru de configuración d'APT.
    
    Ordes:
       shell - Mou shell
       dump - Amuesa la configuración
    
    Opciones:
      -h   Esti testu d'aida.
      -c=? Llee esti ficheru de configuración
      -o=? Conseña una opción de configuración arbitraria, p. ex.

en: %s not a valid DEB package.
ast: %s nun ye un paquete DEB válidu.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is a tool to extract config and template info
    from debian packages
    
    Options:
      -h   This help text
      -t   Set the temp dir
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
ast: Usu: apt-extracttemplates ficheru1 [ficheru2 ...]
    
    apt-extracttemplates ye un preséu pa sacar información de
    configuración y plantíes de paquetes de debian.
    
    Opciones:
    -h Esti testu d'aida.
    -t Define'l direutoriu temporal
    -c=? Llei esti ficheru de configuración
    -o=? Afita una opción de configuración arbitraria, p. ej. -o dir::cache=/tmp

en: Unable to write to %s
ast: Nun se pue escribir en %s

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
ast: Nun se pue alcontrar la versión de debconf. ¿Ta instaláu debconf?

en: Package extension list is too long
ast: La llista d'estensión de paquetes ye demasiao llarga

en: Error processing directory %s
ast: Error al procesar el direutoriu %s

en: Source extension list is too long
ast: La llista d'estensión de fontes ye demasiao llarga

en: Error writing header to contents file
ast: Error al escribir la cabecera al ficheru de conteníos

en: Error processing contents %s
ast: Error al procesar conteníos %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
ast: Uso: apt-ftparchive [escoyetes] orde
    Ordes: packages camin-binariu [ficheru-disvíos [prefixu-camin]]
              sources camin-fonte [ficheru-disvíos [prefixu-camin]]
              contents camin
              release camin
              generate config [grupos]
              clean config
    
    apt-ftparchive xenera índices p'archivos de Debian. Sofita dellos
    estilos de xeneración de reemplazos pa dpkg-scanpackages y
    dpkg-scansources, dende los automatizáos dafechu a los funcionales .
    
    apt-ftparchive xenera ficheros Package d'un árbol de .debs. El ficheru
    Package tien los conteníos de tolos campos de control de cada paquete,
    neto que la suma MD5 y el tamañu del ficheru. Puede usase un ficheru
    de disvíos pa forzar el valor de Priority y Section.
    
    De mou asemeyáu, apt-ftparchive xenera ficheros Sources pa un árbol
    de .dscs. Puede utilizase la opción --source-override pa conseñar un
    ficheru de disvíu de fonte.
    
    Les ordes «packages» y «sources» han d'executase na raiz de l'árbol.
    BinaryPath tien qu'apuntar a la base de la gueta recursiva, y el ficheru
    de disvíos tien que contener les marques de los disvíos. El prefixu de
    camín, si esiste, améstase a los campos de nome de ficheru. Darréu,
    un exemplu d'usu basáu nos archivos de Debian:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Escoyetes:
      -h    Esti testu d'aida
      --md5 Xenerar control MD5 
      -s=?  Ficheru de disvíu de fontes
      -q    Sele
      -d=?  Seleiciona la base de datos de caché opcional 
      --no-delink Activa'l mou de depuración de desenllaces
      --contents  Xenerar ficheru de conteníos de control
      -c=?  Lleer esti ficheru de configuración
      -o=?  Afita una escoyeta de configuración propia

en: No selections matched
ast: Nun concasó denguna seleición

en: Some files are missing in the package file group `%s'
ast: Falten dellos ficheros nel grupu de ficheros de paquete `%s'

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
ast: La BD corrompiose, ficheru renomáu como %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
ast: La DB ye antigua, tentando actualizar %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from a older version of apt, please remove and re-create the database.
ast: El formatu de la base de datos nun ye válidu. Si anovaste dende una versión anterior d'apt, desanicia y recrea la base de datos.

en: Unable to open DB file %s: %s
ast: Nun pudo abrise'l ficheru de BD %s: %s

en: Failed to stat %s
ast: Nun pudo lleese %s

en: Archive has no control record
ast: L'archivu nun tien rexistru de control

en: Unable to get a cursor
ast: Nun pudo algamase un cursor

en: W: Unable to read directory %s
ast: A: Nun pudo lleese'l direutoriu %s

en: W: Unable to stat %s
ast: A: Nun pudo lleese %s

en: W:
ast: A:

en: E: Errors apply to file
ast: E: Errores aplicables al ficheru

en: Failed to resolve %s
ast: Nun pudo resolvese %s

en: Tree walking failed
ast: Falló'l percorríu pol árbol

en: Failed to open %s
ast: Nun pudo abrise %s

en:  DeLink %s [%s]
ast:  Desenllazar %s [%s]

en: Failed to readlink %s
ast: Nun pudo lleese l'enllaz %s

en: Failed to unlink %s
ast: Nun pudo desenllazase %s

en: *** Failed to link %s to %s
ast: *** Falló enllazar enllazr %s a %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
ast:  Alcanzose'l llímite of %sB de desenllaz.

en: Archive had no package field
ast: L'archivu nun tien el campu paquetes

en:   %s has no override entry
ast:   %s nun tien la entrada saltos

en:   %s maintainer is %s not %s
ast:   el curiador de %s ye %s y non %s

en:   %s has no source override entry
ast:   %s nun tien la entrada saltos de fonte

en:   %s has no binary override entry either
ast:   %s tampoco nun tiene una entrada binaria de saltos

en: Internal error, could not locate member %s
ast: Error internu, nun se pue atopar el miembru %s

en: realloc - Failed to allocate memory
ast: realloc - Nun pudo allugase memoria

en: Unable to open %s
ast: Nun pudo abrise %s

en: Malformed override %s line %lu #1
ast: Saltu mal formáu %s llinia %lu #1

en: Malformed override %s line %lu #2
ast: Saltu mal formáu %s llinia %lu #2

en: Malformed override %s line %lu #3
ast: Saltu mal formáu %s llinia %lu #3

en: Failed to read the override file %s
ast: Nun pudo lleese'l ficheru de saltos %s

en: Unknown compression algorithm '%s'
ast: Algoritmu de compresión desconocíu '%s'

en: Compressed output %s needs a compression set
ast: La salida comprimida %s necesita un xuegu de compresión

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
ast: Falló criar un tubu IPC al soprocesu

en: Failed to create FILE*
ast: Nun pudo criase FICHERU*

en: Failed to fork
ast: Nun pudo biforcase

en: Compress child
ast: Comprimir fíu

en: Internal error, failed to create %s
ast: Error internu, nun pudo criase %s

en: Failed to create subprocess IPC
ast: Nun pudo criase'l soprocesu IPC

en: Failed to exec compressor
ast: Nun pudo executase'l compresor

en: decompressor
ast: descompresor

en: IO to subprocess/file failed
ast: Fallu na ES al soprocesu/ficheru

en: Failed to read while computing MD5
ast: Nun pudo lleese al computar MD5

en: Problem unlinking %s
ast: Problema al desenllazar %s

en: Failed to rename %s to %s
ast: Nun pudo renomase %s como %s

en: Y
ast: S

en: Regex compilation error - %s
ast: Error de compilación d'espresión regular - %s

en: The following packages have unmet dependencies:
ast: Los siguientes paquetes nun cumplen dependencies:

en: but %s is installed
ast: pero %s ta instaláu

en: but %s is to be installed
ast: pero %s ta pa instalar

en: but it is not installable
ast: pero nun ye instalable

en: but it is a virtual package
ast: pero ye un paquete virtual

en: but it is not installed
ast: pero nun ta instaláu

en: but it is not going to be installed
ast: pero nun va instalase

en:  or
ast:  o

en: The following NEW packages will be installed:
ast: Van instalase los siguientes paquetes NUEVOS:

en: The following packages will be REMOVED:
ast: Los siguientes paquetes van DESANICIASE:

en: The following packages have been kept back:
ast: Los siguientes paquetes tan reteníos:

en: The following packages will be upgraded:
ast: Los siguientes paquetes van actualizase:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ast: Los siguientes paquetes van DESACTUALIZASE:

en: The following held packages will be changed:
ast: Van camudase los siguientes paquetes reteníos:

en: %s (due to %s)
ast: %s (por %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ast: AVISU: Los siguientes paquetes esenciales van desaniciase.
    ¡Esto NUN hai que facelo si nun sabes esautamente lo que faes!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ast: %lu actualizaos, %lu nuevos instalaos,

en: %lu reinstalled,
ast: %lu reinstalaos,

en: %lu downgraded,
ast: %lu desactualizaos,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ast: %lu para desaniciar y %lu nun actualizaos.

en: %lu not fully installed or removed.
ast: %lu nun instalaos dafechu o desaniciaos.

en: Correcting dependencies...
ast: Iguando dependencies...

en:  failed.
ast:  falló.

en: Unable to correct dependencies
ast: Nun pudieron iguase les dependencies

en: Unable to minimize the upgrade set
ast: Nun pue amenorgase'l conxuntu d'actualización

en:  Done
ast:  Fecho

en: You might want to run `apt-get -f install' to correct these.
ast: Habríes d'executar `apt-get -f install' para igualo.

en: Unmet dependencies. Try using -f.
ast: Dependencies incumplíes. Téntalo usando -f.

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ast: AVISU: ¡Nun pudieron autenticase los siguientes paquetes!

en: Authentication warning overridden.
ast: Avisu d'autenticación saltáu.

en: Install these packages without verification [y/N]?
ast: ¿Instalar esos paquetes ensin verificación [s/N]?

en: Some packages could not be authenticated
ast: Dellos paquetes nun pudieron autenticase

en: There are problems and -y was used without --force-yes
ast: Hai problemes y utilizose -y ensin --force-yes

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ast: Error internu, ¡InstallPackages llamose con paquetes frañaos!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ast: Fai falta desaniciar los paquetes pero desaniciar ta torgáu.

en: Internal error, Ordering didn't finish
ast: Error internu, ordenar nun finó

en: Unable to lock the download directory
ast: Nun pue bloquiase'l direutoriu de descarga

en: The list of sources could not be read.
ast: Nun pudo lleese la llista de fontes.

en: How odd.. The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ast: Que raro.. Los tamaños nun concasen, escribe a apt@packages.debian.org

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ast: Hai que descargar %sB/%sB d'archivos.

en: Need to get %sB of archives.
ast: Hai que descargar %sB d'archivos.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
ast: Tres d'esta operación, van usase %sB d'espaciu de discu adicional.

en: After this operation, %sB disk space will be freed.
ast: Tres d'esta operación, van lliberase %sB d'espaciu de discu.

en: Couldn't determine free space in %s
ast: Nun pue determinase l'espaciu llibre de %s

en: You don't have enough free space in %s.
ast: Nun tienes espaciu libre bastante en %s.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
ast: Conseñose Trivial Only pero ésta nun ye una operación trivial.

en: Yes, do as I say!
ast: Sí, ¡facer lo que digo!

en: You are about to do something potentially harmful.
    To continue type in the phrase '%s'
     ?]
ast: Tas a piques de facer daqué potencialmente dañible.
    Pa continuar escribe la frase '%s'
     ?]

en: Abort.
ast: Encaboxar.

en: Do you want to continue [Y/n]?
ast: ¿Quies continuar [S/n]?

en: Failed to fetch %s  %s
ast: Falló algamar %s  %s

en: Some files failed to download
ast: Dellos ficheros nun pudieron descargase

en: Download complete and in download only mode
ast: Descarga completa y en mou de sólo descarga

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
ast: Nun pudieron algamase dellos archivos, ¿seique executando apt-get update o tentando --fix-missing?

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ast: --fix-missing y cambéu de mediu nun ta sofitao actualmente

en: Unable to correct missing packages.
ast: Nun pudieron iguase los paquetes que falten.

en: Aborting install.
ast: Encaboxando la instalación.

en: Note, selecting %s instead of %s
ast: Nota, escoyendo %s nel llugar de %s

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
ast: Saltando %s, ya ta instalau y la actualización nun ta activada.

en: Package %s is not installed, so not removed
ast: El paquete %s nun ta instalau, nun va desaniciase

en: Package %s is a virtual package provided by:
ast: El paquete %s ye un paquete virtual ufríu por:

en:  [Installed]
ast:  [Instaláu]

en: You should explicitly select one to install.
ast: Has d'escoyer esplícitamente unu pa instalar.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
ast: El paquete %s nun ta disponible, otru paquete refierse a él.
    Esto puede significar que falta el paquete, ta arrumbáu, o sólo
    ta disponible dende otra fonte

en: However the following packages replace it:
ast: Sicasí, los siguientes paquetes reemplacenlu:

en: Package %s has no installation candidate
ast: El paquete %s nun tien candidatu pa instalación

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
ast: La reinstalación de %s nun ye dable, nun pue descargase.

en: %s is already the newest version.
ast: %s yá ta na versión más nueva.

en: Release '%s' for '%s' was not found
ast: Nun s'alcontró la distribución '%s' pa '%s'

en: Version '%s' for '%s' was not found
ast: Nun s'alcontró la versión '%s' pa '%s'

en: Selected version %s (%s) for %s
ast: Escoyida la versión %s (%s) pa %s

en: No source package '%s' picking '%s' instead
ast: Nenguna fonte de paquetes'% s' esbillada '% s' ehí

en: The update command takes no arguments
ast: La orde update nun lleva argumentos

en: Unable to lock the list directory
ast: Nun pudo bloquiase'l direutoriu de llista

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
ast: Suponse que nun vamos esborrar coses; nun pue entamase AutoRemover

en: The following packages were automatically installed and are no longer required:
ast: Los siguientes paquetes instalaronse de manera automática y ya nun se necesiten:

en: Use 'apt-get autoremove' to remove them.
ast: Usa 'apt-get autoremove' pa desinstalalos.

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
ast: Hmm, paez que AutoRemover destruyó daqué, lo que nun tendría
    por qué pasar. Por favor, unvía un informe de fallu escontra apt.

note: if (Packages == 1) { c1out << endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
ast: La siguiente información pue aidar a resolver la situación:

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
ast: Error internu, AutoRemover rompió coses

en: Internal error, AllUpgrade broke stuff
ast: Error internu, AllUpgrade rompió coses

en: Couldn't find task %s
ast: Nun pudo alcontrase la tarea %s

en: Couldn't find package %s
ast: Nun pudo alcontrase'l paquete %s

en: Note, selecting %s for regex '%s'
ast: Nota, escoyendo %s pa la espresión regular '%s'

en: %s set to manually installed.
ast: %s axustáu como instaláu manualmente.

en: You might want to run `apt-get -f install' to correct these:
ast: Habríes d'executar `apt-get -f install' para iguar estos:

en: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
ast: Dependencies ensin cubrir. Tenta 'apt-get -f install' ensin paquetes (o conseña una solución).

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ast: Dellos paquetes nun pudieron instalase. Esto puede significar que
    conseñaste una situación imposible o, si tas usando la distribución
    inestable, que dellos paquetes necesarios nun se crearon o que
    s'allugaron fuera d'Incoming.

en: Broken packages
ast: Paquetes frañaos

en: The following extra packages will be installed:
ast: Instalaránse los siguientes paquetes extra:

en: Suggested packages:
ast: Paquetes afalaos:

en: Recommended packages:
ast: Paquetes encamentaos

en: Calculating upgrade...
ast: Calculando l'autualización...

en: Failed
ast: Falló

en: Done
ast: Fecho

en: Internal error, problem resolver broke stuff
ast: Error internu, l'iguador de problemes frañó coses

en: Must specify at least one package to fetch source for
ast: Has de conseñar polo menos un paquete p'algamar so fonte

en: Unable to find a source package for %s
ast: Nun pudo alcontrase un paquete fonte pa %s

en: Skipping already downloaded file '%s'
ast: Saltando'l ficheru yá descargáu '%s'

en: You don't have enough free space in %s
ast: Nun hai espaciu llibre bastante en %s

en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ast: Hai falta descargar %sB/%sB d'archivos fonte.

en: Need to get %sB of source archives.
ast: Hai falta descargar %sB d'archivos fonte.

en: Fetch source %s
ast: Fonte descargada %s

en: Failed to fetch some archives.
ast: Falló la descarga de dellos archivos.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
ast: Saltando'l desempaquetáu de la fonte yá desempaquetada en %s

en: Unpack command '%s' failed.
ast: Falló la orde de desempaquetáu '%s'.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
ast: Comprueba qu'el paquete 'dpkg-dev' ta instaláu.

en: Build command '%s' failed.
ast: Falló la orde build '%s'.

en: Child process failed
ast: Falló el procesu fíu

en: Must specify at least one package to check builddeps for
ast: Hai que conseñar polo menos un paquete pa verificar les dependencies de construcción

en: Unable to get build-dependency information for %s
ast: Nun pudo algamase información de dependencies de construcción pa %s

en: %s has no build depends.
ast: %s nun tien dependencies de construcción.

en: %s dependency for %s cannot be satisfied because the package %s cannot be found
ast: La dependencia %s en %s nun puede satisfacese porque nun se puede atopar el paquete %s

en: %s dependency for %s cannot be satisfied because no available versions of package %s can satisfy version requirements
ast: La dependencia %s en %s nun puede satisfacese porque denguna versión disponible del paquete %s satisfaz los requisitos de versión

en: Failed to satisfy %s dependency for %s: Installed package %s is too new
ast: Nun se pudo satisfacer la dependencia %s pa %s: El paquete instaláu %s ye demasiao nuevu

en: Failed to satisfy %s dependency for %s: %s
ast: Fallu pa satisfacer la dependencia %s pa %s: %s

en: Build-dependencies for %s could not be satisfied.
ast: Les dependencies de construcción de %s nun pudieron satisfacese.

en: Failed to process build dependencies
ast: Fallu al procesar les dependencies de construcción

en: Supported modules:
ast: Módulos sofitaos:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a simple command line interface for downloading and
    installing packages. The most frequently used commands are update
    and install.
    
    Commands:
       update - Retrieve new lists of packages
       upgrade - Perform an upgrade
       install - Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
       remove - Remove packages
       autoremove - Remove automatically all unused packages
       purge - Remove packages and config files
       source - Download source archives
       build-dep - Configure build-dependencies for source packages
       dist-upgrade - Distribution upgrade, see apt-get(8)
       dselect-upgrade - Follow dselect selections
       clean - Erase downloaded archive files
       autoclean - Erase old downloaded archive files
       check - Verify that there are no broken dependencies
    
    Options:
      -h  This help text.
      -q  Loggable output - no progress indicator
      -qq No output except for errors
      -d  Download only - do NOT install or unpack archives
      -s  No-act. Perform ordering simulation
      -y  Assume Yes to all queries and do not prompt
      -f  Attempt to correct a system with broken dependencies in place
      -m  Attempt to continue if archives are unlocatable
      -u  Show a list of upgraded packages as well
      -b  Build the source package after fetching it
      -V  Show verbose version numbers
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
    See the apt-get(8), sources.list(5) and apt.conf(5) manual
    pages for more information and options.
                           This APT has Super Cow Powers.
ast: Usu: apt-get [opciones] comandu
           apt-get [opciones] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [opciones] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get ye una interface de llínia de comandos simple pa baxar ya
    instalar paquetes. L'usu más frecuente de comandos ye p'anovar
    ya instalar.
    
    Comandos:
       update - Algamar nueva llista de paquetes
       upgrade - Facer una anovación
       install - Instalar nuevos paquetes (pkg ye libc6 non libc6.deb)
       remove - Desaniciar paquetes
       autoremove - Desaniciar automáticamente tolos paquetes non usaos
       purge - Quitar y desaniciar paquetes
       source - Baxar fonte del archivu
       build-dep - Configurar dependencies pa los paquetes fonte
       dist-upgrade - Actualización de la distribución, ver apt-get(8)
       dselect-upgrade - Siguir seleiciones dselect
       clean - Esborrar los ficheros de ficheros baxaos
       autoclean - Esborrar ficheros de ficheros vieyos baxaos
       check - Verificar que nun hai dependencies frayaes
    
    Opciones:
      -h  Esti testu d'aida.
      -q  Salida Log - ensín indicación de progresu
      -qq Ensín salida excepto pa fallos
      -d  Baxar sólo - NON instalar o desempaquetar los archivos
      -s  Non aición. Facer una simulación ordenada
      -y  Asumir Yes pa toles entruges y nun visualizar la petición
      -f  Intentar correxir un sistema con dependencies frayaes
      -m  Intentar siguir si los archivos nun tan disponibles
      -u  Amosar una lilsta de paquetes que tan bien
      -b  Facer el paquete fonte dempues d'algamalu
      -V  Amosar númberos de versiones
      -c=? Lleer esti ficheru de configuración
      -o=? Afitar una opción de configuración arbitraria, p. ex. -o dir::cache=/tmp
    Ver lés páxines de los manuales d' apt-get(8), sources.list(5) y apt.conf(5)
    pa más información y opciones.
                           Esti APT tien Poderes de Super Vaca.

en: NOTE: This is only a simulation!
          apt-get needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
ast: NOTA: ¡Esto sólo ye una simulación!
           apt-get necesita privilexos de root pa la execución real.
           ¡Ten tamién en cuenta que'l bloquéu ta desactiváu,
           asina que nun dependen de la pertinencia de la verdadera situación actual!

en: Hit
ast: Oxe

en: Get:
ast: Des:

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ast: Descargaos %sB en %s (%sB/s)

en:  [Working]
ast:  [Tresnando]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press enter
ast: Cambeu de mediu: Por favor meti'l discu etiquetáu
     '%s'
    na unidá '%s' y calca Intro

en: Unknown package record!
ast: ¡Rexistru de paquetes desconocíu!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package files. The -s option is used
    to indicate what kind of file it is.
    
    Options:
      -h   This help text
      -s   Use source file sorting
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
ast: Usu: apt-sortpkgs [opciones] ficheru1 [ficheru2 ...]
    
    apt-sortpkgs ye un preséu cenciellu pa tresnar ficheros de paquetes.
    La opción -s úsase pa indicar qué triba de ficheru ye.
    
    Opciones:
    -h   Esti testu d'aida.
    -s   Usa ordenamientu de ficheros fonte
    -c=? Llei esti ficheru de configuración
    -o=? Afita una opción de configuración arbitraria, p. ej. -o dir::
    cache=/tmp

en: Bad default setting!
ast: ¡Mal axuste por omisión!

en: Press enter to continue.
ast: Calca Intro pa continuar.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
ast: ¿Quies desaniciar los ficheros .deb descargaos previamente?

en: Some errors occurred while unpacking. I'm going to configure the
ast: Ocurrieron dellos errores al desempaquetar. Va configurarse'l

en: packages that were installed. This may result in duplicate errors
ast: paquetes que s'instalaron. Esto pue causar errores duplicaos

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ast: o fallos causaos por dependencies que nun tán. Esto ta BIEN, sólo los fallos

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ast: enriba d'esti mensaxe son importante. Por favor, íguales y executa [I]nstall otra vuelta

en: Merging available information
ast: Fusionando información disponible

en: Failed to create pipes
ast: Fallu al crear les tuberíes

en: Failed to exec gzip
ast: Fallu al executar gzip

en: Corrupted archive
ast: Ficheru tollíu

en: Tar checksum failed, archive corrupted
ast: Falló la suma de control de tar, ficheru tollíu

en: Unknown TAR header type %u, member %s
ast: Testera  del TAR triba %u desconocida, miembru %s

en: Invalid archive signature
ast: Robla del ficheru inválida

en: Error reading archive member header
ast: Fallu al lleer la testera de miembru del ficheru

en: Invalid archive member header
ast: Testera de miembur del ficheru inválida

en: Archive is too short
ast: El ficheru ye perpequeñu

en: Failed to read the archive headers
ast: Falló al lleer les testeres del ficheru

en: DropNode called on still linked node
ast: Llamóse a DropNode nun nodu que ta entá enllazáu

en: Failed to locate the hash element!
ast: ¡Fallu al atopar l'elementu enllazáu!

en: Failed to allocate diversion
ast: Falló al allugar una desvíu

en: Internal error in AddDiversion
ast: Fallu internu en AddDiversion

en: Trying to overwrite a diversion, %s -> %s and %s/%s
ast: Intentando sobrescribir un desvíu, %s -> %s and %s/%s

en: Double add of diversion %s -> %s
ast: Doble suma de desvíu %s -> %s

en: Duplicate conf file %s/%s
ast: Ficheru de configuración duplicáu %s/%s

en: Failed to write file %s
ast: Falló la escritura nel ficheru %s

en: Failed to close file %s
ast: Falló al pesllar el ficheru %s

en: The path %s is too long
ast: La trayeutoria %s ye demasiao llarga

en: Unpacking %s more than once
ast: Desempaquetando %s más d'una vegada

en: The directory %s is diverted
ast: El direutorio %s ta desviáu

en: The package is trying to write to the diversion target %s/%s
ast: El paquete ta tentando escribir nel oxetivu desviáu %s/%s

en: The diversion path is too long
ast: La trayeutoria de desviación ye demasiao llarga

en: The directory %s is being replaced by a non-directory
ast: El direutoriu %s ta reemplazándose por un non-direutoriu

en: Failed to locate node in its hash bucket
ast: Fallu al atopar el nodu nel so bote d'enllaz

en: The path is too long
ast: La trayeutoria ye perllarga

en: Overwrite package match with no version for %s
ast: Sobreescribiendo concordancia del paquete ensin versión pa %s

en: File %s/%s overwrites the one in the package %s
ast: El ficheru %s/%s sobreescribe al que ta nel paquete %s

en: Unable to read %s
ast: Nun ye a lleer %s

en: Unable to stat %s
ast: Nun ye a lleer %s

en: Failed to remove %s
ast: Nun ye a desaniciar %s

en: Unable to create %s
ast: Nun ye a crear %s

en: Failed to stat %sinfo
ast: Nun ye a lleer %s

en: The info and temp directories need to be on the same filesystem
ast: Los direutorios info y temp tienen de tar nel mesmu sistema de ficheros

note: Build the status cache
en: Reading package lists
ast: Lleendo llista de paquetes

en: Failed to change to the admin dir %sinfo
ast: Fallu al camudar al direutoriu d'alministración %sinfo

en: Internal error getting a package name
ast: Fallu internu al obtener un Nome de Paquete

en: Reading file listing
ast: Lleendo llistáu de ficheros

en: Failed to open the list file '%sinfo/%s'. If you cannot restore this file then make it empty and immediately re-install the same version of the package!
ast: Nun pude abrir el ficheru de llista '%sinfo/%s'. ¡Si nun yes a restablecer esti ficheru entós crea ún baleru y darréu reinstala la mesma versión del paquete!

en: Failed reading the list file %sinfo/%s
ast: Fallu al lleer el ficheru de llista %sinfo/%s

en: Internal error getting a node
ast: Fallu internu al obtener un nodu

en: Failed to open the diversions file %sdiversions
ast: Fallu al abrir el ficheru de desviación %sdiversions

en: The diversion file is corrupted
ast: El ficheru de desviación ta tollíu

en: Invalid line in the diversion file: %s
ast: Llinia inválida nel ficheru de desviación: %s

en: Internal error adding a diversion
ast: Fallu internu al amestar una desviación

en: The pkg cache must be initialized first
ast: El caché del paquete tien d'entamase primero

en: Failed to find a Package: header, offset %lu
ast: Fallu al atopar un paquete: Testera, desplazamientu %lu

en: Bad ConfFile section in the status file. Offset %lu
ast: Estaya mala del ConfFile nel ficheru d'estñau. Desplazamientu %lu

en: Error parsing MD5. Offset %lu
ast: Fallu al lleer Md5. Desplazamientu %lu

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
ast: Esti nun ye un ficheru DEB válidu, falta'l miembru '%s'

en: This is not a valid DEB archive, it has no '%s', '%s' or '%s' member
ast: Esti nun ye un ficheru DEB válidu, falta'l miembru '%s', '%s' o '%s'

en: Couldn't change to %s
ast: Nun fui a camudar a %s

en: Internal error, could not locate member
ast: Fallu internu, nun fui a atopar el miembru

en: Failed to locate a valid control file
ast: Nun fui a atopar un ficheru de control válidu

en: Unparsable control file
ast: Ficheru de control inanalizable

en: Unable to read the cdrom database %s
ast: Nun se pudo lleer la base datos %s del CD-ROM

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ast: Por favor usa apt-cdrom pa facer qu'APT reconoza esti CD. apt-get update nun se puede usar p'amestar CDs nuevos

en: Wrong CD-ROM
ast: CD-ROM malu

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ast: Nun se pudo desmontar el CD-ROM de %s; puede que se tea usando entá.

en: Disk not found.
ast: Nun s'atopa'l discu.

en: File not found
ast: Nun s'atopa'l ficheru.

en: Failed to stat
ast: Falló al lleer

en: Failed to set modification time
ast: Nun se pudo afitar la hora de modificación

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
ast: URI malu, los URIS llocales nun pueden entamar por //

note: Login must be before getpeername otherwise dante won't work.
en: Logging in
ast: Entrando

en: Unable to determine the peer name
ast: Nun se pudo determinar el nome del par

en: Unable to determine the local name
ast: Nun se pudo determinar el nome llocal

en: The server refused the connection and said: %s
ast: El sirvidor refugó la conexón, y dixo: %s

en: USER failed, server said: %s
ast: L'usuariu (USER) falló; el sirvidor dixo: %s

en: PASS failed, server said: %s
ast: La contraseña (PASS) falló; el sirvidor dixo: %s

en: A proxy server was specified but no login script, Acquire::ftp::ProxyLogin is empty.
ast: Especificóse un sirvidor proxy pero non un script d'entrada, Acquire::ftp::ProxyLogin ta baleru.

en: Login script command '%s' failed, server said: %s
ast: Falló la orde '%s' del guión d'entrada; el sirvidor dixo: %s

en: TYPE failed, server said: %s
ast: La triba (TYPE) falló; el sirvidor dixo: %s

en: Connection timeout
ast: Gandió'l tiempu de conexón

en: Server closed the connection
ast: El sirvidor zarró la conexón

en: Read error
ast: Fallu de llectura

en: A response overflowed the buffer.
ast: Una rempuesta revirtió'l buffer.

en: Protocol corruption
ast: Corrupción del protocolu

en: Write error
ast: Fallu d'escritura

en: Could not create a socket
ast: Nun se pudo crear un socket

en: Could not connect data socket, connection timed out
ast: Nun se pudo coneutar el zócalu de datos; gandió'l tiempu de conexón

en: Could not connect passive socket.
ast: Nun se pudo coneutar un socket pasivu.

en: getaddrinfo was unable to get a listening socket
ast: getaddrinfo nun pudo obtener un zócalu oyente

en: Could not bind a socket
ast: Nun se pudo enllazar con un socket

en: Could not listen on the socket
ast: Nun se pudo escuchar nel socket

en: Could not determine the socket's name
ast: Nun se pudo determinar el nome del socket

en: Unable to send PORT command
ast: Nun se pudo mandar la orde PORT

en: Unknown address family %u (AF_*)
ast: Direición de familia %u desconocida (AF_*)

en: EPRT failed, server said: %s
ast: EPRT falló; el sirvidor dixo: %s

en: Data socket connect timed out
ast: Gandió'l tiempu de conexón col zócalu de datos

en: Unable to accept connection
ast: Nun se pudo aceptar la conexón

en: Problem hashing file
ast: Hebo un problema al xenerar el hash del ficheru

en: Unable to fetch file, server said '%s'
ast: Nun se pudo descargar el ficheru; el sirvidor dixo '%s'

en: Data socket timed out
ast: Gandió'l tiempu del zócalu de datos

en: Data transfer failed, server said '%s'
ast: Falló la tresferencia de datos; el sirvidor dixo '%s'

note: Get the files information
en: Query
ast: Consulta

en: Unable to invoke
ast: Nun se pudo invocar

en: Connecting to %s (%s)
ast: Coneutando a %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
ast: Nun se pudo crear un socket pa %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ast: Nun se pudo coneutar a %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ast: Nun se pudo coneutar a %s:%s (%s); expiró'l tiempu de conexón

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ast: Nun se pudo coneutar a %s:%s (%s).

note: We say this mainly because the pause here is for the ssh connection that is still going
en: Connecting to %s
ast: Coneutando a %s

en: Could not resolve '%s'
ast: Nun se pudo resolver '%s'

en: Temporary failure resolving '%s'
ast: Fallu temporal al resolver '%s'

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i)
ast: Daqué raru pasó resolviendo '%s:%s' (%i)

en: Unable to connect to %s %s:
ast: Nun se pudo coneutar a %s %s:

en: Couldn't access keyring: '%s'
ast: Nun se pudo acceder al aniellu de claves '%s'

en: E: Argument list from Acquire::gpgv::Options too long. Exiting.
ast: E: Llista d'argumentos d'Acquire::gpgv::Options demasiao llarga. Colando.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
ast: Fallu internu: Robla bona, pero nun se pudo determinar la so güella dixital?!

en: At least one invalid signature was encountered.
ast: Atopóse polo menos una robla mala.

en: Could not execute '%s' to verify signature (is gpgv installed?)
ast: Nun se pudo executar '%s' pa verificar la robla (¿ta instaláu gpgv?)

en: Unknown error executing gpgv
ast: Fallu desconocíu al executar gpgv

en: The following signatures were invalid:
ast: Les siguientes robles nun valieron:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
ast: Les robles siguiente nun se pudieron verificar porque la to llave pública nun ta a mano:

en: Couldn't open pipe for %s
ast: Nun se pudo abrir una tubería pa %s

en: Read error from %s process
ast: Fallu de llectura dende'l procesu %s

en: Waiting for headers
ast: Esperando les testeres

en: Got a single header line over %u chars
ast: Obtúvose una sola llinia de testera penriba de %u carauteres

en: Bad header line
ast: Fallu na llinia testera

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ast: El sirvidor HTTP mandó una testera incorreuta de rempuesta

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ast: El sirvidor HTTP mandó una testera incorreuta de Content-Length

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ast: El sirvidor HTTP mandó una testera incorreuta de Content-Range

en: This HTTP server has broken range support
ast: Esti sirvidor HTTP tien rotu'l soporte d'alcance

en: Unknown date format
ast: Formatu de data desconocíu

en: Select failed
ast: Falló la escoyeta

en: Connection timed out
ast: Gandió'l tiempu de conexón

en: Error writing to output file
ast: Fallu al escribir nel ficheru de salida

en: Error writing to file
ast: Fallu al escribir nel ficheru

en: Error writing to the file
ast: Fallu al escribir nel ficheru

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ast: Fallu al lleer nel sirvidor. El llau remotu zarró la conexón.

en: Error reading from server
ast: Fallu al lleer nel sirvidor

en: Failed to truncate file
ast: Falló al francer el ficheru

en: Bad header data
ast: Datos de testera incorreutos

en: Connection failed
ast: Fallo la conexón

en: Internal error
ast: Fallu internu

en: Can't mmap an empty file
ast: Nun se puede facer mmap d'un ficheru baleru

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
ast: Nun se pudo facer mmap de %lu bytes

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Limit. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
ast: Dynamic MMap escosó l'espaciu. Por favor aumenta'l tamañu de APT::Cache-Limit. El valor actual ye : %lu. (man 5 apt.conf)

en: Selection %s not found
ast: Escoyeta %s que nun s'atopa

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
ast: Triba d'abreviatura que nun se reconoz: «%c»

en: Opening configuration file %s
ast: Abriendo ficheros de configuración %s

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Nun hai un nome al entamu del bloque.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Marca mal formada

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Puxarra extra dempués del valor

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
ast: Error de sintaxis %s:%u: Les directives pueden facese sólo nel nivel cimeru

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Demasiaes inclusiones añeraes

en: Syntax error %s:%u: Included from here
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Incluyendo dende equí

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
ast: Error de sintaxis %s:%u: La directiva '%s' nun ta sofitada

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
ast: Fallu de sintaxis %s:%u: Puxarra extra al final del ficheru

en: %c%s... Error!
ast: %c%s... ¡Fallu!

en: %c%s... Done
ast: %c%s... Fecho

en: Command line option '%c' [from %s] is not known.
ast: La opción de llinia d'ordes '%c' [de %s] ye desconocida.

en: Command line option %s is not understood
ast: Nun s'entiende la opción %s de la llinia d'ordes

en: Command line option %s is not boolean
ast: La opción %s de la llinia d'ordes nun ye un valor booleanu

en: Option %s requires an argument.
ast: La opción %s necesita un argumentu.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
ast: Opción %s: L'axuste del elementu de configuración ha tener un =<val>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
ast: La opción %s pide un argumentu enteru, non '%s'

en: Option '%s' is too long
ast: Opción '%s' demasiao llarga

en: Sense %s is not understood, try true or false.
ast: El sentíu %s nun s'entiende, prueba con braeru o falsu.

en: Invalid operation %s
ast: Operación incorreuta: %s

en: Unable to stat the mount point %s
ast: Nun puede algamase información del puntu de montaxe %s

en: Unable to change to %s
ast: Nun se pudo cambiar a %s

en: Failed to stat the cdrom
ast: Nun se pudo montar el CD-ROM

en: Not using locking for read only lock file %s
ast: Nun ta usándose bloquéu pal ficheru de bloquéu de sólo llectura %s

en: Could not open lock file %s
ast: Nun puede abrise'l ficheru de bloquéu %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
ast: Nun ta usándose bloquéu pal ficheru de bloquéu %s montáu per nfs

en: Could not get lock %s
ast: Nun se pudo torgar %s

en: Waited for %s but it wasn't there
ast: Esperaba %s pero nun taba ellí

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
ast: El subprocesu %s recibió un fallu de segmentación.

en: Sub-process %s returned an error code (%u)
ast: El subprocesu %s devolvió un códigu d'error (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
ast: El subprocesu %s terminó de manera inesperada

en: Could not open file %s
ast: Nun se pudo abrir el ficheru %s

en: read, still have %lu to read but none left
ast: lleíos, entá tenía de lleer %lu pero nun queda nada

en: write, still have %lu to write but couldn't
ast: escritos, entá tenía d'escribir %lu pero nun pudo facerse

en: Problem closing the file
ast: Problemes zarrando'l ficheru

en: Problem unlinking the file
ast: Hai problemes desvenceyando'l ficheru %s

en: Problem syncing the file
ast: Hai problemes al sincronizar el ficheru

en: Empty package cache
ast: Caché de paquetes balera.

en: The package cache file is corrupted
ast: El ficheru de caché de paquetes ta tollíu

en: The package cache file is an incompatible version
ast: El ficheru de caché de paquetes ye una versión incompatible

en: This APT does not support the versioning system '%s'
ast: Esti APT nun soporta'l sistema de versiones '%s'

en: The package cache was built for a different architecture
ast: La caché de paquetes creóse pa una arquitectura estremada

en: Depends
ast: Depende de

en: PreDepends
ast: Predepende de

en: Suggests
ast: Suxer

en: Recommends
ast: Recomienda

en: Conflicts
ast: En conflictu con

en: Replaces
ast: Sustituye a

en: Obsoletes
ast: Fai obsoletu a

en: Breaks
ast: Ruempe

en: Enhances
ast: Aumenta

en: important
ast: importante

en: required
ast: requeríu

en: standard
ast: estándar

en: optional
ast: opcional

en: Building dependency tree
ast: Creando árbol de dependencies

en: Candidate versions
ast: Versiones candidates

en: Dependency generation
ast: Xeneración de dependencies

en: Reading state information
ast: Lleendo información d'estáu

en: Failed to open StateFile %s
ast: Nun se pudo abrir el ficheru d'estáu %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
ast: Falló la escritura del ficheru temporal d'estáu %s

en: Unable to parse package file %s (1)
ast: Nun se pudo tratar el ficheru de paquetes %s (1)

en: Unable to parse package file %s (2)
ast: Nun se pudo tratar el ficheru de paquetes %s (2)

en: Malformed line %lu in source list %s (URI)
ast: Llinia %lu mal formada na llista d'oríxenes %s (URI)

en: Malformed line %lu in source list %s (dist)
ast: Llinia %lu mal formada na llista d'oríxenes %s (dist)

en: Malformed line %lu in source list %s (URI parse)
ast: Llinia %lu mal formada na llista d'oríxenes %s (analís d'URI)

en: Malformed line %lu in source list %s (absolute dist)
ast: Llinia %lu mal formada na llista d'oríxenes %s (dist absoluta)

en: Malformed line %lu in source list %s (dist parse)
ast: Llinia %lu mal formada na llista d'oríxenes %s (analís de dist)

en: Opening %s
ast: Abriendo %s

en: Line %u too long in source list %s.
ast: Llinia %u demasiao llarga na llista d'orígenes %s.

en: Malformed line %u in source list %s (type)
ast: Llinia %u mal formada na llista d'oríxenes %s (triba)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
ast: Triba '%s' desconocida na llinia %u de la llista d'oríxenes %s

en: Malformed line %u in source list %s (vendor id)
ast: Llinia %u mal formada na llista d'oríxenes %s (id del proveedor)

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
ast: Esta execución d'instalación va requerir desaniciar temporalmente'l paquete esencial %s por un cote de Conflictos/Pre-Dependencies. Esto normalmente ye malo, pero si daveres quies facelo, activa la opción  APT::Force-LoopBreak.

en: Index file type '%s' is not supported
ast: La triba de ficheru d'indiz '%s' nun ta sofitada

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
ast: El paquete %s necesita reinstalase, pero nun s'alcuentra un archivu pa el.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
ast: Error, pkgProblemResolver::Resolve xeneró frañaures, esto puede ser pola mor de paquetes reteníos.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
ast: Nun pueden iguase los problemes; tienes paquetes frañaos retenidos.

en: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.
ast: Dellos ficheros d'indiz nun pudieron descargase; ignoraronse o usaronse los antiguos nel so llugar.

en: Lists directory %spartial is missing.
ast: Falta'l direutoriu de llistes %spartial.

en: Archive directory %spartial is missing.
ast: Falt'l direutoriu d'archivos %spartial.

note: only show the ETA if it makes sense two days
en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
ast: Descargando ficheru %li de %li (falten %s)

en: Retrieving file %li of %li
ast: Descargando ficheru %li de %li

en: The method driver %s could not be found.
ast: Nun pudo alncontrase'l controlador de métodu %s.

en: Method %s did not start correctly
ast: El métodu %s nun entamó correchamente

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press enter.
ast: Por favor, introduz el discu '%s' nel preséu '%s' y calca Intro.

en: Packaging system '%s' is not supported
ast: El sistema d'empaquetáu '%s' nun ta sofitáu

en: Unable to determine a suitable packaging system type
ast: Nun pudo determinase una triba de sistema d'empaquetáu afayadiza

en: Unable to stat %s.
ast: Nun pudo lleese %s.

en: You must put some 'source' URIs in your sources.list
ast: Has de poner delles URIs 'fonte' nel ficheru sources.list

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ast: Nun pudieron analizase o abrise les llistes de paquetes o el ficheru d'estáu.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
ast: Has d'executar apt-get update pa iguar estos problemes

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
ast: Rexistru inválidu nel ficheru de preferencies, nun hai cabecera Paquete

en: Did not understand pin type %s
ast: Nun s'entiende'l tipu de pin %s

en: No priority (or zero) specified for pin
ast: Nun hai prioridá (o ye cero) conseñada pa pin

en: Cache has an incompatible versioning system
ast: La caché tien un sistema de versiones incompatible

en: Error occurred while processing %s (NewPackage)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewPackage)

en: Error occurred while processing %s (UsePackage1)
ast: Hebo un error al procesar %s (UsePackage1)

en: Error occurred while processing %s (NewFileDesc1)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewFileDesc1)

en: Error occurred while processing %s (UsePackage2)
ast: Hebo un error al procesar %s (UsePackage2)

en: Error occurred while processing %s (NewFileVer1)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewFileVer1)

en: Error occurred while processing %s (NewVersion1)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewVersion1)

en: Error occurred while processing %s (UsePackage3)
ast: Hebo un error al procesar %s (UsePackage3)

en: Error occurred while processing %s (NewVersion2)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewVersion2)

en: Error occurred while processing %s (NewFileDesc2)
ast: Hebo un error al procesar %s (NewFileDesc2)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
ast: Coime, perpasaste'l númberu de nomes de paquete qu'esti APT ye a remanar.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
ast: Vaya, perpasaste'l númberu de versiones coles que puede esti APT.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
ast: Coime, perpasaste'l númberu de descripciones qu'esti APT ye a remanar.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
ast: Vaya, perpasaste'l númberu de dependencies coles que puede esti APT.

en: Error occurred while processing %s (FindPkg)
ast: Hebo un error al procesar %s (FindPkg)

en: Error occurred while processing %s (CollectFileProvides)
ast: Hebo un error al procesar %s (CollectFileProvides)

en: Package %s %s was not found while processing file dependencies
ast: Al procesar dependencies de ficheros nun s'alcontró el paquete %s %s

en: Couldn't stat source package list %s
ast: Nun se puede lleer la llista de paquetes d'oríxenes %s

en: Collecting File Provides
ast: Recoyendo ficheros qu'apurren

en: IO Error saving source cache
ast: Fallu de E/S al grabar caché d'oríxenes

en: rename failed, %s (%s -> %s).
ast: falló'l cambiu de nome, %s (%s -> %s).

en: MD5Sum mismatch
ast: La suma MD5 nun concasa

en: Hash Sum mismatch
ast: La suma hash nun concasa

en: There is no public key available for the following key IDs:
ast: Nun hai clave pública denguna disponible pa les IDs de clave darréu:

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ast: Nun pudo alcontrase un ficheru pal paquete %s. Esto puede significar que necesites iguar manualmente esti paquete (por faltar una arquitectura)

en: I wasn't able to locate file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package.
ast: Nun pudo alcontrase un ficheru pal paquete %s. Esto puede significar que necesites iguar manualmente esti paquete

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
ast: Los ficheros d'indiz de paquetes tan corrompíos. Nun hai campu Filename: pal paquete %s.

en: Size mismatch
ast: El tamañu nun concasa

en: Vendor block %s contains no fingerprint
ast: El bloque de proveedor %s nun contién una buelga dixital

en: Using CD-ROM mount point %s
    Mounting CD-ROM
ast: Usando el puntu de montaxe de CD-ROM %s
    Montando el CD-ROM

en: Identifying..
ast: Identificando..

en: Stored label: %s
ast: Etiqueta guardada: %s

en: Unmounting CD-ROM...
ast: Desmontando l CD-ROM...

en: Using CD-ROM mount point %s
ast: Usando el puntu de montaxe de CD-ROM %s

en: Unmounting CD-ROM
ast: Desmontando'l CD-ROM

en: Waiting for disc...
ast: Esperando'l discu...

note: Mount the new CDROM
en: Mounting CD-ROM...
ast: Montando'l CD-ROM...

en: Scanning disc for index files..
ast: Buscando nel discu ficheros d'índices...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
ast: Atopáu %zu indices de paquete, %zu indices de fonte, %zu indices de torna y %zu firmes

en: Found label '%s'
ast: Atopóse la etiqueta: '%s'

en: That is not a valid name, try again.
ast: Esi nun ye un nome válidu; inténtalo otra vuelta.

en: This disc is called: 
    '%s'
ast: Esti discu llámase: 
    '%s'

en: Copying package lists...
ast: Copiando les llistes de paquetes...

en: Writing new source list
ast: Escribiendo llista nueva d'oríxenes

en: Source list entries for this disc are:
ast: Les entraes de la llista d'oríxenes pa esti discu son:

en: Wrote %i records.
ast: %i rexistros escritos.

en: Wrote %i records with %i missing files.
ast: %i rexistros escritos con %i ficheros de menos.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
ast: %i rexistros escritos con %i ficheros mal empareyaos

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
ast: Escribiéronse %i rexistros con %i ficheros perdíos y %i ficheros que nun concasen

en: Installing %s
ast: Instalando %s

en: Configuring %s
ast: Configurando %s

en: Removing %s
ast: Desinstalando %s

en: Running post-installation trigger %s
ast: Executando activador de post-instalación de %s

en: Directory '%s' missing
ast: Falta'l direutoriu '%s'.

en: Preparing %s
ast: Preparando %s

en: Unpacking %s
ast: Desempaquetando %s

en: Preparing to configure %s
ast: Preparándose pa configurar %s

en: Processing triggers for %s
ast: Procesando disparadores pa %s

en: Installed %s
ast: %s instaláu

en: Preparing for removal of %s
ast: Preparándose pa desinstalar %s

en: Removed %s
ast: %s desinstaláu

en: Preparing to completely remove %s
ast: Preparándose pa desinstalar dafechu %s

en: Completely removed %s
ast: Desinstalóse dafechu %s

en: Can not write log, openpty() failed (/dev/pts not mounted?)
ast: Nun puede escribise nel rexistru, falló openpty() (¿/dev/pts nun ta montáu?)

en: Not locked
ast: Non bloquiáu

en: Could not patch file
ast: Nun fui quien a parchiar el ficheru

en: Connection closed prematurely
ast: Conexón encaboxada prematuramente
