smb2www - en to nl translation catalogue (26 entries)

note: Type: note Description
en: smb2www is DISABLED by default
nl: smb2www is standaard UITGESCHAKELD

note: Type: note Description
en: If enabled, by default smb2www will allow anyone to browse your network.
nl: Indien ingeschakeld laat smb2www toe dat om het even wie uw netwerk rondkijkt.

note: Type: note Description
en: Probably this is not what you want to happen. Please modify your web server configuration to suit. Please read /usr/share/doc/smb2www/index.html for more information (Especially FAQ 4) on how to do this for Apache.
nl: Dit is waarschijnlijk niet wat u wilt. Gelieve uw webserverconfiguratie overeenkomstig aan te passen. Meer informatie over hoe dit te doen voor Apache vindt u in /usr/share/doc/smb2www/index.html (zie vooral FAQ 4).

note: Type: boolean Description
en: Do you want to enable smb2www?
nl: Wilt smb2www activeren?

note: Type: boolean Description
en: Turn this option on if you want to enable smb2www.
nl: Zet deze optie aan als u smb2www wilt activeren.

note: Type: boolean Description
en: Note that you can enable smb2www at any time by running
      dpkg-reconfigure smb2www
    command.
nl: Merk op dat u smb2www altijd kunt activeren via het commando
      dpkg-reconfigure smb2www.

note: Type: string Description
en: Master browser server:
nl: Server voor de hoofdbrowser:

note: Type: string Description
en: Please enter name of the server which will be used by smb2www as a master browser.
nl: Wat is de naam van de server die door smb2www als 'hoofdbrowser' gebruikt zal worden?

note: Type: select Choices
en: English
nl: Engels

note: Type: select Choices
en: Czech
nl: Tsjechisch

note: Type: select Choices
en: Dutch
nl: Nederlands

note: Type: select Choices
en: Finnish
nl: Fins

note: Type: select Choices
en: French
nl: Frans

note: Type: select Choices
en: Polish
nl: Pools

note: Type: select Choices
en: Spanish
nl: Spaans

note: Type: select Choices
en: Swedish
nl: Zweeds

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
nl: Vietnamees

note: Type: select Default You must NOT translate this string, but you can change its value. The comment between brackets is used to distinguish this msgid from the one in the Choices list; you do not have to worry about them, and have to simply choose a msgstr among the English values listed in the Choic
en: English[ default language ]
nl: Dutch

note: Type: select Description
en: Language in which smb2www will generate its pages:
nl: Taal waarin de smb2www pagina's aangemaakt dienen te worden:

note: Type: select Description
en: Smb2www can generate its HTML pages in several languages.
nl: Smb2www kan HTML-pagina's aanmaken in verschillende talen.

note: Type: select Description
en: Please choose one of them.
nl: Gelieve een taal te kiezen.

note: Type: boolean Description
en: Do you want to install new version of config file?
nl: Wilt u de nieuwe versie van het configuratiebestand installeren?

note: Type: boolean Description
en: Current smb2www configuration file `/etc/smb2www/smb2www.conf' contains some variables (e.g. `bindir'), which sometimes needs to be changed on package upgrade, and some variables (like `masterbrowser'), which shouldn't.
nl: Het huidige smb2www configuratiebestand (/etc/smb2www/smb2www.conf) bevat een aantal variabelen (vb. 'bindir') die soms aangepast moeten worden tijdens het opwaarderen van het pakket, en een aantal variabelen (zoals 'masterbrowser') waarvoor dit niet waar is.

note: Type: boolean Description
en: It's very hard to maintain such file, so for better management of smb2www upgrades, the file has been split into two files: `/usr/share/smb2www/smb2www.default' and `/etc/smb2www/smb2www.conf'. The former will be overwritten on each upgrade, the latter - will not. Variables defined in the latter file will override variables defined in the former.
nl: Het is erg moeilijke om zo'n bestand te onderhouden. Om een betere afhandeling van smb2www opwaarderingen toe te laten is dit bestand opgesplitst in twee bestanden: '/usr/share/smb2www/smb2www.default' en '/etc/smb2www/smb2www.conf'. Het eerste wordt bij elke opwaardering overschreven, het tweede niet. In het tweede bestand gedefinieerde variabelen overstijgen in het eerste bestand gedefinieerde variabelen.

note: Type: boolean Description
en: Your current smb2www config file will be saved as
     `/etc/smb2www/smb2www.conf.saved_by_postinst'
nl: Uw huidig smb2www configuratiebestand wordt opgeslagen als
     '/etc/smb2www/smb2www.conf.saved_by_postinst'

note: Type: boolean Description
en: If you don't choose this option, smb2www probably will not work. In that case please compare your config file with `/usr/share/smb2www/smb2www.default', and adjust it as needed.
nl: Als u deze optie afslaat zal smb2www waarschijnlijk niet werken. In dat geval dient u uw configuratiebestand de vergelijken met '/usr/share/smb2www/smb2www.default' en zoals nodig aan te passen,.
