fontconfig - en to ja translation catalogue (14 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
ja: ネイティブ

note: Type: select Choices
en: Autohinter
ja: オートヒント

note: Type: select Choices
en: None
ja: なし

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen (system default):
ja: 画面上のフォント調整方法 (システムのデフォルト):

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
ja: 画面描画に使うフォントの調整で好みの方法を選んでください。

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
ja: DejaVu (Debian のデフォルト) または Microsoft のフォントのいずれかをよく使うのであれば、「ネイティブ」を選びます。その他の TrueType フォントをよく使うのであれば、「オートヒント」を選びます。ぼんやりしたテキストでもよいなら、「なし」を選びます。

note: Type: select Choices
en: Automatic
ja: 自動

note: Type: select Choices
en: Always
ja: 常に

note: Type: select Choices
en: Never
ja: なし

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
ja: 画面上で有効にするサブピクセルレンダリング:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
ja: サブピクセルレベルでテキストを描画すると、一般にフラット (LCD) 画面で少し見栄えが良くなりますが、CRT 画面では、文字に色が散りばめられたように見えてしまいます。「自動」を選ぶと、LCD 画面を検出したときにのみこれを有効にします。

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
ja: デフォルトでビットマップフォントを有効にしますか?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
ja: デフォルトでは、アウトラインフォントのみが fontconfig をサポートするアプリケーションで使われます。

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
ja: アウトラインフォントはさまざまなサイズに合わせて大きさの変わるフォントです。対照的にビットマップフォントはたいてい低品質です。この選択肢を有効にすると、システム全体のデフォルトに波及します。これとほかの多くの fontconfig の選択肢は基本的にユーザごとに有効、無効にできます。
