iso_3166 3.8 - en to ast translation catalogue (348 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
ast: Afghanistán

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ast: República Islámica d'Afghanistán

note: name for ALA
en: Åland Islands
ast: Islles Åland

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
ast: República d'Albania

note: name for DZA
en: Algeria
ast: Arxelia

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
ast: República Popular Democrática d'Arxelia

note: name for ASM
en: American Samoa
ast: Samoa Americana

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
ast: Principáu d'Andorra

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
ast: República d'Angola

note: name for ATA
en: Antarctica
ast: Antártida

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
ast: Antigua y Barbuda

note: name for ARG
en: Argentina
ast: Arxentina

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
ast: República d'Arxentina

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
ast: República d'Armenia

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
ast: República d'Austria

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
ast: República d'Azerbaijan

note: name for BHS
en: Bahamas
ast: Bahames

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
ast: Comunidá de les Bahames

note: name for BHR
en: Bahrain
ast: Bahréin

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
ast: Reinu de Bahréin

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
ast: República Popular de Bangladesh

note: name for BLR
en: Belarus
ast: Bielorrusia

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
ast: República de Bielorrusia

note: name for BEL
en: Belgium
ast: Bélxica

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
ast: Reinu de Bélxica

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
ast: República de Benin

note: name for BTN
en: Bhutan
ast: Bhután

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
ast: Reinu de Bhután

note: official_name for BOL
en: Republic of Bolivia
ast: República de Bolivia

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ast: Bosnia y Herzegovina

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ast: República de Bosnia y Herzegovina

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
ast: República de Botswana

note: name for BVT
en: Bouvet Island
ast: Islla Bouvet

note: name for BRA
en: Brazil
ast: Brasil

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
ast: República Federal de Brasil

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ast: Territoriu Oceánicu de la India Británica

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
ast: República de Bulgaria

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
ast: República de Burundi

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
ast: Reinu de Cambodia

note: name for CMR
en: Cameroon
ast: Camerún

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
ast: República de Camerún

note: name for CAN
en: Canada
ast: Canadá

note: name for CPV
en: Cape Verde
ast: Cabu Verde

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
ast: República de Cabu Verde

note: name for CYM
en: Cayman Islands
ast: Islles Caimán

note: name for CAF
en: Central African Republic
ast: República Centroafricana

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
ast: República de Chad

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
ast: República de Chile

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
ast: República Popular de China

note: name for CXR
en: Christmas Island
ast: Islles Christmas

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ast: Islles Cocos (Keeling)

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
ast: República de Colombia

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
ast: Unión de Comoros

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
ast: República del Congo

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
ast: Congo, República Democrática del

note: name for COK
en: Cook Islands
ast: Islles Cook

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
ast: República de Costa Rica

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
ast: República de Côte d'Ivoire

note: name for HRV
en: Croatia
ast: Croacia

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
ast: República de Croacia

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
ast: República de Cuba

note: name for CYP
en: Cyprus
ast: Chipre

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
ast: República de Chipre

note: name for CZE
en: Czech Republic
ast: República Checa

note: name for DNK
en: Denmark
ast: Dinamarca

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
ast: Reinu de Dinamarca

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
ast: República de Djibouti

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
ast: Comunidá de Dominica

note: name for DOM
en: Dominican Republic
ast: República Dominicana

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
ast: República d'Ecuador

note: name for EGY
en: Egypt
ast: Exiptu

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
ast: República Árabe d'Exiptu

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
ast: República d'El Salvador

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ast: Guinea Ecuatorial

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
ast: República de Guinea Ecuatorial

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
ast: República d'Estonia

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
ast: Etiopía

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ast: República Federal Democrática d'Etiopía

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
ast: Islles Falkland (Malvines)

note: name for FRO
en: Faroe Islands
ast: Islles Faroe

note: official_name for FJI
en: Republic of the Fiji Islands
ast: República de les Islles Fiji

note: name for FIN
en: Finland
ast: Finlandia

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
ast: República de Finlandia

note: name for FRA
en: France
ast: Francia

note: official_name for FRA
en: French Republic
ast: República Francesa

note: name for GUF
en: French Guiana
ast: Guyana Francesa

note: name for PYF
en: French Polynesia
ast: Polinesia Francesa

note: name for ATF
en: French Southern Territories
ast: Territorios Franceses del Sur

note: name for GAB
en: Gabon
ast: Gabón

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
ast: República de Gabón

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
ast: República de Gambia

note: name for GEO
en: Georgia
ast: Xorxa

note: name for DEU
en: Germany
ast: Alemaña

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
ast: República Federal d'Alemaña

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
ast: República de Ghana

note: name for GIB
en: Gibraltar
ast: Xibraltar

note: name for GRC
en: Greece
ast: Grecia

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
ast: República Griega

note: name for GRL
en: Greenland
ast: Groenlandia

note: name for GLP
en: Guadeloupe
ast: Guadalupe

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
ast: República de Guatemala

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
ast: República de Guinea

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
ast: República de Guinea-Bissau

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
ast: República de Guyana

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
ast: República d'Haiti

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
ast: Islla Heard y Islla McDonald

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
ast: Holy See (Estáu Ciudá Vaticanu)

note: name for HND
en: Honduras
ast: Hondures

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
ast: República d'Hondures

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ast: Hong Kong, Rexón Alministrativa Especial de China

note: name for HUN
en: Hungary
ast: Hungría

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
ast: República d'Hungría

note: name for ISL
en: Iceland
ast: Islandia

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
ast: República d'Islandia

note: official_name for IND
en: Republic of India
ast: República d'India

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
ast: República d'Indonesia

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
ast: Irán, República Islámica

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
ast: República Islámica d'Irán

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
ast: República d'Iraq

note: name for IRL
en: Ireland
ast: Irlanda

note: name for IMN
en: Isle of Man
ast: Islla de Man

note: official_name for ISR
en: State of Israel
ast: Estáu d'Israel

note: name for ITA
en: Italy
ast: Italia

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
ast: República d'Italia

note: name for JAM
en: Jamaica
ast: Xamaica

note: name for JPN
en: Japan
ast: Xapón

note: name for JEY
en: Jersey
ast: Xersey

note: name for JOR
en: Jordan
ast: Xordania

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
ast: Reinu Hashemita de Xordania

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
ast: Kazakhstán

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
ast: República de Kazakhstán

note: name for KEN
en: Kenya
ast: Kenia

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
ast: República de Kenia

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
ast: República de Kiribati

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
ast: Korea, República Popular Democrática de

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
ast: República Popular Democrática de Corea

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
ast: Corea, República de

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
ast: Estáu de Kuwait

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ast: Kirguistán

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
ast: República de Kirguistán

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
ast: República Democrática Popular de Laos

note: name for LVA
en: Latvia
ast: Letonia

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
ast: República Letona

note: name for LBN
en: Lebanon
ast: Líbano

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
ast: República Libanesa

note: name for LSO
en: Lesotho
ast: Lesoto

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
ast: Reinu de Lesoto

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
ast: República de Liberia

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
ast: Libia

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
ast: Gran República Árabe Libia Popular y Socialista

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
ast: Principáu de Liechtenstein

note: name for LTU
en: Lithuania
ast: Lituania

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
ast: República de Lituania

note: name for LUX
en: Luxembourg
ast: Luxemburgo

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
ast: Gran Ducáu de Luxemburgo

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
ast: Macao, Rexón Especial Alministrativa de China

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
ast: Macedonia, República de

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ast: República Yugoslava de Macedonia

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
ast: República de Madagascar

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
ast: República de Malawi

note: name for MYS
en: Malaysia
ast: Malasia

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
ast: República de Maldives

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
ast: República de Mali

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
ast: República de Malta

note: name for MHL
en: Marshall Islands
ast: Islles Marshall

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
ast: República de les Islles Marshall

note: name for MTQ
en: Martinique
ast: Martinica

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
ast: República Islámica de Mauritania

note: name for MUS
en: Mauritius
ast: Mauricio

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
ast: República de Mauricio

note: name for MEX
en: Mexico
ast: México

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
ast: Estaos Xuníos Mexicanos

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
ast: Micronesia, Estaos Federaos de

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
ast: Estaos Federaos de Micronesia

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
ast: República de Moldova

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
ast: República de Moldavia

note: common_name for MDA
en: Moldova
ast: Moldavia

note: name for MCO
en: Monaco
ast: Mónaco

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
ast: Principáu de Mónaco

note: name for MAR
en: Morocco
ast: Marruecos

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
ast: Reinu de Marruecos

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
ast: República de Mozambique

note: official_name for MMR
en: Union of Myanmar
ast: Unión de Myanmar

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
ast: República de Namibia

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
ast: República de Nauru

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
ast: República Federal Democrática de Nepal

note: name for NLD
en: Netherlands
ast: Holanda

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
ast: Reinu d'Holanda

note: name for ANT, historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
ast: Antilles Holandeses

note: name for NCL
en: New Caledonia
ast: Nueva Caledonia

note: name for NZL
en: New Zealand
ast: Nueva Zelanda

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
ast: República de Nicaragua

note: name for NER
en: Niger
ast: Níxer

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
ast: República del Níxer

note: name for NGA
en: Nigeria
ast: Nixeria

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
ast: República Federal de Nixeria

note: official_name for NIU
en: Republic of Niue
ast: República de Niue

note: name for NFK
en: Norfolk Island
ast: Islla Norfolk

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ast: Islles Marianes del Norte

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ast: Comunidá de les Islles Marianes del Norte

note: name for NOR
en: Norway
ast: Noruega

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
ast: Reinu de Noruega

note: name for OMN
en: Oman
ast: Omán

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
ast: Sultanatu d'Omán

note: name for PAK
en: Pakistan
ast: Paquistán

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
ast: República Islámica de Paquistán

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
ast: República de Palau

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
ast: Territoriu Ocupáu de Palestina

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
ast: Palestina, Territoriu Ocupáu

note: name for PAN
en: Panama
ast: Panamá

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
ast: República de Panamá

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
ast: Papúa Nueva Guinea

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
ast: República de Paraguay

note: name for PER
en: Peru
ast: Perú

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
ast: República de Perú

note: name for PHL
en: Philippines
ast: Filipines

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
ast: República de Filipines

note: name for POL
en: Poland
ast: Polonia

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
ast: República of Polonia

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
ast: República de Portugal

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
ast: Estáu de Qatar

note: name for REU
en: Reunion
ast: Reunión

note: name for ROU
en: Romania
ast: Rumanía

note: name for RUS
en: Russian Federation
ast: Federación Rusa

note: name for RWA
en: Rwanda
ast: Ruanda

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
ast: República Ruandesa

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
ast: San Bartolomé

note: name for SHN
en: Saint Helena
ast: Santa Helena

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
ast: Saint Kitts y Nevis

note: name for LCA
en: Saint Lucia
ast: Santa Llucia

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
ast: Saint Martin (Parte Francesa)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
ast: Saint Pierre y Miquelon

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
ast: San Vincente y les Granadines

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
ast: Estáu Independiente de Samoa

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
ast: República de San Marino

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
ast: Santo Tomé y Príncipe

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ast: República Democrática de Santo Tomé y Príncipe

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
ast: Arabia Saudí

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
ast: Reinu d'Arabia Saudí

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
ast: República de Senegal

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
ast: República de Serbia

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
ast: República de Seychelles

note: name for SLE
en: Sierra Leone
ast: Sierra Leona

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
ast: República de Sierra Leona

note: name for SGP
en: Singapore
ast: Singapur

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
ast: República de Singapur

note: name for SVK
en: Slovakia
ast: Eslovaquia

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
ast: República Eslovaca

note: name for SVN
en: Slovenia
ast: Eslovenia

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
ast: República d'Eslovenia

note: name for SLB
en: Solomon Islands
ast: Islles Salomón

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
ast: República Somalí

note: name for ZAF
en: South Africa
ast: Sudáfrica

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
ast: República Sudafricana

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ast: Xorxa ya Islles Sandwich del Sur

note: name for ESP
en: Spain
ast: España

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
ast: Reinu d'España

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ast: República Democrática Socialista de Sri Lanka

note: name for SDN
en: Sudan
ast: Sudán

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
ast: República de Sudán

note: name for SUR
en: Suriname
ast: Surinám

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
ast: República de Surinám

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
ast: Svalbard y Jan Mayen

note: name for SWZ
en: Swaziland
ast: Swazilandia

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
ast: Reinu de Swazilandia

note: name for SWE
en: Sweden
ast: Suecia

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
ast: Reinu de Suecia

note: name for CHE
en: Switzerland
ast: Suiza

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
ast: Confederación Suiza

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
ast: República Árabe de Siria

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
ast: Taiwan, Provincia de China

note: name for TJK
en: Tajikistan
ast: Tajikistán

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
ast: República de Tajikistan

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
ast: Tanzania, República Xunía de

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
ast: República Xunía de Tanzania

note: name for THA
en: Thailand
ast: Tailandia

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
ast: Reinu de Tailandia

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
ast: República Democrática de Timor-Leste

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
ast: República de Togo

note: name for TKL
en: Tokelau
ast: Tokeláu

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
ast: Reinu de Tonga

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
ast: Trinidá y Tobago

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
ast: República de Trinidá y Tobago

note: name for TUN
en: Tunisia
ast: Tunicia

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
ast: República de Tunicia

note: name for TUR
en: Turkey
ast: Turquía

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
ast: República de Turquía

note: name for TKM
en: Turkmenistan
ast: Turkmenistán

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
ast: Islles Turques y Caicos

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
ast: República d'Uganda

note: name for UKR
en: Ukraine
ast: Ucrania

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
ast: Emiratos Árabes Xuníos

note: name for GBR
en: United Kingdom
ast: Reinu Xuníu

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ast: Reinu Xuníu de Gran Bretaña

note: name for USA
en: United States
ast: Estaos Xuníos

note: official_name for USA
en: United States of America
ast: Estaos Xuníos d'América

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
ast: Estaos Xuníos, Islles Ultramarines

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
ast: República d'Uruguay

note: name for UZB
en: Uzbekistan
ast: Uzbequistán

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
ast: República d'Uzbequistán

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
ast: República de Vanuatu

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
ast: República Boliviana de Venezuela

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
ast: República Bolivariana de Venezuela

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
ast: República Socialista de Viet Nam

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
ast: Islles Vírxenes Britániques

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
ast: Islles Vírxenes, Gran Bretaña

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
ast: Islles Vírxenes, U.S.

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
ast: Islles Vírxenes de los Estaos Xuníos

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
ast: Wallis y Futuna

note: name for ESH
en: Western Sahara
ast: Sáhara Occidental

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
ast: República de Yemen

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
ast: República de Zambia

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
ast: República de Zimbabwe

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
ast: Territoriu Británicu Antárticu

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ast: Birmania, Xunión de

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ast: República Socialista Soviética de Bielorrusia

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
ast: Islles Canton y Enderbury

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ast: República Socialista Checoslovaca

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
ast: Tierra Dronning Maud

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
ast: Timor Este

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
ast: Francia, Metropolitana

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
ast: Afars y Issas Francesas

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
ast: Tierres Australes y Antártiques Franceses

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
ast: República Democrática Alemaña

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
ast: República Federal d'Alemaña

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
ast: Islles Gilbert ya Ellice

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
ast: Islla Johnston

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
ast: Islles Midway

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
ast: Zona Neutral

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
ast: Hébrides

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
ast: Islles del Pacíficu

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
ast: República de Panamá

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
ast: Canal de Panamá

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
ast: República Socialista de Rumanía

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
ast: San Kitts-Nevis-Anguilla

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
ast: Serbia y Montenegro

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
ast: Rhodesia del Sur

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
ast: Sáhara Español

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
ast: Islles Varies del Pacíficu US

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ast: USSR, Xunión de Repúbliques Socialistes Soviétiques

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
ast: Altu Volta, República del

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
ast: Ciudá del Vaticanu (Holy See)

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ast: Viet-Nam, República Democrática de

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
ast: Islla Wake

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ast: Yemen, República Popular Democrática del

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
ast: Yemen, República Árabe

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ast: Yugoslavia, República Federal Socialista de

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
ast: Zaire, República del
