dselect 1.21.2 - en to ro translation catalogue (252 entries)

en: Search for ?
ro: Ce căutați ?

en: Error:
ro: Eroare:

en: Help:
ro: Ajutor:

en: Press ? for help menu, . for next topic, <space> to exit help.
ro: Apăsați ? pentru meniul de ajutor, . pentru următorul subiect, <spațiu> pentru a ieși.

en: Help information is available under the following topics:
ro: Informații ajutătoare sunt disponibile pentru următoarele subiecte:

en: Press a key from the list above, <space> or 'q' to exit help,
      or '.' (full stop) to read each help page in turn.
ro: Apăsați o tastă din lista care urmează, <spațiu> sau „q” pentru a ieși din ajutor,
      sau  „.” (oprire totală) pentru a citi fiecare pagină de ajutor.

en: error reading keyboard in help
ro: eroare la citirea tastaturii în ajutor

en: cannot update screen after window resize
ro: nu se poate actualiza ecranul după redimensionarea ferestrei

en: failed to allocate colour pair
ro: eșec la alocarea perechii de culori

en: failed to create title window
ro: eșec la crearea titlului ferestrei

en: failed to create whatinfo window
ro: eșec la crearea ferestrei de informații

en: failed to create baselist pad
ro: eșec la crearea zonei listei de bază

en: failed to create heading pad
ro: eșec la crearea zonei pentru titlu

en: failed to create thisstate pad
ro: eșec la crearea zonei despre starea curentă

en: failed to create info pad
ro: eșec la crearea zonei de informare

en: failed to create query window
ro: eșec la crearea ferestrei de interogare

en: Keybindings
ro: Combinații de taste

en:   -- %d%%, press
ro:   -- %d%%, apăsați

en: %s for more
ro: %s pentru mai mult

en: %s to go back
ro: %s pentru a merge înapoi

en: [not bound]
ro: [neasignată]

en: [unk: %d]
ro: [necunoscut: %d]

en: Scroll onwards through help/information
ro: Derulare înainte prin ajutor/informații

en: Scroll backwards through help/information
ro: Derulare înapoi prin ajutor/informații

en: Move up
ro: Deplasare în sus

en: Move down
ro: Deplasare în jos

en: Go to top of list
ro: Salt la începutul listei

en: Go to end of list
ro: Salt la sfârșitul listei

en: Request help (cycle through help screens)
ro: Cerere de ajutor (carusel printre ecranele de ajutor)

en: Cycle through information displays
ro: Carusel printre ecranele de informații

en: Redraw display
ro: Redesenare ecran

en: Scroll onwards through list by 1 line
ro: Derulare înainte prin listă cu 1 rând

en: Scroll backwards through list by 1 line
ro: Derulare înapoi prin listă cu 1 rând

en: Scroll onwards through help/information by 1 line
ro: Derulare înainte prin ajutor/informații cu 1 rând

en: Scroll backwards through help/information by 1 line
ro: Derulare înapoi prin ajutor/informații cu 1 rând

en: Scroll onwards through list
ro: Derulare înainte prin listă

en: Scroll backwards through list
ro: Derulare înapoi prin listă

en: Mark package(s) for installation
ro: Marchează pachet(ul/ele) pentru instalare

en: Mark package(s) for deinstallation
ro: Marchează pachet(ul/ele) pentru dezinstalare

en: Mark package(s) for deinstall and purge
ro: Marchează pachet(ul/ele) pentru dezinstalare și curățare

en: Make highlight more specific
ro: Evidențierea este mai specifică

en: Make highlight less specific
ro: Evidențierea este mai generică

en: Search for a package whose name contains a string
ro: Caută pachetul al cărui nume conține un șir de caractere

en: Repeat last search
ro: Repetă ultima căutare

en: Swap sort order priority/section
ro: Comută ordinea de sortare prioritate/secțiune

en: Quit, confirming, and checking dependencies
ro: Ieșire, după confirmare, și verificarea dependențelor

en: Quit, confirming without check
ro: Ieșire, după confirmare, fără verificarea dependențelor

en: Quit, rejecting conflict/dependency suggestions
ro: Ieșire, se refuză sugestiile legate de conflicte/dependențe

en: Abort - quit without making changes
ro: Abandon - iese fără a face schimbări

en: Revert to old state for all packages
ro: Revenire la vechile stări pentru toate pachetele

en: Revert to suggested state for all packages
ro: Revenire la stările sugerate pentru toate pachetele

en: Revert to directly requested state for all packages
ro: Revenire direct la stările cerute pentru toate pachetele

en: Revert to currently installed state for all packages
ro: Revenire la starea instalată acum pentru toate pachetele

en: Select currently-highlighted access method
ro: Selctează metoda care este evidențiată acum

en: Quit without changing selected access method
ro: Iese fără schimbarea metodei de acces selectate

en: Keystrokes
ro: Combinații taste

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    
    Mark packages for later processing:
     +, Insert  install or upgrade      =, H  hold in present version
     -, Delete  remove                  :, G  unhold: upgrade or leave uninstalled
     _          remove & purge config
                                                 Miscellaneous:
    Quit, exit, overwrite (note capitals!):       ?, F1 request help (also Help)
     Return  Confirm, quit (check dependencies)   i, I  toggle/cycle info displays
       Q     Confirm, quit (override dep.s)       o, O  cycle through sort options
     X, Esc  eXit, abandoning any changes made   v, A, V  change status display opts
       R     Revert to state before this list      ^l   redraw display
       U     set all to sUggested state             /   search (Return to cancel)
       D     set all to Directly requested state  n, \  repeat last search
ro: Taste de deplasare: Următor/Anterior, Cap/Coadă, Sus/Jos, Înainte/Înapoi:
      j, Săgeată-jos        k, Săgeată-sus          mută cursorul
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   derulează lista cu 1 pagină
      ^n                    ^p                      derulează lista cu 1 linie
      t, Home               e, End                  sare la capul/coada listei
      u                     d                       derulează info cu 1 pagină
      ^u                    ^d                      derulează info cu 1 linie
      B, Săgeată-stânga     F, Săgeată-dreapta      mută afișajul cu 1/3 de ecran
      ^b                    ^f                      mută afișajul cu 1 caracter
    
    Marchează pachetele pentru prelucrare ulterioară:
     +, Insert  instalare/actualizare     =, H  păstrare în versiunea prezentă
     -, Delete  șterge                    :, G  eliberare: actualizare sau se lasă neinstalat
     _          dezinstalează și șterge configurația
                                                      Diverse:
    Termină, iese, suprascriere (litere mari/mici!):   ?, F1 cerere de ajutor (la fel și Ajutor)
     Return  Confirmă, termină (verifică dependențe)   i, I  comută/rotește ecranele info
       Q     Confirmă, termină (suprascriere dep.)     o, O  circulă între opțiunile de sortare
     X, Esc  ieșire, abandonează schimbările făcute    v, V  schimbă starea opțiunilor de afișare
       R     Revenire la starea anterioară a listei      ^l   redesenare ecran
       U     plasează tot în starea sUgerată             /   caută (Return pentru renunțare)
       D     plasează tot, Direct în starea cerută      n, \  repetă ultima căutare

en: Introduction to package selections
ro: Introducere în selecția pachetelor

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  You can navigate around the list using the cursor keys,
    mark packages for installation (using '+') or deinstallation (using '-').
    Packages can be marked either singly or in groups; initially you will see that
    the line 'All packages' is selected.  '+', '-' and so on will affect all the
    packages described by the highlighted line.
    
    Some of your choices will cause conflicts or dependency problems; you will be
    given a sub-list of the relevant packages, so that you can solve the problems.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished selecting packages, press <enter> to confirm changes,
    or 'X' to quit without saving changes. A final check on conflicts and
    dependencies will be done - here too you may see a sublist.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ro: Bine ați venit la lista principală de pachete a «dselect».
    
    Vă va fi prezentată o listă de pachete care sunt instalate sau disponibile
    pentru instalare. Puteți naviga prin listă folosind tastele cursorului, puteți
    marca pachetele pentru instalare (folosind „+”) sau dezinstalare (folosind „-”).
    Pachetele pot fi marcate fie individual fie în grupuri, inițial veți vedea că
    linia „Toate pachetele” este selectată.  „+”, „-” și toate celelalte vor afecta
    toate pachetele descrise de linia evidențiată.
    
    Unele din alegerile dvs. vor cauza conflicte sau probleme de dependențe; vă va
    fi oferită o sub-listă de pachete relevante, ceea ce vă va permite să rezolvați
    problemele.
    
    Ar trebui să citiți lista de taste și explicațiile de pe ecran.
    Este disponibil mult ajutor imediat, folosiți-l - apăsați tasta „?” în orice
    moment pentru a primi ajutor.
    
    Când ați terminat de selectat pachetele, apăsați <Enter> pentru a confirma schimbările,
    sau „X” pentru a ieși fără să salvați schimbările. O verificare finală pentru conflicte
    și dependențe va fi făcută - aici de asemenea veți putea vedea o sub-listă.
    
    Apăsați <bara de spațiu> pentru a părăsi ajutorul și a intra în listă.

en: Introduction to read-only package list browser
ro: Introducere la navigatorul listei de pachete numai-pentru-citire

en: Welcome to dselect's main package listing.
    
    You will be presented with a list of packages which are installed or available
    for installation.  Since you do not have the privilege necessary to update
    package states, you are in a read-only mode.  You can navigate around the
    list using the cursor keys (please see the 'Keystrokes' help screen), observe
    the status of the packages and read information about them.
    
    You should read the list of keys and the explanations of the display.
    Much on-line help is available, please make use of it - press '?' at
    any time for help.
    
    When you have finished browsing, press 'Q' or <enter> to quit.
    
    Press <space> to leave help and enter the list now.
ro: Bine ați venit la lista principală de pachete a «dselect».
    
    Vă va fi arătată o listă de pachete care sunt instalate sau disponibile pentru
    instalare. Din moment ce nu aveți privilegiile necesare pentru a actualiza starea 
    pachetelor, sunteți în modul doar-citire. Puteți naviga prin listă folosind tastele
    pentru cursor (vedeți ecranul de ajutor „Combinații taste”), observa starea
    pachetelor și citi informațiile despre ele.
    
    Ar trebui să citiți lista de taste și explicațiile de pe ecran.
    Este disponibil mult ajutor imediat, folosiți-l - apăsați oricând doriți tasta
    „?” pentru a primi ajutor.
    
    Când ați terminat de răsfoit pachetele, apăsați „Q” sau <Enter> pentru a ieși.
    
    Apăsați <bara de spațiu> pentru a părăsi ajutorul și a intra în listă.

en: Introduction to conflict/dependency resolution sub-list
ro: Introducere a sublistei de rezolvare a conflictelor/dependențelor

en: Dependency/conflict resolution - introduction.
    
    One or more of your choices have raised a conflict or dependency problem -
    some packages should only be installed in conjunction with certain others, and
    some combinations of packages may not be installed together.
    
    You will see a sub-list containing the packages involved.  The bottom half of
    the display shows relevant conflicts and dependencies; use 'i' to cycle between
    that, the package descriptions and the internal control information.
    
    A set of 'suggested' packages has been calculated, and the initial markings in
    this sub-list have been set to match those, so you can just hit Return to
    accept the suggestions if you wish.  You may abort the change(s) which caused
    the problem(s), and go back to the main list, by pressing capital 'X'.
    
    You can also move around the list and change the markings so that they are more
    like what you want, and you can 'reject' my suggestions by using the capital
    'D' or 'R' keys (see the keybindings help screen).  You can use capital 'Q' to
    force to accept the situation currently displayed, in case you want to
    override a recommendation or think that the program is mistaken.
    
    Press <space> to leave help and enter the sub-list; remember: press '?' for help.
ro: Rezoluție de dependențe/conflicte - introducere.
    
    Una sau mai multe dintre alegerile dvs. vor determina conflicte sau probleme de
    dependențe - unele pachete ar trebui instalate doar împreună cu anumite altele,
    și unele combinații de pachete nu pot fi instalate împreună.
    
    Veți vedea o sub-listă conținând pachetele implicate.  Jumătatea inferioară a
    afișajului arată conflictele și dependențele relevante; folosiți tasta „i” pentru
    a circula între acestea, descrierile pachetelor și informația internă de control.
    
    Au fost calculate un set de pachete „sugerate”, și selecțiile inițiale în
    această sub-listă au fost aranjate să se potrivească cu acelea, astfel încât doar
    apăsați «Enter» pentru a accepta sugestiile, dacă doriți. Puteți anula schimbările
    care determină probleme, și să vă întoarceți la lista principală, apăsând
    majuscula „X”.
    
    Puteți de asemenea să navigați prin listă, să schimbați selecțiile după dorință,
    și puteți anula sugestiile folosind majusculele „D” ori „R” (vedeți ecranul de
    ajutor cu combinațiile de taste). Puteți folosi majuscula „Q” pentru a forța
    acceptarea în situația curent afișată, în caz că vreți să treceți peste o
    recomandare sau vă gândiți că programul se înșeală.
    
    Apasați <bara de spațiu> pentru a părăsi ajutorul și a intra în sub-listă;
    nu uitați: apăsați tasta „?” pentru ajutor.

en: Display, part 1: package listing and status chars
ro: Afișare, partea 1: lista de pachete și caracterele de stare

en: The top half of the screen shows a list of packages.  For each package you see
    four columns for its current status on the system and mark.  In terse mode (use
    'v' to toggle verbose display) these are single characters, from left to right:
    
     Error flag: Space - no error (but package may be in broken state - see below)
                  'R'  - serious error during installation, needs reinstallation;
     Installed state:     Space    - not installed;
                           '*'     - installed;
                           '-'     - not installed but config files remain;
       packages in these { 'U'     - unpacked but not yet configured;
       states are not    { 'C'     - half-configured (an error happened);
       (quite) properly  { 'I'     - half-installed (an error happened);
       installed         { 'W','t' - triggers are awaited resp. pending.
     Old mark: what was requested for this package before presenting this list;
     Mark: what is requested for this package:
      '*': marked for installation or upgrade;
      '-': marked for removal, but any configuration files will remain;
      '=': on hold: package will not be installed, upgraded or removed;
      '_': marked for purge completely - even remove configuration;
      'n': package is new and has yet to be marked for install/remove/&c.
    
    Also displayed are each package's Priority, Section, name, installed and
    available version numbers (shift-V to display/hide) and summary description.
ro: Jumătatea superioară a ecranului arată o listă de pachete. La fiecare pachet veți
    vedea patru coloane pentru starea curentă în sistem și marcajul. În modul concis
    (folosiți „v” pentru a comuta la afișajul detaliat) acestea sunt caractere
    individuale, de la stânga la dreapta:
    
     Fanion de eroare:     Spațiu - fără eroare (dar pachetul ar putea fi deteriorat;
                                   vedeți mai jos)
                            „R”  - eroare gravă în timpul instalării, are nevoie de
                                   reinstalare;
     Starea instalării:    Spațiu    - neinstalat;
                             „*”     - instalat;
                             „-”     - neinstalat dar fișierele de configurare au
                                       rămas;
       pachetele în aceste { „U”     - despachetat dar încă neconfigurat;
       stări nu sunt       { „C”     - semi-configurat (a apărut o eroare);
       (chiar) bine        { „I”     - semi-instalat (a apărut o eroare).
       instalate           { „W”,„t” - declanșatorii sunt așteptați, respectiv în
                                       așteptare.
     Vechiul marcaj: ceea ce s-a cerut pentru acest pachet înainte de a afișa
                     această listă;
     Marcaj: ceea ce se cere pentru acest pachet:
      „*”: marcat pentru instalare sau înnoire;
      „-”: marcat pentru eliminare, dar fișierele de configurare rămân;
      „=”: pentru păstrare: pachetul nu va fi instalat, înnoit sau eliminat;
      „_”: marcat pentru ștergere completă - inclusiv configurarea;
      „n”: pachetul este nou și poate încă fi marcat pentru instalare/ștergere/&c.
    
    De asemenea, pentru fiecare pachet, sunt afișate:
    Prioritatea, Secțiunea, numele, versiunea instalată și cea disponibilă (shift-V
    pentru a afișa/ascunde) și descrierea pe scurt.

en: Display, part 2: list highlight; information display
ro: Afișare, partea a 2-a: evidențierea în listă; afișarea informației

en: * Highlight: One line in the package list will be highlighted.  It indicates
      which package(s) will be affected by presses of '+', '-' and '_'.
    
    * The dividing line in the middle of the screen shows a brief explanation of
      the status of the currently-highlighted package, or a description of which
      group is highlighted if a group line is.  If you don't understand the
      meaning of some of the status characters displayed, go to the relevant
      package and look at this divider line, or use the 'v' key for a verbose
      display (press 'v' again to go back to the terse display).
    
    * The bottom of the screen shows more information about the
      currently-highlighted package (if there is only one).
    
      It can show an extended description of the package, the internal package
      control details (either for the installed or available version of the
      package), or information about conflicts and dependencies involving the
      current package (in conflict/dependency resolution sublists).
    
      Use the 'i' key to cycle through the displays, and 'I' to hide the
      information display or expand it to use almost all of the screen.
ro: * Evidențierea: O linie din lista de pachete va fi evidențiată. Aceasta indică
      ce pachete sunt afectate de apăsarea tastelor „+”, „-” și „_”.
    
    * Linia despărțitoare din mijlocul ecranului arată o scurtă descriere a
      stării pachetului curent evidențiat, sau o descriere a grupului care este 
      evidențiat dacă este o linie de grupuri. Dacă nu înțelegeți sensul unora
      dintre caracterele de stare afișate, duceți-vă la pachetul respectiv și
      uitați-vă la linia despărțitoare, sau folosiți tasta „v” pentru afișare
      detaliată (apăsați din nou „v” pentru a vă reîntoarce la afișarea concisă).
    
    * Partea inferioară a ecranului arată mai multe informații despre pachetul curent
      evidențiat (dacă este vreunul).
    
      Poate arăta descrierea extinsă a pachetului, detalii interne de control
      ale pachetului (fie pentru versiunea instalată fie pentru cea disponibilă),
      sau informații despre conflicte și dependențe implicate de pachetul curent
      (în sub-lista de rezoluții de conflicte/dependențe).
    
      Folosiți tasta „i” pentru a circula printre afișaje, și „I” pentru a ascunde
      afișajul de informații sau a-l mări până la a utiliza aproape tot ecranul.

en: Introduction to method selection display
ro: Introducere a afișării selecției metodei

en: dselect and dpkg can do automatic installation, loading the package files to be
    installed from one of a number of different possible places.
    
    This list allows you to select one of these installation methods.
    
    Move the highlight to the method you wish to use, and hit Enter.  You will then
    be prompted for the information required to do the installation.
    
    As you move the highlight a description of each method, where available, is
    displayed in the bottom half of the screen.
    
    If you wish to quit without changing anything use the 'x' key while in the list
    of installation methods.
    
    A full list of keystrokes is available by pressing 'k' now, or from the help
    menu reachable by pressing '?'.
ro: «dselect» și «dpkg» pot face o instalare automată, încărcând fișierele pachetelor
    care urmează să fie instalate dintr-un număr de diferite posibile locuri.
    
    Această listă vă permite să selectați una din aceste metode de instalare.
    
    Deplasați evidențierea către metoda pe care doriți s-o folosiți, și apăsați
    tata «Enter». Veți fi chestionat pentru informațiile necesare pentru instalare.
    
    Pe măsură ce deplasați evidențierea, în jumătatea de jos a ecranului este afișată
    o descriere a fiecărei metode, dacă este disponibilă.
    
    Dacă doriți să ieșiți fără a modifica nimic, folosiți tasta „x” în timp ce
    sunteți în lista metodelor de instalare.
    
    O listă completă a combinațiilor de taste este disponibilă apăsând „k” acum,
    sau din meniul de ajutor, accesibil apăsând tasta „?”.

en: Keystrokes for method selection
ro: Combinații de taste pentru selectarea metodei

en: Motion keys: Next/Previous, Top/End, Up/Down, Backwards/Forwards:
      j, Down-arrow         k, Up-arrow             move highlight
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   scroll list by 1 page
      ^n                    ^p                      scroll list by 1 line
      t, Home               e, End                  jump to top/end of list
      u                     d                       scroll info by 1 page
      ^u                    ^d                      scroll info by 1 line
      B, Left-arrow         F, Right-arrow          pan display by 1/3 screen
      ^b                    ^f                      pan display by 1 character
    (These are the same motion keys as in the package list display.)
    
    Quit:
     Return, Enter    select this method and go to its configuration dialogue
     x, X             exit without changing or setting up the installation method
    
    Miscellaneous:
      ?, Help, F1      request help
     ^l                redraw display
      /                search (just return to cancel)
      \                repeat last search
ro: Taste de deplasare: Următor/Anterior, Început/Sfârșit, Sus/Jos, Înapoi/Înainte:
      j, Săgeată-jos        k, Săgeată-sus          mută selecția
      N, Page-down, Space   P, Page-up, Backspace   derulează lista cu 1 pagină
      ^n                    ^p                      derulează lista cu 1 linie
      t, Home               e, End                  sare la începutul/sfârșitul listei
      u                     d                       derulează info cu 1 pagină
      ^u                    ^d                      derulează info cu 1 linie
      B, Săgeată-stânga     F, Săgeată-dreapta      mută afișarea cu 1/3 de ecran
      ^b                    ^f                      mută afișarea cu 1 caracter
    (Acestea sunt aceleași taste de deplasare ca în afișarea listei de pachete.)
    
    Termină:
     Return, Enter    selectează această metodă și trece la dialogul ei de configurare
     x, X             termină fără schimbări sau configurarea metodei de instalare
    
    Diverse:
      ?, Help, F1      cerere de ajutor
     ^l                redesenare ecran
      /                căutare (enter pentru renunțare)
      \                repetă ultima căutare

en: Type dselect --help for help.
ro: Tastați «dselect --help» pentru ajutor.

en: [A]ccess
ro: [A]cces

en: Choose the access method to use.
ro: Alegeți metoda de acces folosită.

en: [U]pdate
ro: Act[u]alizare

en: Update list of available packages, if possible.
ro: Actualizează lista pachetelor disponibile, dacă este posibil.

en: [S]elect
ro: [S]elecție

en: Request which packages you want on your system.
ro: Cereți pachetele pe care le doriți în sistemul dvs.

en: [I]nstall
ro: [I]nstalare

en: Install and upgrade wanted packages.
ro: Instalează și actualizează pachetele dorite.

en: [C]onfig
ro: [C]onfigurare

en: Configure any packages that are unconfigured.
ro: Configurează orice pachet ce nu este configurat.

en: [R]emove
ro: Elimina[r]e

en: Remove unwanted software.
ro: Elimină programele nedorite.

en: [Q]uit
ro: Ieșire [q]

en: Quit dselect.
ro: Ieșire din dselect.

en: menu
ro: meniu

en: Debian '%s' package handling frontend version %s.
ro: Interfață de manipulare a pachetelor Debian „%s”, versiunea %s.

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ro: Acesta este software liber; consultați GNU General Public License versiunea 2
    sau ulterioară pentru condițiile de copiere. NU există NICI o garanție.

en: <standard output>
ro: <ieșire standard>

en: Usage: %s [<option>...] [<command>...]
ro: Utilizare: %s [<opțiune> ...] [<comanda> ...]

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Options:
          --admindir <directory>       Use <directory> instead of %s.
          --instdir <directory>        Use <directory> instead of %s.
          --root <directory>           Use <directory> instead of %s.
          --expert                     Turn on expert mode.
      -D, --debug <file>               Turn on debugging, send output to <file>.
          --color <color-spec>         Configure screen colors.
          --colour <color-spec>        Ditto.
ro: Opțiuni:
          --admindir <director>        Folosește <director> în loc de %s.
          --instdir <director>         Folosește <director> în loc de %s.
          --root <director>            Folosește <director> în loc de %s.
          --expert                     Activează modul expert.
      -D, --debug <fișier>             Activează depanarea, trimițând ieșirea
                                       în <fișier>.
          --color <caracteristică-culoare>   Configurează culorile ecranului.
          --colour <caracteristică-culoare>  La fel.

en:   -?, --help                       Show this help message.
          --version                    Show the version.
ro:   -?, --help                       Afișează acest mesaj de ajutor.
          --version                    Afișează versiunea.

en: <color-spec> is <screen-part>:[<foreground>],[<background>][:<attr>[+<attr>]...]
ro: <caracteristică-culoare> este <componente-ecran>:[<prim-plan>],[<fundal>][:<atribut>[+<atribut>]...]

en: <screen-part> is:
ro: <componente-ecran> sunt:

en: <color> is:
ro: <culoare> este:

en: <attr> is:
ro: <atribut> este:

en: couldn't open debug file '%.255s'
ro: nu se poate deschide fișierul de depanare „%.255s”

en: invalid %s '%s'
ro: nevalid %s „%s”

en: screen part
ro: componentă ecran

en: null colour specification
ro: specificație de culoare nulă

en: colour
ro: culoare

en: colour attribute
ro: atribut culoare

en: Terminal does not appear to support cursor addressing.
ro: Terminalul nu pare să aibă suport pentru gestionarea cursorului.

en: Terminal does not appear to support highlighting.
ro: Terminalul nu pare să aibă suport pentru evidențiere.

en: Set your TERM variable correctly, use a better terminal,
    or make do with the per-package management tool %s.
ro: Inițializați corect variabila de mediu TERM, folosiți un terminal mai bun,
    sau faceți asta cu programul de gestionare per pachet %s.

en: terminal lacks necessary features, giving up
ro: terminalul nu are caracteristicile necesare, se renunță

en: 
    
    Move around with ^P and ^N, cursor keys, initial letters, or digits;
    Press <enter> to confirm selection.   ^L redraws screen.
ro: 
    
    Deplasare cu ^P și ^N, tastele cursor, literele inițiale, sau cifre;
    Apăsați <enter> pentru confirmarea selecției.  ^L redesenează ecranul.

en: Copyright (C) 1994-1996 Ian Jackson.
    Copyright (C) 2000,2001 Wichert Akkerman.
ro: Drepturi de autor © 1994-1996 Ian Jackson.
    Drepturi de autor © 2000,2001 Wichert Akkerman.

en: 
    
    Read-only access: only preview of selections is available!
ro: 
    
    Acces numai-pentru-citire: este disponibilă doar vizualizarea selecțiilor!

en: failed to getch in main menu
ro: getch() a eșuat în meniul principal

en: unknown action string '%.50s'
ro: șir de acțiune necunoscut „%.50s”

en: Abbrev.
ro: Presc.

en: Description
ro: Descriere

en: dselect - list of access methods
ro: dselect - lista metodelor de acces

en: Access method '%s'.
ro: Metoda de acces „%s”.

en: doupdate failed
ro: doupdate() a eșuat

en: getch failed
ro: getch() a eșuat

en: Explanation
ro: Explicație

en: No explanation available.
ro: Nici o explicație disponibilă.

en: 
    Press <enter> to continue.
ro: 
    Apăsați <enter> pentru a continua.

en: cannot unlock access method area
ro: nu se poate debloca zona metodei de acces

en: no access methods are available
ro: nu sunt disponibile metode de acces

en: requested operation requires superuser privilege
ro: operația solicitată necesită drepturi de superutilizator

en: cannot open or create access method lockfile
ro: nu se poate deschide sau crea fișierul de blocare al metodei de acces

en: the access method area is already locked
ro: zona metodei de acces este deja blocată

en: cannot lock access method area
ro: nu se poate bloca zona metodei de acces

en: Press <enter> to continue.
ro: Apăsați <enter> pentru a continua.

en: <standard error>
ro: <ieșirea de eroare standard>

en: error reading acknowledgement of program failure message
ro: eroare la citirea confirmării mesajului de eșec al programului

en: no access method is selected or configured
ro: nu este selectată sau configurată nicio metodă de acces

en: update available list script
ro: script de actualizare a listei de pachete disponibile

en: installation script
ro: script de instalare

en: running %s %s ...
ro: rulează %s %s ..

en: query/setup script
ro: script de interogare/pregătire

en: syntax error in method options file '%.250s' -- %s
ro: eroare de sintaxă în fișierul de opțiuni pentru metode „%.250s” -- %s

en: error reading options file '%.250s'
ro: eroare la citirea fișierului de opțiuni „%.250s”

en: unable to read '%.250s' directory for reading methods
ro: nu se poate citi directorul „%.250s” pentru metodele de citire

en: method '%.250s' has name that is too long (%d > %d characters)
ro: metoda „%.250s” are un nume prea lung (%d > %d caractere)

en: unable to access method script '%.250s'
ro: nu se poate accesa scriptul metodei „%.250s”

en: unable to read method options file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul de opțiuni de metode „%.250s”

en: non-digit where digit wanted
ro: s-a găsit un caracter non-numeric când se aștepta unul numeric

en: end of file in index string
ro: sfârșit de fișier în șirul index

en: index string too long
ro: șir de index prea lung

en: newline before option name start
ro: linie nouă înainte de începerea numelui opțiunii

en: end of file before option name start
ro: sfârșit de fișier înainte de începerea numelui opțiunii

en: nonalpha where option name start wanted
ro: nu este literă unde trebuie să înceapă numele opțiunii

en: non-alphanum in option name
ro: caracter non-alfanumeric în numele opțiunii

en: end of file in option name
ro: sfârșit de fișier în numele opțiunii

en: newline before summary
ro: linie nouă înainte de sumar

en: end of file before summary
ro: sfârșit de fișier înainte de sumar

en: end of file in summary - missing newline
ro: sfârșit de fișier în sumar - lipsește linie nouă

en: unable to open option description file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul de descriere a opțiunilor „%.250s”

en: unable to stat option description file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul de descriere a opțiunilor „%.250s”

en: failed to read option description file '%.250s'
ro: eșec la citirea fișierul de descriere a opțiunilor „%.250s”

en: error during read of option description file '%.250s'
ro: eroare în timpul citirii fișierului cu descrierile opțiunilor „%.250s”

en: error during read of method options file '%.250s'
ro: eroare în timpul citirii fișierului cu opțiuni pentru metode „%.250s”

en: unable to open current option file '%.250s'
ro: imposibil de a deschide fișierul de opțiuni curent „%.250s”

en: unable to write new option to '%.250s'
ro: imposibil de a scrie noua opțiune în „%.250s”

en: new package
ro: pachet nou

en: install
ro: instalează

en: hold
ro: păstrează

en: remove
ro: elimină

en: purge
ro: curăță

en: REINSTALL
ro: REINSTALEAZĂ

en: not installed
ro: neinstalat

en: removed (configs remain)
ro: eliminat (configurarea a rămas)

en: half installed
ro: parțial instalat

en: unpacked (not set up)
ro: despachetat (neconfigurat)

en: half configured (config failed)
ro: semi-configurat (configurarea a eșuat)

en: awaiting trigger processing
ro: se așteaptă procesarea declanșatorilor

en: triggered
ro: declanșat

en: installed
ro: instalat

en: Required
ro: Necesar

en: Optional
ro: Opțional

en: Unclassified
ro: Neclasificat

en: suggests
ro: sugerează

en: recommends
ro: recomandă

en: depends on
ro: depinde de

en: pre-depends on
ro: pre-depinde de

en: breaks
ro: corupe

en: conflicts with
ro: în conflict cu

en: provides
ro: furnizează

en: replaces
ro: înlocuiește

en: enhances
ro: îmbunătățește

en: Req
ro: Ncs

en: Opt
ro: Opț

en: Xtr
ro: Sup

en: bUG
ro: Hibă

en: Broken
ro: Deteriorat

en: New
ro: Nou

en: Upgradable
ro: Actualizabil

en: Obsolete/local
ro: Învechit/local

en: Installed
ro: Instalat

en: Available
ro: Disponibil

en: Removed
ro: Eliminat

en: Brokenly installed packages
ro: Pachete instalate defectuos

en: Newly available packages
ro: Pachete noi disponibile

en: Upgradable packages
ro: Pachete actualizabile

en: Obsolete and locally created packages
ro: Pachete învechite și create local

en: Installed packages
ro: Pachete instalate

en: Available not installed packages
ro: Pachete disponibile, dar neinstalate

en: Removed and no longer available packages
ro: Pachete eliminate și care nu mai sunt disponibile

en: Removed packages (configuration still present)
ro: Pachete eliminate (configurarea încă prezentă)

en: Purged packages and those never installed
ro: Pachete curățate și cele care nu au fost niciodată instalate

en: Purged
ro: Curățate

en: Error
ro: Eroare

en: Installed?
ro: Instalat?

en: Old mark
ro: Marcaj vechi

en: Marked for
ro: Marcat pentru

en: Section
ro: Secțiune

en: Priority
ro: Prioritate

en: Package
ro: Pachet

en: Avail.arch
ro: Arh. disp

en: Inst.arch
ro: Arh. inst

en: Avail.ver
ro: Ver. disp

en: Inst.ver
ro: Ver. inst

en: dselect - recursive package listing
ro: dselect - afișare recursivă a pachetelor

en: dselect - inspection of package states
ro: dselect - inspecția stării pachetelor

en: dselect - main package listing
ro: dselect - lista principală a pachetelor

en:  (by section)
ro:  (după secțiune)

en:  (avail., section)
ro:  (disponibil, secțiune)

en:  (status, section)
ro:  (stare, secțiune)

en:  (by priority)
ro:  (după prioritate)

en:  (avail., priority)
ro:  (disponibil, prioritate)

en:  (status, priority)
ro:  (stare, prioritate)

en:  (alphabetically)
ro:  (alfabetic)

en:  (by availability)
ro:  (după disponibilitate)

en:  (by status)
ro:  (după stare)

en:  mark:+/=/- terse:v help:?
ro:  marchează:+/=/- concis:v ajutor:?

en:  mark:+/=/- verbose:v help:?
ro:  marchează:+/=/- detaliat:v ajutor:?

en:  terse:v help:?
ro:  concis:v ajutor:?

en:  verbose:v help:?
ro:  detaliat:v ajutor:?

en: The line you have highlighted represents many packages; if you ask to install, remove, hold, etc. it you will affect all the packages which match the criterion shown.
    
    If you move the highlight to a line for a particular package you will see information about that package displayed here.
    You can use 'o' and 'O' to change the sort order and give yourself the opportunity to mark packages in different kinds of groups.
ro: Rândul evidențiat reprezintă mai multe pachete; dacă cereți instalare, îndepărtare, păstrare, etc. va afecta toate pachete care respectă criteriul arătat.
    
    Dacă mutați cursorul pe un rând cu un pachet anume, veți vedea aici informații despre acel pachet.
    Puteți folosi „o” și „O” pentru schimbarea ordinii de sortare dându-vă posibilitatea să marcați pachetele în diferite moduri de grupare.

en: Interrelationships
ro: Inter-relații

en: No description available.
ro: Nici o descriere disponibilă.

en: Installed control file information
ro: Informația de control instalată

en: Available control file information
ro: Informația de control disponibilă

en: there are no packages
ro: nu există pachete

en: invalid search option given
ro: opțiunea de căutare dată nu este validă

en: error in regular expression
ro: eroare în expresia regulată

en:  does not appear to be available
ro:  nu pare să fie disponibil

en:  or
ro:  sau

en: All
ro: Toate

en: All packages
ro: Toate pachetele

en: %s packages without a section
ro: %s pachete fără o secțiune

en: %s packages in section %s
ro: %s pachete în secțiunea %s

en: %s %s packages
ro: %s %s pachete

en: %s %s packages without a section
ro: %s %s pachete fără o secțiune

en: %s %s packages in section %s
ro: %s %s pachete în secțiunea %s

en: %-*s %s%s%s;  %s (was: %s).  %s
ro: %-*s %s%s%s;  %s (a fost: %s).  %s
