shadow 4.17.3-2 - en to ro translation catalogue (667 entries)

en: Warning: unknown group %s
ro: Avertisment: grup necunoscut %s

en: Your password has expired.
ro: Parola dumneavoastră a expirat.

en: Your password is inactive.
ro: Parola dumneavoastră este inactivă.

en: Your login has expired.
ro: Autentificarea dvs a expirat.

en:   Contact the system administrator.
ro:   Contactați administratorul de sistem.

en:   Choose a new password.
ro:   Alegeți o parolă nouă.

en: You must change your password.
ro: Trebuie să vă schimbați parola.

en: Your password will expire in %ld days.
ro: Parola dumneavoastră va expira în %ld zile.

en: Your password will expire tomorrow.
ro: Parola dumneavoastră va expira mâine.

en: Your password will expire today.
ro: Parola dumneavoastră va expira azi.

en: Cannot open audit interface - aborting.
ro: Nu se poate deschide interfața de auditare - se renunță.

en: Unable to change owner or mode of tty stdin: %s
ro: Nu se poate schimba proprietarul sau modul terminalului tty de la intrarea standard: %s

en: %s: failed to unlock %s
ro: %s: nu s-a putut debloca %s

en: Multiple entries named '%s' in %s. Please fix this with pwck or grpck.
ro: Multiple intrări numite „%s” în %s. Remediați acest lucru cu «pwck» sau «grpck».

en: crypt method not supported by libcrypt? (%s)
ro: metoda de criptare nu este acceptată de libcrypt? (%s)

en: You may not change $%s
ro: Nu puteți schimba $%s

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
ro[0]: %d eșuare de la ultima autentificare.
    Ultima oară a fost %s în %s.
ro[1]: %d eșuări de la ultima autentificare.
    Ultima oară a fost %s în %s.
ro[2]: %d de eșuări de la ultima autentificare.
    Ultima oară a fost %s în %s.

en: %s: Invalid configuration: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)

en: %s: Encountered error attempting to use preferred GID: %s
ro: %s: A apărut o eroare la încercarea de a folosi identificatorul de grup preferat: %s

en: %s: failed to allocate memory: %s
ro: %s: operația de alocare a memoriei a eșuat: %s

en: %s: Can't get unique system GID (%s). Suppressing additional messages.
ro: %s: Nu se poate obține un GID de sistem unic (%s). Se suprimă mesajele adiționale.

en: %s: Can't get unique GID (%s). Suppressing additional messages.
ro: %s: Nu se poate obține un GID unic (%s). Se suprimă mesajele adiționale.

en: %s: Can't get unique GID (no more available GIDs)
ro: %s: Nu se poate obține un GID unic (nu mai există GID-uri disponibile).

en: %s: Invalid configuration: SUB_GID_MIN (%lu), SUB_GID_MAX (%lu), SUB_GID_COUNT (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: SUB_GID_MIN (%lu), SUB_GID_MAX (%lu), SUB_GID_COUNT (%lu)

en: %s: Can't get unique subordinate GID range
ro: %s: Nu se poate obține un interval unic de GID subordonat

en: %s: Invalid configuration: SUB_UID_MIN (%lu), SUB_UID_MAX (%lu), SUB_UID_COUNT (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: SUB_UID_MIN (%lu), SUB_UID_MAX (%lu), SUB_UID_COUNT (%lu)

en: %s: Can't get unique subordinate UID range
ro: %s: Nu se poate obține un interval unic de UID subordonat

en: %s: Invalid configuration: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)
ro: %s: Configurație nevalidă: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)

en: %s: Encountered error attempting to use preferred UID: %s
ro: %s: A apărut o eroare la încercarea de a utiliza identificatorul de utilizator preferat: %s

en: %s: Can't get unique system UID (%s). Suppressing additional messages.
ro: %s: Nu se poate obține un UID de sistem unic (%s). Se suprimă mesajele adiționale

en: %s: Can't get unique UID (%s). Suppressing additional messages.
ro: %s: Nu se poate obține un UID unic (%s). Se suprimă mesajele adiționale

en: %s: Can't get unique UID (no more available UIDs)
ro: %s: Nu se poate obține un UID unic (nu mai există UID-uri disponibile).

en: configuration error - cannot parse %s value: '%s'
ro: eroare de configurare - nu se poate analiza valoarea %s: „%s”

en: Could not allocate space for config info.
ro: Nu se poate aloca spațiu pentru informațiile de configurare.

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
ro: eroare de configurare - element necunoscut „%s” (anunțați administratorul)

en: %s: Memory allocation failure
ro: %s: Eroare de alocare a memoriei

en: %s: subuid overflow detected.
ro: %s: a fost detectată depășirea subuid.

en: %s: Invalid map file %s specified
ro: %s: Fișierul de asocieri %s specificat nu este valid

en: %s: Could not prctl(PR_SET_KEEPCAPS)
ro: %s: Nu s-a putut efectua prctl(PR_SET_KEEPCAPS)

en: %s: Could not seteuid to %d
ro: %s: Nu s-a putut defini seteuid la %d

en: %s: Could not set caps
ro: %s: Nu s-au putut defini capacitățile

en: %s: stpeprintf failed!
ro: %s: stpeprintf a eșuat!

en: %s: open of %s failed: %s
ro: %s: deschiderea lui %s a eșuat: %s

en: %s: write to %s failed: %s
ro: %s: scrierea în %s a eșuat: %s

en: %s: closing %s failed: %s
ro: %s: închiderea %s a eșuat: %s

en: Too many logins.
ro: Prea multe autentificări.

en: 
    %s login:
ro: 
    %s autentificare:

en: You have new mail.
ro: Aveți mesaje noi.

en: No mail.
ro: Nu aveți mesaje.

en: You have mail.
ro: Aveți mesaje.

en: %s: nscd did not terminate normally (signal %d)
ro: %s: «nscd» nu s-a terminat normal (semnal %d)

en: %s: nscd exited with status %d
ro: %s: «nscd» a ieșit cu starea %d

en: no change
ro: nici o schimbare

en: a palindrome
ro: un palindrom

en: case changes only
ro: doar schimbări de majuscule/minuscule

en: too similar
ro: prea asemănător

en: rotated
ro: rotit

en: too short
ro: prea scurt

en: Bad password: %s.
ro: Parolă incorectă: %s.

en: passwd: pam_start() failed, error %d
ro: passwd: pam_start() a eșuat, eroare %d

en: passwd: password unchanged
ro: passwd: parolă neschimbată

en: passwd: password updated successfully
ro: passwd: parolă actualizată cu succes

en: %s: PAM modules requesting echoing are not supported.
ro: %s: modulele PAM care solicită răspunsul nu sunt acceptate.

en: %s: conversation type %d not supported.
ro: %s: tipul de conversație %d nu este acceptat.

en: %s: (user %s) pam_start failure %d
ro: %s: (utilizator %s) eșec pam_start %d

en: %s: (user %s) pam_chauthtok() failed, error:
    %s
ro: %s: ( utilizator %s) pam_chauthtok() a eșuat, eroare:
    %s

en: Password:
ro: Parola:

en: %s's Password:
ro: Parola pentru %s:

en: Incorrect password for %s.
ro: Parolă incorectă pentru %s.

en: %s: multiple --root options
ro: %s: multiple „--root” opțiuni

en: %s: option '%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s” necesită un argument

en: %s: failed to drop privileges (%s)
ro: %s: eșuare în abandonarea privilegiilor (%s)

en: %s: invalid chroot path '%s', only absolute paths are supported.
ro: %s: rută chroot nevalidă „%s”, sunt acceptate numai rute absolute.

en: %s: cannot access chroot directory %s: %s
ro: %s: nu se poate accesa directorul chroot %s: %s

en: %s: unable to chroot to directory %s: %s
ro: %s: nu se poate executa «chroot» în directorul %s: %s

en: %s: cannot chdir in chroot directory %s: %s
ro: %s: nu se poate efectua «chdir» în directorul de chroot %s: %s

en: Invalid ENCRYPT_METHOD value: '%s'.
    Defaulting to DES.
ro: Valoare ENCRYPT_METHOD nevalidă: „%s”.
    Se utilizează valoarea implicită DES.

en: Unable to generate a salt from setting "%s", check your settings in ENCRYPT_METHOD and the corresponding configuration for your selected hash method.
ro: Nu s-a putut crea baza aleatorie din parametrul „%s”, verificați parametrii din ENCRYPT_METHOD și configurația corespunzătoare pentru metoda de generare a sumelor de control selectată.

en: Cannot open audit interface.
ro: Nu se poate deschide interfața de auditare.

en: %s: can not get previous SELinux process context: %s
ro: %s: nu se poate obține contextul procesului SELinux anterior: %s

en: Cannot create SELinux management handle
ro: Nu s-a putut crea suportul de gestionare pentru SELinux

en: SELinux policy not managed
ro: Politica SELinux nu este gestionată

en: Cannot read SELinux policy store
ro: Nu se poate citi depozitul de politici SELinux

en: Cannot establish SELinux management connection
ro: Nu se poate stabili conexiunea cu gestionarea SELinux

en: Cannot begin SELinux transaction
ro: Nu se poate începe tranzacția SELinux

en: Could not query seuser for %s
ro: Nu s-a putut interoga seuser pentru %s

en: Could not set serange for %s to %s
ro: Nu s-a putut definii serange pentru %s la %s

en: Could not set sename for %s
ro: Nu s-a putut definii sename pentru %s

en: Could not modify login mapping for %s
ro: Nu s-a putut modifica asocierea de autentificare pentru %s

en: Cannot create SELinux login mapping for %s
ro: Nu se poate crea asocierea de autentificare SELinux pentru %s

en: Could not set name for %s
ro: Nu s-a putut stabili numele pentru %s

en: Could not set SELinux user for %s
ro: Nu s-a putut stabili utilizatorul SELinux pentru %s

en: Could not add login mapping for %s
ro: Nu s-a putut adăuga asocierea de autentificare pentru %s

en: Cannot init SELinux management
ro: Nu se poate iniția gestionarea SELinux

en: Cannot create SELinux user key
ro: Nu se poate crea cheia de utilizator SELinux

en: Cannot verify the SELinux user
ro: Nu se poate verifica utilizatorul SELinux

en: Cannot modify SELinux user mapping
ro: Nu se poate modifica asocierea de autentificare a utilizatorului SELinux

en: Cannot add SELinux user mapping
ro: Nu se poate adăuga asocierea de autentificare a utilizatorului SELinux

en: Cannot commit SELinux transaction
ro: Nu se poate efectua tranzacția SELinux

en: Login mapping for %s is not defined, OK if default mapping was used
ro: Asocierea de autentificare pentru %s nu este definită, OK dacă a fost utilizată asocierea implicită

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
ro: Asocierea de autentificare pentru %s este definită în politică, nu poate fi ștearsă

en: Could not delete login mapping for %s
ro: Nu s-a putut șterge asocierea de autentificare pentru %s

en: Unable to cd to '%s'
ro: Nu se poate schimba la directorul „%s”

en: No directory, logging in with HOME=/
ro: Fără director personal, autentificare cu HOME=/

en: Cannot execute %s
ro: Nu se poate executa %s

en: Maximum subsystem depth reached
ro: S-a atins adâncimea maximă a subsistemului

en: Invalid root directory '%s'
ro: Director rădăcină nevalid „%s”

en: Can't change root directory to '%s'
ro: Nu se poate schimba directorul rădăcină la „%s”

en: %s: out of memory
ro: %s: nu mai este memorie

en: %s: Cannot stat %s: %s
ro: %s: Nu se poate obține starea lui %s: %s

en: %s: %s is neither a directory, nor a symlink.
ro: %s: %s nu este nici un director, nici o legătură simbolică.

en: %s: Cannot read symbolic link %s: %s
ro: %s: Nu se poate citi legătura simbolică %s: %s

en: %s: Cannot create directory %s: %s
ro: %s: Nu se poate crea directorul %s: %s

en: %s: Cannot change owner of %s: %s
ro: %s: Nu se poate schimba proprietarul lui %s: %s

en: %s: Cannot change mode of %s: %s
ro: %s: Nu se poate schimba modul (permisiunile) pentru %s: %s

en: %s: unlink: %s: %s
ro: %s: legătură desfăcută: %s: %s

en: %s: Cannot remove directory %s: %s
ro: %s: Nu se poate elimina directorul %s: %s

en: %s: Cannot rename %s to %s: %s
ro: %s: Nu se poate redenumi %s în %s: %s

en: %s: Cannot remove %s: %s
ro: %s: Nu se poate elimina %s: %s

en: %s: Cannot create symbolic link %s: %s
ro: %s: Nu se poate crea legătura simbolică %s: %s

en: %s: Cannot change owners of %s: %s
ro: %s: Nu se pot schimba proprietarii de %s: %s

en: %s: Cannot lstat %s: %s
ro: %s: Nu se poate obține starea legăturii %s: %s

en: %s: Warning, user %s has no tcb shadow file.
ro: %s: Avertisment, utilizatorul %s nu are niciun fișier shadow tcb.

en: %s: Emergency: %s's tcb shadow is not a regular file with st_nlink=1.
    The account is left locked.
ro: %s: Urgență: fișierul shadow tcb al lui %s nu este un fișier obișnuit cu st_nlink=1.
    Contul rămâne blocat.

en: %s: Cannot open %s: %s
ro: %s: Nu se poate deschide %s: %s

en: %s: user %s is currently logged in
ro: %s: utilizatorul %s este autentificat în acest moment

en: %s: user %s is currently used by process %d
ro: %s: utilizatorul %s este utilizat în prezent de procesul %d

en: Unable to determine your tty name.
ro: Nu se poate determina numele tty-ului dvs.

en: No
ro: Nu

en: Usage: %s [options] LOGIN
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] UTILIZATOR
    
    Opțiuni:

en:   -d, --lastday LAST_DAY        set date of last password change to LAST_DAY
ro:   -d, --lastday ULTIMA_ZI        stabilește ultima schimbare de parolă
                                     la ULTIMA_ZI

en:   -E, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
ro:   -E, --expiredate DATA_EXPIRARE stabilește data expirării contului la
                                     DATA_EXPIRARE

en:   -h, --help                    display this help message and exit
ro:   -h, --help                     afişează acest mesaj de ajutor şi iese

en:   -i, --iso8601                 use YYYY-MM-DD when printing dates
ro:   -i, --iso8601                  utilizează formatul „AAAA-LL-ZZ” la afișarea
                                     datelor

en:   -I, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
ro:   -I, --inactive INACTIVITATE    stabilește numărul de zile de INACTIVITATE
                                     după expirarea parolei înainte ca acel cont
                                     să fie blocat

en:   -l, --list                    show account aging information
ro:   -l, --list                     afișează informații despre datele de vechime
                                     ale contului

en:   -m, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
ro:   -m, --mindays MIN_ZILE         stabilește numărul minim de zile înainde de
                                     schimbarea parolei la MIN_ZILE

en:   -M, --maxdays MAX_DAYS        set maximum number of days before password
                                    change to MAX_DAYS
ro:   -M, --maxdays MAX_ZILE         stabilește numărul maxim de zile înainte de
                                     schimbarea parolei la MAX_ZILE

en:   -R, --root CHROOT_DIR         directory to chroot into
ro:   -R, --root DIR_CHROOT          stabilește directorul în care se face chroot

en:   -P, --prefix PREFIX_DIR       directory prefix
ro:   -P, --prefix DIR_PREFIX        directorul prefix al fișierelor de configurare

en:   -W, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
ro:   -W, --warndays AVERTIZARE_ZILE stabilește numărul de zile de avertizare pentru
                                     expirare la AVERTIZARE_ZILE

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
ro: Introduceţi noua valoare, sau apăsaţi ENTER pentru cea implicită

en: Minimum Password Age
ro: Vârsta minimă a parolei

en: Maximum Password Age
ro: Vârsta maximă a parolei

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
ro: Ultima schimbare de parolă (AAAA-LL-ZZ)

en: Password Expiration Warning
ro: Avertisment de expirare a parolei

en: Password Inactive
ro: Parolă inactivă

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
ro: Data expirării contului (AAAA-LL-ZZ)

en: never
ro: niciodată

en: future
ro: în viitor

en: Last password change					:
ro: Ultima schimbare de parolă					:

en: password must be changed
ro: parola trebuie schimbată

en: Password expires					:
ro: Parola expiră							:

en: Password inactive					:
ro: Parolă inactivă							:

en: Account expires						:
ro: Contul expiră							:

en: Minimum number of days between password change		: %ld
ro: Numărul minim de zile dintre schimbările de parolă		: %ld

en: Maximum number of days between password change		: %ld
ro: Numărul maxim de zile dintre schimbările de parolă		: %ld

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
ro: Numărul de zile de avertismente înaintea expirării parolei	: %ld

en: %s: invalid date '%s'
ro: %s: dată nevalidă „%s”

en: %s: invalid numeric argument '%s'
ro: %s: argument numeric nevalid „%s”

en: %s: do not include "l" with other flags
ro: %s: nu include „l” cu alte semnalizatoare

en: %s: Permission denied.
ro: %s: Permisiune refuzată.

en: %s: cannot lock %s; try again later.
ro: %s: nu se poate bloca %s; încercați din nou mai târziu.

en: %s: cannot open %s
ro: %s: nu se poate deschide %s

en: %s: failure while writing changes to %s
ro: %s: eșec în timpul scrierii modificărilor în %s

en: %s: failed to prepare the new %s entry '%s'
ro: %s: operația de pregătire a noii intrări %s „%s” a eșuat

en: %s: the shadow password file is not present
ro: %s: fișierul shadow nu este prezent

en: %s: user '%s' does not exist in %s
ro: %s: utilizatorul „%s” nu există în %s

en: Changing the aging information for %s
ro: Se modifică informațiile de vechime pentru %s

en: %s: error changing fields
ro: %s: eroare la modificarea câmpurilor

en: Usage: %s [options] [LOGIN]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [UTILIZATOR]
    
    Opțiuni:

en:   -f, --full-name FULL_NAME     change user's full name
ro:   -f, --full-name NUME_COMPLET  modifică numele complet al utilizatorului

en:   -h, --home-phone HOME_PHONE   change user's home phone number
ro:   -h, --home-phone TEL_ACASĂ    modifică numărul de telefon de acasă al
                                    utilizatorului

en:   -o, --other OTHER_INFO        change user's other GECOS information
ro:   -o, --other ALTE_INFO         modifică alte informații GECOS ale utilizatorului

en:   -r, --room ROOM_NUMBER        change user's room number
ro:   -r, --room NUMĂR_CAMERĂ       modifică numărul camerei utilizatorului

en:   -u, --help                    display this help message and exit
ro:   -u, --help                    afișează acest mesaj de ajutor și iese

en:   -w, --work-phone WORK_PHONE   change user's office phone number
ro:   -w, --work-phone TEL_BIROU    modifică numărul de telefon de la birou al
                                    utilizatorului

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Room Number
ro: Număr cameră

en: Work Phone
ro: Telefon birou

en: Home Phone
ro: Telefon acasă

en: Other
ro: Altele

en: %s: fields too long
ro: %s: câmpuri prea lungi

en: %s: Cannot determine your user name.
ro: %s: Nu se poate determina numele dvs. de utilizator.

en: Cannot change ID to root.
ro: Nu se poate schimba identificatorul la root.

en: %s: name with non-ASCII characters: '%s'
ro: %s: nume cu caractere non-ASCII: „%s”

en: %s: invalid name: '%s'
ro: %s: nume nevalid: „%s”

en: %s: room number with non-ASCII characters: '%s'
ro: %s: numărul camerei cu caractere non-ASCII: „%s”

en: %s: invalid room number: '%s'
ro: %s: număr de cameră nevalid: „%s”

en: %s: invalid work phone: '%s'
ro: %s: număr telefon de birou nevalid: „%s”

en: %s: invalid home phone: '%s'
ro: %s: număr telefon acasă nevalid: „%s”

en: %s: '%s' contains non-ASCII characters
ro: %s: „%s” conține caractere non-ASCII

en: %s: '%s' contains illegal characters
ro: %s: „%s” conține caractere ilegale

en: %s: Provided user name is not a valid name
ro: %s: numele de utilizator furnizat nu este un nume valid

en: %s: user '%s' does not exist
ro: %s: utilizatorul „%s” nu există

en: Changing the user information for %s
ro: Se modifică informațiile de utilizator pentru %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni]
    
    Opțiuni:

en:   -c, --crypt-method METHOD     the crypt method (one of %s)
ro:   -c, --crypt-method METODA     metoda de criptare (una dintre %s)

en:   -e, --encrypted               supplied passwords are encrypted
ro:   -e, --encrypted               parolele furnizate sunt criptate

en:   -m, --md5                     encrypt the clear text password using
                                    the MD5 algorithm
ro:   -m, --md5                     criptează parola în text clar utilizând
                                    algoritmul MD5

en:   -s, --sha-rounds              number of rounds for the SHA, BCRYPT
                                    or YESCRYPT crypt algorithms
ro:   -s, --sha-rounds              numărul de runde pentru algoritmii de criptare
                                    SHA, BCRYPT sau YESCRYPT

en: %s: no crypt method defined
ro: %s: nicio metodă de criptare definită

en: %s: %s flag is only allowed with the %s flag
ro: %s: opțiunea „%s” este permisă numai cu opțiunea „%s”

en: %s: the -c, -e, and -m flags are exclusive
ro: %s: opțiunile „-c”, „-e” și „-m” sunt exclusive

en: %s: unsupported crypt method: %s
ro: %s: metodă de criptare neacceptată: %s

en: %s: line %jd: line too long
ro: %s: linia %jd: linie prea lungă

en: %s: line %jd: missing new password
ro: %s: linia %jd: lipsește noua parolă

en: %s: failed to crypt password with salt '%s': %s
ro: %s: nu s-a reușit să se cripteze parola cu baza aleatorie „salt” „%s”: %s

en: %s: line %jd: group '%s' does not exist
ro: %s: linia %jd: grupul „%s” nu există

en: %s: line %jd: failed to prepare the new %s entry '%s'
ro: %s: linia %jd: operația de pregătire a noii intrări %s „%s” a eșuat

en: %s: error detected, changes ignored
ro: %s: a fost detectată o eroare, schimbările sunt ignorate

en: %s: (line %jd, user %s) password not changed
ro: %s: (linia %jd, utilizatorul %s) parola nu a fost schimbată

en: %s: line %jd: user '%s' does not exist
ro: %s: linia %jd: utilizatorul „%s” nu există

en:   -s, --shell SHELL             new login shell for the user account
ro:   -s, --shell SHELL             noul shell de autentificare pentru contul
                                    de utilizator

en: Login Shell
ro: Autentificare consolă

en: Cannot parse shell files: %s
ro: Nu se pot analiza fișierele shell: %s

en: Cannot evaluate entries in shell files: %s
ro: Nu se pot evalua intrările din fișierele shell: %s

en: You may not change the shell for '%s'.
ro: Nu puteți schimba shell-ul pentru „%s”.

en: Changing the login shell for %s
ro: Se schimbă shell-ul de autentificare pentru %s

en: %s: Invalid entry: %s
ro: %s: Intrare nevalidă: %s

en: %s: Warning: %s is an invalid shell
ro: %s: Avertisment: %s este un shell nevalid

en: %s: %s is an invalid shell
ro: %s: %s este un shell nevalid

en: %s: Warning: %s does not exist
ro: %s: Avertisment: %s nu există

en: %s: Warning: %s is not executable
ro: %s: Avertisment: %s nu este executabil

en:   -c, --check                   check the user's password expiration
ro:   -c, --check                   verifică expirarea parolei utilizatorului

en:   -f, --force                   force password change if the user's password
                                    is expired
ro:   -f, --force                   forțează schimbarea parolei dacă parola
                                    utilizatorului a expirat

en: %s: options %s and %s conflict
ro: %s: opțiunile „%s” și „%s” sunt în conflict

en: %s: unexpected argument: %s
ro: %s: argument neașteptat: %s

en:   -a, --all                     display faillog records for all users
ro:   -a, --all                     afișează înregistrările de «faillog» pentru
                                    toți utilizatorii

en:   -l, --lock-secs SEC           after failed login lock account for SEC seconds
ro:   -l, --lock-secs SEC           după o autentificare eșuată blochează contul
                                    timp de SEC secunde

en:   -m, --maximum MAX             set maximum failed login counters to MAX
ro:   -m, --maximum MAX             stabilește contoarele maxime de autentificare
                                    eșuată la MAX

en:   -r, --reset                   reset the counters of login failures
ro:   -r, --reset                   reinițiază contoarele de eșecuri la autentificare

en:   -t, --time DAYS               display faillog records more recent than DAYS
ro:   -t, --time ZILE               afișează înregistrările «faillog» mai recente
                                    decât ZILE

en:   -u, --user LOGIN/RANGE        display faillog record or maintains failure
                                    counters and limits (if used with -r, -m,
                                    or -l) only for the specified LOGIN(s)
ro:   -u, --user UTILIZATOR/INTERVAL_UID-uri
                                    afișează înregistrarea faillog sau menține
                                    contoarele de eșecuri și limitele (dacă este
                                    utilizată cu „-r”, „-m” sau „-l”) numai pentru
                                    UTILIZATORII specificați

en: %s: Failed to get the entry for UID %lu
ro: %s: Operația de obținere a intrării pentru UID-ul %lu a eșuat

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
ro: Autentificare       Eșuări Maximum Ultima dată                   La

en:  [%lus left]
ro:  [%lus rămase]

en:  [%lds lock]
ro:  [%lds blocare]

en: %s: Failed to reset fail count for UID %lu
ro: %s: Operația de reinițiere a contorului de eșecuri pentru UID-ul %lu a eșuat

en: %s: Failed to set max for UID %lu
ro: %s: Operația de stabilire a valorii maxime pentru UID-ul %lu a eșuat

en: %s: Failed to set locktime for UID %lu
ro: %s: Nu s-a reușit să se stabilească timpul de blocare pentru UID-ul %lu

en: %s: Unknown user or range: %s
ro: %s: Utilizator sau interval necunoscut: %s

en: %s: Cannot get the size of %s: %s
ro: %s: Nu se poate obține dimensiunea lui %s: %s

en: %s: Failed to write %s: %s
ro: %s: A eșuat scrierea %s: %s

en: Usage: %s [option] GROUP
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiune] GRUP
    
    Opțiuni:

en:   -a, --add USER                add USER to GROUP
ro:   -a, --add UTILIZATOR          adaugă UTILIZATORUL la GRUP

en:   -d, --delete USER             remove USER from GROUP
ro:   -d, --delete UTILIZATOR       elimină UTILIZATORUL din GRUP

en:   -Q, --root CHROOT_DIR         directory to chroot into
ro:   -Q, --root DIR_CHROOT         directorul în care să se facă „chroot”

en:   -r, --remove-password         remove the GROUP's password
ro:   -r, --remove-password         elimină parola GRUPULUI

en:   -R, --restrict                restrict access to GROUP to its members
ro:   -R, --restrict                restricționează accesul la GRUP pentru membrii săi

en:   -M, --members USER,...        set the list of members of GROUP
ro:   -M, --members UTILIZATOR,...  stabilește lista de membri ai GRUPULUI

en:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    set the list of administrators for GROUP
ro:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    stabilește lista de administratori pentru GRUP

en: Except for the -A and -M options, the options cannot be combined.
ro: Cu excepția opțiunilor „-A” și „-M”, opțiunile nu pot fi combinate.

en: The options cannot be combined.
ro: Opțiunile nu pot fi combinate.

en: %s: shadow group passwords required for -A
ro: %s: sunt cerute parolele shadow de grup pentru „-A”

en: %s: group '%s' does not exist in %s
ro: %s: grupul „%s” nu există în %s

en: %s: failure while closing read-only %s
ro: %s: eșec în timpul închiderii %s cu acces numai-pentru-citire

en: Changing the password for group %s
ro: Se schimbă parola pentru grupul %s

en: New Password:
ro: Parola nouă:

en: Re-enter new password:
ro: Reintroduceți noua parolă:

en: They don't match; try again
ro: Acestea nu se potrivesc, mai încercați odată

en: %s: Try again later
ro: %s: Încercați mai târziu

en: Adding user %s to group %s
ro: Se adaugă utilizatorul %s la grupul %s

en: Removing user %s from group %s
ro: Se șterge utilizatorul %s din grupul %s

en: %s: user '%s' is not a member of '%s'
ro: %s: utilizatorul „%s” nu este membru al „%s”

en: %s: Not a tty
ro: %s: nu este un tty

en: Usage: %s [options] GROUP
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] GRUP
    
    Opțiuni:

en:   -f, --force                   exit successfully if the group already exists,
                                    and cancel -g if the GID is already used
ro:   -f, --force                   iese cu succes dacă grupul există deja,
                                    și anulează „-g” dacă GID este deja utilizat

en:   -g, --gid GID                 use GID for the new group
ro:   -g, --gid GID                 utilizează GID pentru noul grup

en:   -K, --key KEY=VALUE           override /etc/login.defs defaults
ro:   -K, --key CHEIE=VALOARE       suprascrie valorile implicite din fișierul
                                    „/etc/login.defs” cu valorile furnizate

en:   -o, --non-unique              allow to create groups with duplicate
                                    (non-unique) GID
ro:   -o, --non-unique              permite crearea de grupuri cu GID duplicat
                                    (non-unic)

en:   -p, --password PASSWORD       use this encrypted password for the new group
ro:   -p, --password PAROLA         utilizează această parolă criptată pentru noul
                                    grup

en:   -r, --system                  create a system account
ro:   -r, --system                  creează un cont de sistem

en:   -U, --users USERS             list of user members of this group
ro:   -U, --users UTILIZATORI       listează utilizatorii membri ai acestui grup

en: Invalid member username %s
ro: Nume de utilizator membru nevalid %s

en: %s: '%s' is not a valid group name
ro: %s: „%s” nu este un nume de grup valid

en: %s: cannot open %s: %s
ro: %s: nu se poate deschide %s: %s

en: %s: invalid group ID '%s'
ro: %s: ID de grup nevalid „%s

en: %s: -K requires KEY=VALUE
ro: %s: opțiunea „-K” necesită argumentul CHEIE=VALOARE

en: %s: group '%s' already exists
ro: %s: grupul „%s” există deja

en: %s: GID '%lu' already exists
ro: %s: GID-ul „%lu” există deja

en: %s: Cannot setup cleanup service.
ro: %s: Nu se poate configura serviciul de curățare.

en:   -P, --prefix PREFIX_DIR       prefix directory where are located the /etc/* files
ro:   -P, --prefix DIR_PREFIX       directorul prefix în care sunt localizate
                                    fișierele „/etc/*”

en:   -f, --force                   delete group even if it is the primary group of a user
ro:   -f, --force                   șterge grupul chiar dacă acesta este grupul
                                    primar al unui utilizator

en: %s: cannot remove entry '%s' from %s
ro: %s: nu se poate elimina intrarea „%s” din %s

en: %s: cannot remove the primary group of user '%s'
ro: %s: nu se poate elimina grupul primar al utilizatorului „%s”

en: %s: group '%s' does not exist
ro: %s: grupul „%s” nu există

en: %s: user '%s' is already a member of '%s'
ro: %s: utilizatorul „%s” este deja membru al grupului „%s”

en: %s: Out of memory. Cannot update %s.
ro: %s: Memorie epuizată. Nu se poate actualiza %s.

en: Usage: %s [options] [action]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [acțiune]
    
    Opțiuni:

en:   -g, --group groupname         change groupname instead of the user's group
                                    (root only)
ro:   -g, --group nume-grup         schimbă numele grupului în loc de grupul
                                    utilizatorului (numai root)

en: Actions:
ro: Acțiuni:

en:   -a, --add username            add username to the members of the group
ro:   -a, --add nume-utilizator     adaugă numele de utilizator la membrii grupului

en:   -d, --delete username         remove username from the members of the group
ro:   -d, --delete nume-utilizator  elimină numele de utilizator dintre membrii grupului

en:   -p, --purge                   purge all members from the group
ro:   -p, --purge                   elimină toți membrii din grup

en:   -l, --list                    list the members of the group
ro:   -l, --list                    afișează lista cu membrii grupului

en: %s: your groupname does not match your username
ro: %s: numele dvs. de grup nu se potrivește cu numele dvs. de utilizator

en: %s: only root can use the -g/--group option
ro: %s: numai utilizatorul root poate utiliza opțiunea „-g/--group”

en:   -a, --append                  append the users mentioned by -U option to the group 
                                    without removing existing user members
ro:   -a, --append                  adaugă utilizatorii menționați de opțiunea „-U” la
                                    grup fără a elimina utilizatorii membri existenți

en:   -g, --gid GID                 change the group ID to GID
ro:   -g, --gid GID                 schimbă ID-ul grupului în GID-ul furnizat

en:   -n, --new-name NEW_GROUP      change the name to NEW_GROUP
ro:   -n, --new-name GRUP_NOU       schimbă numele actual al grupului în GRUP_NOU

en:   -o, --non-unique              allow to use a duplicate (non-unique) GID
ro:   -o, --non-unique              permite utilizarea unui GID duplicat (non-unic)

en:   -p, --password PASSWORD       change the password to this (encrypted)
                                    PASSWORD
ro:   -p, --password PAROLA         schimbă parola în această parolă (criptată) PAROLA

en: %s: invalid group name '%s'
ro: %s: nume de grup nevalid „%s”

en: Usage: %s [options] [group [gshadow]]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [grup [gshadow]]
    
    Opțiuni:

en: Usage: %s [options] [group]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [grup]
    
    Opțiuni:

en:   -r, --read-only               display errors and warnings
                                    but do not change files
ro:   -r, --read-only               afișează erori și avertismente, dar nu modifică
                                    fișierele

en:   -s, --sort                    sort entries by UID
ro:   -s, --sort                    sortează intrările după UID

en:   -S, --silence-warnings        silence controversial/paranoid warnings
ro:   -S, --silence-warnings        silențiază avertismentele controversate/paranoice

en: %s: -s and -r are incompatible
ro: %s: opțiunile „-s” și „-r” sunt incompatibile

en: invalid group file entry
ro: intrare nevalidă în fișierul de grupuri

en: delete line '%s'?
ro: ștergeți linia „%s”?

en: duplicate group entry
ro: intrare de grup duplicată

en: invalid group name '%s'
ro: nume de grup nevalid „%s”

en: invalid group ID '%lu'
ro: ID de grup nevalid „%lu”

en: group %s: no user %s
ro: grupul %s: nici un utilizator %s

en: delete member '%s'?
ro: ștergeți membrul „%s”?

en: no matching group file entry in %s
ro: nici o potrivire între intrările din fișierul de grupuri în %s

en: add group '%s' in %s?
ro: adăugați grupul „%s” în %s?

en: group %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
ro: grupul %s are o intrare în %s, dar câmpul parolei sale din %s nu este stabilit la „x”

en: invalid shadow group file entry
ro: intrare nevalidă în fișierul gshadow

en: duplicate shadow group entry
ro: intrare duplicată în gshadow

en: shadow group %s: no administrative user %s
ro: gshadow %s: nici un utilizator administrativ %s

en: delete administrative member '%s'?
ro: ștergeți membrul administrativ „%s”?

en: shadow group %s: no user %s
ro: gshadow %s: nici un utilizator %s

en: %s: the files have been updated
ro: %s: fişierele au fost actualizate

en: %s: no changes
ro: %s: nici o schimbare

en: %s: cannot delete %s
ro: %s: nu se poate șterge: %s

en:   -b, --before DAYS             print only lastlog records older than DAYS
ro:   -b, --before ZILE             afișează numai înregistrările «lastlog» mai
                                    vechi de ZILE

en:   -C, --clear                   clear lastlog record of a user (usable only with -u)
ro:   -C, --clear                   șterge ultima înregistrare de «lastlog» a unui
                                    utilizator (utilizabilă numai cu „-u”)

en:   -S, --set                     set lastlog record to current time (usable only with -u)
ro:   -S, --set                     stabilește ultima înregistrare de «lastlog» la
                                    ora curentă (utilizabilă numai cu „-u”)

en:   -t, --time DAYS               print only lastlog records more recent than DAYS
ro:   -t, --time ZILE               afișează numai înregistrările «lastlog» mai
                                    recente decât numărul de ZILE specificat

en:   -u, --user LOGIN              print lastlog record of the specified LOGIN
ro:   -u, --user UTILIZATOR         imprimă ultima înregistrare de «lastlog» a
                                    UTILIZATORULUI specificat

en:   -a, --active                  print lastlog excluding '**Never logged in**' users
ro:   -a, --active                  imprimă lastlog excluzând utilizatorii „**Never logged in**”

en: Username         Port     From%*sLatest
ro: Nume utilizator  Port     De la%*sCel mai recent

en: Username                Port     Latest
ro: Nume utilizator         Port     Cel mai recent

en: **Never logged in**
ro: **Niciodată autentificat**

en: %s: Selected uid(s) are higher than LASTLOG_UID_MAX (%lu),
    	the output might be incorrect.
ro: %s: UID-urile selectate sunt mai mari decât LASTLOG_UID_MAX (%lu),
    	rezultatul ar putea fi incorect.

en: %s: Failed to update the entry for UID %lu
ro: %s: Actualizarea înregistrării pentru UID-ul %lu a eșuat

en: %s: Selected uid(s) are higher than LASTLOG_UID_MAX (%lu),
    	they will not be updated.
ro: %s: UID-urile selectate sunt mai mari decât LASTLOG_UID_MAX (%lu),
    	acestea nu vor fi actualizate.

en: %s: Failed to update the lastlog file
ro: %s: Eșec la actualizarea fișierului „lastlog”

en: %s: Option -C cannot be used together with option -S
ro: %s: Opțiunea „-C” nu poate fi utilizată împreună cu opțiunea „-S”

en: %s: Options -C and -S require option -u to specify the user
ro: %s: Opțiunile „-C” și „-S” necesită opțiunea „-u” pentru a specifica utilizatorul

en: Usage: %s [-p] [name]
ro: Utilizare: %s [-p] [nume]

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
ro:        %s [-p] [-h gazdă] [-f nume]

en: configuration error - cannot parse %s value: '%d'
ro: eroare de configurare - nu se poate analiza valoarea %s: „%d”

en: Invalid login time
ro: Timp de autentificare nevalid

en: 
    System closed for routine maintenance
ro: 
    Sistem închis pentru întreținere de rutină

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
ro: 
    [Deconectare ocolită -- autentificare permisă pentru root.]

en: %s: Cannot possibly work without effective root
ro: %s: Nu se poate lucra fără root efectiv

en: 
    Login timed out after %u seconds.
ro: 
    Timpul de autentificare a expirat după %u secunde.

en: login: PAM Failure, aborting: %s
ro: login: Eșec PAM, se abandonează: %sn

en: %s login:
ro: autentificare %s:

en: login:
ro: autentificare:

en: Maximum number of tries exceeded (%u)
ro: Numărul maxim de încercări a fost depășit (%u)

en: login: abort requested by PAM
ro: autentificare: renunțare cerută de PAM

en: Login incorrect
ro: Autentificare incorectă

en: Cannot find user (%s)
ro: Nu se poate găsii utilizatorul (%s)

en: %s: failure forking: %s
ro: %s : eșuare la bifurcare: %s

en: TIOCSCTTY failed on %s
ro: TIOCSCTTY a eșuat la %s

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
ro: Avertisment: autentificarea a fost reactivată după blocarea temporară.

en: Last login: %s on %s
ro: Ultima autentificare: %s în %s

en:  from %.*s
ro:  de la %.*s

en: login time exceeded
ro: timpul de autentificare a fost depășit

en: Usage: logoutd
ro: Utilizare: logoutd

en: %s: gid range [%lu-%lu) -> [%lu-%lu) not allowed
ro: %s: intervalul gid [%lu-%lu) -> [%lu-%lu) nu este permis

en: usage: %s [<pid|fd:<pidfd>] <gid> <lowergid> <count> [ <gid> <lowergid> <count> ] ...
ro: utilizare: %s [<pid|fd:<pidfd>] <gid> <gid-inferior> <număr> [ <gid> <gid-inferior> <număr> ] ...

en: %s: kernel doesn't support setgroups restrictions
ro: %s: nucleul nu acceptă restricțiile «setgroups»

en: %s: couldn't open process setgroups: %s
ro: %s: nu s-a putut deschide procesul setgroups: %s

en: %s: failed to read setgroups: %s
ro: %s: nu s-a putut citi setgroups: %s

en: %s: failed to seek setgroups: %s
ro: %s: a eșuat căutarea setgroups: %s

en: %s: failed to setgroups %s policy: %s
ro: %s: eșec al politicii setgroups %s: %s

en: %s: Could not stat directory for process
ro: %s: Nu s-a putut obține starea directorului pentru proces

en: %s: Target process is owned by a different user: uid:%lu pw_uid:%lu st_uid:%lu, gid:%lu pw_gid:%lu st_gid:%lu
ro: %s: Procesul țintă este deținut de un alt utilizator: uid:%lu pw_uid:%lu st_uid:%lu, gid:%lu pw_gid:%lu st_gid:%lu

en: Usage: newgrp [-] [group]
ro: Utilizare: newgrp [-] [grup]

en: Usage: sg group [[-c] command]
ro: Utilizare: sg grup [[-c] comanda]

en: %s: failed to crypt password with previous salt: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se cripteze parola cu baza aleatorie „salt” anterioară: %s

en: Invalid password.
ro: Parolă nevalidă.

en: %s: failure forking: %s
ro: %s: eșec la bifurcare: %s

en: %s: provided group is not a valid group name
ro: %s: numele de grup furnizat nu este un nume de grup valid

en: %s: GID '%lu' does not exist
ro: %s: GID „%lu” nu există

en: %s: uid range [%lu-%lu) -> [%lu-%lu) not allowed
ro: %s: intervalul uid [%lu-%lu) -> [%lu-%lu) nu este permis

en: usage: %s [<pid>|fd:<pidfd>] <uid> <loweruid> <count> [ <uid> <loweruid> <count> ] ...
ro: utilizare: %s [<pid>|fd:<pidfd>] <uid> <uid-inferior> <număr> [ <uid> <uid-inferior> <număr> ] ...

en: %s: Could not stat directory for target process
ro: %s: Nu s-a putut obține starea directorului pentru procesul țintă

en:   -b, --badname                 allow bad names
ro:   -b, --badname                 permite nume greșite

en:   -r, --system                  create system accounts
ro:   -r, --system                  creează conturi de sistem

en: %s: group '%s' is a shadow group, but does not exist in /etc/group
ro: %s: grupul „%s” este un grup shadow, dar nu există în „/etc/group”

en: %s: invalid user ID '%s'
ro: %s: ID de utilizator nevalid „%s”

en: %s: invalid user name '%s': use --badname to ignore
ro: %s: nume de utilizator nevalid „%s”: utilizați „--badname” pentru a-l ignora

en: %s: invalid user name '%s'
ro: %s: nume utilizator nevalid '%s'

en: %s: Provide '--crypt-method' before number of rounds
ro: %s: Furnizați „--crypt-method” înainte de numărul de runde

en: %s: line %jd: invalid line
ro: %s: linia %jd: linie nevalidă

en: %s: cannot update the entry of user %s (not in the passwd database)
ro: %s: nu se poate actualiza intrarea utilizatorului %s (nu se află în baza de date passwd)

en: %s: line %jd: can't create user
ro: %s: linia %jd: nu se poate crea utilizatorul

en: %s: line %jd: can't create group
ro: %s: linia %jd: nu se poate crea grupul

en: %s: line %jd: user '%s' does not exist in %s
ro: %s: linia %jd: utilizatorul „%s” nu există în %s

en: %s: line %jd: %s
ro: %s: linia %jd: %s

en: %s: line %jd: can't update password
ro: %s: linia %jd: nu se poate actualiza parola

en: %s: line %jd: homedir must be an absolute path
ro: %s: linia %jd: directorul personal trebuie să fie o rută absolută

en: %s: line %jd: mkdir %s failed: %s
ro: %s: linia %jd: «mkdir» %s a eșuat: %s

en: %s: line %jd: chown %s failed: %s
ro: %s: linia %jd: «chown» %s a eșuat: %s

en: %s: line %jd: can't update entry
ro: %s: linia %jd: nu se poate actualiza intrarea

en: %s: can't find subordinate user range
ro: %s: nu se poate găsi intervalul de utilizatori subordonați

en: %s: failed to prepare new %s entry
ro: %s: pregătirea noii intrări %s a eșuat

en: %s: can't find subordinate group range
ro: %s: nu se poate găsi intervalul grupului subordonat

en:   -a, --all                     report password status on all accounts
ro:   -a, --all                     raportează starea parolelor pentru toate conturile

en:   -d, --delete                  delete the password for the named account
ro:   -d, --delete                  șterge parola pentru contul numit

en:   -e, --expire                  force expire the password for the named account
ro:   -e, --expire                  forțează expirarea parolei pentru contul numit

en:   -k, --keep-tokens             change password only if expired
ro:   -k, --keep-tokens             schimbă parola numai dacă a expirat

en:   -i, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
ro:   -i, --inactive INACTIVĂ       stabilește parola inactivă după expirarea
                                    perioadei de INACTIVĂ

en:   -l, --lock                    lock the password of the named account
ro:   -l, --lock                    blochează parola contului numit

en:   -n, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
ro:   -n, --mindays MIN_ZILE        stabilește numărul minim de zile înainte de
                                    schimbarea parolei la MIN_ZILE

en:   -q, --quiet                   quiet mode
ro:   -q, --quiet                   trece în modul silențios

en:   -r, --repository REPOSITORY   change password in REPOSITORY repository
ro:   -r, --repository REPERTORIU   schimbă parola în repertoriul REPERTORIU

en:   -S, --status                  report password status on the named account
ro:   -S, --status                  raportează starea parolei pentru contul specificat

en:   -u, --unlock                  unlock the password of the named account
ro:   -u, --unlock                  deblochează parola contului specificat

en:   -w, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
ro:   -w, --warndays ZILE_AVERTIZARE
                                    stabilește numărul de zile de avertizare pentru
                                    expirare la ZILE_AVERTIZARE

en:   -x, --maxdays MAX_DAYS        set maximum number of days before password
                                    change to MAX_DAYS
ro:   -x, --maxdays MAX_ZILE        stabilește numărul maxim de zile înainte de
                                    schimbarea parolei la MAX_ZILE

en:   -s, --stdin                   read new token from stdin
ro:   -s, --stdin                   citește un nou jeton (parolă) de la intrarea standard

en: Old password:
ro: Parola veche:

en: Enter the new password (minimum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
ro: Introduceți noua parolă (minimum %d caractere)
    Vă rugăm să folosiți o combinație de litere majuscule și minuscule și cifre.

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
ro: Introduceți noua parolă (minimum %d, maximum %d caractere)
    Vă rugăm să folosiți o combinație de litere majuscule și minuscule și cifre.

en: Password is too long.
ro: Parola este prea lungă.

en: New password:
ro: Parola nouă:

en: Try again.
ro: Încercați din nou.

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
ro: 
    Avertisment: parolă slabă (introduceți-o din nou pentru a o utiliza oricum).

en: They don't match; try again.
ro: Nu se potrivesc; încercați din nou.

en: The password for %s cannot be changed.
ro: Parola pentru %s nu poate fi schimbată.

en: The password for %s cannot be changed yet.
ro: Parola pentru %s nu poate fi încă schimbată..

en: %s: malformed password data obtained for user %s
ro: %s: date de parolă incorecte obținute pentru utilizatorul %s

en: %s: unlocking the password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock the password of this account.
ro: %s: deblocarea parolei ar avea ca rezultat un cont fără parolă.
    Trebuie să stabiliți o parolă cu «usermod -p» pentru a debloca parola acestui cont.

en: %s: repository %s not supported
ro: %s: repertoriul %s nu este acceptat

en: %s: only root can use --stdin/-s option
ro: %s: numai root poate utiliza opțiunea „--stdin/-s”

en: %s: root is not authorized by SELinux to change the password of %s
ro: %s: root nu este autorizat de SELinux să schimbe parola lui %s

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
ro: %s: Nu puteți vizualiza sau modifica informațiile despre parola pentru %s.

en: Changing password for %s
ro: Se schimbă parola pentru %s

en: The password for %s is unchanged.
ro: Parola pentru %s este neschimbată.

en: %s: password changed.
ro: %s: parola a fost schimbată.

en: Usage: %s [options] [passwd]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [parola]
    
    Opțiuni:

en: Usage: %s [options] [passwd [shadow]]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [parola [shadow]]
    
    Opțiuni:

en:   -q, --quiet                   report errors only
ro:   -q, --quiet                   raportează numai erorile

en: %s: no alternative shadow file allowed when USE_TCB is enabled.
ro: %s: nu este permis niciun fișier shadow alternativ atunci când USE_TCB este activat.

en: invalid password file entry
ro: intrare nevalidă în fișierul cu parole

en: duplicate password entry
ro: intrare de parolă duplicată

en: invalid user name '%s': use --badname to ignore
ro: nume de utilizator nevalid „%s”: utilizați „--badname” pentru a-l ignora

en: invalid user name '%s'
ro: nume de utilizator nevalid „%s”

en: invalid user ID '%lu'
ro: ID de utilizator nevalid „%lu”

en: user '%s': no group %lu
ro: utilizatorul „%s”: niciun grup %lun

en: user '%s': directory '%s' does not exist
ro: utilizatorul „%s”: directorul „%s” nu există

en: user '%s': program '%s' does not exist
ro: utilizatorul „%s”: programul „%s” nu există

en: no tcb directory for %s
ro: nu există directorul tcb pentru %s

en: create tcb directory for %s?
ro: creați directorul tcb pentru %s?

en: failed to create tcb directory for %s
ro: crearea directorului tcb pentru %s a eșuat

en: %s: cannot lock %s.
ro: %s: nu se poate bloca %s.

en: no matching password file entry in %s
ro: nu există nicio intrare care să se potrivească în fișierul de parole în %s

en: add user '%s' in %s?
ro: se adaugă utilizatorul „%s” în %s?

en: user %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
ro: utilizatorul %s are o intrare în %s, dar câmpul parolei sale din %s nu este stabilit la „x”

en: invalid shadow password file entry
ro: intrare nevalidă în fișierul de parole shadow

en: duplicate shadow password entry
ro: intrare de parolă duplicată în fișierul shadow

en: user %s: last password change in the future
ro: utilizatorul %s: ultima schimbare de parolă s-a făcut în viitor

en: %s: cannot sort entries in %s
ro: %s: nu se pot sorta intrările în %s

en: %s: can't work with tcb enabled
ro: %s: nu se poate lucra cu tcb activat

en: %s: failed to change the mode of %s to 0600
ro: %s: nu s-a reușit să se schimbe modul de %s la 0600

en: Access to su to that account DENIED.
ro: Accesul cu «su» la acest cont este REFUZAT.

en: Password authentication bypassed.
ro: Autentificarea prin parolă a fost ocolită.

en: Please enter your OWN password as authentication.
ro: Introduceți PROPRIA dvs. parolă pentru autentificare.

en: %s: signal masking malfunction
ro: %s: funcționare defectuoasă la mascarea semnalului

en: %s: Cannot fork user shell
ro: %s: Nu se poate bifurca shell-ul utilizatorului

en: %s: signal malfunction
ro: %s: funcționare defectuoasă a semnalului

en: Session terminated, terminating shell...
ro: Sesiune întreruptă, se iese din shell...

en:  ...killed.
ro:  ...omorât.

en:  ...waiting for child to terminate.
ro:  ...așteptând ca procesul-copil să se încheie.

en:  ...terminated.
ro:  ...terminat.

en: Usage: su [options] [-] [username [args]]
    
    Options:
      -c, --command COMMAND         pass COMMAND to the invoked shell
      -h, --help                    display this help message and exit
      -, -l, --login                make the shell a login shell
      -m, -p,
      --preserve-environment        do not reset environment variables, and
                                    keep the same shell
      -s, --shell SHELL             use SHELL instead of the default in passwd
    
    If no username is given, assume root.
ro: Utilizare: su [opțiuni ] [- ] [nume-utilizator [argumente]]
    
    Opțiuni:
      -c, --command COMANDA         trimite COMANDA la shell-ul invocat
      -h, --help                    afișează acest mesaj de ajutor și iese
      -, -l, --login                face din shell un shell de autentificare
      -m, -p,
      --preserve-environment        nu reinițializează variabilele de mediu, și
                                    păstrează același shell
      -s, --shell SHELL             folosește SHELL-ul specificat în locul celui
                                    implicit în «passwd»
    
    Dacă nu este specificat niciun nume de utilizator, se presupune că este „root”.

en: %s: %s
    (Ignored)
ro: %s: %s
    (Ignorat)

en: Password field is empty, this is forbidden for all accounts.
ro: Câmpul parolei este gol, acest lucru este interzis pentru toate conturile.

en: Password field is empty, this is forbidden for super-user.
ro: Câmpul parolei este gol, acest lucru este interzis pentru super-utilizator.

en: You are not authorized to su %s
ro: Nu sunteți autorizat să utilizați «su» %s

en: (Enter your own password)
ro: (Introduceți propria parolă)

en: %s: Authentication failure
ro: %s: Eșec de autentificare

en: %s: You are not authorized to su at that time
ro: %s: Nu sunteți autorizat să utilizați su în acest moment

en: No passwd entry for user '%s'
ro: Nu există nicio intrare passwd pentru utilizatorul „%s”

en: Overlong user name '%s'
ro: Nume de utilizator prea lung „%s”

en: %s: must be run from a terminal
ro: %s: trebuie rulat de la un terminal

en: %s: pam_start: error %d
ro: %s: pam_start: eroare %d

en: %s: Cannot drop the controlling terminal
ro: %s: Nu se poate renunța la terminalul de control

en: Cannot execute %s
ro: Nu se poate executa %s

en: No password file
ro: Nu există niciun fișier cu parole

en: TIOCSCTTY failed
ro: TIOCSCTTY a eșuat

en: No password entry for 'root'
ro: Fără intrare în fișierul de parole pentru „root”

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
ro: 
    Tastați «Control-D» pentru a continua cu pornirea normală,
    (sau introduceți parola de root pentru întreținerea sistemului):

en: Entering System Maintenance Mode
ro: Se intră în modul de întreținere a sistemului

en: %s: %s was created, but could not be removed
ro: %s: %s a fost creat, dar nu a putut fi eliminat

en: %s: the %s= configuration in %s will be ignored
ro: %s: configurația %s= din %s va fi ignorată

en: %s: the '%s=' configuration in %s has an invalid group, ignoring the bad group
ro: %s: configurația „%s=” din %s are un grup nevalid, se ignoră grupul nevalid

en: %s: cannot create new defaults file: %s
ro: %s: nu se poate crea un nou fișier cu valorile implicite: %s

en: %s: cannot create directory for defaults file
ro: %s: Nu s-a putut crea directorul pentru fișierul cu valorile implicite

en: %s: cannot open new defaults file
ro: %s: nu se poate deschide noul fișier cu valorile implicite

en: %s: line too long in %s: %s...
ro: %s: linie prea lungă în %s: %s...

en: %s: Cannot create backup file (%s): %s
ro: %s: Nu se poate crea fișierul de rezervă (%s): %s

en: %s: rename: %s: %s
ro: %s: redenumire: %s: %s

en: %s: too many groups specified (max %d).
ro: %s: prea multe grupuri specificate (maximum %d).

en: %s: Out of memory. Cannot find group '%s'.
ro: %s: Memorie insuficientă. Nu se poate găsi grupul „%s”.

en: Usage: %s [options] LOGIN
           %s -D
           %s -D [options]
    
    Options:
ro: Utilizare: %s [opțiuni] UTILIZATOR
           %s -D
           %s -D [opțiuni]
    
    Opțiuni:

en:       --badname                 do not check for bad names
ro:       --badname                 nu verifică dacă există nume proast alese

en:   -b, --base-dir BASE_DIR       base directory for the home directory of the
                                    new account
ro:   -b, --base-dir DIR_BAZĂ       directorul de bază pentru directorul personal
                                    al noului cont

en:       --btrfs-subvolume-home    use BTRFS subvolume for home directory
ro:       --btrfs-subvolume-home    utilizează subvolumul BTRFS pentru directorul
                                    personal

en:   -c, --comment COMMENT         GECOS field of the new account
ro:   -c, --comment COMENTARIU      câmpul GECOS al noului cont

en:   -d, --home-dir HOME_DIR       home directory of the new account
ro:   -d, --home-dir DIR_PERSONAL   directorul personal al noului cont

en:   -D, --defaults                print or change default useradd configuration
ro:   -D, --defaults                afișează sau modifică configurația implicită
                                    a «useradd»

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  expiration date of the new account
ro:   -e, --expiredate DATĂ_EXP     data de expirare a noului cont

en:   -f, --inactive INACTIVE       password inactivity period of the new account
ro:   -f, --inactive INACTIVĂ       perioada de inactivitate a parolei noului cont

en:   -F, --add-subids-for-system   add entries to sub[ud]id even when adding a system user
ro:   -F, --add-subids-for-system   adaugă intrări la sub[ud]id chiar și atunci când
                                    se adaugă un utilizator de sistem

en:   -g, --gid GROUP               name or ID of the primary group of the new
                                    account
ro:   -g, --gid GRUP                numele sau ID-ul grupului primar al noului cont

en:   -G, --groups GROUPS           list of supplementary groups of the new
                                    account
ro:   -G, --groups GRUPURI          lista grupurilor suplimentare ale noului cont

en:   -k, --skel SKEL_DIR           use this alternative skeleton directory
ro:   -k, --skel DIR_SKEL           utilizează acest director alternativ de schelet

en:   -l, --no-log-init             do not add the user to the lastlog and
                                    faillog databases
ro:   -l, --no-log-init             nu adaugă utilizatorul la bazele de date
                                    „lastlog” și „faillog”

en:   -m, --create-home             create the user's home directory
ro:   -m, --create-home             creează directorul personal al utilizatorului

en:   -M, --no-create-home          do not create the user's home directory
ro:   -M, --no-create-home          nu creează directorul personal al utilizatorului

en:   -N, --no-user-group           do not create a group with the same name as
                                    the user
ro:   -N, --no-user-group           nu creează un grup cu același nume ca și utilizatorul

en:   -o, --non-unique              allow to create users with duplicate
                                    (non-unique) UID
ro:   -o, --non-unique              permite crearea de utilizatori cu UID duplicat
                                    (non-unic)

en:   -p, --password PASSWORD       encrypted password of the new account
ro:   -p, --password PAROLA         parola criptată a noului cont

en:   -s, --shell SHELL             login shell of the new account
ro:   -s, --shell SHELL             shell-ul de autentificare al noului cont

en:   -u, --uid UID                 user ID of the new account
ro:   -u, --uid UID                 ID-ul de utilizator al noului cont

en:   -U, --user-group              create a group with the same name as the user
ro:   -U, --user-group              creează un grup cu același nume ca și utilizatorul

en:   -Z, --selinux-user SEUSER     use a specific SEUSER for the SELinux user mapping
ro:   -Z, --selinux-user UTILIZATOR_SELinux
                                    utilizează UTILIZATORUL_SELinux specificat pentru
                                    al asocia utilizatorului SELinux

en:       --selinux-range SERANGE   use a specific MLS range for the SELinux user mapping
ro:       --selinux-range INTERVAL_SELinux
                                    utilizează intervalul MLS specificat pentru asocierea
                                    utilizatorilor SELinux

en: %s: invalid base directory '%s'
ro: %s: director de bază nevalid „%s”n

en: %s: invalid comment '%s'
ro: %s: comentariu nevalid „%s”

en: %s: invalid home directory '%s'
ro: %s: director personal nevalid „%s”'

en: %s: shadow passwords required for -e
ro: %s: parole-shadow cerute pentru „-e”

en: %s: shadow passwords required for -f
ro: %s; parole-shadow cerute pentru „-f”

en: %s: invalid field '%s'
ro: %s: câmp nevalid „%s”

en: %s: invalid shell '%s'
ro: %s: shell nevalid „%s”

en: %s: Warning: missing or non-executable shell '%s'
ro: %s: Avertisment: shell „%s” lipsă sau neexecutabil

en: %s: -Z cannot be used with --prefix
ro: %s: „-Z” nu poate fi utilizată cu „--prefix”

en: %s: -Z requires SELinux enabled kernel
ro: %s: „-Z” necesită un nucleu SELinux activat

en: %s: failed to open the faillog file for UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se deschidă fișierul „faillog” pentru UID %lu: %s

en: %s: failed to reset the faillog entry of UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se reinițieze intrarea „faillog” a UID %lu: %s

en: %s: failed to close the faillog file for UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se închidă fișierul „faillog” pentru UID %lu: %s

en: %s: failed to open the lastlog file for UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se deschidă fișierul „faillog” pentru UID %lu: %s

en: %s: failed to reset the lastlog entry of UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se reinițieze intrarea „lastlog” a UID %lu: %s

en: %s: failed to close the lastlog file for UID %lu: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se închidă fișierul „lastlog” pentru UID %lu: %s

en: %s: failed to reset the tallylog entry of user "%s"
ro: %s: nu s-a reușit să se reinițieze intrarea „tallylog” a utilizatorului „%s”

en: %s: failed to prepare the new %s entry
ro: %s: pregătirea noii intrări %s a eșuat

en: %s: error while duplicating string %s
ro: %s: eroare în timpul duplicării șirului %s

en: %s: cannot set SELinux context for home directory %s
ro: %s: nu se poate defini contextul SELinux pentru directorul personal %s

en: %s: error while duplicating string in BTRFS check %s
ro: %s: eroare în timpul duplicării șirului la verificarea BTRFS %s

en: %s: home directory "%s" must be mounted on BTRFS
ro: %s: directorul personal „%s” trebuie să fie montat pe BTRFS

en: %s: failed to create BTRFS subvolume: %s
ro: %s: nu s-a reușit să se creeze subvolumul BTRFS: %s

en: %s: cannot create directory %s
ro: %s: nu se poate crea directorul %s

en: %s: warning: chown on `%s' failed: %m
ro: %s: avertisment: «chown» asupra „%s” (schimbarea proprietarului) a eșuat: %m

en: %s: warning: chmod on `%s' failed: %m
ro: %s: avertisment: «chmod» asupra „%s” (schimbarea permisiunilor) a eșuat: %m

en: %s: warning: chown on '%s' failed: %m
ro: %s: avertisment: «chown» asupra „%s” (schimbarea proprietarului) a eșuat: %m

en: %s: cannot reset SELinux file creation context
ro: %s: nu se poate reiniția contextul de creare a fișierelor SELinux

en: %s: cannot set SELinux context for mailbox file %s
ro: %s: nu se poate defini contextul SELinux pentru fișierul căsuței poștale %s

en: Creating mailbox file
ro: Se creează fișierul căsuței poștale

en: Group 'mail' not found. Creating the user mailbox file with 0600 mode.
ro: Grupul „mail” nu a fost găsit. Se creează fișierul căsuței poștale a utilizatorului cu modul 0600.

en: Setting mailbox file permissions
ro: Se stabilesc permisiunile pentru fișierul căsuței poștale

en: Synchronize mailbox file
ro: Sincronizarea fișierului căsuței poștale

en: Closing mailbox file
ro: Se închide fișierul căsuței poștale

en: %s warning: %s's uid %d is greater than SYS_UID_MAX %d
ro: %1$s avertizare: uid %3$d al lui %2$s este mai mare decât SYS_UID_MAX %4$d

en: %s warning: %s's uid %d outside of the UID_MIN %d and UID_MAX %d range.
ro: %1$s avertizare: uid %3$d al lui %2$s se află în afara intervalului UID_MIN %4$d și UID_MAX %5$d.

en: %s: user '%s' already exists
ro: %s: utilizatorul „%s” există deja

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
ro: %s: grupul %s există - dacă vreți să adăugați un utilizator la acest grup, folosiți opțiunea „-g”.

en: %s: can't create user
ro: %s: nu se poate crea utilizatorul

en: %s: UID %lu is not unique
ro: %s: UID-ul %lu nu este unic

en: %s: Failed to create tcb directory for %s
ro: %s: Crearea directorului tcb pentru %s a eșuat

en: %s: can't create group
ro: %s: nu se poate crea grupul

en: %s: can't create subordinate user IDs
ro: %s: nu se pot crea ID-uri de utilizator subordonate

en: %s: can't create subordinate group IDs
ro: %s: nu se pot crea ID-uri de grup subordonate

en: %s: warning: the user name %s to %s SELinux user mapping failed.
ro: %s: avertisment: asocierea utilizatorului SELinux de la numele de utilizator %s la %s a eșuat.

en: %s: warning: the home directory %s already exists.
    %s: Not copying any file from skel directory into it.
ro: %s: avertisment: directorul personal %s există deja.
    %s: Nu se copiază niciun fișier din directorul „skel” în acesta.

en:   -f, --force                   force some actions that would fail otherwise
                                    e.g. removal of user still logged in
                                    or files, even if not owned by the user
ro:   -f, --force                   forțează unele acțiuni care altfel ar eșua, de
                                    exemplu eliminarea utilizatorului încă conectat
                                    sau a fișierelor, chiar dacă nu sunt deținute
                                    de utilizator

en:   -r, --remove                  remove home directory and mail spool
ro:   -r, --remove                  elimină directorul personal și fișierul tampon
                                    al căsuței poștale (mail spool)

en:   -Z, --selinux-user            remove any SELinux user mapping for the user
ro:   -Z, --selinux-user            elimină orice asociere de utilizator SELinux
                                    pentru utilizator

en: %s: group %s not removed because it is not the primary group of user %s.
ro: %s: grupul %s nu a fost eliminat deoarece nu este grupul primar al utilizatorului %s.

en: %s: group %s not removed because it has other members.
ro: %s: grupul %s nu poate fi eliminat deoarece are alți membri.

en: %s: group %s is the primary group of another user and is not removed.
ro: %s: grupul %s este grupul primar al unui alt utilizator și nu este eliminat.

en: %s: cannot remove entry %lu from %s
ro: %s: nu se poate elimina intrarea %lu din %s

en: %s: %s mail spool (%s) not found
ro: %s: %s fișierul tampon al căsuței poștale „mail spool” (%s) nu a fost găsit

en: %s: warning: can't remove %s: %s
ro: %s: avertisment: nu se poate elimina %s: %s

en: %s: %s not owned by %s, not removing
ro: %s: %s nu este deținut de %s, nu se elimină

en: %s: Can't allocate memory, tcb entry for %s not removed.
ro: %s: Nu se poate aloca memorie, intrarea tcb pentru %s nu a fost eliminată.

en: %s: Cannot drop privileges: %s
ro: %s: Privilegiile nu pot fi eliminate: %s

en: %s: Cannot remove the content of %s: %s
ro: %s: Nu se poate elimina conținutul din %s: %s

en: %s: Cannot remove tcb files for %s: %s
ro: %s: Nu se pot elimina fișierele tcb pentru %s: %s

en: %s: %s home directory (%s) not found
ro: %s: %s directorul personal (%s) nu a fost găsit

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
ro: %s: nu se elimină directorul %s (ar elimina directorul personal al utilizatorului %s)

en: %s: error removing subvolume %s
ro: %s: eroare la eliminarea subvolumului %s

en: %s: error removing directory %s
ro: %s: eroare la eliminarea directorului %s

en: %s: warning: the user name %s to SELinux user mapping removal failed.
ro: %s: avertisment: eliminarea corespondenței dintre numele de utilizator %s și utilizatorul SELinux a eșuat.

en:   -a, --append                  append the user to the supplemental GROUPS
                                    mentioned by the -G option without removing
                                    the user from other groups
ro:   -a, --append                  adaugă utilizatorul la GRUPURILE suplimentare
                                    menționate de opțiunea „-G” fără a elimina
                                    utilizatorul din alte grupuri

en:   -c, --comment COMMENT         new value of the GECOS field
ro:   -c, --comment COMENTARIU      noua valoare a câmpului GECOS

en:   -d, --home HOME_DIR           new home directory for the user account
ro:   -d, --home DIR_PERSONAL       noul director personal pentru contul de utilizator

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
ro:   -e, --expiredate DATA_EXPIRARE
                                    stabilește data expirării contului la DATA_EXPIRARE

en:   -f, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
ro:   -f, --inactive INACTIVĂ       stabilește parola inactivă după expirare la INACTIVĂ

en:   -g, --gid GROUP               force use GROUP as new primary group
ro:   -g, --gid GRUP                forțează utilizarea GRUPULUI ca nou grup primar

en:   -G, --groups GROUPS           new list of supplementary GROUPS
ro:   -G, --groups GRUPURI          listă nouă de GRUPURI suplimentare

en:   -l, --login NEW_LOGIN         new value of the login name
ro:   -l, --login NUME_NOU          noua valoare a numelui de utilizator

en:   -L, --lock                    lock the user account
ro:   -L, --lock                    blochează contul de utilizator

en:   -m, --move-home               move contents of the home directory to the
                                    new location (use only with -d)
ro:   -m, --move-home               mută conținutul directorului personal în noua
                                    locație (se utilizează numai cu opțiunea „-d”)

en:   -o, --non-unique              allow using duplicate (non-unique) UID
ro:   -o, --non-unique              permite utilizarea unui UID duplicat (non-unic)

en:   -p, --password PASSWORD       use encrypted password for the new password
ro:   -p, --password PAROLA         utilizează parolă criptată pentru noua parolă

en:   -r, --remove                  remove the user from only the supplemental GROUPS
                                    mentioned by the -G option without removing
                                    the user from other groups
ro:   -r, --remove                  elimină utilizatorul doar din GRUPURILE
                                    suplimentare menționate de opțiunea „-G”,
                                    fără a elimina utilizatorul din alte grupuri

en:   -u, --uid UID                 new UID for the user account
ro:   -u, --uid UID                 noul UID pentru contul de utilizator

en:   -U, --unlock                  unlock the user account
ro:   -U, --unlock                  deblochează contul de utilizator

en:   -v, --add-subuids FIRST-LAST  add range of subordinate uids
ro:   -v, --add-subuids PRIMUL-ULTIMUL
                                    adaugă un interval de uid-uri subordonate

en:   -V, --del-subuids FIRST-LAST  remove range of subordinate uids
ro:   -V, --del-subuids PRIMUL-ULTIMUL
                                    elimină un interval de uid-uri subordonate

en:   -w, --add-subgids FIRST-LAST  add range of subordinate gids
ro:   -w, --add-subgids PRIMUL-ULTIMUL
                                    adaugă un interval de gid-uri subordonate

en:   -W, --del-subgids FIRST-LAST  remove range of subordinate gids
ro:   -W, --del-subgids PRIMUL-ULTIMUL
                                    elimină un interval de gid-uri subordonate

en:   -Z, --selinux-user SEUSER     new SELinux user mapping for the user account
ro:   -Z, --selinux-user UTILIZATOR_SELinux
                                    noua corespondență de utilizator SELinux pentru
                                    contul de utilizator

en:       --selinux-range SERANGE   new SELinux MLS range for the user account
ro:       --selinux-range INTERVAL_SELinux
                                    noul interval SELinux MLS pentru contul de utilizator

en: %s: unlocking the user's password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock this user's password.
ro: %s: deblocarea parolei utilizatorului ar duce la un cont fără parolă.
    Trebuie să stabiliți o parolă cu «usermod -p» pentru a debloca parola acestui utilizator.

en: %s: user '%s' already exists in %s
ro: %s: utilizatorul „%s” există deja în %s

en: %s: homedir must be an absolute path
ro: %s: directorul personal trebuie să fie o rută absolută

en: %s: invalid subordinate uid range '%s'
ro: %s: interval uid subordonat nevalid „%s”

en: %s: invalid subordinate gid range '%s'
ro: %s: interval gid subordonat nevalid „%s”

en: %s: no options
ro: %s: fără opțiuni

en: %s: %s and %s are mutually exclusive flags
ro: %s: „%s” și „%s” sunt opțiuni care se exclud reciproc

en: %s: the -L, -p, and -U flags are exclusive
ro: %s: opțiunile „-L”, „-p” și „-U” sunt exclusive

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
ro: %s: sunt necesare parole-shadow pentru „-e” şi „-f”

en: %s: UID '%lu' already exists
ro: %s: UID „%lu” există deja

en: %s: %s does not exist, you cannot use the flags %s or %s
ro: %s: %s nu există, nu puteți utiliza opțiunile „%s” sau „%s”

en: %s: directory %s exists
ro: %s: directorul %s există

en: %s: The previous home directory (%s) was not a directory. It is not removed and no home directories are created.
ro: %s: Directorul personal anterior (%s) nu era un director. Acesta nu este eliminat și nu sunt create directoare personale.

en: %s: Failed to change ownership of the home directory
ro: %s: Schimbarea proprietarului directorului personal a eșuat

en: %s: error: cannot move subvolume from %s to %s - different device
ro: %s: eroare: nu se poate muta subvolumul de la %s la %s - dispozitiv diferit

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
ro: %s: avertisment: nu s-a reușit să se elimine complet vechiul director personal %s

en: %s: cannot rename directory %s to %s
ro: %s: nu se poate redenumi directorul %s în %s

en: %s: The previous home directory (%s) does not exist or is inaccessible. Move cannot be completed.
ro: %s: Directorul personal anterior (%s) nu există sau este inaccesibil. Mutarea nu poate fi finalizată.

en: %s: failed to copy the lastlog entry of user %lu to user %lu: %s
ro: %s: copierea intrării „lastlog” de la utilizatorul %lu la utilizatorul %lu: %s a eșuat

en: %s: failed to copy the lastlog entry of user %ju to user %ju: %s
ro: %s: copierea intrării „lastlog” de la utilizatorul %ju la utilizatorul %ju: %s a eșuat

en: %s: failed to copy the faillog entry of user %lu to user %lu: %s
ro: %s: copierea intrării „failtlog” de la utilizatorul %lu la utilizatorul %lu: %s a eșuat

en: %s: failed to copy the faillog entry of user %ju to user %ju: %s
ro: %s: copierea intrării „faillog” de la utilizatorul %ju la utilizatorul %ju: %s a eșua

en: %s: warning: %s not owned by %s
ro: %s: avertisment: %s nu este deținut de către %s

en: failed to change mailbox owner
ro: schimbarea proprietarului căsuței poștale a eșuat

en: failed to rename mailbox
ro: redenumirea căsuței poștale a eșuat

en: %s: failed to remove uid range %ju-%ju from '%s'
ro: %s: nu s-a reușit să se elimine intervalul uid %ju-%ju din „%s”

en: %s: failed to add uid range %ju-%ju to '%s'
ro: %s: nu s-a reușit să se adauge intervalul uid %ju-%ju la „%s”

en: %s: failed to remove gid range %ju-%ju from '%s'
ro: %s: nu s-a reușit să se adauge intervalul gid %ju-%ju la „%s”

en: %s: failed to add gid range %ju-%ju to '%s'
ro: %s: nu s-a reușit să se elimine intervalul gid %ju-%ju din „%s”

en: You have modified %s.
    You may need to modify %s for consistency.
    Please use the command '%s' to do so.
ro: Ați modificat %s.
    Este posibil să fie necesar să modificați %s pentru coerență.
    Vă rugăm să utilizați comanda „%s” pentru a face acest lucru.

en:   -g, --group                   edit group database
ro:   -g, --group                   editează baza de date a grupului

en:   -p, --passwd                  edit passwd database
ro:   -p, --passwd                  editează baza de date passwd

en:   -s, --shadow                  edit shadow or gshadow database
ro:   -s, --shadow                  editează baza de date shadow sau gshadow

en:   -u, --user                    which user's tcb shadow file to edit
ro:   -u, --user                    ce fișier shadow tcb al utilizatorului să fie editat

en: %s: failed to remove %s
ro: %s: nu s-a reușit să se elimine %s

en: %s: %s is unchanged
ro: %s: %s este neschimbat

en: failed to create scratch directory
ro: nu s-a reușit să se creeze directorul „scratch”

en: failed to drop privileges
ro: abandonarea privilegiilor a eșuat

en: Couldn't get file context
ro: Nu s-a putut obține contextul fișierului

en: setfscreatecon () failed
ro: setfscreatecon () a eșuat

en: failed to gain privileges
ro: operația de obținere a privilegiilor a eșuat

en: Couldn't lock file
ro: Nu s-a putut bloca fișierul

en: Couldn't make backup
ro: Nu s-a putut face o copie de rezervă

en: %s: %s returned with status %d
ro: %s: %s a returnat cu starea %d

en: %s: %s killed by signal %d
ro: %s: %s omorât de semnalul %d

en: failed to open scratch file
ro: nu s-a reușit să se deschidă fișierul „scratch”

en: failed to unlink scratch file
ro: dezlegarea/eliminarea fișierului „scratch” a eșuat

en: failed to stat edited file
ro: nu s-a reușit să se obțină starea fișierului editat

en: asprintf(3) failed
ro: asprintf(3) a eșuat

en: failed to create backup file
ro: nu s-a reușit să se creeze fișierul de rezervă

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
ro: %s: nu se poate restaura %s: %s (modificările dvs. sunt în %s)

en: %s: failed to find tcb directory for %s
ro: %s: nu s-a reușit să se găsească directorul tcb pentru %s
