tzdata 2016f - en to de translation catalogue (184 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Africa
de: Afrika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: America
de: Amerika

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Antarctica
de: Antarktis

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Australia
de: Australien

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Arctic
de: Arktis

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Asia
de: Asien

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Atlantic
de: Atlantik

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Europe
de: Europa

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Indian
de: Indien

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc. Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pacific
de: Pazifik

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Etc
de: Usw.

note: Type: select Description
en: Geographic area:
de: Geographisches Gebiet:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area in which you live. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
de: Bitte wählen Sie das geographische Gebiet aus, in dem Sie leben. Die folgenden Fragen werden dies durch eine Auswahl von Städten, die die Zeitzonen repräsentieren, in denen sie liegen, weiter einschränken.

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Addis_Ababa
de: Addis Abeba

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Algiers
de: Algier

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cairo
de: Kairo

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dar_es_Salaam
de: Dar es Salam

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Djibouti
de: Dschibuti

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Douala
de: Duala

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Aaiun
de: El Ajun

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Khartoum
de: Khartum

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lome
de: Lomé

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mogadishu
de: Mogadischu

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Tome
de: São Tomé

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tripoli
de: Tripolis

note: Type: select Description
en: Time zone:
de: Zeitzone:

note: Type: select Description
en: Please select the city or region corresponding to your time zone.
de: Bitte wählen Sie die Stadt oder Region aus, die zu Ihrer Zeitzone passt.

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Araguaina
de: Aracaju

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Buenos_Aires
de: Argentinien/Buenos Aires

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Catamarca
de: Argentinien/Catamarca

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Cordoba
de: Argentinien/Córdoba

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Jujuy
de: Argentinien/Jujuy

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/La_Rioja
de: Argentinien/La Rioja

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Mendoza
de: Argentinien/Mendoza

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Rio_Gallegos
de: Argentinien/Río Gallegos

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Salta
de: Argentinien/Salta

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Juan
de: Argentinien/San Juan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/San_Luis
de: Argentinien/San Luis

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Tucuman
de: Argentinien/Tucumán

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Argentina/Ushuaia
de: Argentinien/Ushuaia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Asuncion
de: Asunción

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bahia_Banderas
de: Bahia Banderas

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belem
de: Belém

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Boa_Vista
de: Boa Vista

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bogota
de: Bogotá

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cambridge_Bay
de: Cambridge Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Campo_Grande
de: Campo Grande

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cancun
de: Cancún

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cayman
de: Kaiman

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Coral_Harbour
de: Coral Harbour

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Costa_Rica
de: Costa Rica

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cuiaba
de: Cuiabá

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Curacao
de: Curaçao

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dawson_Creek
de: Dawson Creek

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: El_Salvador
de: El Salvador

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fort_Nelson
de: Fort Nelson

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Glace_Bay
de: Glace Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Godthab
de: Godthåb

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Goose_Bay
de: Goose Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Grand_Turk
de: Grand Turk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana/Tell_City
de: Indiana/Tell City

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jamaica
de: Jamaika

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: La_Paz
de: La Paz

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Los_Angeles
de: Los Angeles

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lower_Princes
de: Lower Princes

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maceio
de: Maceió

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mazatlan
de: Mazatlán

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Merida
de: Mérida

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mexico_City
de: Mexiko-Stadt

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: New_York
de: New York

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Beulah
de: North Dakota/Beulah

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/Center
de: North Dakota/Zentral

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: North_Dakota/New_Salem
de: North Dakota/New Salem

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_of_Spain
de: Port of Spain

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Acre
de: Porto Acre

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Porto_Velho
de: Pôrto Velho

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Puerto_Rico
de: Puerto Rico

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rainy_River
de: Rainy River

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rankin_Inlet
de: Rankin Inlet

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rio_Branco
de: Rio Branco

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santa_Isabel
de: Santa Isabel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santarem
de: Santarém

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Santo_Domingo
de: Santo Domingo

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sao_Paulo
de: São Paulo

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Barthelemy
de: Saint-Barthélemy

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Johns
de: St Johns

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Kitts
de: St Kitts

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Lucia
de: St Lucia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Thomas
de: St Thomas

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Vincent
de: St Vincent

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Swift_Current
de: Swift Current

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Thunder_Bay
de: Thunder Bay

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macquarie
de: Macquarieinsel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Broken_Hill
de: Broken Hill

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lord_Howe
de: Lord Howe

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aqtobe
de: Aqtöbe

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ashgabat
de: Asgabat

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Baghdad
de: Bagdad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bishkek
de: Bischkek

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Choibalsan
de: Tschoibalsan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Damascus
de: Damaskus

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Dushanbe
de: Duschanbe

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Gaza
de: Gasa

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ho_Chi_Minh
de: Ho-Chi-Minh-Stadt

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hong_Kong
de: Hong Kong

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Hovd
de: Chovd

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kamchatka
de: Kamtschatka

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Karachi
de: Karatschi

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kashgar
de: Kaschgar

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kathmandu
de: Katmandu

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Krasnoyarsk
de: Krasnojarsk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kuala_Lumpur
de: Kuala Lumpur

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Macau
de: Macao

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Makassar
de: Ujung Pandang (Makassar)

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Muscat
de: Maskat

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Novokuznetsk
de: Nowokusnezk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Phnom_Penh
de: Phnom Penh

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pyongyang
de: Pjöngjang

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qatar
de: Katar

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Qyzylorda
de: Ksyl-Orda

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rangoon
de: Rangun

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Riyadh
de: Riad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Sakhalin
de: Sachalin

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Singapore
de: Singapur

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Taipei
de: Taipeh

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tashkent
de: Taschkent

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tbilisi
de: Tiflis

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tehran
de: Teheran

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tel_Aviv
de: Tel Aviv

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tokyo
de: Tokio

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ujung_Pandang
de: Makassar

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulaanbaatar
de: Ulan-Bator (Ulaanbaatar)

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Urumqi
de: Ürümqi

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vladivostok
de: Wladiwostok

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yakutsk
de: Jakutsk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yekaterinburg
de: Jekaterinburg

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Yerevan
de: Eriwan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Azores
de: Azoren

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Canary
de: Kanaren

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cape_Verde
de: Kap Verde

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Faroe
de: Farör

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Jan_Mayen
de: Jan Mayen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Reykjavik
de: Reykjavík

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: South_Georgia
de: South Georgia

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: St_Helena
de: St Helena

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Astrakhan
de: Astrachan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Athens
de: Athen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Belgrade
de: Belgrad

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Brussels
de: Brüssel

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Bucharest
de: Bukarest

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Busingen
de: Büsingen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Copenhagen
de: Kopenhagen

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Isle_of_Man
de: Isle of Man

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kiev
de: Kiew

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Kirov
de: Kirow

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Lisbon
de: Lissabon

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Luxembourg
de: Luxemburg

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Moscow
de: Moskau

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Prague
de: Prag

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Rome
de: Rom

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: San_Marino
de: San Marino

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Tirane
de: Tirana

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Ulyanovsk
de: Uljanowsk

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Uzhgorod
de: Uschhorod

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vatican
de: Vatikan

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Vienna
de: Wien

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Volgograd
de: Wolgograd

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Warsaw
de: Warschau

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Zaporozhye
de: Saporischschja

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Zurich
de: Zürich

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Cocos
de: Kokos

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Maldives
de: Malidiven

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Reunion
de: Réunion

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Efate
de: Éfaté

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Fiji
de: Fidschi

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Noumea
de: Nouméa

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pago_Pago
de: Pago Pago

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Port_Moresby
de: Port Moresby

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Aleutian
de: Aleuten

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Central
de: Zentral

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Eastern
de: Osten (Eastern)

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Indiana-Starke
de: Indiana/Starke

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Mountain
de: Gebirge (Mountain)

note: Type: select Choices Translators: do not translate underscores. You can use spaces instead.
en: Pacific-New
de: Pazifik/Neu
