smb2www_nb - en to no translation catalogue (24 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www disabled by default
no: smb2www er som standard slått av

note: Type: note Description
en: If enabled, smb2www will, by default, allow anyone to browse the local SMB network.
no: Hvis dette er slått på vil smb2www i utgangspunktet tillate alle å bla i det lokale SMB-nettet.

note: Type: note Description
en: As this may have security consequences, it is disabled by default and you should modify the web server configuration to enable smb2www securely. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (more particularly FAQ 4) about such configuration for Apache.
no: Siden dette har følger for nettsikkerheten er det slått av som standard, og dubør endre nettjeneroppsettet for å kunne trygt slå på smb2www. Les /usr/share/doc/smb2www/index.html  for å finne mer opplysninger (spesielt FAQ 4) om slikt oppsett for Apache.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
no: Vil du slå på smb2www?

note: Type: string Description
en: Master browser server:
no: «Master browser»-tjener:

note: Type: string Description
en: Please enter the name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
no: Oppgi navnet på den tjeneren som smb2www skal bruke som master browser.

note: Type: select Choices
en: English
no: Engelsk

note: Type: select Choices
en: Czech
no: Tsjekkisk

note: Type: select Choices
en: Dutch
no: Nederlandsk

note: Type: select Choices
en: Finnish
no: Finsk

note: Type: select Choices
en: French
no: Fransk

note: Type: select Choices
en: Polish
no: Polsk

note: Type: select Choices
en: Spanish
no: Spansk

note: Type: select Choices
en: Swedish
no: Svensk

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
no: Vietnamesisk

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
no: Engelsk (standardspråk)

note: Type: select Description
en: Language for smb2www pages:
no: Språk for smb2www-sidene:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
no: smb2www kan lage sine nettsider på flere språk.

note: Type: select Description
en: Please choose the language you want to use on generated pages.
no: Velg det språket du vil bruke på de genererte sidene.

note: Type: boolean Description
en: Install a new version of the configuration file?
no: Skal en ny versjon av oppsettsfila installeres?

note: Type: boolean Description
en: The current smb2www configuration file '/etc/smb2www/smb2www.conf' contains some variables (such as 'bindir'), which sometimes need to be changed on package upgrade, and others (such as 'masterbrowser') which shouldn't.
no: Den nåværende oppsettsfila for smb2www, «/etc/smb2www/smb2www.conf», inneholder noen variabler (slik som «bindir») som noen ganger må endres ved pakkeoppgradering, og andre (slik som «masterbrowser») som ikke må endres.

note: Type: boolean Description
en: For better management of this configuration file, it has been split in two parts: /usr/share/smb2www/smb2www.default and /etc/smb2www/smb2www.conf. The former will be overwritten on each upgrade while the latter remains unchanged. Variables defined in the latter file will override variables defined in the former.
no: For å få bedre styring på denne oppsettsfila er den blitt delt i to: /usr/share/smb2www/smb2www.default og /etc/smb2www/smb2www.conf. Den første blir overskrevet ved hver oppgradering mens den andre forblir uendret. Variabler definert i den andre overstyrer variabler definert i den første.

note: Type: boolean Description
en: The current smb2www config file will be saved as '/etc/smb2www/smb2www.conf.saved_by_postinst'.
no: Den nåværende oppsettsfila for smb2www blir lagret med navnet «/etc/smb2www/smb2www.conf_saved_by_postinst».

note: Type: boolean Description
en: If you don't choose this option, smb2www will probably not work. You should compare the configuration file with '/usr/share/smb2www/smb2www.default', and adjust it as needed.
no: Hvis du ikke velger dette, vil smb2www antakelig ikke virke. Du bør sammenlikne oppsettsfila med «/usr/share/smb2www/smb2www.default» og justere etter behov.
