update-manager 0.42.4 - en to ja translation catalogue (91 entries)

en: Configure the sources for installable software and updates
ja: インストール可能なソフトウェアおよびアップデートの配布元を設定

en: Software Sources
ja: ソフトウェアの配布元

en: You need to be root to run this program
ja: このプログラムを実行するには、rootになる必要があります

en: <i>To improve the user experience of Ubuntu please take part in the popularity contest. If you do so the list of installed software and how often it was used will be collected and sent anonymously to the Ubuntu project on a weekly basis.
    
    The results are used to improve the support for popular applications and to rank applications in the search results.</i>
ja: <i>Ubuntuのユーザ体験を改良するために、人気コンテストに協力してください。協力していただける場合、あなたがインストールしたソフトウェアのリストと、それがどれくらいの頻度で使用されたかをまとめ、週ごとに匿名でUbuntuプロジェクトに送信します。
    
    この結果は人気のあるアプリケーションのサポートの向上と、検索結果でのアプリケーションの順位付けのために利用されます。</i>

en: <i>To improve the user experiece of Debian please take part in the popularity contest. If you do so the list of installed software and how often it was used will be collected and sent anonymously to the Debian project.
    
    The results are used to optimise the layout of the installation CDs.
ja: <i>Debianのユーザ経験を改良するために、人気コンテストに協力してください。協力していただける場合、あなたがインストールしたソフトウェアのリストと、それがどれくらいの頻度で使用されたかをまとめ、週ごとに匿名でDebianプロジェクトに送信します。
    
    この結果はインストールCDの構成を最適化するために利用されます。</i>

en: Submit the list of installed software and how often it is is used to the distribution project.
ja: インストールされたソフトウェアのリストと、それがどの程度使われているのかをディストリビューションプロジェクトに送信します。

en: Mirror
ja: ミラー

en: Testing Mirrors
ja: ミラーのテスト

en: Cancel
ja: キャンセル

note: update_days = apt_pkg.Config.FindI(softwareproperties.CONF_MAP["autoupdate"])
en: Daily
ja: 毎日

en: Every two days
ja: 2日ごと

en: Weekly
ja: 毎週

en: Every two weeks
ja: 2週ごと

en: Every %s days
ja: %s 日ごと

note: TRANS: %s stands for the distribution name e.g. Debian or Ubuntu
en: %s updates
ja: %s アップデート

note: TRANS: %s stands for the distribution name e.g. Debian or Ubuntu
en: %s Software
ja: %s のソフトウェア

note: add a separator and the option to choose another mirror from the list #FIXME server_store.append(["sep", None, True])
en: Other...
ja: その他...

en: Key
ja: 鍵

note: L10N: the example is of the format: deb http://ftp.debian.org sarge main
en: <p><b>Enter the complete APT line of the<br /> repository that you want to add as source</b></p><p>The APT line includes the type, location and components of a repository,<br /> for example <i>"%s"</i>.</p>
ja: <p><b>配布元として追加したいリポジトリの<br />完全な APT line を入力してください。</b></p><p>APT lineにはリポジトリのタイプ、場所、コンポーネントを含めることができます。<br />例:<i>"%s"</i></p>

en: Add APT repository
ja: APTリポジトリの追加

en: Import key
ja: 鍵のインポート

en: Error importing selected file
ja: 選択したファイルのインポートエラー

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
ja: 選択したファイルはGPG鍵ファイルではないか、壊れている可能性があります。

en: Error removing the key
ja: 鍵削除のエラー

en: The key you selected could not be removed. Please report this as a bug.
ja: 選択した鍵を削除できませんでした。バグとして報告してください。

en: Reload
ja: 再読込

en: Close
ja: 閉じる

en: <b><big>The information about available software is out-of-date</big></b>
    
    To install software and updates from newly added or changed sources, you have to reload the information about available software.
    
    You need a working internet connection to continue.
ja: <b><big>利用可能なソフトウェアについての情報を更新する必要があります</big></b>
    
    追加・変更した配布元からソフトウェアをインストールもしくはアップデートするために、利用可能なソフトウェアの情報を再読込する必要があります。
    
    続けるためには、インターネット接続が有効になっている必要があります。

en: CD Error
ja: CDのエラー

en: <big><b>Error scanning the CD</b></big>
    
    %s
ja: <big><b>CDスキャン中のエラー</b></big>
    
    %s

en: CD Name
ja: CDの名前

en: Please enter a name for the disc
ja: ディスク名を入力してください

en: Insert Disk
ja: ディスクを挿入

en: Please insert a disk in the drive:
ja: ディスクをドライブに挿入してください:

en: Binary
ja: バイナリ

en: Source code
ja: ソースコード

en: (Source Code)
ja: (ソースコード)

en: Source Code
ja: ソースコード

en: New mirror
ja: 新しいミラー

en: Completed %s of %s tests
ja: テスト中: %s 完了 (全部で %s)

en: No suitable download server was found
ja: 適切なダウンロードサーバが見つかりませんでした

en: Please check your Internet connection.
ja: インターネット接続を確認してください。

en: Canceling...
ja: キャンセルしています...

en: Active
ja: 有効

en: Choose a key-file
ja: 鍵ファイルを選択

en: Add Software Channels
ja: ソフトウェアチャンネルを追加

en: Install software additionally or only from this source? | Install software additionally or only from these sources?
ja[0]: ソフトウェアの配布元を追加しますか? それともこれらの配布元からインストールしますか?

en: You can either add the following sources or replace your current sources by them. Only install software from trusted sources.
ja: これによって以下の配布元を加えるか、現在の配布元を入れ替えることができます。信頼できる配布元からのみソフトウェアをインストールしてください。

en: There are no sources to install software from
ja: ソフトウェアをインストールための配布元がありません

en: The file '%s' does not contain any valid software sources.
ja: '%s' ファイルは有効なソフトウェア・ソースを含んでいません。

note: L10N: the example is of the format: deb http://ftp.debian.org sarge main
en: The APT line includes the type, location and components of a repository, for example  '%s'.
ja: APT lineには、リポジトリのタイプ、場所、コンポーネントが含まれています。例:'%s'

en: <b>Automatic updates</b>
ja: <b>自動アップデート</b>

en: <b>Downloadable from the Internet</b>
ja: <b>インターネットからダウンロード</b>

en: <b>Installable from CD-ROM/DVD</b>
ja: <b>CDROM/DVD からインストール</b>

en: <b>Trusted software providers</b>
ja: <b>信頼できるソフトウェア供給者</b>

en: Add CD-ROM...
ja: CD-ROMを追加...

en: Add...
ja: 追加...

en: Authentication
ja: 認証

en: Download from:
ja: ダウンロード元:

en: Edit...
ja: 編集...

en: Import the public key from a trusted software provider
ja: 信頼したソフトウェア供給者の公開鍵をインポートする

en: Install _security updates without confirmation
ja: 確認せずにセキュリティアップデートをインストール(_s)

en: Keys are used to authenticate the correct source of software and so protect your computer from malicious software
ja: 鍵はソフトウェアのソースが正しいことを認証し、悪意あるソフトウェアからこのコンピュータを保護するのに用いられます

en: Only _notify about available updates
ja: インストール可能なアップデートについて通知のみ行う(_n)

en: Restore _Defaults
ja: デフォルトに戻す(_D)

en: Restore the default keys of your distribution
ja: ディストリビューション標準の鍵を元に戻す

en: Statistics
ja: 統計

en: Submit statistical information
ja: 統計情報を提供する

en: Third-Party Software
ja: サードパーティのソフトウェア

en: To install from a CD-ROM or DVD, insert the medium into the drive.
ja: CD-ROMやDVDからインストールを行う場合、メディアをドライブに挿入してください。

en: Updates
ja: アップデート

en: _Check for updates:
ja: アップデートをチェック(_C):

en: _Download all updates in the background
ja: バックグラウンドですべてのアップデートをダウンロード(_D)

en: _Import Key File...
ja: 鍵ファイルのインポート(_I)...

en: <b><big>Testing download servers</big></b>
    
    A series of tests will be done to find the best mirror for your location.
ja: <b><big>ダウンロードサーバをテスト中です</big></b>
    
    あなたの場所から最適なミラーを見つけるため、一連のテストが行われます。

en: <b>Comment:</b>
ja: <b>コメント:</b>

en: <b>Components:</b>
ja: <b>コンポーネント:</b>

en: <b>Distribution:</b>
ja: <b>ディストリビューション:</b>

en: <b>Type:</b>
ja: <b>タイプ:</b>

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add as source</b></big>
ja: <big><b>配布元として追加したいリポジトリの完全なAPT lineを入力してください</b></big>

en: Binary
    Source
ja: バイナリ
    ソース

en: Choose _Server
ja: サーバを選択(_S)

en: Choose a Download Server
ja: ダウンロードサーバの選択

en: Edit Source
ja: ソースを編集

en: Performs a connection test to find the best mirror for your location
ja: あなたの場所から最適なミラーを見つけるために、接続試験を行います

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Scanning CD-ROM
ja: CD-ROM をスキャンしています

en: _Add Source
ja: ソースを追加(_A)

en: _Reload
ja: 再読込(_R)

en: _Replace
ja: 置き換え(_R)

en: _Select Best Server
ja: 最適なサーバを選択(_S)
