debconf - en to sv translation catalogue (70 entries)

en: falling back to frontend: %s
sv: faller tillbaka på framände: %s

en: unable to initialize frontend: %s
sv: kan inte initiera framände: %s

en: Unable to start a frontend: %s
sv: Kan inte starta framände: %s

en: Config database not specified in config file.
sv: Konfigurationsdatabas inte angiven i inställningsfil.

en: Template database not specified in config file.
sv: Malldatabas inte angiven i inställningsfil.

en: The Sigils and Smileys options in the config file are no longer used. Please remove them.
sv: Sigils- och Smileys-inställningarna i konfigurationsfilen används inte längre. Ta bort dem.

en: Problem setting up the database defined by stanza %s of %s.
sv: Problem med att skapa databasen som anges av strof %s av %s.

en:   -f,  --frontend		Specify debconf frontend to use.
      -p,  --priority		Specify minimum priority question to show.
           --terse			Enable terse mode.
sv:   -f,  --frontend		Specificera framände att använda mot debconf.
      -p,  --priority		Specificera minimum prioritet för att visa frågor.
           --terse			Aktivera koncist läge.

en: Ignoring invalid priority "%s"
sv: Ignorerar ogiltig prioritet "%s"

en: Valid priorities are: %s
sv: Giltiga prioriteter är: %s

en: Choices
sv: Alternativ

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: (Enter zero or more items separated by a comma followed by a space (', ').)
sv: (Ange noll eller flera poster separerade med komma följt av blanksteg (", ").)

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Help
sv: Hjälp

en: Debconf is not confident this error message was displayed, so it mailed it to you.
sv: Debconf kan inte bekräfta att detta felmeddelande visades så det har därför skickats till dig via e-post.

en: Debconf, running at %s
sv: Debconf på %s

en: Input value, "%s" not found in C choices! This should never happen. Perhaps the templates were incorrectly localized.
sv: Indatavärde, "%s" hittades inte i C-val! Detta skall inte inträffa. Kanske översattes mallarna felaktigt.

en: none of the above
sv: inget av ovanstående

en: Enter the items you want to select, separated by spaces.
sv: Ange de alternativ du vill markera, avdelade med blanksteg.

en: Unable to load Debconf::Element::%s. Failed because: %s
sv: Kan inte ladda Debconf::Element::%s. Misslyckades eftersom: %s

en: Configuring %s
sv: Konfigurerar %s

en: TERM is not set, so the dialog frontend is not usable.
sv: TERM är inte satt, så dialogframänden kan inte användas.

en: Dialog frontend is incompatible with emacs shell buffers
sv: Dialogframänden är inkompatibel med emacs-skalbuffertar

en: Dialog frontend will not work on a dumb terminal, an emacs shell buffer, or without a controlling terminal.
sv: Dialogframänden fungerar inte på en dum terminal, i en emacs-skalbuffert, eller utan en kontrollerande terminal.

en: No usable dialog-like program is installed, so the dialog based frontend cannot be used.
sv: Inget användbart dialogliknande program har installerats, så den dialogbaserade framänden kan inte användas.

en: Dialog frontend requires a screen at least 13 lines tall and 31 columns wide.
sv: Dialogframänden kräver en skärm som är minst 13 rader hög och 31 kolumner bred.

en: Package configuration
sv: Paketkonfiguration

en: You are using the editor-based debconf frontend to configure your system. See the end of this document for detailed instructions.
sv: Du använder den redigerarbaserade debconf-framänden för att konfigurera ditt system. Se slutet av detta dokument för detaljerade instruktioner.

en: The editor-based debconf frontend presents you with one or more text files to edit. This is one such text file. If you are familiar with standard unix configuration files, this file will look familiar to you -- it contains comments interspersed with configuration items. Edit the file, changing any items as necessary, and then save it and exit. At that point, debconf will read the edited file, and use the values you entered to configure the system.
sv: Den redigerarbaserade debconf-framänden ger dig en eller flera textfiler att redigera. Detta är en sådan fil. Om du är van vid vanliga konfigurationsfiler i Unix kommer du känna igen formatet på den här filen -- den innehåller kommentarer med interfolierade konfigurationsposter. Redigera filen och ändra de poster som behövs, och spara och avsluta sedan. Vid den tidpunkten kommer debconf läsa den redigerade filen, och använda de värden du angivit för att konfigurera systemet.

en: Debconf on %s
sv: Debconf på %s

en: This frontend requires a controlling tty.
sv: Denna framände kräver en kontrollerande tty.

en: Term::ReadLine::GNU is incompatable with emacs shell buffers.
sv: Term::ReadLine::GNU kan inte användas i Emacs skalbuffert.

en: More
sv: Mer

en: Note: Debconf is running in web mode. Go to http://localhost:%i/
sv: Obs: Debconf kör i webbläge. Gå till http://localhost:%i/

en: Back
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: warning: possible database corruption. Will attempt to repair by adding back missing question %s.
sv: varning: databasen kan vara trasig. Försöker reparera genom att lägga tillbaka den saknade frågan %s.

en: Template #%s in %s has a duplicate field "%s" with new value "%s". Probably two templates are not properly separated by a lone newline.
sv: Mall %s i %s har ett dubblerat "%s"-fält med det nya värdet "%s". Det beror troligen på att två mallar inte avdelats korrekt med en ensam radbrytning.

en: Unknown template field '%s', in stanza #%s of %s
sv: Okänt fält "%s" i mall, i strof %s av %s

en: Template parse error near `%s', in stanza #%s of %s
sv: Tolkningsfel nära "%s" i mall, i strof %s av %s

en: Template #%s in %s does not contain a 'Template:' line
sv: Mall %s i %s innehåller inte någon "Template:"-rad

en: must specify some debs to preconfigure
sv: måste ange några debpaket att förkonfigurera

en: delaying package configuration, since apt-utils is not installed
sv: fördröjer paketkonfigurering eftersom apt-utils ej är installerat

en: unable to re-open stdin: %s
sv: kan inte återöppna stdin: %s

en: apt-extracttemplates failed: %s
sv: apt-extracttemplates misslyckades: %s

en: Extracting templates from packages: %d%%
sv: Plockar ut mallar från paketen: %d%%

en: Preconfiguring packages ...
sv: Förkonfigurerar paket ...

en: template parse error: %s
sv: malltolkfel: %s

en: debconf: can't chmod: %s
sv: debconf: kan inte byta ägare: %s

en: %s failed to preconfigure, with exit status %s
sv: %s misslyckades med förkonfigurering, med slutkod %s

en: Usage: dpkg-reconfigure [options] packages
      -a,  --all			Reconfigure all packages.
      -u,  --unseen-only		Show only not yet seen questions.
           --default-priority	Use default priority instead of low.
           --force			Force reconfiguration of broken packages.
           --no-reload		Do not reload templates. (Use with caution.)
sv: Användning: dpkg-reconfigure [flaggor] paket
      -a,  --all			Konfigurera om alla paket.
      -u,  --unseen-only		Visa bara osedda frågor.
           --default-priority	Använd standard prioritet istället för låg.
           --force			Tvinga omkonfigurering av trasiga paket.
           --no-reload		Läs inte om mallar. (Använd med försiktighet.)

en: %s must be run as root
sv: %s måste köras som root

en: please specify a package to reconfigure
sv: ange ett paket att konfigurera om

en: %s is not installed
sv: %s är inte installerat

en: %s is broken or not fully installed
sv: %s är trasigt eller inte helt installerat

en: Cannot read status file: %s
sv: Kan inte läsa statusfil: %s

en: Usage: debconf-communicate [options] [package]
sv: Användning: debconf-communicate [flaggor] [paket]

en: debconf-mergetemplate: This utility is deprecated. You should switch to using po-debconf's po2debconf program.
sv: debconf-mergetemplate: Detta verktyg är föråldrat. Du bör byta till programmet po2debconf i paketet po-debconf.

en: Usage: debconf-mergetemplate [options] [templates.ll ...] templates
sv: Användning: debconf-mergetemplate [flaggor] [mallar.ll ...] mallar

en: 
            --outdated		Merge in even outdated translations.
    	--drop-old-templates	Drop entire outdated templates.
sv: 
            --outdated		Baka in även föråldrade översättningar.
    	--drop-old-templates	Kasta alla föråldrade mallar.

en: %s is missing
sv: %s saknas

en: %s is missing; dropping %s
sv: %s saknas; kastar %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s
sv: %s är luddig vid byte %s: %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s; dropping it
sv: %s är luddig vid byte %s: %s; kastar den

en: %s is outdated
sv: %s är föråldrad

en: %s is outdated; dropping whole template!
sv: %s är föråldrad; kastar hela mallen!

en: Usage: debconf [options] command [args]
sv: Användning: debconf [flaggor] kommando [argument]

en: 
      -o,  --owner=package		Set the package that owns the command.
sv: 
      -o,  --owner=paket		Sätt paketet som äger kommandot.
