dpkg - en to eo translation catalogue (1008 entries)

en: %s: failed to exec '%s %s'
eo: %s: malsukceso dum lanĉo de '%s %s'

en: %s: internal gzip error: `%s'
eo: %s: interna eraro de gzip: '%s'

en: %s: internal bzip2 error: `%s'
eo: %s: interna eraro de bzip2: '%s'

en: %s: decompression
eo: %s: malkompaktigo

en: %s: internal gzip error: read: `%s'
eo: %s: interna eraro de gzip: legi: '%s'

en: %s: internal gzip error: write: `%s'
eo: %s: interna eraro de gzip: skribi: '%s'

en: %s: internal gzip error: read(%i) != write(%i)
eo: %s: interna eraro de gzip: legi(%i) != skribi(%i)

en: %s: internal bzip2 error: read: `%s'
eo: %s: interna eraro de bzip2: legi: '%s'

en: %s: internal bzip2 error: write: `%s'
eo: %s: interna eraro de bzip2: skribi: '%s'

en: %s: internal bzip2 error: read(%i) != write(%i)
eo: %s: interna eraro de bzip2: legi(%i) != skribi(%i)

en: %s: compression
eo: %s: kompaktado

en: size %7d occurs %5d times
eo: grandeco %7d okazas %5d foje

en: failed write during hashreport
eo: malsukcesis skribi dum 'hashreport'

en: updates directory contains file `%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
eo: ĝisdatiga dosierujo enhavas la dosieron '%.250s', kies nomo estas tro longa (longeco=%d, maks=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
eo: ĝisdatiga dosierujo enhavas dosierojn kun malsamaj longecoj de nomoj (kaj %d kaj %d)

en: cannot scan updates directory `%.255s'
eo: ne eblas skani la ĝisdatigan dosierujon '%.255s'

en: failed to remove incorporated update file %.255s
eo: malsukcesis forigi enkorpigitan ĝisdatigan dosieron %.255s

en: unable to create `%.255s'
eo: maleblas krei '%.255s'

en: unable to fill %.250s with padding
eo: maleblas plenigi %.250s per ŝtopado

en: unable to flush %.250s after padding
eo: maleblas elbufrigi %.250s post ŝtopado

en: unable to seek to start of %.250s after padding
eo: maleblas retroiri al la komenco de %.250s post ŝtopado

en: requested operation requires superuser privilege
eo: la petita operacio postulas privilegion de superuzanto

en: unable to access dpkg status area
eo: maleblas aliri stat-areo de dpkg

en: operation requires read/write access to dpkg status area
eo: la operacio postulas leg/skrib-aliron al la stat-areo de dpkg

en: failed to remove my own update file %.255s
eo: malsukcesis forigi mian propran ĝisdatigan dosieron %.255s

en: unable to write updated status of `%.250s'
eo: maleblas skribi ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: unable to flush updated status of `%.250s'
eo: maleblas elbufrigi la ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: unable to truncate for updated status of `%.250s'
eo: maleblas distranĉi la ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: unable to fsync updated status of `%.250s'
eo: maleblas apliki 'fsync' al la ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: unable to close updated status of `%.250s'
eo: maleblas fermi la ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: unable to install updated status of `%.250s'
eo: maleblas instali la ĝisdatigitan staton de '%.250s'

en: failed to write details of `%.50s' to `%.250s'
eo: malsukcesis skribi la detalojn de '%.50s' al '%.250s'

en: failed to open `%s' for writing %s information
eo: malsukcesis malfermi '%s' por skribi informon %s

en: unable to set buffering on status file
eo: maleblas ŝalti bufradon por la stat-dosiero

en: failed to write %s record about `%.50s' to `%.250s'
eo: malsukcesis skribi registraĵon %s pri '%.50s' al '%.250s'

en: failed to flush %s information to `%.250s'
eo: malsukcesis elbufrigi informaron %s al '%.250s'

en: failed to fsync %s information to `%.250s'
eo: malsukcesis apliki 'fsync' je informaro %s al '%.250s'

en: failed to close `%.250s' after writing %s information
eo: malsukcesis fermi '%.250s' post skribado de informaro %s

en: failed to link `%.250s' to `%.250s' for backup of %s info
eo: malsukcesis ligi '%.250s' al '%.250s' por sekurkopii informon %s

en: failed to install `%.250s' as `%.250s' containing %s info
eo: malsukcesis instali '%.250s' kiel '%.250s' enhavantan informon %s

en: %s: unrecoverable fatal error, aborting:
     %s
eo: %s: nerestarigebla gravega eraro, ni ĉesigas:
     %s

en: out of memory pushing error handler:
eo: manko de memoro je envicigo de erar-traktilo:

en: %s: error while cleaning up:
     %s
eo: %s: eraro dum purigado de ĉio:
     %s

en: dpkg: too many nested errors during error recovery !!
eo: dpkg: tro multaj ingitaj eraroj dum restaŭrado de eraroj !!

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
eo: mankas memoro por nova puriga enigaĵo kun multaj argumentoj

en: out of memory for new cleanup entry
eo: mankas memoro por nova puriga enigaĵo

en: %s: warning: %s
eo: %s: averto: %s

en: error writing `%s'
eo: eraro dum skribo de '%s'

en: %s:%s:%d: internal error: %s
eo: %s:%s:%d: interna eraro: %s

en: %s is missing
eo: mankas %s

en: `%.*s' is not allowed for %s
eo: '%.*s' ne estas permesata por %s

en: junk after %s
eo: rubaĵo post %s

en: invalid package name (%.250s)
eo: malvalida pak-nomo (%.250s)

en: empty file details field `%s'
eo: malplena kampo de dosier-detaloj '%s'

en: file details field `%s' not allowed in status file
eo: kampo de dosier-detaloj '%s' ne estas permesata en stat-dosiero

en: too many values in file details field `%s' (compared to others)
eo: tro multaj valoroj en kampo de dosier-detaloj '%s' (kompare al aliaj)

en: too few values in file details field `%s' (compared to others)
eo: tro malmultaj valoroj en kampo de dosier-detaloj '%s' (kompare al aliaj)

en: yes/no in boolean field
eo: jes/ne en bulea kampo

en: word in `priority' field
eo: vorto en kampo 'priority'

en: value for `status' field not allowed in this context
eo: valoro por kampo 'status' ne estas permesata en tiu ĉi kunteksto

en: first (want) word in `status' field
eo: unua (volas) vorto en kampo 'status'

en: second (error) word in `status' field
eo: dua (eraro) vorto en kampo 'status'

en: third (status) word in `status' field
eo: tria (stato) vorto en kampo 'status'

en: error in Version string `%.250s': %.250s
eo: eraro en ĉeno Version '%.250s': %.250s

en: obsolete `Revision' or `Package-Revision' field used
eo: maluzinda kampo 'Revision' aŭ 'Package-Revision' estis uzita

en: value for `config-version' field not allowed in this context
eo: valoro por kampo 'config-version' ne estas permesata en tiu ĉi kunteksto

en: error in Config-Version string `%.250s': %.250s
eo: eraro en ĉeno Agord-Versio '%.250s': %.250s

en: value for `conffiles' has malformatted line `%.*s'
eo: valoro por conffiles havas misformitan linion '%.*s'

en: value for `conffiles' has line starting with non-space `%c'
eo: valoro por conffiles havas linion komencantan per ne-spaco '%c'

en: root or null directory is listed as a conffile
eo: radika aŭ nula dosierujo estas listita kiel 'conffile'

en: `%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
eo: kampo '%s', mankanta pak-nomo, aŭ rubaĵo tie, kie pak-nomo estis atendita

en: `%s' field, invalid package name `%.255s': %s
eo: kampo '%s', malvalida pak-nomo '%.255s': %s

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     bad version relationship %c%c
eo: kampo '%s', referenco al '%.255s':
     malĝusta versio-rilato %c%c

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     `%c' is obsolete, use `%c=' or `%c%c' instead
eo: kampo `%s', referenco al '%.255s':
     '%c' estas maluzinda, uzu '%c=' aŭ '%c%c' anstataŭe

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using `=' instead
eo: kampo `%s', referenco al '%.255s':
     implicita ekzakta kongruo al versi-numero, ni sugestas uzon de '=' anstataŭe

en: Only exact versions may be used for Provides
eo: Nur ekzaktaj versioj povas esti uzataj por Provizas

en: `%s' field, reference to `%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
eo: kampo `%s', referenco al '%.255s':
     versio-valoro komencas per ne-alfanumero, ni sugestas aldonon de spaco

en: `%s' field, reference to `%.255s': version contains `%c'
eo: kampo '%s', referenco al '%.255s': la versio enhavas '%c'

en: `%s' field, reference to `%.255s': version unterminated
eo: kampo '%s', referenco al '%.255s': versio ne finigita

en: `%s' field, reference to `%.255s': error in version: %.255s
eo: kampo '%s', referenco al '%.255s': eraro en versio: %.255s

en: `%s' field, syntax error after reference to package `%.255s'
eo: kampo '%s', sintaksa eraro post referenco al pako '%.255s'

en: alternatives (`|') not allowed in %s field
eo: alternativoj ('|') ne estas permesataj en kampo %s

en: value for `triggers-pending' field not allowed in this context
eo: valoro por kampo 'triggers-pending' ne estas permesata en tiu ĉi kunteksto

en: illegal pending trigger name `%.255s': %s
eo: malvalida nomo de pritraktota ekigilo '%.255s': %s

en: duplicate pending trigger `%.255s'
eo: ripetita pritraktota ekigilo '%.255s'

en: value for `triggers-awaited' field not allowed in this context
eo: valoro por kampo 'triggers-awaited' ne estas permesata en tiu ĉi kunteksto

en: illegal package name in awaited trigger `%.255s': %s
eo: malvalida pak-nomo en atendata ekigilo '%.255s': %s

en: duplicate awaited trigger package `%.255s'
eo: ripetita atendata ekiga pako '%.255s'

en: unable to unlock dpkg status database
eo: maleblas malŝlosi la stato-datumbazon de dpkg

en: you do not have permission to lock the dpkg status database
eo: vi ne havas permeson por malŝlosi la stato-datumbazon de dpkg

en: unable to open/create status database lockfile
eo: maleblas malfermi/krei ŝlosdosieron de stato-datumbazo

en: unable to lock dpkg status database
eo: maleblas ŝlosi la stato-datumbazon de dpkg

en: status database area is locked by another process
eo: la areo de stato-datumbazo estas ŝlosita de alia procezo

en: couldn't open log `%s': %s
eo: ne eblis malfermi la protokolon '%s': %s

en: unable to write to status fd %d
eo: maleblas skribi al stata fd %d

en: malloc failed (%ld bytes)
eo: malloc malsukcesis (%ld bajtoj)

en: realloc failed (%ld bytes)
eo: realloc malsukcesis (%ld bajtoj)

en: failed to allocate memory
eo: malsukceso dum provo rezervi memoron

en: %s (subprocess): %s
eo: %s (subprocezo): %s

en: fork failed
eo: disbranĉiĝo malsukcesis

en: failed to dup for std%s
eo: malsukceso de 'dup' por std%s

en: failed to dup for fd %d
eo: malsukceso de 'dup' por fd %d

en: failed to create pipe
eo: malsukceso dum kreo de dukto

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
eo: maleblas legi dosier-priskribajn (fd) flagojn por %.250s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
eo: maleblas ŝalti flagojn 'close-on-exec' (fermi-je-plenumo) por %.250s

en: failed in buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s
eo: malsukceso je buffer_write(fd) (%i, ret=%li): %s

en: eof in buffer_write(stream): %s
eo: EOF en buffer_write(stream): %s

en: error in buffer_write(stream): %s
eo: eraro je buffer_write(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_write
eo: nekonata datumtipo '%i' en buffer_write

en: failed in buffer_read(fd): %s
eo: malsukceso je buffer_read(fd): %s

en: error in buffer_read(stream): %s
eo: malsukceso je buffer_read(stream): %s

en: unknown data type `%i' in buffer_read
eo: nekonata datumtipo '%i' en buffer_read

en: failed in buffer_copy (%s)
eo: malsukceso je buffer_copy(%s)

en: short read in buffer_copy (%s)
eo: bitoko legita en buffer_copy (%s)

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
eo: malsukceso dum malfermo de agordo-dosiero '%.255s' por legi: %s

en: configuration error: unknown option %s
eo: agorda eraro: nekonata opcio %s

en: configuration error: %s needs a value
eo: agorda eraro: %s bezonas valoron

en: configuration error: %s does not take a value
eo: agorda eraro: %s ne akceptas valoron

en: read error in configuration file `%.255s'
eo: leg-eraro en agorda dosiero '%.255s'

en: error closing configuration file `%.255s'
eo: eraro dum fermo de agordo-dosiero '%.255s'

en: unknown option --%s
eo: nekonata opcio --%s

en: --%s option takes a value
eo: opcio --%s postulas valoron

en: --%s option does not take a value
eo: opcio --%s ne akceptas valoron

en: unknown option -%c
eo: nekonata opcio -%c

en: -%c option takes a value
eo: opcio -%c postulas valoron

en: -%c option does not take a value
eo: opcio -%c ne akceptas valoron

en: cannot open GPL file
eo: ne eblas malfermi dosieron GPL

en: failed to open package info file `%.255s' for reading
eo: malsukceso dum malfermo de paka inform-dosiero '%.255s' por legi

en: can't stat package info file `%.255s'
eo: ne eblas legi staton de paka inform-dosiero '%.255s'

en: can't mmap package info file `%.255s'
eo: ne eblas apliki 'mmap' je paka inform-dosiero '%.255s'

en: copy info file `%.255s'
eo: kopii inform-dosiero '%.255s'

en: EOF after field name `%.*s'
eo: EOF post kampo-nomo '%.*s'

en: newline in field name `%.*s'
eo: lini-fina signo en kampo nomo '%.*s'

en: MSDOS EOF (^Z) in field name `%.*s'
eo: MSDOS EOF (^Z) en kampo nomo '%.*s'

en: field name `%.*s' must be followed by colon
eo: kampo nomo '%.*s' devas esti sekvata de dupunkto

en: EOF before value of field `%.*s' (missing final newline)
eo: EOF antaŭ valoro de kampo '%.*s' (mankas lini-fina signo)

en: MSDOS EOF char in value of field `%.*s' (missing newline?)
eo: signo MSDOS EOF en valoro de kampo '%.*s' (ĉu mankas lini-fina signo?)

en: EOF during value of field `%.*s' (missing final newline)
eo: EOF en valoro de kampo '%.*s' (mankas lini-fina signo)

en: duplicate value for `%s' field
eo: ripetita valoro por kampo '%s'

en: user-defined field name `%.*s' too short
eo: kamp-nomo difinita de uzanto '%.*s' tro mallonga

en: duplicate value for user-defined field `%.*s'
eo: ripetita valoro por la kampo difinita de uzanto '%.*s'

en: several package info entries found, only one allowed
eo: pluraj pak-informaj enmetaĵoj estis trovitaj, nur unu estas permesate

en: Configured-Version for package with inappropriate Status
eo: 'Configured-Version' por pako kun maltaŭga 'Status'

en: package has status %s but triggers are awaited
eo: pako havas staton %s sed ekigiloj estas atendataj

en: package has status triggers-awaited but no triggers awaited
eo: pako havas staton 'triggers-awaited' sed neniun atendatan ekigilon

en: package has status %s but triggers are pending
eo: paco havas staton %s sed ankoraŭ estas ekigiloj pritraktotaj

en: package has status triggers-pending but no triggers pending
eo: pako havas staton 'triggers-pending' sed neniun pritraktotan ekigilon

en: Package which in state not-installed has conffiles, forgetting them
eo: Pako kiu estas en stato ne-instalite havas conffiles, ni forlasas ilin

en: failed to close after read: `%.255s'
eo: malsukceso dum malfermo post lego: '%.255s'

en: no package information in `%.255s'
eo: neniu pak-infomo en '%.255s'

en: %s, in file '%.255s' near line %d package '%.255s':
eo: %s, en dosiero '%.255s' proksime de linio %d pako '%.255s':

en: %s, in file '%.255s' near line %d:
eo: %s, en dosiero '%.255s' proksime de linio %d:

en: parse error
eo: eraro de analizado

en: warning
eo: averto

en: failed to write parsing warning
eo: malsukceso dum skribo de analiza averto

en: may not be empty string
eo: ne povas esti malplena ĉeno

en: must start with an alphanumeric
eo: devas komenciĝi per alfanumera signo

en: character `%c' not allowed (only letters, digits and characters `%s')
eo: signo '%c' ne estas permesate (nur literoj, ciferoj kaj signoj '%s')

en: <none>
eo: <nenio>

en: version string is empty
eo: versi-ĉeno estas malplena

en: version string has embedded spaces
eo: versi-ĉeno havas enigitajn spacojn

en: epoch in version is not number
eo: POSIX-dato (epoch) en versio ne estas numero

en: nothing after colon in version number
eo: nenio post dupunkto en versi-numero

en: missing %s
eo: mankas %s

en: empty value for %s
eo: malplena valoro por %s

en: invalid character `%c' in field width
eo: malvalida signo '%c' en kampo 'larĝeco'

en: Closing brace missing in format
eo: Dekstra kunig-krampo mankas en la formado

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
eo: maleblas ignori la signalon %s antaŭ ol plenumi %.250s

en: error un-catching signal %s: %s
eo: eraro dum malkaptado de la signalo %s: %s

en: %s returned error exit status %d
eo: %s liveris eraran elir-staton %d

en: subprocess %s returned error exit status %d
eo: la subprocezo %s liveris eraran elir-staton %d

en: %s killed by signal (%s)%s
eo: %s estis ĉesigita de signalo (%s)%s

en: , core dumped
eo: , nekropsio

en: subprocess %s killed by signal (%s)%s
eo: la subprocezo %s estis ĉesigita de signalo (%s)%s

en: subprocess %s failed with wait status code %d
eo: la subprocezo %s malsukcesis kun atenda stato-kodo %d

en: wait for %s failed
eo: atendo por %s malsukcesis

en: invalid package name `%.250s' in triggers deferred file `%.250s'
eo: malvalida paknomo '%.250s' en ekigiloj prokrastigis la dosieron '%.250s'

en: truncated triggers deferred file `%.250s'
eo: mistranĉitaj ekigiloj prokrastigis la dosieron '%.250s'

en: syntax error in triggers deferred file `%.250s' at character `%s'%s
eo: sintaks-eraro en ekigiloj prokrastigis la dosieron '%.250s' ĉe signo '%s'%s

en: unable to open/create triggers lockfile `%.250s'
eo: maleblas malfermi/krei ŝlos-dosieron de ekigiloj '%.250s'

en: unable to lock triggers area
eo: maleblas ŝlosi areon de ekigiloj

en: unable to stat triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas legi staton de dosiero prokrastita de ekigiloj '%.250s'

en: unable to open triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas malfermi dosieron prokrastitan de ekigiloj '%.250s'

en: unable to open/create new triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas malfermi/krei novan dosieron prokrastitan de ekigiloj '%.250s'

en: error reading triggers deferred file `%.250s'
eo: eraro dum lego de dosiero prokrastita de ekigiloj '%.250s'

en: unable to write new triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas skribi novan dosieron prokrastitan de ekigiloj '%.250s'

en: unable to close new triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas fermi novan dosieron prokrastitan de ekigiloj '%.250s'

en: unable to install new triggers deferred file `%.250s'
eo: maleblas instali novan dosieron prokrastitan de ekigiloj '%.250s'

en: empty trigger names are not permitted
eo: malplenaj ekigilo-nomoj ne estas permesataj

en: trigger name contains invalid character
eo: ekigilo-nomo enhavas malvalidan signon

en: invalid or unknown syntax in trigger name `%.250s' (in trigger interests for package `%.250s')
eo: malvalida aŭ nekonata sintakso en ekigilo-nomo '%.250s' (en ekigilaj interesoj por la pako '%.250s')

en: failed to open trigger interest list file `%.250s'
eo: malsukceso dum malfermo de listdosiero de ekigil-intereso '%.250s'

en: failed to rewind trigger interest file `%.250s'
eo: malsukceso dum retroigo de dosiero de ekigil-intereso '%.250s'

en: trigger interest file `%.250s' syntax error; illegal package name `%.250s': %.250s
eo: sintaksa eraro en dosiero de ekigil-intereso '%.250s'; malpermesata pak-nomo '%.250s': %.250s

en: unable to create new trigger interest file `%.250s'
eo: maleblas krei novan dosieron de ekigil-intereso '%.250s'

en: unable to write new trigger interest file `%.250s'
eo: maleblas skribi novan dosieron de ekigil-intereso '%.250s'

en: unable to install new trigger interest file `%.250s'
eo: maleblas instali novan dosieron de ekigil-intereso '%.250s'

en: duplicate file trigger interest for filename `%.250s' and package `%.250s'
eo: ripetita dosiera ekigil-intereso por dosiernomo '%.250s' kaj pako '%.250s'

en: unable to create new file triggers file `%.250s'
eo: maleblas krei novan dosier-ekigilan dosieron '%.250s'

en: unable to write new file triggers file `%.250s'
eo: maleblas skribi novan dosier-ekigilan dosieron '%.250s'

en: unable to install new file triggers file as `%.250s'
eo: maleblas instali novan dosier-ekigilan dosieron kiel '%.250s'

en: unable to read file triggers file `%.250s'
eo: maleblas legi dosier-ekigilan dosieron '%.250s'

en: syntax error in file triggers file `%.250s'
eo: sintaksa eraro en dosier-ekigila dosiero '%.250s'

en: file triggers record mentions illegal package name `%.250s' (for interest in file `%.250s'): %.250s
eo: dosier-ekigila registraĵo aludas malpermesatan pak-nomon '%.250s' (por intereso en la dosiero '%.250s'): %.250s

en: triggers ci file `%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name `%.250s': %.250s
eo: ekigila ci-dosiero '%.250s' enhavas malpermesata ekigila sintakso en ekigila nomo '%.250s': %.250s

en: unable to open triggers ci file `%.250s'
eo: maleblas malfermi ekigil-ci-dosieron '%.250s'

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
eo: ekigil-ci-dosiero enhavas nekonatan sintakson de gvidlinioj

en: triggers ci file contains unknown directive `%.250s'
eo: ekigil-ci-dosiero enhavas nekonatan gvidlinion '%.250s'

en: unable to create triggers state directory `%.250s'
eo: maleblas krei ekigil-statan dosierujon '%.250s'

en: unable to set ownership of triggers state directory `%.250s'
eo: maleblas difini posedon de ekigil-stata dosierujo '%.250s'

en: read error in `%.250s'
eo: leg-eraro en '%.250s'

en: fgets gave an empty string from `%.250s'
eo: fgets liveris malplenan ĉenon el '%.250s'

en: too-long line or missing newline in `%.250s'
eo: tro longa linio aŭ mankas novlinia signo en '%.250s'

en: unexpected eof reading `%.250s'
eo: neatendata dosierfino dum legado de '%.250s'

en: error reading from dpkg-deb pipe
eo: eraro dum legado el dukto de dpkg-deb

en: skipped unpacking file '%.255s' (replaced or excluded?)
eo: ni preterpasis elpakigon de la dosiero '%.255s' (anstataŭite aŭ forigite?)

en: error setting timestamps of `%.255s'
eo: eraro dum difino de horstampoj de '%.255s'

en: error setting ownership of `%.255s'
eo: eraro dum difino de posedo de '%.255s'

en: error setting permissions of `%.255s'
eo: eraro dum difino de permesoj de '%.255s'

en: failed to stat (dereference) existing symlink `%.250s'
eo: malsukcesis legi staton (dereference) de ekzistanta symlink '%.250s'

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target `%.250s' for symlink `%.250s'
eo: malsukcesis legi staton (dereference) de proponita nova celo de symlink '%.250s' por symlink '%.250s'

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s' (package: %.100s)
eo: provo anstataŭigi '%.250s', kiu estas la disbranĉita versio de '%.250s' (pako: %.100s)

en: trying to overwrite `%.250s', which is the diverted version of `%.250s'
eo: provo anstataŭigi '%.250s', kiu estas la disbranĉita versio de '%.250s'

en: unable to stat `%.255s' (which I was about to install)
eo: maleblas legi staton de '%.255s' (kiun estis instalota)

en: unable to clean up mess surrounding `%.255s' before installing another version
eo: maleblas purigi malordon ĉirkaŭ '%.255s' antaŭ ol instali alian version

en: unable to stat restored `%.255s' before installing another version
eo: maleblas legi staton de la restarigita '%.255s' antaŭ ol instali alian version

en: archive contained object `%.255s' of unknown type 0x%x
eo: arkivo enhavis objekton '%.255s' el nekonata tipo 0x%x

en: Replacing files in old package %s ...
eo: Anstataŭigo de dosieroj en la malnova pako %s ...

en: Replaced by files in installed package %s ...
eo: Anstataŭite per dosieroj en la instalita pako %s ...

en: trying to overwrite directory `%.250s' in package %.250s with nondirectory
eo: provo anstataŭigi la dosierujon '%.250s' en la pako %.250s kun ne-dosierujo

en: trying to overwrite `%.250s', which is also in package %.250s
eo: provo anstataŭigi '%.250s', kiu ankaŭ estas en la pako %.250s

en: unable to create `%.255s' (while processing `%.255s')
eo: maleblas krei '%.255s' (dum procezado de '%.255s')

en: backend dpkg-deb during `%.255s'
eo: subteni dpkg-deb dum '%.255s'

en: error closing/writing `%.255s'
eo: eraro dum fermo/skribo de '%.255s'

en: error creating pipe `%.255s'
eo: eraro dum kreo de dukto '%.255s'

en: error creating device `%.255s'
eo: eraro dum kreo de aparato '%.255s'

en: error creating hard link `%.255s'
eo: eraro dum kreo de rekta ligilo '%.255s'

en: error creating symbolic link `%.255s'
eo: eraro dum kreo de simbola ligilo '%.255s'

en: error setting ownership of symlink `%.255s'
eo: eraro dum difino de posedo de simbola ligilo '%.255s'

en: error creating directory `%.255s'
eo: eraro dum kreo de la dosierujo '%.255s'

en: unable to move aside `%.255s' to install new version
eo: maleblas puŝi aparte '%.255s' por instali novan version

en: unable to read link `%.255s'
eo: maleblas legi ligilon '%.255s'

en: unable to make backup symlink for `%.255s'
eo: maleblas fari sekurkopian simbolan ligilon por '%.255s'

en: unable to chown backup symlink for `%.255s'
eo: maleblas uzi 'chwon' je sekurkopia simbola ligilo por '%.255s'

en: unable to make backup link of `%.255s' before installing new version
eo: maleblas fari sekurkopian ligilon de '%.255s' antaŭ ol instali novan version

en: unable to install new version of `%.255s'
eo: maleblas instali novan version de '%.255s'

en: ignoring dependency problem with %s:
    %s
eo: ni ignoras dependecan problemon kun %s:
    %s

en: considering deconfiguration of essential
     package %s, to enable %s.
eo: ni konsideras malakomodadon de la esenca
     pako %s, por ebligi %s.

en: dpkg: no, %s is essential, will not deconfigure
     it in order to enable %s.
eo: dpkg: ne, %s estas esenca, ĝi ne estos malakomodita
     por ebligi %s.

en: dpkg: no, cannot proceed with %s (--auto-deconfigure will help):
    %s
eo: dpkg: ne, ne povas daŭrigi kun %s (--auto-deconfigure helpos):
    %s

en: removal of %.250s
eo: forigo de %.250s

en: installation of %.250s
eo: instalo de %.250s

en: dpkg: considering deconfiguration of %s, which would be broken by %s ...
eo: dpkg: ni konsideras malakomodadon de %s, kiu estus rompita de %s ...

en: dpkg: yes, will deconfigure %s (broken by %s).
eo: dpkg: jes, ni malakomodos %s (rompita de %s).

en: dpkg: regarding %s containing %s:
    %s
eo: dpkg: prizorgo de %s enhavanta %s:
    %s

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
eo: ni ignoras rompaĵon, povas daŭrigi iel ajn!

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
eo: instalado de %.250s povus rompi %.250s, kaj
     malakomodado ne estas permesata (--auto-deconfigure povus helpi)

en: installing %.250s would break existing software
eo: instalado de %.250s rompus ekzistantan programaron

en: dpkg: considering removing %s in favour of %s ...
eo: dpkg: ni konsideras forigi %s favore al %s ...

en: %s is not properly installed - ignoring any dependencies on it.
eo: %s ne estas korekte instalita - ni ignoras iun ajn dependeco je ĝi.

en: dpkg: may have trouble removing %s, as it provides %s ...
eo: dpkg: eble okazos problemo forigante %s, ĉar ĝi provizas %s ...

en: dpkg: package %s requires reinstallation, but will remove anyway as you request.
eo: dpkg: la pako %s postulas reinstalon, sed eĉ tiel ni forigos ĝin laŭ via peto.

en: dpkg: package %s requires reinstallation, will not remove.
eo: dpkg: la pako %s postulas reinstalon, ni ne forigos ĝin.

en: package %s has too many Conflicts/Replaces pairs
eo: la pako %s havas tro multajn parojn Konfliktoj/Anstataŭoj

en: dpkg: yes, will remove %s in favour of %s.
eo: dpkg: jes, ni forigos %s favore al %s.

en: conflicting packages - not installing %.250s
eo: konfliktantaj pakoj - ni ne instalos %.250s

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
eo: ni ignoras konflikton, povas daŭrigi iel ajn!

en: --%s --recursive needs at least one path argument
eo: --%s --recursive bezonas minimume unu voj-parametro

en: failed to exec find for --recursive
eo: malsukceso dum lanĉo de find por --recursive

en: failed to fdopen find's pipe
eo: malsukceso por uzi 'fdopen' je dukto de 'find'

en: error reading find's pipe
eo: eraro dum legado de dukto de 'find'

en: error closing find's pipe
eo: eraro dum fermo de dukto de 'find'

en: find for --recursive returned unhandled error %i
eo: 'find' por --recursive liveris netraktitan eraron %i

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
eo: ni serĉis, sed trovis neniun pakon (dosierojn kongruantajn al *.deb)

en: --%s needs at least one package archive file argument
eo: --%s bezonas minimume unu pakan arkivan dosieran argumenton

en: Selecting previously deselected package %s.
eo: Ni elektas la antaŭe malelektitan pakon %s.

en: Skipping deselected package %s.
eo: Ni preterpasas malelektitan pakon %s.

en: Version %.250s of %.250s already installed, skipping.
eo: Versio %.250s de %.250s jam estas instalita, ni preterpasas.

en: downgrading %.250s from %.250s to %.250s.
eo: ni retroigas %.250s de %.250s al %.250s.

en: Will not downgrade %.250s from version %.250s to %.250s, skipping.
eo: Ni ne retroigos %.250s de versio %.250s al %.250s, ni preterpasas.

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s' to allow reinstallation of backup copy
eo: maleblas forigi nove instalitan version de '%.250s' por ebligi reinstalon de sekurkopio

en: unable to restore backup version of `%.250s'
eo: maleblas restarigi serkurkopian version de '%.250s'

en: unable to remove newly-installed version of `%.250s'
eo: maleblas forigi nove instalitan version de '%.250s'

en: unable to remove newly-extracted version of `%.250s'
eo: maleblas forigi nove eltiritan version de '%.250s'

en: no package named `%s' is installed, cannot configure
eo: neniu pako nomata '%s' estas instalita, ni ne povas akomodi

en: package %.250s is already installed and configured
eo: la pako %.250s jam estas instalita kaj akomodita

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status `%.250s')
eo: la pako %.250s ne estas preta por akomodo
     ni ne povas akomodi (nuna stato '%.250s')

en: dpkg: dependency problems prevent configuration of %s:
    %s
eo: dpkg: dependecaj problemoj malebligas akomodadon de %s:
    %s

en: dependency problems - leaving unconfigured
eo: dependecaj problemoj - ni lasas malakomodite

en: dpkg: %s: dependency problems, but configuring anyway as you request:
    %s
eo: dpkg: %s: dependecaj problemoj, tamen ni akomodas iel ajn laŭ via peto:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting configuration.
eo: La pako estas en tre malbona malkohera stato - vi devus
     reinstali ĝin antaŭ ol provi akomodadon.

en: Setting up %s (%s) ...
eo: Ni alĝustigas %s (%s) ...

en: unable to stat new dist conffile `%.250s'
eo: maleblas legi staton de nova distribua conffile '%.250s'

en: unable to stat current installed conffile `%.250s'
eo: maleblas legi staton de la nune instalita conffile '%.250s'

en: 
    Configuration file `%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you request.
eo: 
    Akomoda dosiero '%s', ne ekzista en la sistemo.
    Ni instalas novan akomodan dosieron laŭ via peto.

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
eo: %s: malsukceso dum forigo de malnova sekurkopio '%.250s': %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
eo: %s: malsukceso dum renomigo de '%.250s' al '%.250s': %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
eo: %s: malsukceso dum forigo de '%.250s': %s

en: %s: failed to remove old distrib version '%.250s': %s
eo: %s: malsukceso dum forigo de malnova distribua versio '%.250s': %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
eo: %s: malsukceso dum forigo de '%.250s' (antaŭ ol anstataŭigi): %s

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
eo: %s:malsukceso dum ligigo de '%.250s' al '%.250s': %s

en: Installing new version of config file %s ...
eo: Instalado de nova versio de akomoda dosiero %s ...

en: unable to install `%.250s' as `%.250s'
eo: maleblas instali '%.250s' kiel '%.250s'

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
eo: %s: maleblas legi staton de akomoda dosiero '%s'
     (= `%s'): %s

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
eo: %s: akomoda dosiero '%s' estas ringa (cirkla) ligilo
     (= `%s')

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
eo: %s: maleblas uzi readlink je conffile '%s'
     (= `%s'): %s

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
eo: %s: conffile '%.250s' solvigas al degenerita dosiernomo
     (`%s' estas simbola ligo al `%s')

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
eo: %s: conffile '%.250s' ne estas plata dosiero aŭ simbola ligo (= '%s')

en: %s: unable to open conffile %s for hash: %s
eo: %s: maleblas malfermi conffile %s por haketi: %s

en: unable to change ownership of new dist conffile `%.250s'
eo: maleblas ŝanĝi posedon de nova distribua conffile '%.250s'

en: unable to set mode of new dist conffile `%.250s'
eo: maleblas difini reĝimon de nova distribua conffile '%.250s'

en: failed to run %s (%.250s)
eo: malsukceso plenumi %s (%.250s)

en: wait for shell failed
eo: atendado de ŝelo malsukcesis

en: Type `exit' when you're done.
eo: Tajpu 'exit' kiam vi finos.

en: failed to exec shell (%.250s)
eo: malsukceso lanĉi ŝelon (%.250s)

en: Don't forget to foreground (`fg') this process when you're done !
eo: Ne forgesu malfonigi ('fg') tiun ĉi procezon kiam vi finos !

en: 
    Configuration file `%s'
eo: 
    Akomoda dosiero `%s'

en:  (actually `%s')
eo:  (nune '%s')

en: 
     ==> File on system created by you or by a script.
     ==> File also in package provided by package maintainer.
eo: 
     ==> Dosiero en sistemo kreita de vi aŭ de skripto.
     ==> Dosiero ankaŭ en pako provizita de la pakzorganto.

en: 
         Not modified since installation.
eo: 
         Ne modifite ekde la instalo.

en: 
     ==> Modified (by you or by a script) since installation.
eo: 
     ==> Modifite (de vi aŭ de skripto) ekde la instalo.

en: 
     ==> Deleted (by you or by a script) since installation.
eo: 
     ==> Forigite (de vi aŭ de skripto) ekde la instalo.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
eo:  ==> La pak-distribuanto lanĉis ĝisdatan version.

en:      Version in package is the same as at last installation.
eo:      Versio en pako estas sama ol tiu de la lasta instalo.

en:  ==> Using new file as you requested.
eo:  ==> Ni uzas novan dosieron laŭ via peto.

en:  ==> Using current old file as you requested.
eo:  ==> Ni uzas nunan malnovan dosieron laŭ via peto.

en:  ==> Keeping old config file as default.
eo:  ==> Ni tenas la malnovan agordo-dosieron kiel implicitan.

en:  ==> Using new config file as default.
eo:  ==> Ni uzas novan agordo-dosieron kiel implicitan.

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : background this process to examine the situation
eo:    Kion vi dezirus fari pri ĝi ? Viaj opcioj estas:
        Y aŭ I  : instali la version de la pakzorganto
        N aŭ O  : teni vian nune-instalitan version
          D     : montri la diferencojn inter la versioj
          Z     : fonigi tiun ĉi procezon por kontroli la situacion

en:  The default action is to keep your current version.
eo:  La implicita ago estas teni vian nunan version.

en:  The default action is to install the new version.
eo:  La implicita ago estas instali la novan version.

en: [default=N]
eo: [implicite=n]

en: [default=Y]
eo: [implicite=Y]

en: [no default]
eo: [neniu implicitaĵo]

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
eo: eraro dum skribo al stderr, malkovrita antaŭ ol komandinvito de conffile

en: read error on stdin at conffile prompt
eo: leg-eraro en stdin ĉe komandinvito de conffile

en: EOF on stdin at conffile prompt
eo: EOF en stdin ĉe komandinvito de conffile

en: unable to check for existence of `%.250s'
eo: maleblas kontroli la ekziston de '%.250s'

en: %s depends on %s
eo: %s dependas je %s

en: %s pre-depends on %s
eo: %s antaŭdependas je %s

en: %s recommends %s
eo: %s rekomendas %s

en: %s suggests %s
eo: %s sugestas %s

en: %s breaks %s
eo: %s rompas %s

en: %s conflicts with %s
eo: %s konfliktas kun %s

en: %s enhances %s
eo: %s plibonigas %s

en:   %.250s is to be removed.
eo:   %.250s estas forigota.

en:   %.250s is to be deconfigured.
eo:   %.250s estas malakomodota.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
eo:   %.250s estas instalota, sed ĝi estas versio %.250s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
eo:   %.250s estas instalita, sed ĝi estas versio %.250s.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
eo:   %.250s estas malpakita, sed ĝi neniam estis akomodata.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
eo:   %.250s estas malpakita, sed ĝi estas versio %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
eo:   lasta akomodita versio de %.250s estas %.250s.

en:   %.250s is %s.
eo:   %.250s estas %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
eo:   %.250s provizas %.250s sed ĝi estas forigota.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
eo:   %.250s provizas %.250s sed ĝi estas malakomodota.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
eo:   %.250s provizas %.250s sed ĝi %s.

en:   %.250s is not installed.
eo:   %.250s ne estas instalita.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
eo:   %.250s (versio %.250s) estas instalota.

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
eo:   %.250s (versio %.250s) ĉeestas kaj estas %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
eo:   %.250s provizas %.250s kaj ĝi estas instalota.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
eo:   %.250s provizas %.250s kaj ĉeestas kaj %s.

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
eo: La jenaj pakoj estas malordigitaj pro gravaj problemoj okazintaj dum
    la instalo.  Ili devas esti reinstalataj por ke ili (kaj iu ajn pako
    kiu dependas je ili) funkciu ĝuste:

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
eo: La jenaj pakoj estas malpakitaj sed ankoraŭ ne akomoditaj.
    Ili devas esti akomodataj per 'dpkg --configure' aŭ per la
    akomoda opcio de la menuo en dselect por ke ili funkciu:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
eo: La jenaj pakoj estas nur duone akomoditaj, probable pro problemoj okazintaj
    dum ties unua akomodado.  La akomodado devus esti reprovita per la komando
    'dpkg --configure <pako>' aŭ per la akomoda opcio de la menuo en dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
eo: La jenaj pakoj estas nur duone akomoditaj, pro problemoj okazintaj dum
    la akomodado.  La instalado probable povas esti kompletata per reprovo;
    la pakoj povas esti forigataj per dselect aŭ per 'dpkg --remove':

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
eo: La jenaj pakoj atendas procezadon de la ekigiloj kiujn ili aktivigis
    en aliaj pakoj.  Tiu procezado povas esti petata uzante dselect aŭ la
    komandon 'dpkg --configure --pending' (aŭ 'dpkg --triggers-only'):

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
eo: La jenaj pakoj estis ekigitaj, sed la ekigila procezado ankoraŭ
    ne estas plenumita.  Ekigila procezado povas esti petata uzante
    dselect aŭ 'dpkg --configure --pending' (aŭ 'dpkg --triggers-only'):

en: --%s takes no arguments
eo: --%s postulas neniun argumenton

en: <unknown>
eo: <nekonate>

en:  %d in %s:
eo: %d en %s:

en:  %d packages, from the following sections:
eo:  %d pakoj, el la jenaj sekcioj:

en: Version of dpkg with working %s support not yet configured.
     Please use 'dpkg --configure dpkg', and then try again.
eo: Versio de dpkg kun funkcianta subteno al %s ankoraŭ ne estas
    akomodita. Bonvolu uzi 'dpkg --configure dpkg', kaj poste reprovu.

en: dpkg not recorded as installed, cannot check for %s support!
eo: dpkg ne estas registrita kiel instalitan, ne eblas kontroli subtenon al %s!

en: Pre-Depends field
eo: kampo Pre-Depends

en: epoch
eo: POSIX-dato

en: long filenames
eo: longaj dosiernomoj

en: multiple Conflicts and Replaces
eo: multoblaj Konfliktoj kaj Anstataŭoj

en: dpkg: cannot see how to satisfy pre-dependency:
     %s
eo: dpkg: ne eblas konjekti kiel plenumi antaŭdependecon:
     %s

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
eo: ne eblas plenumi antaŭdependecoj por %.250s (postulate pro %.250s)

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
eo: --compare-versions postulas tri argumentojn: <versio> <rilato> <versio>

en: --compare-versions bad relation
eo: malĝusta rilato por --compare-versions

en: dpkg: version '%s' has bad syntax: %s
eo: dpkg: versio '%s' havas malĝustan sintakson: %s

en: %s: error processing %s (--%s):
     %s
eo: %s: eraro dum procezado de %s (--%s):
     %s

en: dpkg: failed to allocate memory for new entry in list of failed packages.
eo: dpkg: malsukcesis rezervi memoron por nova ero en listo de malsukcesintaj pakoj.

en: dpkg: too many errors, stopping
eo: dpkg: tro da eraroj, ni haltas

en: Errors were encountered while processing:
eo: Eraroj aperis dum procezado de:

en: Processing was halted because there were too many errors.
eo: Procezado estis haltata ĉar estis tro da eraroj.

en: Package %s was on hold, processing it anyway as you request
eo: La pako %s estis je tenado, ni procezas ĝin iel ajn laŭ via peto

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
eo: La pako %s estas je tenado, ni ne tuŝas ĝin. Uzu --force-hold por preterpasi.

en: overriding problem because --force enabled:
eo: preterpaso de problemo ĉar --force ebligis:

en: unable to open files list file for package `%.250s'
eo: maleblas malfermi dosier-lista dosiero por la pako '%.250s'

en: files list file for package `%.250s' missing, assuming package has no files currently installed.
eo: dosier-lista dosiero por la pako '%.250s' mankas, ni konjektas ke la pako havas neniun dosieron aktuale instalita.

en: unable to stat files list file for package '%.250s'
eo: maleblas legi staton de dosier-lista dosiero por la pako '%.250s'

en: files list for package `%.250s'
eo: dosierlisto por pako '%.250s'

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
eo: dosier-lista dosiero por la pako '%.250s' malhavas lastan linifinaĵon

en: files list file for package `%.250s' contains empty filename
eo: dosier-lista dosiero por la pako '%.250s' enhavas malplenan dosiernomon

en: error closing files list file for package `%.250s'
eo: eraro dum fermo de dosier-lista dosiero por la pako '%.250s'

en: (Reading database ...
eo: (Legado de datumbazo ...

en: %d files and directories currently installed.)
eo: %d dosieroj kaj dosierujoj aktuale instalitaj.)

en: unable to create updated files list file for package %s
eo: maleblas krei ĝisdatan dosier-lista dosiero por la pako %s

en: failed to write to updated files list file for package %s
eo: malsukcesis skribi ĝisdatan dosier-listan dosieron por la pako %s

en: failed to flush updated files list file for package %s
eo: malsukcesis elbufrigi ĝisdatan dosier-listan dosieron por la pako %s

en: failed to sync updated files list file for package %s
eo: malsukcesis sinkronigi ĝisdatan dosier-listan dosieron por la pako %s

en: failed to close updated files list file for package %s
eo: malsukcesis fermi ĝisdatan dosier-listan dosieron por la pako %s

en: failed to install updated files list file for package %s
eo: malsukcesis instali ĝisdatan dosier-listan dosieron por la pako %s

en: failed to open statoverride file
eo: malsukcesis malfermi dosieron statoverride

en: failed to fstat statoverride file
eo: malsukcesis uzi fstat je dosiero 'statoverride'

en: failed to fstat previous statoverride file
eo: malsukcesis uzi fstat je antaŭa dosiero 'statoverride'

en: statoverride file `%.250s'
eo: dosiero statoverride '%.250s'

en: statoverride file is missing final newline
eo: dosiero statoverride malhavas lastan linifinaĵon

en: statoverride file contains empty line
eo: dosiero statoverride enhavas malplenan linion

en: syntax error in statoverride file
eo: sintaks-eraro en dosiero statoverride

en: syntax error: invalid uid in statoverride file
eo: sintaks-eraro: malvalida uid en dosiero statoverride

en: syntax error: unknown user '%s' in statoverride file
eo: sintaks-eraro: nekonata uzanto '%s' en dosiero statoverride

en: unexpected end of line in statoverride file
eo: neatendata linifinon en dosiero statoverride

en: syntax error: invalid gid in statoverride file
eo: sintaks-eraro: malvalida gid en dosiero statoverride

en: syntax error: unknown group '%s' in statoverride file
eo: sintaks-eraro: nekonata grupo '%s' en dosiero statoverride

en: syntax error: invalid mode in statoverride file
eo: sintaks-eraro: malvalida reĝimo en dosiero statoverride

en: multiple statusoverides present for file '%.250s'
eo: multoblaj stat-anstatataŭigoj por la dosiero '%.250s'

en: failed to open diversions file
eo: malsukcesis malfermi dosieron diversions

en: failed to fstat previous diversions file
eo: malsukcesis uzi 'fstat' je antaŭa dosiero diversions

en: failed to fstat diversions file
eo: malsukcesis uzi 'fstat' je dosiero diversions

en: conflicting diversions involving `%.250s' or `%.250s'
eo: konfliktantaj diversions envolvantaj '%.250s' aŭ '%.250s'

en: read error in diversions [i]
eo: leg-eraro en diversions [i]

en: not installed
eo: ne instalita

en: not installed but configs remain
eo: ne instalita sed restas akomodoj

en: broken due to failed removal or installation
eo: disrompita pro malsukceso de forigo aŭ de instalo

en: unpacked but not configured
eo: malpakita sed ne akomodite

en: broken due to postinst failure
eo: disrompita pro malsukceso de 'postinst'

en: awaiting trigger processing by another package
eo: ni atendas ke alia pako procezu ekigilojn

en: triggered
eo: ekigita

en: installed
eo: instalita

en: dpkg - error: PATH is not set.
eo: dpkg - eraro: PATH ne estas difinita.

en: dpkg: `%s' not found on PATH.
eo: dpkg: '%s' ne trovita en PATH.

en: %d expected program(s) not found on PATH.
    NB: root's PATH should usually contain /usr/local/sbin, /usr/sbin and /sbin.
eo: %d atendis programo(j)n kiu(j) ne troviĝis en PATH.
    rim.: PATH de 'root' devus ordinare enhavi /usr/local/sbin, /usr/sbin kaj /sbin.

en: failed to chroot to `%.250s'
eo: malsukceso por apliki 'chroot' al '%.250s'

en: failed to chdir to `%.255s'
eo: malsukcesis per chdir al: '%.255s'

en: unable to set execute permissions on `%.250s'
eo: maleblas difini plenum-permesojn por '%.250s'

en: unable to setenv for maintainer script
eo: maleblas uzi 'setenv' por la skripto de pakzorganto

en: installed %s script
eo: instalis skripton %s

en: unable to stat %s `%.250s'
eo: maleblas legi staton de %s '%.250s'

en: unable to execute %s
eo: maleblas lanĉi %s

en: new %s script
eo: nova skripto %s

en: old %s script
eo: malnova skripto %s

en: unable to stat %s '%.250s': %s
eo: maleblas legi staton de %s '%.250s': %s

en: dpkg - trying script from the new package instead ...
eo: dpkg - ni provas skripton el la nova pako anstataŭe ...

en: there is no script in the new version of the package - giving up
eo: estas neniu skripto en la nova versio de la pako - ni rezignas

en: dpkg: ... it looks like that went OK.
eo: dpkg: ... ŝajne sukcese.

en: delete
eo: forigi

en: failed to %s '%.255s'
eo: ni malsukcesis %s '%.255s'

en: failed to exec rm for cleanup
eo: malsukceso dum lanĉo de rm por purigado

en: Debian `%s' package management program version %s.
eo: Debian '%s', pak-administra programo versio %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
    See %s --license for copyright and license details.
eo: Tio ĉi estas libera programaro; vidu la GNU-an Ĝeneralan Publikan Permeson versio 2 aŭ
    posta por kopi-kondiĉoj. Estas NENIU garantio.
    Vidu %s --licence por detaloj de kopirajto kaj uz-permeso.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
eo: Uzado: %s [<opcio> ...] <komando>

en: Commands:
      -i|--install       <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      --unpack           <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      -A|--record-avail  <.deb file name> ... | -R|--recursive <directory> ...
      --configure        <package> ... | -a|--pending
      --triggers-only    <package> ... | -a|--pending
      -r|--remove        <package> ... | -a|--pending
      -P|--purge         <package> ... | -a|--pending
      --get-selections [<pattern> ...] Get list of selections to stdout.
      --set-selections                 Set package selections from stdin.
      --clear-selections               Deselect every non-essential package.
      --update-avail <Packages-file>   Replace available packages info.
      --merge-avail <Packages-file>    Merge with info from file.
      --clear-avail                    Erase existing available info.
      --forget-old-unavail             Forget uninstalled unavailable pkgs.
      -s|--status <package> ...        Display package status details.
      -p|--print-avail <package> ...   Display available version details.
      -L|--listfiles <package> ...     List files `owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern> ...]        List packages concisely.
      -S|--search <pattern> ...        Find package(s) owning file(s).
      -C|--audit                       Check for broken package(s).
      --print-architecture             Print dpkg architecture.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Compare version numbers - see below.
      --force-help                     Show help on forcing.
      -Dh|--debug=help                 Show help on debugging.
eo: Komandoj:
      -i|--install       <.deb dosiernomo> ... | -R|--recursive <dosierujo> ...
      --unpack           <.deb dosiernomo> ... | -R|--recursive <dosierujo> ...
      -A|--record-avail  <.deb dosiernomo> ... | -R|--recursive <dosierujo> ...
      --configure        <pako> ... | -a|--pending
      --triggers-only    <pako> ... | -a|--pending
      -r|--remove        <pako> ... | -a|--pending
      -P|--purge         <pako> ... | -a|--pending
      --get-selections [<modelo> ...] Meti liston de elektoj al stdout.
      --set-selections                 Difini pak-elektojn el stdin.
      --clear-selections               Malelekti ĉiun ne-esencan pakon.
      --update-avail <dosiero Packages>   Anstataŭi disponeblan informon pri pakoj.
      --merge-avail <dosiero Packages>    Miksi kun informo el dosiero.
      --clear-avail                    Forigi ekzistantan disponeblan informon.
      --forget-old-unavail             Forgesi neinstalitajn maldisponeblajn pakojn.
      -s|--status <pako> ...        Montrigi detalojn pri pak-stato.
      -p|--print-avail <pako> ...   Montrigi detalojn pri disponebla versio.
      -L|--listfiles <pako> ...     Listigi dosierojn 'posedatajn' de la pako(j).
      -l|--list [<pako> ...]        Listigi pakojn resume.
      -S|--search <pako> ...        Trovi pako(j)n posedanta(j)n dosiero(j)n.
      -C|--audit                       Kontroli rompita(j)n pako(j)n.
      --print-architecture             Printi arkitekturo de dpkg.
      --compare-versions <a> <op> <b>  Kompari versi-numerojn - vidu sube.
      --force-help                     Montri helpon je perforto.
      -Dh|--debug=help                 Montri helpon je senerarigo.

en:   -h|--help                        Show this help message.
      --version                        Show the version.
      --license|--licence              Show the copyright licensing terms.
eo:   -h|--help                        Montri tiun ĉi help-mesaĝon.
      --version                        Montri la version.
      --license|--licence              Montri la kopirajtajn permes-kondiĉojn.

en: Use dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  on archives (type %s --help).
eo: Uzu dpkg -b|--build|-c|--contents|-e|--control|-I|--info|-f|--field|
     -x|--extract|-X|--vextract|--fsys-tarfile  je arkivoj (tajpu %s --help).

en: For internal use: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep.
eo: Por interna uzo: dpkg --assert-support-predepends | --predep-package |
      --assert-working-epoch | --assert-long-filenames | --assert-multi-conrep.

en: Options:
      --admindir=<directory>     Use <directory> instead of %s.
      --root=<directory>         Install on a different root directory.
      --instdir=<directory>      Change installation dir without changing admin dir.
      -O|--selected-only         Skip packages not selected for install/upgrade.
      -E|--skip-same-version     Skip packages whose same version is installed.
      -G|--refuse-downgrade      Skip packages with earlier version than installed.
      -B|--auto-deconfigure      Install even if it would break some other package.
      --[no-]triggers            Skip or force consequential trigger processing.
      --no-debsig                Do not try to verify package signatures.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Just say what we would do - don't do it.
      -D|--debug=<octal>         Enable debugging (see -Dhelp or --debug=help).
      --status-fd <n>            Send status change updates to file descriptor <n>.
      --log=<filename>           Log status changes and actions to <filename>.
      --ignore-depends=<package>,...
                                 Ignore dependencies involving <package>.
      --force-...                Override problems (see --force-help).
      --no-force-...|--refuse-...
                                 Stop when problems encountered.
      --abort-after <n>          Abort after encountering <n> errors.
eo: Opcioj:
      --admindir=<dosierujo>     Uzi <dosierujo> anstataŭ %s.
      --root=<dosierujo>         Instali en malsama radika dosierujo.
      --instdir=<dosierujo>      Ŝanĝi instalan dosierujon sen ŝanĝi administran  dosierujon.
      -O|--selected-only         Preterpasi pakojn ne elektitajn por instalo/promocio.
      -E|--skip-same-version     Preterpasi pakojn kies sama versio estu instalita.
      -G|--refuse-downgrade      Preterpasi pakojn kun pli malnova versio ol instalite.
      -B|--auto-deconfigure      Instali eĉ se tio rompus iun alian pakon.
      --[no-]triggers            Preterpasi aŭ perforti sekvan ekigilan procezadon.
      --no-debsig                Ne provi kontroli pakajn subskribojn.
      --no-act|--dry-run|--simulate
                                 Simple montri kion oni farus - ne fari ĝin.
      -D|--debug=<okumo>         Ebligi senerarigon (vidu -Dhelp aŭ --debug=help).
      --status-fd <n>            Sendi ĝisdatigojn de stat-ŝanĝoj al dosier-priskribilo <n>.
      --log=<dosiernomo>           Protokoli stat-ŝanĝojn kaj agadon al <dosiernomo>.
      --ignore-depends=<pako>,...
                                 Ignori dependojn koncernantajn <pako>.
      --force-...                Preterpasi problemojn (vidu --force-help).
      --no-force-...|--refuse-...
                                 Halti kiam problemoj troviĝu.
      --abort-after <n>          Ĉesigi post trovo de <n> eraroj.

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
eo: Komparaj operatoroj por --compare-versions estas:
      lt le eq ne ge gt       (konsideri malplenan version kiel pli malnova ol iu ajn versio);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (konsideri malplenan version kiel pli nova ol iu ajn versio);
      < << <= = >= >> >       (nur por kongrueco al reg-dosiera sintakso).

en: Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.
eo: Uzu 'deselect' aŭ 'aptitude' por uzant-faciliga pak-administrado.

en: Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
    Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management;
    Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
    Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
    Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --license for copyright license and lack of warranty (GNU GPL) [*].
    
    Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !
eo: Tajpu dpkg --help por helpo pri instalado kaj malinstalado de pakoj [*];
    Uzu `dselect' aŭ `aptitude' por uzant-faciliga administrado de pakoj;
    Tajpu dpkg -Dhelp por listo de senerarigaj flag-valoroj de dpkg;
    Tajpu dpkg --force-help por listo de perfortigaj opcioj;
    Tajpu dpkg-deb --help por helpo pri traktado de dosieroj *.deb;
    Tajpu dpkg --license por kopirajta permeso kaj malgarantio (GNU GPL) [*].
    
    Opcioj markitaj per [*] produktas multan eligon - duktu ĝin tra 'less' aŭ 'more' !

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
eo: konfliktantaj agoj -%c (--%s) kaj -%c (--%s)

en: obsolete option '--%s'
eo: maluzinda opcio '--%s'

en: %s debugging option, --debug=<octal> or -D<octal>:
    
     number  ref. in source   description
          1   general           Generally helpful progress information
          2   scripts           Invocation and status of maintainer scripts
         10   eachfile          Output for each file processed
        100   eachfiledetail    Lots of output for each file processed
         20   conff             Output for each configuration file
        200   conffdetail       Lots of output for each configuration file
         40   depcon            Dependencies and conflicts
        400   depcondetail      Lots of dependencies/conflicts output
      10000   triggers          Trigger activation and processing
      20000   triggersdetail    Lots of output regarding triggers
      40000   triggersstupid    Silly amounts of output regarding triggers
       1000   veryverbose       Lots of drivel about eg the dpkg/info directory
       2000   stupidlyverbose   Insane amounts of drivel
    
    Debugging options are be mixed using bitwise-or.
    Note that the meanings and values are subject to change.
eo: %s senerariga opcio, --debug=<okumo> or -D<okumo>:
    
     numero  ref. en fonto     priskribo
          1   general           Ĝenerale utila progres-informo
          2   scripts           Alvoko kaj stato de skriptoj de pakzorganto
         10   eachfile          Eligo por ĉiu dosiero procezita
        100   eachfiledetail    Multe da eligo por ĉiu dosiero procezita
         20   conff             Eligo por ĉiu akomoda dosiero
        200   conffdetail       Multe da eligo por ĉiu akomoda dosiero
         40   depcon            Dependoj kaj konfliktoj
        400   depcondetail      Multe da eligo por dependoj/konfliktoj
      10000   triggers          Aktivigo kaj procezado de ekigiloj
      20000   triggersdetail    Multe da eligoj pri ekigiloj
      40000   triggersstupid    Stulte iomege da eligoj pri ekigiloj
       1000   veryverbose       Multe da salivo pri ekzemple la dosierujo dpkg/info
       2000   stupidlyverbose   Stulte iomege da salivo
    
    Senerarigaj opcioj estas mikseblaj per laŭbita-OR.
    Rimarku ke signifoj kaj valoroj povos ŝanĝi.

en: --debug requires an octal argument
eo: --debug postulas okuman argumenton

en: null package name in --ignore-depends comma-separated list `%.250s'
eo: nula pak-nomo en komo-apartita listo '%.250s' por --ignore-depends

en: --ignore-depends requires a legal package name. `%.250s' is not; %s
eo: --ignore-depends postulas validan pak-nomon. '%.250s' ne estas; %s

en: invalid integer for --%s: `%.250s'
eo: malvalida entjero por --%s: '%.250s'

en: <package status and progress file descriptor>
eo: <pak-stato kaj progresa dosier-priskribilo>

en: %s forcing options - control behaviour when problems found:
      warn but continue:  --force-<thing>,<thing>,...
      stop with error:    --refuse-<thing>,<thing>,... | --no-force-<thing>,...
     Forcing things:
      all [!]                Set all force options
      downgrade [*]          Replace a package with a lower version
      configure-any          Configure any package which may help this one
      hold                   Process incidental packages even when on hold
      bad-path               PATH is missing important programs, problems likely
      not-root               Try to (de)install things even when not root
      overwrite              Overwrite a file from one package with another
      overwrite-diverted     Overwrite a diverted file with an undiverted version
      bad-verify             Install a package even if it fails authenticity check
      depends-version [!]    Turn dependency version problems into warnings
      depends [!]            Turn all dependency problems into warnings
      confnew [!]            Always use the new config files, don't prompt
      confold [!]            Always use the old config files, don't prompt
      confdef [!]            Use the default option for new config files if one
                             is available, don't prompt. If no default can be found,
                             you will be prompted unless one of the confold or
                             confnew options is also given
      confmiss [!]           Always install missing config files
      breaks [!]             Install even if it would break another package
      conflicts [!]          Allow installation of conflicting packages
      architecture [!]       Process even packages with wrong architecture
      overwrite-dir [!]      Overwrite one package's directory with another's file
      remove-reinstreq [!]   Remove packages which require installation
      remove-essential [!]   Remove an essential package
    
    WARNING - use of options marked [!] can seriously damage your installation.
    Forcing options marked [*] are enabled by default.
eo: %s perfortaj opcioj - regado de konduto kiam problemoj okazos:
      averti sed daŭrigi:  --force-<afero>,<afero>,...
      halti kun eraro:    --refuse-<afero>,<afero>,... | --no-force-<afero>,...
     Perfortante aferojn:
      all [!]                Ŝalti ĉiujn perfort-opciojn
      downgrade [*]          Anstataŭi pakon per pli malnova versio
      configure-any          Akomodi iun ajn pakon kiu povus helpi tiun ĉi
      hold                   Procezi eventualajn pakojn eĉ kiam tenataj
      bad-path               PATH ne atingas gravajn programojn, problemoj venos
      not-root               Provi (mal)instali aferojn eĉ kiam ne estas 'root'
      overwrite              Anstataŭi dosieron el unu pako per alia
      overwrite-diverted     Anstataŭi disbranĉitan dosieron per originala versio
      bad-verify             Instali pakon eĉ se ĝi malsukcesas je aŭtentikiga kontrolo
      depends-version [!]    Igi dependo-versiajn problemojn al avertoj
      depends [!]            Igi ĉiujn dependo-problemojn al avertoj
      confnew [!]            Ĉiam uzi la novajn akomodajn dosierojn, kaj ne pridemandi
      confold [!]            Ĉiam uzi la malnovajn akomodajn dosierojn, kaj ne pridemandi
      confdef [!]            Uzi la implicitan opcion por novaj akomodaj dosieroj kondiĉe ke ĝi
                             disponeblu, kaj ne pridemandi. Se neniu implicitaĵo povas esti trovata,
                             vi estos pridemandata, krom se unu el la opcioj confold aŭ confnew estos ankaŭ transdonita
      confmiss [!]           Ĉiam instali mankantaj akomodaj dosieroj
      breaks [!]             Instali eĉ se tio rompus alian pakon
      conflicts [!]          Permesi instalon de konfliktantaj pakojn
      architecture [!]       Procezi eĉ pakojn kun malĝustan arkitekturon
      overwrite-dir [!]      Anstataŭi unu pak-dosierujon per dosiero de alia
      remove-reinstreq [!]   Forigi pakojn kiuj postulas instaladon
      remove-essential [!]   Forigi esencan pakon
    
    AVERTO - uzo de opcioj markataj per [!] povas serioze difekti vian sistemon.
    Perfortaj opcioj markataj per [*] estas ebligataj apriore.

en: unknown force/refuse option `%.*s'
eo: nekonata perforta/rifuza opcio '%.*s'

en: obsolete force/refuse option '%s'
eo: maluzinda perforta/rifuza opcio '%s'

en: failed to exec %s
eo: malsukceso dum lanĉo de %s

en: --command-fd takes one argument, not zero
eo: --command-fd prenas unu argumenton, ne nulan

en: --command-fd only takes one argument
eo: --command-fd prenas nur unu argumenton

en: invalid number for --command-fd
eo: malvalida numero por --command-fd

en: couldn't open `%i' for stream
eo: ne eblis malfermi '%i' por elsendfluo

en: unexpected eof before end of line %d
eo: ne atendita dosierfino antaŭ ol fino de linio %d

en: need an action option
eo: bezonas agan opcion

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
eo: --%s --pending prenas neniun neopcian argumenton

en: --%s needs at least one package name argument
eo: --%s bezonas minimume unu argumenton por pak-nomo

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
eo: vi devas indiki pakojn per iliaj propraj nomoj, ne per citado de la nomoj de la dosieroj en kiuj ili venas

en: Package %s listed more than once, only processing once.
eo: La pako %s listiĝas pli ol unufoje, ni procezas nur unufoje.

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
eo: Pli ol unu kopio de la pako %s estis elpakata
     en tiu ĉi plenumo ! Ni akomodas ĝin nur unufoje.

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status `%.250s' with no pending triggers)
eo: la pako %.250s ne pretas por procezado de ekigiloj
     (nuna stato '%.250s' kun neniu pritraktota ekigilo)

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
eo:   La pako %s, kiu provizas %s, estas forigota.

en:   Package %s is to be removed.
eo:   La pako %s estas forigota.

en:   Version of %s on system is %s.
eo:   Versio de %s en la sistemo estas %s.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
eo:   La pako %s, kiu provizas %s, atendas procezadon de ekigilo.

en:   Package %s awaits trigger processing.
eo:   La pako %s atendas procezadon de ekigilo.

en: dpkg: also configuring `%s' (required by `%s')
eo: dpkg: ni ankaŭ akomodas '%s' (postulata de '%s')

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
eo:   La pako %s, kiu provizas %s, ankoraŭ ne estas akomodita.

en:   Package %s is not configured yet.
eo:   La pako %s ankoraŭ ne estas akomodita.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
eo:   La pako %s, kiu provizas %s, ankoraŭ ne estas instalita.

en:   Package %s is not installed.
eo:   La pako %s ne estas instalita.

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
eo:  %s: (%s) rompas %s kaj estas %s.

en:   %s (%s) provides %s.
eo:   %s (%s) provizas %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
eo:   Versio de %s por esti akomodata estas %s.

en:  depends on
eo:  dependas je

en: ; however:
eo: ; tamen:

en: (no description available)
eo: (neniu priskribo disponeblas)

en: cannot access archive
eo: ne povas atingi arkivon

en: error ensuring `%.250s' doesn't exist
eo: eraro dum certigo ke '%.250s' ne ekzistas

en: failed to exec dpkg-split to see if it's part of a multiparter
eo: malsukceso dum lanĉo de dpkg-split por kontroli ĉu ĝi apartenas al iu 'multiparter'

en: wait for dpkg-split failed
eo: atendo al dpkg-split malsukcesis

en: reassembled package file
eo: re-kunmetita pak-dosiero

en: Authenticating %s ...
eo: Aŭtentikigado de %s ...

en: failed to execl debsig-verify
eo: malsukceso dum plenumo de execl debsig-verify

en: Verification on package %s failed!
eo: Kontrolado je pako %s malsukcesis!

en: Verification on package %s failed,
    but installing anyway as you request.
eo: Kontrolado je pako %s malsukcesis,
    sed ni instalas iel ajn, laŭ via peto.

en: passed
eo: pasis

en: unable to get unique filename for control info
eo: ne eblas ricevi unikan dosiernomon por reg-informo

en: failed to exec dpkg-deb to extract control information
eo: malsukceso dum lanĉo de dpkg-deb por eltiri reg-informon

en: Recorded info about %s from %s.
eo: Registrita informo pri %s el %s.

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
eo: la pak-arkitekturo (%s) ne kongruas al la sistemo (%s)

en: dpkg: regarding %s containing %s, pre-dependency problem:
    %s
eo: dpkg: atentas %s, kiu enhavas %s, antaŭdependeca problemo:
    %s

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
eo: antaŭdependeca problemo - ni ne instalos %.250s

en: ignoring pre-dependency problem!
eo: ignoro de dependeca problemo!

en: Preparing to replace %s %s (using %s) ...
eo: Ni prepariĝas por anstataŭi %s %s (uzante %s) ...

en: Unpacking %s (from %s) ...
eo: Elpakado de %s (el %s) ...

en: name of conffile (starting `%.250s') is too long (>%d characters)
eo: nomo de conffile (komencante per '%.250s') estas tro longa (>%d signoj)

en: read error in %.250s
eo: leg-eraro en %.250s

en: error closing %.250s
eo: eraro dum fermo de %.250s

en: error trying to open %.250s
eo: eraro dum provo malfermi %.250s

en: De-configuring %s, to allow removal of %s ...
eo: Malakomodado de %s, por ebligi forigon de %s ...

en: De-configuring %s ...
eo: Malakomodado de %s ...

en: Unpacking replacement %.250s ...
eo: Elpakado de anstataŭanto %.250s ...

en: unable to exec dpkg-deb to get filesystem archive
eo: maleblas lanĉi dpkg-deb por ricevi dosiersisteman arkivon

en: error reading dpkg-deb tar output
eo: eraro dum legado de eligo de dpkg-deb tar

en: corrupted filesystem tarfile - corrupted package archive
eo: misrompita dosiersistema tar-dosiero - misrompita pak-arkivo

en: dpkg-deb: zap possible trailing zeros
eo: dpkg-deb: forigi eblajn vostajn nulojn

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
eo: ne eblis legi la staton de la malnova dosiero '%.250s', do ni forigas ĝin: %s

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
eo: maleblas forigi la malnovan dosierujon '%.250s': %s

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
eo: la malnova conffile '%.250s' estis malplena dosierujo (kaj nun estas forigita)

en: unable to stat other new file `%.250s'
eo: maleblas legi staton de alia nova dosiero '%.250s'

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
eo: la malnova dosiero '%.250s' estas la sama ol pluraj novaj dosieroj! (kaj '%.250s' kaj '%.250s')

en: unable to %s old file '%.250s': %s
eo: maleblas %s la malnovan dosieron '%.250s': %s

en: cannot read info directory
eo: ne eblas legi informan dosierujon

en: old version of package has overly-long info file name starting `%.250s'
eo: malnova versio de pako havas tro longan informan dosiernomon kiu startas je '%.250s'

en: unable to remove obsolete info file `%.250s'
eo: maleblas forigi maluzindan inform-dosieron '%.250s'

en: unable to install (supposed) new info file `%.250s'
eo: maleblas instali la (supoze) novan inform-dosieron '%.250s'

en: unable to open temp control directory
eo: maleblas malfermi provizoran reg-dosierujon

en: package contains overly-long control info file name (starting `%.50s')
eo: la pako enhavas tro longan reg-informan dosiernomon (kiu startas je '%.50s')

en: package control info contained directory `%.250s'
eo: la pak-rega informo enhavis la dosierujon '%.250s'

en: package control info rmdir of `%.250s' didn't say not a dir
eo: rmdir de '%.250s' per pak-rega informo ne diris ke ne estas dosierujo

en: package %s contained list as info file
eo: la pako %s enhavis liston kiel inform-dosieron

en: unable to install new info file `%.250s' as `%.250s'
eo: maleblas instali novan inform-dosieron '%.250s' kiel '%.250s'

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
eo: (Ni rimarkas malaperon de %s, kiu estas entute anstataŭita.)

en: unable to delete disappearing control info file `%.250s'
eo: maleblas forigi la malaperintan reg-informan dosieron '%.250s'

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Cfg-files/Unpacked/Failed-cfg/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
eo: Dezirate=U-nekonate/Instali/foRigi/Purigi/H-teni
    | Stato=Ne/Inst/C-akmd-dosieroj/U-malpak/F-malsukc-akmd/H-duon-inst/W-ekigil-atend/T-ekigil-traktote
    |/ Err?=(nenio)/H-tenite/Reinst-postulate/X=ambaŭ (Stato,Err: majuskle=malbone)

en: Name
eo: Nomo

en: Version
eo: Versio

en: Description
eo: Priskribo

en: No packages found matching %s.
eo: Neniu pako kongruanta al %s.

en: diversion by %s from: %s
eo: disbranĉigo de %s el: %s

en: diversion by %s to: %s
eo: disbranĉigo de %s al: %s

en: local diversion from: %s
eo: loka disbranĉigo el: %s

en: local diversion to: %s
eo: loka disbranĉigo al: %s

en: --search needs at least one file name pattern argument
eo: --search bezonas minimume unu modelon de dosiernomo kiel argumenton

en: dpkg: %s not found.
eo: dpkg: %s ne trovite.

en: Package `%s' is not installed and no info is available.
eo: La pako '%s' ne estas instalita kaj neniu informo disponeblas.

en: Package `%s' is not available.
eo: Pako: '%s' ne disponeblas.

en: Package `%s' is not installed.
eo: La pako '%s' ne estas instalita.

en: Package `%s' does not contain any files (!)
eo: La pako '%s' ne enhavas iun ajn dosieron (!)

en: locally diverted to: %s
eo: loke disbranĉite al: %s

en: package diverts others to: %s
eo: la pako disbranĉigas aliajn al: %s

en: diverted by %s to: %s
eo: disbranĉite de %s al: %s

en: Use dpkg --info (= dpkg-deb --info) to examine archive files,
    and dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) to list their contents.
eo: Uzu dpkg --info (= dpkg-deb --info) por ekzameni arkivajn dosierojn,
    kaj dpkg --contents (= dpkg-deb --contents) por listigi iliajn enhavojn.

en: Debian `%s' package management program query tool
eo: Debiana '%s' pak-administra programo informpetila

en: Commands:
      -s|--status <package> ...        Display package status details.
      -p|--print-avail <package> ...   Display available version details.
      -L|--listfiles <package> ...     List files `owned' by package(s).
      -l|--list [<pattern> ...]        List packages concisely.
      -W|--show <pattern> ...          Show information on package(s).
      -S|--search <pattern> ...        Find package(s) owning file(s).
eo: Komandoj:
      -s|--status <pako> ...        Montrigi pakstatajn detalojn.
      -p|--print-avail <pako> ...   Montrigi disponeblajn versi-detalojn.
      -L|--listfiles <pako> ...     Listigi dosierojn 'posedatajn' de pako(j).
      -l|--list [<modelo> ...]      Listigi pakojn resume.
      -W|--show <modelo> ...        Montri informon pri pako(j).
      -S|--search <modelo> ...      Trovi pako(j)n posedanta(j)n dosiero(j)n.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      -f|--showformat=<format>         Use alternative format for --show.
eo: Opcioj:
      --admindir=<dosierujo>          Uzi <dosierujo> anstataŭ %s.
      -f|--showformat=<formo>         Uzi alternativan formon por --show.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
eo: Formo-sintakso:
      Formo estas ĉeno kiu estos eligita por ĉiu pako. La formo
      povas inkluzivi la ordinarajn eskap-sekvojn \n (novlinio), \r (lini-
      retroiro) aŭ \\ (simpla retroklinaĵo). Pak-informo povas esti inkluzivata
      per enmeto de varieblaj referencoj al pak-kampoj uzante la sintakson ${var[;width]}
      Kampoj estos dekstrigataj, krom se la larĝeco estos negativa: tiakondiĉe estos
      uzata maldekstrigo.

en: Use --help for help about querying packages;
    Use --license for copyright license and lack of warranty (GNU GPL).
eo: Uzu --help por helpo pri informpetaj pakoj;
    Uzu --license por kopirajta permeso kaj malgarantio (GNU GPL).

en: ignoring request to remove %.250s which isn't installed.
eo: ni ignoras peton forigi %.250s, kiu ne estas instalita.

en: ignoring request to remove %.250s, only the config
     files of which are on the system. Use --purge to remove them too.
eo: ni ignoras peton forigi %.250s, kies nur akomodaj
     dosieroj estas en la sistemo. Uzu --purge por forigi ankaŭ ilin.

en: This is an essential package - it should not be removed.
eo: Tio ĉi estas esenca pako - ĝi ne devos esti forigita.

en: dpkg: dependency problems prevent removal of %s:
    %s
eo: dpkg: dependecaj problemoj malebligas forigon de %s:
    %s

en: dependency problems - not removing
eo: dependecaj problemoj - ni ne forigas

en: dpkg: %s: dependency problems, but removing anyway as you request:
    %s
eo: dpkg: %s: dependecaj problemoj, tamen ni forigas iel ajn, laŭ via peto:
    %s

en: Package is in a very bad inconsistent state - you should
     reinstall it before attempting a removal.
eo: La pako estas en tre malbona nekohera stato - vi devos
     reinstali ĝin antaŭ ol provi forigon.

en: Would remove or purge %s ...
eo: Forigus aŭ purigus %s ...

en: Removing %s ...
eo: Forigado de %s ...

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
eo: dum forigo de %.250s, maleblis forigi la dosierujon '%.250s': %s - ĉu la dosierujo povus esti munt-punkto?

en: cannot remove `%.250s'
eo: ne eblas forigi '%.250s'

en: cannot remove file `%.250s'
eo: ne eblas forigi la dosieron '%.250s'

en: unable to delete control info file `%.250s'
eo: maleblas forigi la reg-informan dosieron '%.250s'

en: while removing %.250s, directory '%.250s' not empty so not removed.
eo: dum forigo de %.250s, la dosierujo '%.250s' ne malplenis, do ĝi restis.

en: Purging configuration files for %s ...
eo: Purigado de akomodaj dosieroj por %s...

en: cannot remove old config file `%.250s' (= `%.250s')
eo: ne eblas forigi la malnovan akomodan dosieron '%.250s' (= '%.250s')

en: cannot read config file dir `%.250s' (from `%.250s')
eo: ne eblas legi la ujon de akomodo-dosiero '%.250s' (el '%.250s')

en: cannot remove old backup config file `%.250s' (of `%.250s')
eo: ne eblas forigi la malnovan sekurkopian akomodo-dosieron '%.250s' (de '%.250s')

en: unable to check existence of `%.250s'
eo: maleblas kontroli ekziston de '%.250s'

en: cannot remove old files list
eo: ne eblas forigi malnovan dosier-liston

en: can't remove old postrm script
eo: ne eblas forigi malnovan skripton postrm

en: unexpected eof in package name at line %d
eo: neatendata dosierfino en pak-nomo ĉe linio %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
eo: neatendata linifino en pak-nomo ĉe linio %d

en: unexpected eof after package name at line %d
eo: neatendata dosierfino post pak-nomo ĉe linio %d

en: unexpected end of line after package name at line %d
eo: neatendata linifino post pak-nomo ĉe linio %d

en: unexpected data after package and selection at line %d
eo: neatendata datumaro post pako kaj elekto ĉe linio %d

en: illegal package name at line %d: %.250s
eo: malvalida pak-nomo ĉe linio %d: %.250s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
eo: nekonata stato de dezirataĵo ĉe linio %d: %.250s

en: read error on standard input
eo: leg-eraro en la ordinara enigo

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
eo: Tajpu dpkg-trigger --help por helpo pri tiu ĉi utilaĵo.

en: Debian %s package trigger utility.
eo: Debiana pako %s ekigila utilaĵo.

en: Usage: %s [<options> ...] <trigger-name>
           %s [<options> ...] <command>
eo: Uzado: %s [<opcioj> ...] <ekigil-nomo>
           %s [<opcioj> ...] <komando>

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
eo: Komandoj:
      --check-supported                Kontroli ĉu la plenumata dpkg subtenas ekigilojn.

en: Options:
      --admindir=<directory>           Use <directory> instead of %s.
      --by-package=<package>           Override trigger awaiter (normally set
                                         by dpkg).
      --no-await                       No package needs to await the processing.
      --no-act                         Just test - don't actually change anything.
eo: Opcioj:
      --admindir=<dosierujo>           Uzi <dosierujon> anstataŭ %s.
      --by-package=<pako>              Preterpasi ekigil-atendanton (ordinare ŝaltite
                                         de dpkg).
      --no-await                       Neniu pako bezonas atendi la procezadon.
      --no-act                         Simple testi - ne ŝanĝi ion ajn fakte.

en: %s: triggers data directory not yet created
eo: %s: datumara dosierujo de ekigiloj ankoraŭ ne estas kreita

en: %s: trigger records not yet in existence
eo: %s: ekigilaj registraĵoj ankoraŭ ne ekzistas

en: --check-supported takes no arguments
eo: --chekc-supported prenas neniun argumenton

en: takes one argument, the trigger name
eo: prenas unu argumenton, la ekigil-nomon

en: dpkg-trigger must be called from a maintainer script (or with a --by-package option)
eo: dpkg-trigger devas esti lanĉata el skripto de pakzorganto (aŭ kun opcio  --by-package)

en: dpkg-trigger: illegal awaited package name `%.250s': %.250s
eo: dpkg-trigger: malvalida atendata pak-nomo '%.250s': %.250s

en: invalid trigger name `%.250s': %.250s
eo: malvalida ekigila nomo '%.250s': %.250s

en: %s: cycle found while processing triggers:
     chain of packages whose triggers are or may be responsible:
eo: %s: ciklo estis trovata dum procezado de ekigiloj:
     ĉeno da pakoj kies ekigiloj estas aŭ povas esti respondaj:

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
eo: 
     traktotaj ekigiloj de pakoj kiuj estas aŭ povas esti nesolveblaj:

en: triggers looping, abandoned
eo: ekigiloj iteraciadas, ni forlasas

en: Processing triggers for %s ...
eo: Procezado de ekigiloj por %s ...

en: --%s needs exactly one Packages file argument
eo: --%s bezonas precize unu argumenton por dosiero Packages

en: unable to access dpkg status area for bulk available update
eo: maleblas atingi stat-areon de dpkg por ampleksa disponebla ĝisdatigo

en: bulk available update requires write access to dpkg status area
eo: ampleksa disponebla ĝisdatigo postulas skrib-rajton al la stat-areo de dpkg

en: Replacing available packages info, using %s.
eo: Ni anstataŭigas disponeblan pak-informaron, uzante %s.

en: Updating available packages info, using %s.
eo: Ni ĝisdatigas disponeblan pak-informaron, uzante %s.

en: Information about %d package(s) was updated.
eo: Informaro pri %d pako(j)n estis ĝisdatigata.

en: --forget-old-unavail takes no arguments
eo: --forget-old-unavail prenas neniun argumenton

en: dpkg-deb - error: %s (`%s') doesn't contain any digits
eo: dpkg-deb - eraro: %s ('%s') ne enhavas iun ajn ciferon

en: file name '%.50s...' is too long
eo: la dosiernomo '%.50s...' estas tro longa

en: --%s needs a <directory> argument
eo: --%s bezonas argumenton <dosierujo>

en: --build takes at most two arguments
eo: --build prenas minimume du argumentojn

en: unable to check for existence of archive `%.250s'
eo: maleblas kontroli ekziston de la arkivo '%.250s'

en: target is directory - cannot skip control file check
eo: la celo estas dosierujo - ni ne povas preterpasi reg-dosieran kontrolon

en: not checking contents of control area.
eo: ni ne kontrolas la enhavon de regada areo.

en: dpkg-deb: building an unknown package in '%s'.
eo: dpkg-deb: ni konstruas nekonatan pakon en '%s'.

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or `-+.'
eo: pak-nomo havas signojn kiuj ne estas minusklaj alfanumeroj aŭ '-+.'

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
eo: '%s' enhavas tiun valoron Priority difinitan de uzanto: '%s'

en: '%s' contains user-defined field '%s'
eo: '%s' enhavas kampon '%s' difinitan de uzanto

en: (upstream) version
eo: versio (de la kodumanto)

en: Debian revision
eo: Debiana revizio

en: %d errors in control file
eo: %d eraroj en reg-dosiero

en: dpkg-deb: building package `%s' in `%s'.
eo: dpkg-deb: konstruado de la pako '%s' en '%s'.

en: unable to stat control directory
eo: maleblas legi staton de reg-dosierujo

en: control directory is not a directory
eo: reg-dosierujo ne estas dosierujo

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
eo: reg-dosierujo havas malĝustajn permesojn %03lo (devas esti >=0755 kaj <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not a plain file or symlink
eo: la pakzorgant-skripto '%.50s' ne estas ordinara dosiero aŭ simbola ligo

en: maintainer script `%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
eo: la pakzorgant-skripto '%.50s' havas malĝustajn permesojn %03lo (devas esti >=0555 kaj <=0775)

en: maintainer script `%.50s' is not stattable
eo: la pakzorgant-skripto '%.50s' ne estas stat-legebla

en: empty string from fgets reading conffiles
eo: malplenaj ĉenoj el fgets dum legado de dosieroj conffile

en: conffile name '%.50s...' is too long, or missing final newline
eo: la nomo de conffile '%.50s...' estas tro longa, aŭ malhavas finan novlinion

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
eo: la nomo de conffile '%s' enhavas vostajn blankajn spacojn

en: conffile `%.250s' does not appear in package
eo: conffile '%.250s' ne aperas en la pako

en: conffile `%.250s' is not stattable
eo: conffile '%.250s' ne stat-legeblas

en: conffile '%s' is not a plain file
eo: conffile '%s' ne estas ordinara dosiero

en: error reading conffiles file
eo: eraro dum legado de dosiero conffiles

en: error opening conffiles file
eo: Eraro dum malfermado de dosiero conffiles

en: dpkg-deb: ignoring %d warnings about the control file(s)
eo: dpkg-deb: ni ignoras %d avertojn pri la reg-dosiero(j)

en: unable to unbuffer `%.255s'
eo: maleblas malbufrigi '%.255s'

en: failed to chdir to .../DEBIAN
eo: malsukceso dum provo atingi al .../DEBIAN

en: failed to exec tar -cf
eo: malsukceso dum lanĉo de tar -cf

en: failed to make tmpfile (control)
eo: malsukceso dum kreo de tmpfile (regado)

en: failed to open tmpfile (control), %s
eo: malsukceso dum malfermo de tmpfile (regado), %s

en: failed to unlink tmpfile (control), %s
eo: malsukceso dum forigo de tmpfile (regado), %s

en: control
eo: regado

en: failed to fstat tmpfile (control)
eo: malsukceso dum apliko de fstat al tmpfile (regado)

en: failed to rewind tmpfile (control)
eo: malsukceso dum retroigo de tmpfile (regado)

en: failed to make tmpfile (data)
eo: malsukceso dum kreo de tmpfile (datumaro)

en: failed to open tmpfile (data), %s
eo: malsukceso dum malfermo de tmpfile (datumaro), %s

en: failed to unlink tmpfile (data), %s
eo: malsukceso dum forigo de tmpfile (datumaro), %s

en: data
eo: datumaro

en: failed to exec find
eo: malsukceso dum lanĉo de find

en: failed to write filename to tar pipe (data)
eo: malsukceso dum skribo de dosiernomo al dukto de tar (datumaro)

en: <compress> from tar -cf
eo: <kompakti> el tar -cf

en: failed to fstat tmpfile (data)
eo: malsukceso dum apliko de fstat al tmpfile (datumaro)

en: failed to rewind tmpfile (data)
eo: malsukceso dum retroigo de tmpfile (datumaro)

en: cat (data)
eo: cat (datumaro)

en: failed to exec sh -c mv foo/* &c
eo: malsukceso dum plenumo de sh -c mv foo/* &c

en: error reading %s from file %.255s
eo: eraro dum legado de %s el la dosiero %.255s

en: unexpected end of file in %s in %.255s
eo: neatendita dosierfino en %s en %.255s

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s length contains nulls
eo: la dosiero '%.250s' estas disrompita - longeco de %.250s enhavas nulojn

en: file `%.250s' is corrupt - negative member length %zi
eo: la dosiero '%.250s' estas disrompita - negativa longeco de ano %zi

en: file `%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
eo: la dosiero '%.250s' estas disrompita - malĝusta cifero (kodo %d) en %s

en: failed getting the current file position
eo: malsukceso dum elpreno de la nuna dosier-pozicio

en: failed setting the current file position
eo: malsukceso dum difino de la nuna dosier-pozicio

en: failed to read archive `%.255s'
eo: malsukceso dum lego de la arkivo '%.255s'

en: failed to fstat archive
eo: malsukceso dum apliko de fstat al arkivo

en: version number
eo: versia numero

en: between members
eo: inter anoj

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
eo: la dosiero '%.250s' estas disrompita - malĝusta magiaĵo ĉe fino de la unua datumkapo

en: member length
eo: longeco de ano

en: file `%.250s' is not a debian binary archive (try dpkg-split?)
eo: la dosiero '%.250s' ne estas debiana duuma arkivo (ĉu provi dpkg-split?)

en: header info member
eo: ano de datumkap-informo

en: archive has no newlines in header
eo: la arkivo havas neniun novlinion en la datumkapo

en: archive has no dot in version number
eo: la arkivo havas neniun punkton en la versi-numero

en: archive version %.250s not understood, get newer dpkg-deb
eo: la arkiva versio %.250s ne estis komprenebla, akiru pli novan dpkg-deb

en: skipped member data from %s
eo: ni preterpasis datumaron de ano el %s

en: file `%.250s' contains ununderstood data member %.*s, giving up
eo: la dosiero '%.250s' enhavas nekompreneblan anon de datumaro %.*s, ni rezignas

en: file `%.250s' contains two control members, giving up
eo: ne dosiero '%.250s' enhavas du regajn anojn, ni rezignas

en:  new debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi bytes.
eo:  nova debiana pako, versio %s.
     grandeco %ld bajtoj: reg-dosiero= %zi bajtoj.

en: control information length
eo: longeco de reg-informaro

en: archive has malformatted control length `%s'
eo: la arkivo havas misformitan longecon de regado '%s'

en:  old debian package, version %s.
     size %ld bytes: control archive= %zi, main archive= %ld.
eo:  malnova debiana pako, versio %s.
     grandeco %ld bajtoj: reg-dosiero= %zi, ĉefa arkivo= %ld.

en: control area
eo: regada areo

en: dpkg-deb: file looks like it might be an archive which has been
    dpkg-deb:    corrupted by being downloaded in ASCII mode
eo: dpkg-deb: la dosiero ŝajne povus esti arkivo kiu estis
    dpkg-deb:    misrompigita pro elŝuto laŭ reĝimo ASCII

en: `%.255s' is not a debian format archive
eo: '%.255s' ne estas debian-forma arkivo

en: failed to open pipe descriptor `1' in paste
eo: malsukceso dum malfermo de dukto-priskribilo '1' je algluo

en: failed to write to gzip -dc
eo: malsukceso dum skribo al gzip -dc

en: failed to close gzip -dc
eo: malsukceso dum malfermo de gzip -dc

en: failed to syscall lseek to files archive portion
eo: malsukceso dum apliko de syscall lseek al dosier-arkiva parto

en: failed to write to pipe in copy
eo: malsukceso dum skribo al dukto je kopio

en: failed to close pipe in copy
eo: malsukceso dum fermo de dukto je kopio

en: failed to create directory
eo: malsukceso dum kreo de dosierujo

en: failed to chdir to directory after creating it
eo: malsukceso dum atingo al dosierujo post krei ĝin

en: failed to chdir to directory
eo: malsukceso dum atingo al dosierujo

en: failed to exec tar
eo: malsukceso dum lanĉo de tar

en: <decompress>
eo: <malkompaktigo>

en: paste
eo: alglui

en: --%s needs a .deb filename argument
eo: --%s bezonas argumenton kun dosiernomo .deb

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
eo: --%s bezonas celatan dosierujon.
    Eble vi devus uzi dpkg --install ?

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
eo: --%s prenas maksimume du argumentojn (.deb kaj dosierujon)

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
eo: --%s prenas nur unu argumenton (dosiernomo .deb)

en: failed to chdir to `/' for cleanup
eo: malsukceso dum provo atingi al '/' por purigado

en: failed to fork for cleanup
eo: malsukceso dum disbranĉigo por purigado

en: failed to wait for rm cleanup
eo: malsukceso dum atendo de purigado per rm

en: rm cleanup failed, code %d
eo: purigado per rm malsukcesis, kodo %d

en: failed to make temporary directoryname
eo: malsukceso dum kreo de provizora dosieruj-nomo

en: failed to exec rm -rf
eo: malsukceso dum plenumo de rm -rf

en: info_spew
eo: info_spew (elĵeto)

en: dpkg-deb: `%.255s' contains no control component `%.255s'
eo: dpkg-deb: '%.255s' enhavas neniun regadan elementon '%.255s'

en: open component `%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
eo: malfermi elementon '%.255s' (en %.255s) malsukcesis neatendite

en: One requested control component is missing
eo: Unu petita regada elemento mankas

en: %d requested control components are missing
eo: %d petitaj regadaj elementoj mankas

en: cannot scan directory `%.255s'
eo: ne eblas skani la dosierujon '%.255s'

en: cannot stat `%.255s' (in `%.255s')
eo: ne eblas legi la staton de '%.255s' (en '%.255s')

en: cannot open `%.255s' (in `%.255s')
eo: ne eblas malfermi '%.255s' (en '%.255s')

en: failed to read `%.255s' (in `%.255s')
eo: malsukceso dum lego de '%.255s' (en '%.255s')

en:  %7ld bytes, %5d lines   %c  %-20.127s %.127s
eo:  %7ld bajtoj, %5d linioj   %c  %-20.127s %.127s

en:      not a plain file          %.255s
eo:      ne estas ordinara dosiero          %.255s

en: failed to read `control' (in `%.255s')
eo: malsukceso dum lego de 'control' (en '%.255s')

en: (no `control' file in control archive!)
eo: (neniu dosiero 'control' en regada arkivo!)

en: could not open the `control' component
eo: ne eblis malfermi la elementon 'control'

en: failed during read of `control' component
eo: malsukceso dum lego de la elemento 'control'

en: Error in format
eo: Eraro en la formo

en: --contents takes exactly one argument
eo: --contents prenas precize unu argumenton

en: Debian `%s' package archive backend version %s.
eo: Debiana '%s' pak-arkiva bazprograma versio %s.

en: Commands:
      -b|--build <directory> [<deb>]   Build an archive.
      -c|--contents <deb>              List contents.
      -I|--info <deb> [<cfile> ...]    Show info to stdout.
      -W|--show <deb>                  Show information on package(s)
      -f|--field <deb> [<cfield> ...]  Show field(s) to stdout.
      -e|--control <deb> [<directory>] Extract control info.
      -x|--extract <deb> <directory>   Extract files.
      -X|--vextract <deb> <directory>  Extract & list files.
      --fsys-tarfile <deb>             Output filesystem tarfile.
eo: Komandoj:
      -b|--build <dosierujo> [<deb>]    Konstrui arkivon.
      -c|--contents <deb>               Listigi enhavon.
      -I|--info <deb> [<c-dosiero> ...] Montrigi informon per stdout.
      -W|--show <deb>                   Montrigi informon pri pako(j)
      -f|--field <deb> [<c-kampo> ...]  Montrigi kampo(j)n per stdout.
      -e|--control <deb> [<dosierujo>]  Elpaki reg-informon.
      -x|--extract <deb> <dosierujo>    Elpaki dosierojn.
      -X|--vextract <deb> <dosierujo>   Elpaki kaj listigi dosierojn.
      --fsys-tarfile <deb>              Eligi dosiersisteman tar-dosieron.

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main `control' file.
eo: <deb> estas la dosiernomo de Debian-forma arkivo.
    <c-dosiero> estas la nomo de administra dosier-elemento.
    <cfield> estas la nomo de kampo en la ĉefa dosiero 'control'.

en: Options:
      --showformat=<format>            Use alternative format for --show.
      -D                               Enable debugging output.
      --old, --new                     Select archive format.
      --nocheck                        Suppress control file check (build bad
                                         packages).
      -z#                              Set the compression level when building.
      -Z<type>                         Set the compression type used when building.
                                         Allowed values: gzip, bzip2, lzma, none.
eo: Opcioj:
      --showformat=<formo>             Uzi alternativan formon por --show.
      -D                               Ebligi senerarigan eligon.
      --old, --new                     Elekti arkivo-formon.
      --nocheck                        Preterpasi kontrolon pri reg-dosiero
                                         (konstrui malbonajn pakojn).
      -z#                              Aktivigi la kompaktig-nivelon dum konstruo.
      -Z<type>                         Difini la kompaktig-tipon uzatan dum konstruo.
                                         Permesataj valoroj: gzip, bzip2, lzma, none.

en: 
    Use `dpkg' to install and remove packages from your system, or
    `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management.  Packages
    unpacked using `dpkg-deb --extract' will be incorrectly installed !
eo: 
    Uzu `dpkg' por instali kaj forigi pakojn el via sistemo, aŭ
    'dselect' aŭ 'aptitude' por uzant-faciliga pak-administrado. Pakoj
    elpakitaj uzante 'dpkg-deb --extract' estos malkorekte instalitaj !

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
eo: Tajpu dpkg-deb --help por helpo pri traktado de dosieroj *.deb;
    Tajpu dpkg --help por helpo pri instalo kaj malinstalo de pakoj.

en: unknown compression type `%s'!
eo: nekonata kompaktig-tipo '%s'!

en: file `%.250s' is corrupt - %.250s missing
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - %.250s mankas

en: file `%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - mankas novlinion post %.250s

en: unable to seek back
eo: ne eblas retroserĉi

en: info length
eo: informaro-longeco

en: file `%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - malĝusta ŝtopsigno (kodo %d)

en: file `%.250s' is corrupt - nulls in info section
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - nuloj en informo-sekcio

en: format version number
eo: versi-numero de formo

en: file `%.250s' is format version `%.250s' - you need a newer dpkg-split
eo: la dosiero '%.250s' havas formo-version '%.250s' - vi bezonas pli novan dpkg-split

en: package name
eo: pak-nomo

en: package version number
eo: versi-numero de pako

en: package file MD5 checksum
eo: pak-dosiera kontrolsumo MD5

en: file `%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum `%.250s'
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - malĝusta kontrolsumo '%.250s'

en: total length
eo: entuta longeco

en: part offset
eo: part-deŝovo

en: part numbers
eo: part-numeroj

en: file `%.250s' is corrupt - no slash between part numbers
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - neniu oblikvo inter part-numeroj

en: number of parts
eo: nombro da partoj

en: file '%.250s' is corrupt - bad number of parts
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - neniu nombro da partoj

en: parts number
eo: numero de partoj

en: file `%.250s' is corrupt - bad part number
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - neniu part-numero

en: file `%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - malĝusta magiaĵo ĉe fino de dua datumkapo

en: file `%.250s' is corrupt - second member is not data member
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - dua ano ne estas ano de datumaro

en: data length
eo: datumar-longeco

en: file `%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - malkorekta nombro da partoj por limigitaj grandecoj

en: file `%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - grandeco estas malkorekta por limigita part-numero

en: unable to fstat part file `%.250s'
eo: maleblas legi staton de la part-dosiero '%.250s'

en: file `%.250s' is corrupt - too short
eo: la dosiero '%.250s' estas misrompita - tro malgranda

en: cannot open archive part file `%.250s'
eo: ne eblas malfermi la arkiv-partan dosieron '%.250s'

en: file `%.250s' is not an archive part
eo: la dosiero '%.250s' ne estas arkiv-parto

en: %s:
        Part format version:            %s
        Part of package:                %s
            ... version:                %s
            ... MD5 checksum:           %s
            ... length:                 %lu bytes
            ... split every:            %lu bytes
        Part number:                    %d/%d
        Part length:                    %zi bytes
        Part offset:                    %lu bytes
        Part file size (used portion):  %lu bytes
eo: %s:
        Part-forma versio:              %s
        Parto de pako:                  %s
            ... versio:                 %s
            ... kontrolsumo MD5:        %s
            ... longeco:                %lu bajtoj
            ... disigi je ĉiu:          %lu bajtoj
        Part-numero:                    %d/%d
        Part-longeco:                   %zi bajtoj
        Part-deŝovo:                    %lu bajtoj
        Part-dosiera grandeco (uzate):  %lu bajtoj

en: --%s requires one or more part file arguments
eo: --%s postulas unu aŭ pli part-dosierajn argumentojn

en: file `%s' is not an archive part
eo: la dosiero '%s' ne estas arkiv-parto

en: Putting package %s together from %d parts:
eo: Kunmetado de la pako %s el %d partoj:

en: unable to open output file `%.250s'
eo: maleblas malfermi la elig-dosieron '%.250s'

en: unable to (re)open input part file `%.250s'
eo: maleblas (re)malfermi la enigan part-dosieron '%.250s'

en: done
eo: farite

en: files `%.250s' and `%.250s' are not parts of the same file
eo: la dosieroj '%.250s' kaj '%.250s' ne estas partoj de la sama dosiero

en: there are several versions of part %d - at least `%.250s' and `%.250s'
eo: ekzistas diversaj versioj el la parto %d - minimume '%.250s' kaj '%.250s'

en: part %d is missing
eo: mankas la parto %d

en: Debian `%s' package split/join tool; version %s.
eo: Debiana pako '%s' disig/kunmetiga ilo; versio %s.

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
eo: Kopirajto (C) 1994-1996 Ian Jackson.

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
eo: Komandoj:
      -s|--split <dosiero> [<prefikso>] Disigi arkivon.
      -j|--join <parto> <parto> ...     Kunmeti partojn.
      -I|--info <parto> ...             Montrigi informon pri parto.
      -a|--auto -o <kompletigi> <parto> Aŭtomate akumuli partojn.
      -l|--listq                        Listigi malkongruintajn pecojn.
      -d|--discard [<dosiernomo> ...]   Forlasi malkongruintajn pecojn.

en: Options:
      --depotdir <directory>           Use <directory> instead of %s/%s.
      -S|--partsize <size>             In KiB, for -s (default is 450).
      -o|--output <file>               For -j (default is <package>-<version>.deb).
      -Q|--npquiet                     Be quiet when -a is not a part.
      --msdos                          Generate 8.3 filenames.
    
    Exit status: 0 = OK;  1 = -a is not a part;  2 = trouble!
eo: Opcioj:
      --depotdir <dosierujo>           Uzi <dosieron> anstataŭ %s/%s.
      -S|--partsize <grandeco>         Laŭ KiB, por -s (apriore 450).
      -o|--output <dosiero>            Por -j (apriore estas <pako>-<versio>.deb).
      -Q|--npquiet                     Silentu kiam -a ne estas parto.
      --msdos                          Generi dosiernomojn laŭ la formo 8.3.
    
    Elir-stato: 0 = Bone;  1 = -a ne estas parto;  2 = problemo!

en: Type dpkg-split --help for help.
eo: Tajpu dpkg-split --help por helpo.

en: error reading %.250s
eo: eraro dum legado de %.250s

en: unexpected end of file in %.250s
eo: neatendita dosierfino en %.250s

en: part size is far too large or is not positive
eo: part-grandeco estas tro granda aŭ ĝi ne estas pozitiva

en: part size must be at least %dk (to allow for header)
eo: part-grandeco devas esti minimume %dk (por enebligi datumkapon)

en: unable to read depot directory `%.250s'
eo: maleblas legi la proviz-dosierujon '%.250s'

en: --auto requires the use of the --output option
eo: --auto postulas uzon de la opcio --output

en: --auto requires exactly one part file argument
eo: --auto postulas precize unu part-dosieran argumenton

en: unable to read part file `%.250s'
eo: maleblas legi la part-dosieron '%.250s'

en: File `%.250s' is not part of a multipart archive.
eo: La dosiero '%.250s' ne estas parto el plurparta arkivo.

en: unable to reopen part file `%.250s'
eo: maleblas remalfermi la part-dosieron '%.250s'

en: part file `%.250s' has trailing garbage
eo: la part-dosiero '%.250s' havas vostan rubaĵon

en: unable to open new depot file `%.250s'
eo: maleblas malfermi novan proviz-dosieron '%.250s'

en: unable to rename new depot file `%.250s' to `%.250s'
eo: maleblas renomigi la novan proviz-dosieron '%.250s' al '%.250s'

en: Part %d of package %s filed (still want
eo: La parto %d de la pako %s malsukcesis (ankoraŭ volas

en:  and
eo:  kaj

en: unable to delete used-up depot file `%.250s'
eo: maleblas forigi la eluzitan proviz-dosieron '%.250s'

en: Junk files left around in the depot directory:
eo: Senutilaj dosieroj restis en la proviz-dosierujo:

en: unable to stat `%.250s'
eo: maleblas legi staton de '%.250s'

en:  %s (%lu bytes)
eo: %s (%lu bajtoj)

en:  %s (not a plain file)
eo:  %s (ne estas ordinara dosiero)

en: Packages not yet reassembled:
eo: Pakoj ankoraŭ ne remuntitaj:

en:  Package %s: part(s)
eo:  Pako %s: parto(j)

en: part file `%.250s' is not a plain file
eo: la part-dosiero '%.250s' ne estas ordinara dosiero

en: (total %lu bytes)
eo: (entute %lu bajtoj)

en: unable to discard `%.250s'
eo: maleblas forĵeti '%.250s'

en: Deleted %s.
eo: Ni forigis %s.

en: --split needs a source filename argument
eo: --split bezonas argumenton pri fonta dosiernomo

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
eo: --split prenas maksimume fontan dosiernomon kaj celan prefikson

en: unable to open source file `%.250s'
eo: maleblas malfermi la font-dosieron '%.250s'

en: unable to fstat source file
eo: maleblas legi staton de font-dosiero

en: source file `%.250s' not a plain file
eo: la font-dosiero '%.250s' ne estas ordinara dosiero

en: unable to exec mksplit
eo: maleblas lanĉi mksplit

en: Debian %s version %s.
eo: Debian %s versio %s.

en: 
    Copyright (C) 1995 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
eo: 
    Kopirajto (C) 1995 Ian Jackson.
    Kopirajto (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.

en: 
    This is free software; see the GNU General Public Licence version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
eo: 
    Tio ĉi estas libera programaro; vidu la Ĝeneralan Publikan Permeson de GNU versio 2 aŭ
    posta por kopi-kondiĉoj. NENIU garantio aplikeblas.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
    
    Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
    
    Options:
      --package <package>      name of the package whose copy of <file> will not
                                 be diverted.
      --local                  all packages' versions are diverted.
      --divert <divert-to>     the name used by other packages' versions.
      --rename                 actually move the file aside (or back).
      --admindir <directory>   set the directory with the diversions file.
      --test                   don't do anything, just demonstrate.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
    
    When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
eo: Uzado: %s [<opcio> ...] <komando>
    
    Komandoj:
      [--add] <dosiero>         aldoni disbranĉigon.
      --remove <dosiero>        forigi la disbranĉigon.
      --list [<glob-ŝablono>]   montri dosieron diversions.
      --listpackage <dosiero>   montri tiun pakon kiu disbranĉigas la dosieron.
      --truename <dosiero>      liveras la disbranĉitan dosieron.
    
    Opcioj:
      --package <pako>          nomo de la pako kies kopio de <dosiero> ne estos
                                  disbranĉita.
      --local                   ĉiuj versioj de pakoj estos disbranĉitaj.
      --divert <disbranĉigi-al> la nomo uzata de aliaj versioj de pakoj.
      --rename                  fakte renomigi la dosieron (aŭ revenige).
      --admindir <dosierujo>    difini la dosierujon kun disbranĉitaj dosieroj.
      --test                    fari nenion, nur elmontri.
      --quiet                   silenta procezado, minimuma eligo.
      --help                    montri tiun ĉi help-mesaĝon.
      --version                 montri la version.
    
    Dum aldonado, apriore estas --local kaj divert <originala>.distrib.
    Dum forigado, --package aŭ --local kaj --divert devas interkongrui se specifite.
    Pak-skriptoj preinst/postrm devas ĉiam specifi --package kaj --divert.

en: two commands specified: %s and --%s
eo: du komandoj specifitaj: %s kaj --%s

en: --%s needs a divert-to argument
eo: --%s bezonas argumenton disbranĉigi-al

en: divert-to may not contain newlines
eo: disbranĉigi-al ne povas enhavi novlini-signojn

en: --%s needs a <package> argument
eo: --%s bezonas argumenton <pako>

en: package may not contain newlines
eo: pako ne povas enhavi novlini-signojn

en: unknown option `%s'
eo: nekonata opcio '%s'

en: cannot open diversions: %s
eo: ne eblas malfermi diversions: %s

en: missing altname
eo: mankas altname

en: missing package
eo: mankas pako

en: --%s needs a single argument
eo: --%s bezonas unuopan argumenton

en: filename "%s" is not absolute
eo: la dosiernomo "%s" ne estas absoluta

en: file may not contain newlines
eo: dosiero ne povas enhavi novlini-signojn

en: Cannot divert directories
eo: Ne eblas disbranĉigi dosierujojn

en: Leaving `%s'
eo: Ni lasas '%s'

en: `%s' clashes with `%s'
eo: '%s' kolizias kun '%s'

en: Adding `%s'
eo: Aldonado de '%s'

en: mismatch on divert-to
      when removing `%s'
      found `%s'
eo: malkongruo je disbranĉigi-al
      dum forigo de '%s'
      trovite '%s'

en: mismatch on package
      when removing `%s'
      found `%s'
eo: malkongruo je pako
      dum forigo de '%s'
      trovite '%s'

en: Removing `%s'
eo: Forigado de '%s'

en: No diversion `%s', none removed
eo: Neniu disbranĉigo '%s', neniu forigite

en: internal error - bad mode `%s'
eo: interna eraro - malĝusta reĝimo '%s'

en: cannot stat old name `%s': %s
eo: ne eblas legi staton de malnova nomo '%s': %s

en: cannot stat new name `%s': %s
eo: ne eblas legi staton de nova nomo '%s': %s

en: error checking `%s': %s
eo: eraro dum kontrolo de '%s': %s

en: rename involves overwriting `%s' with
      different file `%s', not allowed
eo: renomigo implicas anstataŭigon de '%s' per
      malsama dosiero '%s', ne permesite

en: rename: remove duplicate old link `%s': %s
eo: renomigi: forigi duobligitan malnovan ligon '%s': %s

en: rename: rename `%s' to `%s': %s
eo: renomigi: renomigi '%s' al '%s': %s

en: create diversions-new: %s
eo: krei diversions-new: %s

en: write diversions-new: %s
eo: skribi diversions-new: %s

en: close diversions-new: %s
eo: fermi diversions-new: %s

en: remove old diversions-old: %s
eo: forigi malnovan diversions-old: %s

en: create new diversions-old: %s
eo: krei novan diversions-old: %s

en: install new diversions: %s
eo: instali novan diversions: %s

en: internal error: %s corrupt: %s
eo: interna eraro: %s disrompitas: %s

en: 
    Copyright (C) 2000 Wichert Akkerman.
eo: 
    Kopirajto (C) 2000 Wichert Akkerman.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
    
    Commands:
      --add <owner> <group> <mode> <file>
                               add a new entry into the database.
      --remove <file>          remove file from the database.
      --list [<glob-pattern>]  list current overrides in the database.
    
    Options:
      --admindir <directory>   set the directory with the statoverride file.
      --update                 immediately update file permissions.
      --force                  force an action even if a sanity check fails.
      --quiet                  quiet operation, minimal output.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
eo: Uzado: %s [<opcio> ...] <komando>
    
    Komandoj:
      --add <posedanto> <grupo> <reĝimo> <dosiero>
                               aldoni novan eron en la datumbazon.
      --remove <dosiero>       forigi dosieron el la datumbazo.
      --list [<glob-ŝablono>]  listigi nunajn anstataŭigojn en la datumbazo.
    
    Opcioj:
      --admindir <dosierujo>   difini la dosierujon enhavantan la dosieron statoverride.
      --update                 tuj ĝisdatigi dosier-atingeblecon.
      --force                  perforti agon eĉ se koherec-kontrolo malsukcesas.
      --quiet                  silenta procezado, minimuma eligo.
      --help                   montri tiun ĉi help-mesaĝon.
      --version                montri la version.

en: no mode specified
eo: neniu reĝimo estis indikita

en: --add needs four arguments
eo: --add bezonas kvar argumentojn

en: illegal user %s
eo: malpermesata uzanto %s

en: non-existing user %s
eo: ne-ekzistanta uzanto %s

en: illegal group %s
eo: malpermesata grupo %s

en: non-existing group %s
eo: ne-ekzistanta grupo %s

en: illegal mode %s
eo: malpermesata reĝimo %s

en: stripping trailing /
eo: apartigado de vosta /

en: An override for "%s" already exists,
eo: Anstataŭigo por "%s" jam ekzistas,

en: but --force specified so will be ignored.
eo: sed --force estas specifita, do ĝi estos preteratentita.

en: aborting
eo: ni ĉesigas

en: warning: --update given but %s does not exist
eo: averto: --update indikite sed %s ne ekzistas

en: failed to chown %s: %s
eo: malsukcesis apliki chown al %s: %s

en: failed to chmod %s: %s
eo: malsukcesis apliki chmod al %s: %s

en: No override present.
eo: Neniu anstataŭigo ĉeestas.

en: warning: --update is useless for --remove
eo: averto: --update estas neutila por --remove

en: cannot open statoverride: %s
eo: ne eblas malfermi statoverride: %s

en: Multiple overrides for "%s", aborting
eo: Multoblaj anstataŭigoj por "%s", ni ĉesigas

en: cannot open new statoverride file: %s
eo: ne eblas malfermi novan dosieron statoverride: %s

en: error removing statoverride-old: %s
eo: eraro dum forigo de statoverride-old: %s

en: error creating new statoverride-old: %s
eo: eraro dum kreado de nova statoverride-old: %s

en: error installing new statoverride: %s
eo: eraro dum instalado de nova statoverride: %s

en: 
    Copyright (C) 1994,1995 Ian Jackson.
eo: 
    Kopirajto (C) 1994,1995 Ian Jackson.

en: Usage: %s [<options> ...] [--] <filename>
    
    Options:
      --section <regexp> <title>
                               put the new entry in the <regex> matched section
                               or create a new one with <title> if non-existent.
      --menuentry=<text>       set the menu entry.
      --description=<text>     set the description to be used in the menu entry.
      --info-file=<path>       specify info file to install in the directory.
      --dir-file=<path>        specify file name of info directory file.
      --infodir=<directory>    same as '--dir-file=<directory>/dir'.
      --info-dir=<directory>   likewise.
      --keep-old               do not replace entries nor remove empty ones.
      --remove                 remove the entry specified by <filename> basename.
      --remove-exactly         remove the exact <filename> entry.
      --test                   enables test mode (no actions taken).
      --debug                  enables debug mode (show more information).
      --quiet                  do not show output messages.
      --help                   show this help message.
      --version                show the version.
eo: Uzado: %s [<opcioj> ...] [--] <dosiernomo>
    
    Opcioj:
      --section <regexp> <titolo>
                               meti la novan eron en la sekcio kongruanta al
                               <regexp> aŭ krei novan kun <titolo> se ne ekzistas.
      --menuentry=<teksto>     difini la menueron.
      --description=<teksto>   difini la priskribon uzotan en la menuero.
      --info-file=<vojo>       specifi la informo-dosieron instalotan en la dosierujo.
      --dir-file=<vojo>        specifi la dosiernomon de informo-dosieruja dosiero.
      --infodir=<dosierujo>    same kiel '--dir-file=<dosierujo>/dir'.
      --info-dir=<dosierujo>   same.
      --keep-old               ne anstataŭi erojn nek forigi tiujn malplenajn.
      --remove                 forigi la eron specifitan de la baznomon <dosiernomo>.
      --remove-exactly         forigi la ĝustan eron <dosiernomo>.
      --test                   ebligi test-reĝimon (neniu ago plenumiĝas).
      --debug                  ebligi senerarigan reĝimon (montri pli da informo).
      --quiet                  ne montri elig-mesaĝojn.
      --help                   montri tiun ĉi help-mesaĝon.
      --version                montri la version.

en: could not open stderr for output! %s
eo: ne eblis malfermi stderr por eligo! %s

en: %s: --section needs two more args
eo: %s: --section bezonas pli du argumentojn

en: %s: option --%s is deprecated (ignored)
eo: %s: opcio --%s estas maluzinda (preteratentite)

en: %s: unknown option `%s'
eo: %s: nekonata opcio '%s'

en: %s: too many arguments
eo: %s: tromultaj argumentoj

en: %s: --section ignored with --remove
eo: %s: --section preteratentite pro --remove

en: %s: --description ignored with --remove
eo: %s: --description preteratentite pro --remove

en: %s: test mode - dir file will not be updated
eo: %s: test-reĝimo - dosiero dir ne estos ĝisdatigata

en: unable to read %s: %s
eo: ne eblas legi %s: %s

en: %s: warning, ignoring confusing INFO-DIR-ENTRY in file.
eo: %s: averto, ni preteratentas konfuzigan INFO-DIR-ENTRY en dosiero.

en: invalid info entry
eo: malvalida informero

en: 
    No `START-INFO-DIR-ENTRY' and no `This file documents'.
    %s: unable to determine description for `dir' entry - giving up
eo: 
    Neniu 'START-INFO-DIR-ENTRY' kaj neniu 'This file documents'.
    %s: ne eblas difini priskribon por ero 'dir' - ni rezignas

en: %s: no file %s, retrieving backup file %s.
eo: %s: neniu dosiero %s, ni ricevas sekurkopian dosieron %s.

en: %s: copying %s to %s failed, giving up: %s
eo: %s: kopio de %s al %s malsukcesis, ni rezignas: %s

en: %s: no backup file %s available, retrieving default file.
eo: %s: neniu sekurkopia dosiero %s disponeblas, ni ricevas promankan dosieron.

en: %s: no backup file %s available.
eo: %s: neniu sekurkopia dosiero %s disponeblas.

en: %s: no default file %s available, giving up.
eo: %s: neniu promanka dosiero %s disponeblas, ni rezignas.

en: %s: failed to lock dir for editing! %s
eo: %s: malsukceso dum ŝloso de dir por redaktado! %s

en: try deleting %s?
eo: ĉu provi forigi %s?

en: unable to open %s: %s
eo: ne eblas malfermi %s: %s

en: unable to close %s after read: %s
eo: ne eblas fermi %s post lego: %s

en: %s: existing entry for `%s' not replaced
eo: %s: ekzistanta ero por '%s' ne estis anstataŭita

en: %s: replacing existing dir entry for `%s'
eo: %s: anstataŭigo de ekzistanta ero dir por '%s'

en: %s: creating new section `%s'
eo: %s: kreado de nova sekcio '%s'

en: %s: no sections yet, creating Miscellaneous section too.
eo: %s: ankoraŭ neniu sekcio, ni krome kreas sekcion Miscellaneous.

en: %s: no section specified for new entry, placing at end
eo: %s: neniu sekcio estis specifata por nova ero, ni metas ĉe la fino

en: %s: deleting entry `%s ...'
eo: %s: forigado de ero '%s ...'

en: %s: empty section `%s' not removed
eo: %s: malplena sekcio '%s' ne forigite

en: %s: deleting empty section `%s'
eo: %s: forigado de malplena sekcio '%s'

en: %s: no entry for file `%s' and menu entry `%s'
eo: %s: neniu ero por dosiero '%s' kaj menuero '%s'

en: %s: no entry for file `%s'
eo: %s: neniu ero por dosiero '%s'

en: unable to create %s: %s
eo: ne eblas krei %s: %s

en: unable to write %s: %s
eo: ne eblas skribi %s: %s

en: unable to close %s: %s
eo: ne eblas fermi %s: %s

en: unable to backup old %s, giving up: %s
eo: ne eblas sekurkopii malnovan %s, ni rezignas: %s

en: unable to install new %s: %s
eo: ne eblas instali novan %s: %s

en: unable to unlock %s: %s
eo: ne eblas malŝlosi %s: %s

en: %s: could not backup %s in %s: %s
eo: %s: ne eblis sekurkopii %s en %s: %s

en: %s: warning - unable to unlock %s: %s
eo: %s: averto - ne eblas malŝlosi %s: %s

en: unable to read %s: %d
eo: ne eblas legi %s: %d

en: unknown argument `%s'
eo: nekonata argumento '%s'

en: --install needs <link> <name> <path> <priority>
eo: --install bezonas <ligo> <nomo> <vojo> <prioritato>

en: <link> and <path> can't be the same
eo: <ligo> kaj <vojo> ne povas esti samaj

en: priority must be an integer
eo: prioritato devas esti entjero

en: --%s needs <name> <path>
eo: --%s bezonas <nomo> <vojo>

en: --%s needs <name>
eo: --%s bezonas <nomo>

en: --slave only allowed with --install
eo: --slave nur permesite kun --install

en: --slave needs <link> <name> <path>
eo: --slave bezonas <ligo> <nomo> <vojo>

en: name %s is both primary and slave
eo: la nomo %s estas kaj mastra kaj sklava

en: slave name %s duplicated
eo: sklav-nomo %s duobligita

en: slave link %s duplicated
eo: sklav-ligo %s duobligita

en: link %s is both primary and slave
eo: la ligo %s estas kaj mastra kaj sklava

en: --%s needs a <file> argument
eo: --%s bezonas argumenton <dosiero>

en: need --display, --query, --list, --get-selections, --config,--set, --set-selections, --install, --remove, --all, --remove-all or --auto
eo: bezonas --display, --query, --list, --get-selections, --config,--set, --set-selections, --install, --remove, --all, --remove-all aŭ --auto

en: alternative %s can't be master: %s
eo: la alternativo %s ne povas esti mastra: %s

en: it is a slave of %s
eo: ĝi estas sklavo de %s

en: alternative link %s is already managed by %s.
eo: la alternativa ligo %s jam estas zorgata de %s.

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
eo: la alternativa ligo ne estas absoluta kiel ĝi devus esti: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
eo: la alternativa vojo ne estas absoluta kiel ĝi devus esti: %s

en: alternative path %s doesn't exist.
eo: la alternativa vojo %s ne ekzistas.

en: alternative name (%s) must not contain '/' and spaces.
eo: alternativa nomo (%s) ne devas enhavi '/' kaj spacojn.

en: alternative %s can't be slave of %s: %s
eo: alternativo %s ne povas esti sklavo de %s: %s

en: it is a master alternative.
eo: ĝi estas mastra alternativo.

en: Call %s.
eo: Voki %s.

en: Alternative %s unchanged because choice %s is not available.
eo: Alternativo %s neŝanĝita ĉar elekto %s ne disponeblas.

en: Skip unknown alternative %s.
eo: Preterpasi nekonatan alternativon %s.

en: no alternatives for %s.
eo: neniu alternativo por %s.

en: %s has been changed (manually or by a script). Switching to manual updates only.
eo: %s estas ŝanĝita (permane aŭ perskripte). Ni ŝaltas al nur permanaj ĝisdatigoj.

en: setting up automatic selection of %s.
eo: preparado de aŭtomata elekto de %s.

en: There is no program which provides %s.
eo: Estas neniu programo kiu provizas %s.

en: Nothing to configure.
eo: Nenio por akomodi.

en: There is only one alternative in link group %s: %s
eo: Estas nur unu alternativo en la ligo-grupo %s: %s

en: alternative %s for %s not registered, not removing.
eo: la alternativo %s por %s ne estas registrita, ni ne forigas.

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
eo: permana forigado de elektita alternativo - ni ŝaltas %s al aŭtomata reĝimo

en: renaming %s link from %s to %s.
eo: ni renomigas la ligon %s de %s al %s.

en: renaming %s slave link from %s to %s.
eo: ni renomigas la sklavan ligon %s de %s al %s.

en: automatic updates of %s are disabled, leaving it alone.
eo: aŭtomataj ĝisdatigoj de %s estas malaktivitaj, ni lasas ĝin sola.

en: to return to automatic updates use `update-alternatives --auto %s'.
eo: por retroiri al aŭtomataj ĝisdatigoj, uzu 'update-alternatives --auto %s'.

en: using %s to provide %s (%s) in %s.
eo: ni uzas %s por provizi %s (%s) en %s.

en: unable to make %s a symlink to %s: %s
eo: ne eblas igi %s simbolan ligon al %s: %s

en: unable to install %s as %s: %s
eo: ne eblas instali %s kiel %s: %s

en: unable to remove %s: %s
eo: ne eblas forigi %s: %s

en: while reading %s: %s
eo: dum legado de %s: %s

en: unexpected end of file in %s while trying to read %s
eo: neatendita dosierfino en %s dum provo legi %s

en: %s corrupt: %s
eo: %s misrompita: %s

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
eo: novlinioj malpermesite en dosieroj update-alternatives (%s)

en: while writing %s: %s
eo: dum skribado al %s: %s

en: status
eo: stato

en: invalid status
eo: malvalida stato

en: slave name
eo: sklava nomo

en: slave link
eo: sklava ligo

en: duplicate slave %s
eo: duobligita sklavo %s

en: slave link same as main link %s
eo: sklava ligo samas ol la ĉefa ligo %s

en: duplicate slave link %s
eo: duobligita sklavo ligo %s

en: master file
eo: mastra dosiero

en: duplicate path %s
eo: duobligita vojo %s

en: priority
eo: prioritato

en: priority of %s: %s
eo: prioritato de %s: %s

en: slave file
eo: sklava dosiero

en: alternative %s (part of link group %s) doesn't exist. Removing from list of alternatives.
eo: la alternativo %s (parto el ligo-grupo %s) ne ekzistas. Ni forigas el la listo de alternativoj.

en: discarding obsolete slave link %s (%s).
eo: forlaso de la maluzinda sklava ligo %s (%s).

en: auto mode
eo: aŭtomata reĝimo

en: manual mode
eo: permana reĝimo

en:  link currently points to %s
eo:  ligo nune kondukas al %s

en:  link currently absent
eo:  ligo nune malĉeestanta

en: %s - priority %s
eo: %s - prioritato %s

en:  slave %s: %s
eo:  sklavo %s: %s

en: Current `best' version is %s.
eo: Aktuala 'plejbona' versio estas %s.

en: No versions available.
eo: Neniu versio disponeblas.

en: There are %s choices for the alternative %s (providing %s).
eo: Estas %s elektoj por la alternativo %s (provizanta %s).

en: Selection
eo: Elekto

en: Path
eo: Vojo

en: Priority
eo: Prioritato

en: Status
eo: Stato

en: Press enter to keep the current choice[*], or type selection number:
eo: Premu la enigklavon por teni la nunan elekton[*], aŭ tajpu al elekto-numeron:

en: readlink(%s) failed: %s
eo: readlink(%s) malsukcesis: %s

en: not replacing %s with a link.
eo: ni ne anstataŭigas %s per ligo.

en: skip creation of %s because associated file %s (of link group %s) doesn't exist.
eo: preterpasi kreon de %s ĉar la koncerna dosiero %s (de ligo-grupo %s) ne ekzistas.
