fontconfig - en to pt translation catalogue (8 entries)

note: Type: select Choices
en: Native, Autohinter, None
pt: Nativo, "Autohinter", Nenhum

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen:
pt: Método de ajuste de fonte para a tela:

note: Type: select Description
en: Select Native if you mostly use Bitstream Vera (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts.  Select Autohinter if you mostly use other TrueType fonts.  Select None if you want blurry text.
pt: Selecione Nativo se você usa principalmente Bistream Vera (a fonte padrão no Debian) ou quaisquer fontes Microsoft. Selecione "Autohinter" se você usa principalemnte outras fontes TrueType. Selecione Nenhum se você quer texto borrado.

note: Type: select Choices
en: Automatic, Always, Never
pt: Automático, Sempre, Nunca

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
pt: Habilitar renderização subpixel para a tela:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
pt: Renderização de texto no nível do subpixel geralmente torna a exibição um pouco melhor em telas plana (LCD), mas pode exibir artefatos coloridos em telas CRT. A escolha "Automática" habilitará esta opção somente se uma tela LCD for detectada.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
pt: Habilitar fontes "bitmapped" por padrão?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.  Outline fonts are fonts which scale well to various sizes.  In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
pt: Por padrão, somente fontes desenhadas são usadas por aplicações que suportam o fontconfig. Fontes desenhadas ("outline") são fontes que escalam bem em diversos tamanhos. Em contraste, fontes "bitmapped" são geralmente de uma qualidade menor. Habilitar esta opção afetará o padrão de todo o sistema; essa e muitas outras opções do fontconfig podem ser habilitadas ou desabilitadas para cada usuário.
