xarchiver 0.5.4.23 - en to ro translation catalogue (308 entries)

en: 
    Name:
ro: 
    Nume:

en: "%s" is already open!
ro: „%s” este deja deschis!

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
ro[0]: %d director %s (%s)
ro[1]: %d directoare %s (%s)
ro[2]: %d de directoare %s (%s)

en: %d file | %d files
ro[0]: %d fișier
ro[1]: %d fișiere
ro[2]: %d de fișiere

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
ro[0]: %d fișier %s (%s)
ro[1]: %d fișiere %s (%s)
ro[2]: %d de fișiere %s (%s)

en: %hu is least compression
    %hu is default compression
    %hu is best compression
ro: %hu este comprimarea cea mai mică
    %hu este comprimarea implicită
    %hu este comprimarea cea mai bună (optimă)

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
ro: <span weight='bold' size='larger'>Introduceți parola pentru:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
ro: <span weight='bold' size='larger'>Se cere parola pentru:</span>

en: <th>Files:</th>
ro: <th>Fișiere:</th>

en: <th>Size:</th>
ro: <th>Dimensiune:</th>

en: A GTK+ only lightweight archive manager
ro: Un mic gestionar de arhive, scris în GTK+

en: A_ction
ro: A_cțiune

en: A_dd
ro: A_daugă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Add
ro: Adaugă

en: Add files
ro: Adăugare fișiere

en: Add the given files by asking the name of
                                         the archive and quit
ro: adaugă fișierele date cerând numele arhivei
                                         și apoi iese

en: Add to archive by asking which files and
                                         quit
ro: adaugă fișierele în arhivă cerând numele lor
                                         și apoi iese

en: Adding files to archive, please wait...
ro: Se adaugă fișiere în arhivă, așteptați...

en: Adding to archive:
ro: Se adaugă în arhivă:

en: Advanced
ro: Avansate

en: Advanced incremental search (requires restart)
ro: Căutare incrementală avansată (necesită repornire)

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Allow subdirs with clipboard and drag-and-drop
ro: Include subdirectoarele pentru clipboard și „trageți și plasați”

en: An error occurred while accessing the archive:
ro: A apărut o eroare la accesarea arhivei:

en: An error occurred!
ro: A apărut o eroare!

en: Archive
ro: Arhivă

en: Archive Properties
ro: Proprietățile arhivei

en: Archive _comment
ro: _Comentariu arhivă

en: Archive content:
ro: Conținutul arhivei:

en: Archive format is not recognized!
ro: Formatul arhivei nu este recunoscut!

en: Archive manager
ro: Gestionar de arhive

en: Archive tree
ro: Arborele arhivei

en: Archive tree nodes already expand when the node name is selected by mouse click or keyboard shortcut.
ro: Nodurile arborelui de arhivă se extind deja atunci când numele nodului este selectat prin ap[sarea butonului mouse-ului sau prin tasta de comandă rapidă.

en: Archive type:
ro: Tipul arhivei:

en: Archiver executable:
ro: Executabilul de arhivare:

en: Archiver output
ro: Ieșire arhivator

en: Are you sure you want to do this?
ro: Sunteți sigur că doriți să faceți acest lucru?

en: Attributes
ro: Atribute

en: Automatically expand archive tree nodes on selection
ro: Extinde automat nodurile arborelui de arhivă la selecție

en: Back
ro: Înapoi

en: Browse
ro: Navigare

en: Can't add files to the archive:
ro: Nu se pot adăuga fișiere în arhivă:

en: Can't allocate memory for the archive structure!
ro: Nu se poate aloca memorie pentru structura arhivei!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
ro: Nu se poate aloca memorie pentru structura arhivei:

en: Can't convert the archive to self-extracting:
ro: Nu se poate converti arhiva într-una auto-extractibilă:

en: Can't create a new archive:
ro: Nu se poate crea o nouă arhivă:

en: Can't create directory!
ro: Nu se poate crea directorul!

en: Can't create temporary directory:
ro: Nu se poate crea directorul temporar:

en: Can't extract files from the archive:
ro: Nu se pot extrage fișierele din arhivă:

en: Can't fseek in file:
ro: Nu se poate căuta în fișier:

en: Can't fseek to position 104:
ro: Nu se poate căuta în fișier la poziția 104:

en: Can't multi-extract archives:
ro: Nu se pot extrage mai multe arhive:

en: Can't open RPM file %s:
ro: Nu se poate deschide fișierul RPM %s:

en: Can't open file "%s":
ro: Nu se poate deschide fișierul „%s”:

en: Can't open the archive!
ro: Nu se poate deschide arhiva!

en: Can't perform extraction!
ro: Nu se poate efectua extragerea!

en: Can't perform this action:
ro: Nu se poate efectua această acțiune:

en: Can't read data from file:
ro: Nu se poate citi date din fișier:

en: Can't run the archiver executable:
ro: Nu se poate executa arhivatorul:

en: Can't write the sfx module to the archive:
ro: Nu se poate scrie în arhivă modulul «sfx»:

en: Cancel current operation
ro: Anulează operația curentă

en: Check Type
ro: Tipul de verificare

en: Checksum
ro: Sumă de control

en: Choose the application to use
ro: Alegeți aplicația de utilizat

en: Choose the archive type to create
ro: Alegeți tipul arhivei de creat

en: Choose the directory to use
ro: Alegeți directorul de utilizat

en: Close archive
ro: Închide arhiva

en: Cmd-line outp_ut
ro: Ieșirea liniei de c_omandă

en: Command
ro: Comandă

en: Command-line output is captured and can be reviewed, but this consumes additional memory
ro: Ieșirea liniei de comandă este capturată și poate fi revizuită, dar aceasta consumă memorie suplimentară

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Compressed
ro: Comprimat

en: Compressed   size:
ro: Dimensiune comprimată:

en: Compressed size:
ro: Dimensiune comprimată:

en: Compression
ro: Comprimare

en: Compression ratio
ro: Raportul de comprimare

en: Compression ratio:
ro: Raportul de comprimare:

en: Confirm deletion of files
ro: Confirmare la ștergerea fișierelor

en: Converting archive, please wait...
ro: Se convertește arhiva, așteptați...

en: Copy
ro: Copiază

en: Cr_eate
ro: Cr_eează

en: Create a new archive
ro: Creează o nouă arhivă

en: Create a solid archive
ro: Creează o arhivă compactă

en: Create, extract and modify archives
ro: Creează, extrage și modifică arhive

en: Cut
ro: Taie

en: Data Frames/Skippable Frames
ro: Cadre de date/Cadre care pot fi omise

en: Date
ro: Dată

en: Default custom command:
ro: Comanda personalizată implicită:

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete files after adding
ro: Șterge fișierele după adăugare

en: Deleting files from archive, please wait...
ro: Se șterg fișierele din arhivă, așteptați...

en: Dese_lect all
ro: De_selectează tot

en: Destination
ro: Destinația

en: Do you really want to cancel?
ro: Sigur doriți să renunțați?

en: Do you want to overwrite it?
ro: Doriți să o suprascrieți?

en: Doing so will probably corrupt your archive!
ro: Această acțiune probabil că vă va corupe arhiva!

en: Edit
ro: Editare

en: Encrypted:
ro: Criptare:

en: Encryption
ro: Criptare

en: Ensure a containing directory
ro: Asigurați un director container

en: Ensure that the contents of the extracted archive is always in a containing directory
ro: Asigurați-vă că conținutul arhivei extrase este întotdeauna într-un director container

en: Enter passwo_rd
ro: Introduceți pa_rola

en: Even if other, perhaps more powerful programs are installed to handle zip archives, the traditional "unzip" and "zip" will still be used
ro: Chiar dacă sunt instalate alte programe, poate mai avansate, pentru a gestiona arhivele zip, tradiționalul «unzip» și «zip» vor fi utilizate în continuare

en: Extract
ro: Extrage

en: Extract archive by asking the extraction
                                         directory and quit
ro: extrage arhiva cerând numele directorului
                                         de destinație și apoi iese

en: Extract archive to a containing directory
                                         and quit
ro: extrage arhiva într-un director container
                                         și apoi iese

en: Extract archive to the destination
                                         directory and quit
ro: extrage arhiva în directorul de destinație
                                         și apoi iese

en: Extract files
ro: Extragere fișiere

en: Extract multiple archives by asking the
                                         extraction directory and quit
ro: extrage mai multe arhive solicitând numele
                                         directorului de destinație și apoi iese

en: Extract only those files that already exist on disk and that are newer than the disk copies
ro: Extrage numai acele fișiere care există deja pe disc și care sunt mai noi decât copiile de pe disc

en: Extract to directories with archive names
ro: Extrage în directoare cu numele arhivei

en: Extract to:
ro: Extrage în::

en: Extract with full path
ro: Extrage cu ruta completă

en: Extracting "%s"...
ro: Se extrage „%s”...

en: Extracting files from archive, please wait...
ro: Se extrag fișierele din arhivă, așteptați...

en: Extracting from archive:
ro: Se extrage din arhivă:

en: Failed to launch the application!
ro: Pornirea aplicației a eșuat!

en: File Paths
ro: Rutele fișierelor

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Files
ro: Fișiere

en: Files with absolute pathnames cannot be deleted!
ro: Fișierele cu nume de rută absolută nu pot fi șterse!

en: Files:
ro: Fișiere:

en: Files:%*s%s
ro: Fișiere:%*s%s

en: Forward
ro: Înainte

en: Freshen existing files only
ro: Împrospătează numai fișierele existente

en: From File
ro: Din fișier

en: Group
ro: Grup

en: Icons size (requires restart)
ro: Mărimea iconițelor (necesită repornire)

en: If checked the archive comment is shown after the archive is loaded
ro: Dacă este bifată, comentariul arhivei este afișat după ce arhiva este încărcată

en: If you install "xdg-open" from the "xdg-utils" package, each file will be opened with its default application.
ro: Dacă instalați «xdg-open» din pachetul „xdg-utils”, fiecare fișier va fi deschis cu aplicația sa implicită.

en: In a solid archive the files are grouped together resulting in a better compression ratio
ro: Într-o arhivă compactă, fișierele sunt grupate împreună, rezultând un raport de comprimare mai bun

en: Include subdirectories
ro: Include subdirectoarele

en: Location:
ro: Locație:

en: Maintained by
ro: Pachetul este întreținut de

en: Make SF_X
ro: Creează o arhivă auto-extractibilă

en: Method
ro: Metodă

en: Modified on:
ro: Modificat la:

en: Multi-Extract
ro: Extragere multiplă

en: Name:
ro: Nume:

en: New
ro: Nouă

en: No
ro: Nu

en: No compression
ro: Fără comprimare

en: Nullsoft Installer
ro: Instalatorul Nullsoft

en: Number of files:
ro: Număr de fișiere:

en: Number of files:
ro: Număr de fișiere:

en: OS
ro: SO

en: Occupancy
ro: Ocuparea

en: Only archives
ro: Doar arhive

en: Open
ro: Deschide

en: Open <i>%s</i> with:
ro: Deschide <i>%s</i> cu:

en: Open With
ro: Deschide cu

en: Open a text file
ro: Deschide un fișier text

en: Open an archive
ro: Deschide o arhivă

en: Open archive files with:
ro: Deschide fișierele arhivă cu:

en: Open image files with:
ro: Deschide fișierele de tip imagine cu:

en: Open text files with:
ro: Deschide fișierele text cu:

en: Open the selected files with
ro: Deschide fișierele selectate cu

en: Opening archive, please wait...
ro: Se deschide arhiva, așteptați...

en: Opening archive:
ro: Se deschide arhiva:

en: Operation aborted!
ro: Operație abandonată!

en: Options
ro: Opțiuni

en: Original Size
ro: Dimensiunea originală

en: Overwrite existing files
ro: Suprascrie fișierele existente

en: Owner
ro: Proprietar

en: Owner/Group
ro: Proprietar/Grup

en: Password:
ro: Parola:

en: Paste
ro: Lipește

en: Path
ro: Ruta

en: Path:
ro: Ruta:

en: Pattern:
ro: Model:

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
ro: Vă rugăm să bifați opțiunea „Stochează ieșirea arhivatorului” pentru a o vedea.

en: Please enter it!
ro: Introduceți-l!

en: Please enter the extraction path.
ro: Introduceți ruta destinației.

en: Please enter the password.
ro: Introduceți parola.

en: Please fill the "Extract to" field!
ro: Completați câmpul „Extragere în”!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
ro: Accesați Preferințe->Avansate și definiți-l.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați erorile la <%s>.

en: Please select the 7zCon.sfx module
ro: Selectați modulul «7zCon.sfx»

en: Please select the archives you want to extract
ro: Selectați arhivele pe care doriți să-le extrageți

en: Please select the destination directory
ro: Selectați directorul de destinație

en: Please wait...
ro: Vă rugăm, așteptați...

en: Points to
ro: Indică spre

en: Prefer unzip for zip files (requires restart)
ro: Preferă «unzip» pentru fișierele „zip” (necesită repornire)

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Preferred archive format
ro: Formatul de arhivă preferat

en: Preferred extraction directory:
ro: Directorul destinație preferat:

en: Preferred temp directory:
ro: Directorul temporar preferat:

en: Print the archive content as HTML
ro: Afișează conținutul arhivei în format HTML

en: Print the archive content as text
ro: Afișează conținutul arhivei în format text

en: Ratio
ro: Raport

en: Re_name
ro: Rede_numește

en: Reloading archive, please wait...
ro: Se reîncarcă arhiva, așteptați...

en: Rename
ro: Redenumire

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Root
ro: Rădăcină

en: Save the archive as
ro: Salvează arhiva ca

en: Save the self-extracting archive as
ro: Salvează arhiva auto-extractibilă ca

en: Save window geometry
ro: Salvează geometria ferestrei

en: Saving
ro: Se salvează...

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
ro: Selectați „Nouă” pentru a crea sau „Deschide” pentru a deschide o arhivă

en: Select _all
ro: Selectează t_ot

en: Select _by pattern
ro: Selectează după _un model

en: Select an application
ro: Selectați o aplicație

en: Select by Pattern
ro: Selectare după un model

en: Selected files
ro: Fișierele selectate

en: Selection
ro: Selecție

en: Show archive comment
ro: Afișează comentariul arhivei

en: Show archive location bar
ro: Afișează bara de locație a arhivei

en: Show archive tree sidebar
ro: Afișează arborele arhivei în bara laterală

en: Show command
ro: Afișează comanda

en: Show found command-line programs to be
                                         used and exit
ro: afișează programele găsite care urmează
                                         să fie utilizate și iese

en: Show toolbar
ro: Afișează bara de unelte

en: Show version and exit
ro: afișează versiunea și iese

en: Size
ro: Dimensiune

en: Some errors occurred:
ro: Au apărut unele erori:

en: Sorry, I could not perform the operation!
ro: Scuze, dar nu se poate efectua această operație!

en: Sorry, this archive format is not supported:
ro: Din păcate acest tip de format nu este acceptat:

en: Sort archive by filename
ro: Sortează conținutul arhivei după numele de fișiere

en: Store archiver output
ro: Stochează ieșirea arhivatorului

en: Streams/Blocks/Padding
ro: Fluxuri/Blocuri/Umplutură

en: Test result:
ro: Rezultatul testului:

en: Testing archive, please wait...
ro: Se testează arhiva, așteptați...

en: The archive "%s" already exists!
ro: Arhiva „%s” există deja!

en: The archive is okay.
ro: Această arhivă este ok!

en: The archive's complete directory structure is recreated in the extraction directory
ro: Structura completă de directoare a arhivei este recreată în directorul de destinație

en: The archive's directory structure is not recreated; all files are placed in the extraction directory
ro: Structura de directoare a arhivei nu este recreată; toate fișierele sunt plasate în directorul de destinație

en: The archive's directory structure is recreated in the extraction directory, but with the parent directories of the selected files removed
ro: Structura de directoare a arhivei este recreată în directorul de destinație, dar cu directoarele părinte ale fișierelor selectate eliminate

en: The archiver doesn't support compression of directories or multiple files!
ro: Arhivatorul nu acceptă comprimarea directoarelor sau fișierelor multiple!

en: The archiver doesn't support this feature!
ro: Arhivatorul nu oferă suport pentru această caracteristică!

en: The archiver lacks necessary support for password protected decryption!
ro: Arhivatorul nu dispune de suportul necesar pentru decriptarea protejată prin parolă!

en: The filename column is sorted after loading the archive
ro: Coloana cu numele de fișiere este sortată după încărcarea arhivei

en: The incremental search is also performed within filenames rather than just at the beginning of them
ro: Căutarea incrementală este efectuată și în interiorul numelor de fișiere, nu doar la începutul acestora

en: The proper archiver for "%s" is not installed!
ro: Arhivatorul adecvat pentru „%s” nu este instalat!

en: This archive is encrypted!
ro: Această arhivă este criptată!

en: This is Xarchiver's LED status. When it's flashing Xarchiver is busy.
ro: Acesta este ledul de stare al aplicației Xarchiver. Când se aprinde intermitent, Xarchiver lucrează.

en: This option includes the subdirectories when you add files from the clipboard or with drag-and-drop
ro: Această opțiune include subdirectoarele atunci când adăugați fișiere din clipboard sau prin „tragere și plasare”

en: This option performs the same function as the freshen one, extracting files that are newer than those with the same name on disk, and in addition it extracts those files that do not already exist on disk
ro: Această opțiune îndeplinește aceeași funcție ca și funcția de împrospătare, extrăgând fișierele care sunt mai noi decât cele cu același nume de pe disc și, în plus, extrage acele fișiere care nu există deja pe disc.

en: This option will add any new files and update any files which are already in the archive but older there
ro: Această opțiune va adăuga orice fișiere noi și va actualiza orice fișiere care sunt deja în arhivă, dar sunt mai vechi

en: This option will only add files which are already in the archive but older there; unlike the update option it will not add any new files
ro: Această opțiune va adăuga numai fișiere care sunt deja în arhivă, dar mai vechi; spre deosebire de opțiunea de actualizare, nu va adăuga niciun fișier nou

en: Time
ro: Oră

en: Total Progress:
ro: Progresul total:

en: Touch files
ro: Schimbă datele fișierelor

en: Type:
ro: Tip:

en: Uncompressed size:
ro: Dimensiune decomprimată:

en: Uncompressed size:
ro: Dimensiune decomprimată:

en: Unknown compression type!
ro: Tip de comprimare necunoscut!

en: Uns_ort
ro: Anulare s_ortare

en: Unsupported binary format!
ro: Format binar neadmis!

en: Up
ro: Sus

en: Update existing files
ro: Actualizează fișierele existente

en: Update existing files and add new ones
ro: Actualizează fișierele existente și adaugă altele noi

en: Use a custom command:
ro: Utilizează o comandă personalizată:

en: Version
ro: Versiune

en: View
ro: Vizualizare

en: Web browser to use:
ro: Navigator de utilizat:

en: When this option is used, the modification times of the files will be the times of extraction instead of the times recorded in the archive
ro: Atunci când se utilizează această opțiune, data și ora de modificare ai fișierelor va fi data și ora de extracție în loc de data și ora înregistrate în arhivă

en: Will not handle files with wildcard characters!
ro: Nu se vor gestiona fișierele cu caractere Joker (cu nume conținând metacaractere)!

en: Window
ro: Fereastră

en: With full path
ro: Cu ruta completă

en: Without any path
ro: Fără nicio rută

en: Without parent path
ro: Fără ruta părintelui

en: Yes
ro: Da

en: You are about to delete entries from the archive.
ro: Sunteți pe cale să ștergeți unele intrări din arhivă.

en: You can drop either archives to open or files to add. It is not possible to do both at the same time.
ro: Puteți renunța fie la arhive pentru a le deschide, fie la fișiere pentru a le adăuga. Nu este posibil să le faceți pe amândouă în același timp.

en: You can't add content to this archive type!
ro: Nu puteți adăuga conținut la acest tip de arhivă!

en: You didn't set which browser to use!
ro: Nu ați stabilit ce navigator folosiți!

en: You didn't set which program to use for opening this file!
ro: Nu ați configurat ce program să se folosească pentru deschiderea acestui fișier!

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a extrage fișierele în directorul „%s”.

en: You haven't added any of them!
ro: Nu ați adăugat niciuna!

en: You haven't selected any files to add!
ro: Nu ați selectat niciun fișier pentru adăugare!

en: You missed the archive name!
ro: Ați uitat să precizați numele arhivei!

en: You missed the password!
ro: Parolă greșită!

en: You missed where to extract the files!
ro: Ați uitat să precizați unde să se extragă fișierele!

en: [ARCHIVE]
ro: [ARHIVĂ]

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Archive
ro: _Fișier

en: _Contents
ro: _Cuprins

en: _Extract
ro: _Extrage

en: _HTML file
ro: Fișier _HTML

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _List as
ro: _Listează în

en: _Multi-Extract
ro: Extragere _multiplă

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _Select
ro: _Selectare

en: _Test
ro: _Testează

en: _Text file
ro: Fișier _text

en: and
ro: șt

en: archive;compress;decompress;extract;pack;uncompress;unpack;
ro: arhiva;comprima;decomprima;extrage;împacheta; dezarhiva;despacheta;

en: best
ro: cea mai bună

en: choose...
ro: alegeți...

en: destination
ro: destinația

en: example: *.txt; ac*
ro: exemplu: *.txt; ac*

en: file1 ... fileN
ro: fișier1... fișierN

en: large
ro: mare

en: least
ro: cea mai mică

en: medium
ro: medie

en: selected
ro: selectat

en: small
ro: mică

en: small/medium
ro: mică/medie

en: very large
ro: foarte mare

en: xarchiver: %s
    Try xarchiver --help to see a full list of available command-line options.
ro: xarchiver: %s
    Încercați «xarchiver --help» pentru a vedea lista completă a opțiunilor disponibile în linia de comandă.

en: |Size
ro: |Dimensiune
