iso_3166 3.8 - en to kk translation catalogue (450 entries)

note: name for AFG
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

note: official_name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
kk: Ауғанстан Ислам Республикасы

note: name for ALA
en: Åland Islands
kk: Аланд аралдары

note: name for ALB
en: Albania
kk: Албания

note: official_name for ALB
en: Republic of Albania
kk: Албания Республикасы

note: name for DZA
en: Algeria
kk: Алжир

note: official_name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
kk: Алжир Халық Демократиялық Республикасы

note: name for ASM
en: American Samoa
kk: Шығыс Самоа (АҚШ)

note: name for AND
en: Andorra
kk: Андорра

note: official_name for AND
en: Principality of Andorra
kk: Андорра Князьдігі

note: name for AGO
en: Angola
kk: Ангола

note: official_name for AGO
en: Republic of Angola
kk: Ангола Республикасы

note: name for AIA
en: Anguilla
kk: Ангилья

note: name for ATA
en: Antarctica
kk: Антарктида

note: name for ATG
en: Antigua and Barbuda
kk: Антигуа және Барбуда

note: name for ARG
en: Argentina
kk: Аргентина

note: official_name for ARG
en: Argentine Republic
kk: Аргентина Республикасы

note: name for ARM
en: Armenia
kk: Армения

note: official_name for ARM
en: Republic of Armenia
kk: Армения Республикасы

note: name for ABW
en: Aruba
kk: Аруба аралдары

note: name for AUS
en: Australia
kk: Австралия

note: name for AUT
en: Austria
kk: Австрия

note: official_name for AUT
en: Republic of Austria
kk: Австрия Республикасы

note: name for AZE
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

note: official_name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
kk: Әзірбайжан Республикасы

note: name for BHS
en: Bahamas
kk: Багам аралдары

note: official_name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
kk: Багам Аралдарының Достастығы

note: name for BHR
en: Bahrain
kk: Бахрейн

note: official_name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
kk: Бахрейн Корольдігі

note: name for BGD
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

note: official_name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
kk: Бангладеш Халық Республикасы

note: name for BRB
en: Barbados
kk: Барбадос

note: name for BLR
en: Belarus
kk: Беларусь

note: official_name for BLR
en: Republic of Belarus
kk: Беларусь Республикасы

note: name for BEL
en: Belgium
kk: Бельгия

note: official_name for BEL
en: Kingdom of Belgium
kk: Бельгия Корольдігі

note: name for BLZ
en: Belize
kk: Белиз

note: name for BEN
en: Benin
kk: Бенин

note: official_name for BEN
en: Republic of Benin
kk: Бенин Республикасы

note: name for BMU
en: Bermuda
kk: Бермуд аралдары

note: name for BTN
en: Bhutan
kk: Бутан

note: official_name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
kk: Бутан Патшалығы

note: name for BOL
en: Bolivia
kk: Боливия

note: official_name for BOL
en: Republic of Bolivia
kk: Боливия Республикасы

note: name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
kk: Босния және Герцеговина

note: official_name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
kk: Босния және Герцеговина Республикасы

note: name for BWA
en: Botswana
kk: Ботсвана

note: official_name for BWA
en: Republic of Botswana
kk: Ботсвана Республикасы

note: name for BVT
en: Bouvet Island
kk: Буве аралдары

note: name for BRA
en: Brazil
kk: Бразилия

note: official_name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
kk: Бразилия Федеративтік Республикасы

note: name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
kk: Үнді Мұхитындағы Ұлыбритания Аймағы

note: name for BRN
en: Brunei Darussalam
kk: Бруней

note: name for BGR
en: Bulgaria
kk: Болгария

note: official_name for BGR
en: Republic of Bulgaria
kk: Болгария Республикасы

note: name for BFA
en: Burkina Faso
kk: Буркина-Фасо

note: name for BDI
en: Burundi
kk: Бурунди

note: official_name for BDI
en: Republic of Burundi
kk: Бурунди Республикасы

note: name for KHM
en: Cambodia
kk: Камбоджа

note: official_name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
kk: Камбоджа Патшалығы

note: name for CMR
en: Cameroon
kk: Камерун

note: official_name for CMR
en: Republic of Cameroon
kk: Камерун Республикасы

note: name for CAN
en: Canada
kk: Канада

note: name for CPV
en: Cape Verde
kk: Кабо-Верде

note: official_name for CPV
en: Republic of Cape Verde
kk: Кабо-Верде Республикасы

note: name for CYM
en: Cayman Islands
kk: Кайман аралдары

note: name for CAF
en: Central African Republic
kk: Орталық Африка Республикасы

note: name for TCD
en: Chad
kk: Чад

note: official_name for TCD
en: Republic of Chad
kk: Чад Республикасы

note: name for CHL
en: Chile
kk: Чили

note: official_name for CHL
en: Republic of Chile
kk: Чили Республикасы

note: name for CHN
en: China
kk: Қытай

note: official_name for CHN
en: People's Republic of China
kk: Қытай Халық Республикасы

note: name for CXR
en: Christmas Island
kk: Рождество аралы

note: name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
kk: Кокос аралдары

note: name for COL
en: Colombia
kk: Колумбия

note: official_name for COL
en: Republic of Colombia
kk: Колумбия Республикасы

note: name for COM
en: Comoros
kk: Комор аралдары

note: official_name for COM
en: Union of the Comoros
kk: Комор Бірлестігі

note: name for COG
en: Congo
kk: Конго

note: official_name for COG
en: Republic of the Congo
kk: Конго Республикасы

note: name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
kk: Конго Демократиялық Республикасы

note: name for COK
en: Cook Islands
kk: Кук аралдары

note: name for CRI
en: Costa Rica
kk: Коста-Рика

note: official_name for CRI
en: Republic of Costa Rica
kk: Коста-Рика Республикасы

note: name for CIV
en: Côte d'Ivoire
kk: Кот д'Ивуар

note: official_name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
kk: Кот д'Ивуар Республикасы

note: name for HRV
en: Croatia
kk: Хорватия

note: official_name for HRV
en: Republic of Croatia
kk: Хорватия Республикасы

note: name for CUB
en: Cuba
kk: Куба

note: official_name for CUB
en: Republic of Cuba
kk: Куба Республикасы

note: name for CYP
en: Cyprus
kk: Кипр

note: official_name for CYP
en: Republic of Cyprus
kk: Кипр Республикасы

note: name for CZE
en: Czech Republic
kk: Чехия

note: name for DNK
en: Denmark
kk: Дания

note: official_name for DNK
en: Kingdom of Denmark
kk: Дания Корольдігі

note: name for DJI
en: Djibouti
kk: Джибути

note: official_name for DJI
en: Republic of Djibouti
kk: Джибути Республикасы

note: name for DMA
en: Dominica
kk: Доминика

note: official_name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
kk: Доминика Достастығы

note: name for DOM
en: Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

note: name for ECU
en: Ecuador
kk: Эквадор

note: official_name for ECU
en: Republic of Ecuador
kk: Эквадор Республикасы

note: name for EGY
en: Egypt
kk: Мысыр

note: official_name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
kk: Мысыр Араб Республикасы

note: name for SLV
en: El Salvador
kk: Сальвадор

note: official_name for SLV
en: Republic of El Salvador
kk: Сальвадор Республикасы

note: name for GNQ
en: Equatorial Guinea
kk: Экваториалдық Гвинея

note: official_name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
kk: Экваториалдық Гвинея Республикасы

note: name for ERI
en: Eritrea
kk: Эритрея

note: name for EST
en: Estonia
kk: Эстония

note: official_name for EST
en: Republic of Estonia
kk: Эстония Республикасы

note: name for ETH, historic names for ETH (withdrawn 1993-07-16)
en: Ethiopia
kk: Эфиопия

note: official_name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
kk: Эфиопия Федеративтік Демократиялық Республикасы

note: name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
kk: Фолкленд (Мальвин) аралдары

note: name for FRO
en: Faroe Islands
kk: Фарер аралдары

note: name for FJI
en: Fiji
kk: Фиджи

note: official_name for FJI
en: Republic of the Fiji Islands
kk: Фиджи Аралдарының Республикасы

note: name for FIN
en: Finland
kk: Финляндия

note: official_name for FIN
en: Republic of Finland
kk: Финляндия Республикасы

note: name for FRA
en: France
kk: Франция

note: official_name for FRA
en: French Republic
kk: Франция Республикасы

note: name for GUF
en: French Guiana
kk: Француз Гвианасы

note: name for PYF
en: French Polynesia
kk: Францияның Полинезиясы

note: name for ATF
en: French Southern Territories
kk: Францияның Солтүстік Аймақтары

note: name for GAB
en: Gabon
kk: Габон

note: official_name for GAB
en: Gabonese Republic
kk: Габон Республикасы

note: name for GMB
en: Gambia
kk: Гамбия

note: official_name for GMB
en: Republic of the Gambia
kk: Гамбия Республикасы

note: name for GEO
en: Georgia
kk: Грузия

note: name for DEU
en: Germany
kk: Германия

note: official_name for DEU
en: Federal Republic of Germany
kk: Германия Федеративтік Республикасы

note: name for GHA
en: Ghana
kk: Гана

note: official_name for GHA
en: Republic of Ghana
kk: Гана Республикасы

note: name for GIB
en: Gibraltar
kk: Гибралтар

note: name for GRC
en: Greece
kk: Грекия

note: official_name for GRC
en: Hellenic Republic
kk: Грек Республикасы

note: name for GRL
en: Greenland
kk: Гренландия

note: name for GRD
en: Grenada
kk: Гренада

note: name for GLP
en: Guadeloupe
kk: Гваделупа

note: name for GUM
en: Guam
kk: Гуам

note: name for GTM
en: Guatemala
kk: Гватемала

note: official_name for GTM
en: Republic of Guatemala
kk: Гватемала Республикасы

note: name for GGY
en: Guernsey
kk: Гернси

note: name for GIN
en: Guinea
kk: Гвинея

note: official_name for GIN
en: Republic of Guinea
kk: Гвинея Республикасы

note: name for GNB
en: Guinea-Bissau
kk: Гвинея-Бисау

note: official_name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
kk: Гвинея-Бисау Республикасы

note: name for GUY
en: Guyana
kk: Гайана

note: official_name for GUY
en: Republic of Guyana
kk: Гайана Республикасы

note: name for HTI
en: Haiti
kk: Гаити

note: official_name for HTI
en: Republic of Haiti
kk: Гаити Республикасы

note: name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
kk: Хеард пен Макдональд аралдары

note: name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
kk: Ватикан

note: name for HND
en: Honduras
kk: Гондурас

note: official_name for HND
en: Republic of Honduras
kk: Гондурас Республикасы

note: name for HKG
en: Hong Kong
kk: Сянган (Гонконг)

note: official_name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
kk: Қытай Халық Республикасының Гонконг арнайы әкімшілік ауданы

note: name for HUN
en: Hungary
kk: Венгрия

note: official_name for HUN
en: Republic of Hungary
kk: Венгрия Республикасы

note: name for ISL
en: Iceland
kk: Исландия

note: official_name for ISL
en: Republic of Iceland
kk: Исландия Республикасы

note: name for IND
en: India
kk: Үндістан

note: official_name for IND
en: Republic of India
kk: Үндістан Республикасы

note: name for IDN
en: Indonesia
kk: Индонезия

note: official_name for IDN
en: Republic of Indonesia
kk: Индонезия Республикасы

note: name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
kk: Иран

note: official_name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
kk: Иран Ислам Республикасы

note: name for IRQ
en: Iraq
kk: Ирак

note: official_name for IRQ
en: Republic of Iraq
kk: Ирак Республикасы

note: name for IRL
en: Ireland
kk: Ирландия

note: name for IMN
en: Isle of Man
kk: Мэн аралы

note: name for ISR
en: Israel
kk: Израиль

note: official_name for ISR
en: State of Israel
kk: Израиль Мемлекеті

note: name for ITA
en: Italy
kk: Италия

note: official_name for ITA
en: Italian Republic
kk: Италия Республикасы

note: name for JAM
en: Jamaica
kk: Ямайка

note: name for JPN
en: Japan
kk: Жапония

note: name for JEY
en: Jersey
kk: Джерси

note: name for JOR
en: Jordan
kk: Иордания

note: official_name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
kk: Иордания Хашемит Патшалығы

note: name for KAZ
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

note: official_name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
kk: Қазақстан Республикасы

note: name for KEN
en: Kenya
kk: Кения

note: official_name for KEN
en: Republic of Kenya
kk: Кения Республикасы

note: name for KIR
en: Kiribati
kk: Кирибати

note: official_name for KIR
en: Republic of Kiribati
kk: Кирибати Республикасы

note: name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
kk: Корея (Солтүстік)

note: official_name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
kk: Корей Халық Демократиялық Республикасы

note: name for KOR
en: Korea, Republic of
kk: Корея Республикасы

note: name for KWT
en: Kuwait
kk: Кувейт

note: official_name for KWT
en: State of Kuwait
kk: Кувейт Мемлекеті

note: name for KGZ
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

note: official_name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
kk: Қырғызстан Республикасы

note: name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
kk: Лаос Халық Демократиялық Республикасы

note: name for LVA
en: Latvia
kk: Латвия

note: official_name for LVA
en: Republic of Latvia
kk: Латвия Республикасы

note: name for LBN
en: Lebanon
kk: Ливан

note: official_name for LBN
en: Lebanese Republic
kk: Ливан Республикасы

note: name for LSO
en: Lesotho
kk: Лесото

note: official_name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
kk: Лесото Патшалығы

note: name for LBR
en: Liberia
kk: Либерия

note: official_name for LBR
en: Republic of Liberia
kk: Либерия Республикасы

note: name for LBY
en: Libyan Arab Jamahiriya
kk: Ливия Араб Джамахириясы

note: official_name for LBY
en: Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya
kk: Ливия Социалистік Халық Араб Джамахириясы

note: name for LIE
en: Liechtenstein
kk: Лихтенштейн

note: official_name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
kk: Лихтенштейн Князьдігі

note: name for LTU
en: Lithuania
kk: Литва

note: official_name for LTU
en: Republic of Lithuania
kk: Литва Республикасы

note: name for LUX
en: Luxembourg
kk: Люксембург

note: official_name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
kk: Люксембург Ұлы Герцогтігі

note: name for MAC
en: Macao
kk: Макао

note: official_name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
kk: Қытай Халық Республикасының Макао арнайы әкімшілік ауданы

note: name for MKD
en: Macedonia, Republic of
kk: Македония

note: official_name for MKD
en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
kk: Бұрынғы Югославия құрамындағы Македония Республикасы

note: name for MDG
en: Madagascar
kk: Мадагаскар

note: official_name for MDG
en: Republic of Madagascar
kk: Мадагаскар Республикасы

note: name for MWI
en: Malawi
kk: Малави

note: official_name for MWI
en: Republic of Malawi
kk: Малави Республикасы

note: name for MYS
en: Malaysia
kk: Малайзия

note: name for MDV
en: Maldives
kk: Мальдив аралдары

note: official_name for MDV
en: Republic of Maldives
kk: Мальдив Республикасы

note: name for MLI
en: Mali
kk: Мали

note: official_name for MLI
en: Republic of Mali
kk: Мали Республикасы

note: name for MLT
en: Malta
kk: Мальта

note: official_name for MLT
en: Republic of Malta
kk: Мальта Республикасы

note: name for MHL
en: Marshall Islands
kk: Маршалл аралдары

note: official_name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
kk: Маршалл Аралдары Республикасы

note: name for MTQ
en: Martinique
kk: Мартиника

note: name for MRT
en: Mauritania
kk: Мавритания

note: official_name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
kk: Мавритания Исламдық Республикасы

note: name for MUS
en: Mauritius
kk: Маврикий

note: official_name for MUS
en: Republic of Mauritius
kk: Маврикий Республикасы

note: name for MYT
en: Mayotte
kk: Мариотт

note: name for MEX
en: Mexico
kk: Мексика

note: official_name for MEX
en: United Mexican States
kk: Біріккен Мексика Штаттары

note: name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
kk: Микронезия

note: official_name for FSM
en: Federated States of Micronesia
kk: Микронезия Федеративтік Штаттары

note: name for MDA
en: Moldova, Republic of
kk: Молдова Республикасы

note: official_name for MDA
en: Republic of Moldova
kk: Молдова Республикасы

note: common_name for MDA
en: Moldova
kk: Молдова

note: name for MCO
en: Monaco
kk: Монако

note: official_name for MCO
en: Principality of Monaco
kk: Монако Князьдігі

note: name for MNG
en: Mongolia
kk: Монғолия

note: name for MNE, official_name for MNE
en: Montenegro
kk: Черногория

note: name for MSR
en: Montserrat
kk: Монсеррат

note: name for MAR
en: Morocco
kk: Марокко

note: official_name for MAR
en: Kingdom of Morocco
kk: Марокко Патшалығы

note: name for MOZ
en: Mozambique
kk: Мозамбик

note: official_name for MOZ
en: Republic of Mozambique
kk: Мозамбик Республикасы

note: name for MMR
en: Myanmar
kk: Мьянма

note: official_name for MMR
en: Union of Myanmar
kk: Мьянма Бірлестігі

note: name for NAM
en: Namibia
kk: Намибия

note: official_name for NAM
en: Republic of Namibia
kk: Намибия Республикасы

note: name for NRU
en: Nauru
kk: Науру

note: official_name for NRU
en: Republic of Nauru
kk: Науру Республикасы

note: name for NPL
en: Nepal
kk: Непал

note: official_name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
kk: Орталық Африка Республикасы

note: name for NLD
en: Netherlands
kk: Нидерланды

note: official_name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
kk: Голландия Патшалығы

note: name for ANT, historic names for ANT (withdrawn 1993-07-12)
en: Netherlands Antilles
kk: Нидерландияның Антиль аралдары

note: name for NCL
en: New Caledonia
kk: Жаңа Каледония

note: name for NZL
en: New Zealand
kk: Жаңа Зеландия

note: name for NIC
en: Nicaragua
kk: Никарагуа

note: official_name for NIC
en: Republic of Nicaragua
kk: Никарагуа Республикасы

note: name for NER
en: Niger
kk: Нигер

note: official_name for NER
en: Republic of the Niger
kk: Нигер Республикасы

note: name for NGA
en: Nigeria
kk: Нигерия

note: official_name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
kk: Нигерия Федеративтік Республикасы

note: name for NIU
en: Niue
kk: Ниуэ

note: official_name for NIU
en: Republic of Niue
kk: Ниуэ Республикасы

note: name for NFK
en: Norfolk Island
kk: Норфолк аралы

note: name for MNP
en: Northern Mariana Islands
kk: Солтүстік Марианна Аралдары

note: official_name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
kk: Солтүстік Мариан Аралдарының Достастығы

note: name for NOR
en: Norway
kk: Норвегия

note: official_name for NOR
en: Kingdom of Norway
kk: Норвегия Патшалығы

note: name for OMN
en: Oman
kk: Оман

note: official_name for OMN
en: Sultanate of Oman
kk: Оман Сұлтанаты

note: name for PAK
en: Pakistan
kk: Пәкістан

note: official_name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
kk: Пәкістан Ислам Республикасы

note: name for PLW
en: Palau
kk: Палау

note: official_name for PLW
en: Republic of Palau
kk: Палау Республикасы

note: name for PSE
en: Palestinian Territory, Occupied
kk: Палестина жері

note: official_name for PSE
en: Occupied Palestinian Territory
kk: Оккупацияланған Палестин Аймағы

note: name for PAN
en: Panama
kk: Панама

note: official_name for PAN
en: Republic of Panama
kk: Панама Республикасы

note: name for PNG
en: Papua New Guinea
kk: Папуа - Жаңа Гвинея

note: name for PRY
en: Paraguay
kk: Парагвай

note: official_name for PRY
en: Republic of Paraguay
kk: Парагвай Республикасы

note: name for PER
en: Peru
kk: Перу

note: official_name for PER
en: Republic of Peru
kk: Перу Республикасы

note: name for PHL
en: Philippines
kk: Филиппин

note: official_name for PHL
en: Republic of the Philippines
kk: Филиппин Республикасы

note: name for PCN
en: Pitcairn
kk: Питкэрн аралдары

note: name for POL
en: Poland
kk: Польша

note: official_name for POL
en: Republic of Poland
kk: Польша Республикасы

note: name for PRT
en: Portugal
kk: Португалия

note: official_name for PRT
en: Portuguese Republic
kk: Португалия Республикасы

note: name for PRI
en: Puerto Rico
kk: Пуэрто-Рико

note: name for QAT
en: Qatar
kk: Катар

note: official_name for QAT
en: State of Qatar
kk: Катар Мемлекеті

note: name for REU
en: Reunion
kk: Реюньон

note: name for ROU
en: Romania
kk: Румыния

note: name for RUS
en: Russian Federation
kk: Ресей

note: name for RWA
en: Rwanda
kk: Руанда

note: official_name for RWA
en: Rwandese Republic
kk: Руанда Республикасы

note: name for BLM
en: Saint Barthélemy
kk: Сен-Бартельми

note: name for SHN
en: Saint Helena
kk: Әулие Елена ар.

note: name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
kk: Сент-Китс және Невис

note: name for LCA
en: Saint Lucia
kk: Сент-Люсия

note: name for MAF
en: Saint Martin (French part)
kk: Сен-Мартин (Франция аймағы)

note: name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
kk: Сен-Пьер және Микелон

note: name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
kk: Сент-Винсент және Гренадинар

note: name for WSM
en: Samoa
kk: Самоа

note: official_name for WSM
en: Independent State of Samoa
kk: Самоа Тәуелсіз Штаттары

note: name for SMR
en: San Marino
kk: Сан-Марино

note: official_name for SMR
en: Republic of San Marino
kk: Сан-Марино Республикасы

note: name for STP
en: Sao Tome and Principe
kk: Сан-Томе және Принсипи

note: official_name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
kk: Сао Томе мен Принсипе Халық Демократиялық Республикасы

note: name for SAU
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

note: official_name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
kk: Сауд Арабия Патшалығы

note: name for SEN
en: Senegal
kk: Сенегал

note: official_name for SEN
en: Republic of Senegal
kk: Сенегал Республикасы

note: name for SRB
en: Serbia
kk: Сербия

note: official_name for SRB
en: Republic of Serbia
kk: Сербия Республикасы

note: name for SYC
en: Seychelles
kk: Сейшел аралдары

note: official_name for SYC
en: Republic of Seychelles
kk: Сейшел Аралдары Республикасы

note: name for SLE
en: Sierra Leone
kk: Сьерра-Леоне

note: official_name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
kk: Сьерра-Леоне Республикасы

note: name for SGP
en: Singapore
kk: Сингапур

note: official_name for SGP
en: Republic of Singapore
kk: Сингапур Республикасы

note: name for SVK
en: Slovakia
kk: Словакия

note: official_name for SVK
en: Slovak Republic
kk: Словакия Республикасы

note: name for SVN
en: Slovenia
kk: Словения

note: official_name for SVN
en: Republic of Slovenia
kk: Словения Республикасы

note: name for SLB
en: Solomon Islands
kk: Соломон аралдары

note: name for SOM
en: Somalia
kk: Сомали

note: official_name for SOM
en: Somali Republic
kk: Сомали Республикасы

note: name for ZAF
en: South Africa
kk: Оңтүстік Африка

note: official_name for ZAF
en: Republic of South Africa
kk: Оңтүстік Африка Республикасы

note: name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kk: Оңтүстік Джорджия мен Оңтүстік Сендвия аралдары

note: name for ESP
en: Spain
kk: Испания

note: official_name for ESP
en: Kingdom of Spain
kk: Испания Патшалығы

note: name for LKA
en: Sri Lanka
kk: Шри-Ланка

note: official_name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
kk: Шри-Ланка Демократиялық Социалистік Республикасы

note: name for SDN
en: Sudan
kk: Судан

note: official_name for SDN
en: Republic of the Sudan
kk: Судан Республикасы

note: name for SUR
en: Suriname
kk: Суринам

note: official_name for SUR
en: Republic of Suriname
kk: Суринам Республикасы

note: name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
kk: Шпицберген мен Ян Майен

note: name for SWZ
en: Swaziland
kk: Свазиленд

note: official_name for SWZ
en: Kingdom of Swaziland
kk: Свазиленд Патшалығы

note: name for SWE
en: Sweden
kk: Швеция

note: official_name for SWE
en: Kingdom of Sweden
kk: Швеция Патшалығы

note: name for CHE
en: Switzerland
kk: Швейцария

note: official_name for CHE
en: Swiss Confederation
kk: Швейцария Конфедерациясы

note: name for SYR
en: Syrian Arab Republic
kk: Сирия Араб Республикасы

note: name for TWN, official_name for TWN
en: Taiwan, Province of China
kk: Тайвань Қытай Провинциясы

note: common_name for TWN
en: Taiwan
kk: Тайвань аралы

note: name for TJK
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

note: official_name for TJK
en: Republic of Tajikistan
kk: Тәжікстан Республикасы

note: name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
kk: Танзания

note: official_name for TZA
en: United Republic of Tanzania
kk: Танзания Біріккен Республикасы

note: name for THA
en: Thailand
kk: Тайланд

note: official_name for THA
en: Kingdom of Thailand
kk: Тайланд Патшалығы

note: name for TLS
en: Timor-Leste
kk: Тимор-Лесте

note: official_name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
kk: Тимор-Лесте Демократиялық Республикасы

note: name for TGO
en: Togo
kk: Того

note: official_name for TGO
en: Togolese Republic
kk: Тонголез Республикасы

note: name for TKL
en: Tokelau
kk: Токелау

note: name for TON
en: Tonga
kk: Тонга

note: official_name for TON
en: Kingdom of Tonga
kk: Тонга Патшалығы

note: name for TTO
en: Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго

note: official_name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго Республикасы

note: name for TUN
en: Tunisia
kk: Тунис

note: official_name for TUN
en: Republic of Tunisia
kk: Тунис Республикасы

note: name for TUR
en: Turkey
kk: Түркия

note: official_name for TUR
en: Republic of Turkey
kk: Түркия Республикасы

note: name for TKM
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

note: name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
kk: Теркс және Кайкос аралдары

note: name for TUV
en: Tuvalu
kk: Тувалу

note: name for UGA
en: Uganda
kk: Уганда

note: official_name for UGA
en: Republic of Uganda
kk: Уганда Республикасы

note: name for UKR
en: Ukraine
kk: Украина

note: name for ARE
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

note: name for GBR
en: United Kingdom
kk: Ұлыбритания

note: official_name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
kk: Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландия Біріккен Патшалығы

note: name for USA
en: United States
kk: АҚШ

note: official_name for USA
en: United States of America
kk: Америка Құрама Штаттары

note: name for UMI
en: United States Minor Outlying Islands
kk: АҚШ-ң Сыртқы Кішкене аралдары

note: name for URY
en: Uruguay
kk: Уругвай

note: official_name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
kk: Уругвай Шығыс Республикасы

note: name for UZB
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

note: official_name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
kk: Өзбекстан Республикасы

note: name for VUT
en: Vanuatu
kk: Вануату

note: official_name for VUT
en: Republic of Vanuatu
kk: Вануату Республикасы

note: name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian republic of
kk: Венесуэла Боливиялық Республикасы

note: official_name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
kk: Венесуэла Боливиялық Республикасы

note: common_name for VEN
en: Venezuela
kk: Венесуэла

note: name for VNM
en: Viet Nam
kk: Вьетнам

note: official_name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
kk: Вьетнам Социалистік Республикасы

note: name for VGB
en: Virgin Islands, British
kk: Виргин аралдары (Ұлыбритания)

note: official_name for VGB
en: British Virgin Islands
kk: Виргин аралдары, Ұлыбритания

note: name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
kk: Виргин аралдары (АҚШ)

note: official_name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
kk: Виргин аралдары, АҚШ

note: name for WLF
en: Wallis and Futuna
kk: Уоллис және Футуна

note: name for ESH
en: Western Sahara
kk: Батыс Сахара

note: name for YEM
en: Yemen
kk: Йемен

note: official_name for YEM
en: Republic of Yemen
kk: Йемен Республикасы

note: name for ZMB
en: Zambia
kk: Замбия

note: official_name for ZMB
en: Republic of Zambia
kk: Замбия Республикасы

note: name for ZWE
en: Zimbabwe
kk: Зимбабве

note: official_name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
kk: Зимбабве Республикасы

note: historic names for ATB (withdrawn 1979)
en: British Antarctic Territory
kk: Ұлыбританияның Антарктида Аймағы

note: historic names for BUR (withdrawn 1989-12-05)
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
kk: Бирма Біріккен Социалистік Республикасы

note: historic names for BYS (withdrawn 1992-06-15)
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
kk: Белорус ССР

note: historic names for CTE (withdrawn 1984)
en: Canton and Enderbury Islands
kk: Эндербери мен Кантон аралдары

note: historic names for CSK (withdrawn 1993-06-15)
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
kk: Чехословакия, Чехословак Социалистік Республикасы

note: historic names for DHY (withdrawn 1977)
en: Dahomey
kk: Дагомея

note: historic names for ATN (withdrawn 1983)
en: Dronning Maud Land
kk: Королева Мод Жері

note: historic names for TMP (withdrawn 2002-05-20)
en: East Timor
kk: Шығыс Тимор

note: historic names for FXX (withdrawn 1997-07-14)
en: France, Metropolitan
kk: Франция, Метрополия

note: historic names for AFI (withdrawn 1977)
en: French Afars and Issas
kk: Француз Афар мен Иссас

note: historic names for ATF (withdrawn 1979)
en: French Southern and Antarctic Territories
kk: Француз Оңтүстік Аймақтары

note: historic names for DDR (withdrawn 1990-10-30)
en: German Democratic Republic
kk: Германия Демократиялық Республикасы

note: historic names for DEU (withdrawn 1990-10-30)
en: Germany, Federal Republic of
kk: Германия Федеративтік Республикасы

note: historic names for GEL (withdrawn 1979)
en: Gilbert and Ellice Islands
kk: Гильберта пен Эллис аралдары

note: historic names for JTN (withdrawn 1986)
en: Johnston Island
kk: Джонстон Атоллы

note: historic names for MID (withdrawn 1986)
en: Midway Islands
kk: Мидуэй аралдары

note: historic names for NTZ (withdrawn 1993-07-12)
en: Neutral Zone
kk: Нейтралды аймақ

note: historic names for NHB (withdrawn 1980)
en: New Hebrides
kk: Жаңа Гебрид аралдары

note: historic names for PCI (withdrawn 1986)
en: Pacific Islands (trust territory)
kk: Тынық Мұхит Аралдары (қамқорлықтағы аймақ)

note: historic names for PAN (withdrawn 1993-07-22)
en: Panama, Republic of
kk: Панама Республикасы

note: historic names for PCZ (withdrawn 1980)
en: Panama Canal Zone
kk: Панама Канал Аймағы

note: historic names for ROM (withdrawn 2002-02-01)
en: Romania, Socialist Republic of
kk: Румыния Социалистік Республикасы

note: historic names for KNA (withdrawn 1988)
en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
kk: Сен-Китс пен Невис

note: historic names for SCG (withdrawn 2006-06-05)
en: Serbia and Montenegro
kk: Сербия мен Черногория

note: historic names for SKM (withdrawn 1975)
en: Sikkim
kk: Сикким

note: historic names for RHO (withdrawn 1980)
en: Southern Rhodesia
kk: Солтүстік Родезия

note: historic names for ESH (withdrawn 1988)
en: Spanish Sahara
kk: Испаниялық Сахара

note: historic names for PUS (withdrawn 1986)
en: US Miscellaneous Pacific Islands
kk: АҚШ-ң әртүрлі Тынық Мұхит аралдары

note: historic names for SUN (withdrawn 1992-08-30)
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
kk: КСРО, Кеңес Социалистік Республикалар Одағы

note: historic names for HVO (withdrawn 1984)
en: Upper Volta, Republic of
kk: Жоғарғы Вольта Републикасы

note: historic names for VAT (withdrawn 1996-04-03)
en: Vatican City State (Holy See)
kk: Ватикан

note: historic names for VDR (withdrawn 1977)
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
kk: Вьетнам Демократиялық Республикасы

note: historic names for WAK (withdrawn 1986)
en: Wake Island
kk: Уэйк Атоллы

note: historic names for YMD (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
kk: Йемен Халық Демократиялық Республикасы

note: historic names for YEM (withdrawn 1990-08-14)
en: Yemen, Yemen Arab Republic
kk: Йемен Араб Республикасы

note: historic names for YUG (withdrawn 1993-07-28)
en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
kk: Югославия

note: historic names for ZAR (withdrawn 1997-07-14)
en: Zaire, Republic of
kk: Заир
