Audacity 1.3 - en to fi translation catalogue (1332 entries)

en: 	-version (display Audacity version)
fi: 	-version (näytä Audacityn versio)

en: ) / Append Record (
fi: ) / Jatka äänitystä (

en: ) / Loop Play (
fi: ) / Toistuva soitto (

en:     No change to apply.
fi:     Ei muutoksia.

en: Click Track...
fi: Klikkausääntä...

en:  (disabled)
fi:  (ei käytössä)

en:  Mute On
fi: Mykistys päällä

en:  Select On
fi: Valittu päällä

en: !Simplified View
fi: !Yksinkertaistettu näkymä

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
fi: Tiedostoa "%s" ei ole.
    
    Luodaanko se?

en: "%s" successfully created.
fi: "%s" luotiin onnistuneesti.

en: %.1f secs
fi: %.1f sek.

en: %.2f secs
fi: %.2f sek.

en: %d Channels
fi: %d Kanavaa

en: %s changed
fi: %s muutettu

en: %s is already open in another window.
fi: %s on jo avoinna toisessa ikkunassa.

en: %s-old%d
fi: %s-vanha%d

en: &About Audacity...
fi: &Tietoja Audacitystä...

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Align End to End
fi: &Kohdista raidanpää loppuun

en: &Align Tracks
fi: Kohdista raidat

en: &All
fi: Kaikki

en: &Always copy all audio into project (safest)
fi: &Kopioi aina kaikki audiot projektiin (turvallisin)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
fi: &Yhdistä aina kaikki raidat Stereo- tai Monokanavaksi

en: &Analyze
fi: &Analysoi

en: &Apply
fi: &Käytä

en: &Audio Track
fi: &Audioraita

en: &Background:
fi: &Tausta:

en: &Bass (dB):
fi: &Basso (dB):

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Chains
fi: &Ketjut

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Collapse All Tracks
fi: &Kutista kaikki raidat

en: &Combined Meter Toolbar
fi: &Yhdistetty mittaripalkki

en: &Command
fi: &Komento

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Curves
fi: &Käyrät

en: &Cut
fi: &Leikkaa

en: &Defaults
fi: &Oletukset

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Device
fi: &Laite

en: &Device Toolbar
fi: &Laitetyökalupalkki

en: &Difference:
fi: &Erotus:

en: &Discard
fi: &Hylkää

en: &Download
fi: &Lataa

en: &Draw Curves
fi: Piirrä &käyrät

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit Labels...
fi: Mu&okkaa merkkejä...

en: &Edit Parameters
fi: &Muokkaa parametreja

en: &Edit Toolbar
fi: &Muokkaustyökalupalkki

en: &Enable
fi: &Hyväksy

en: &Enable level control
fi: &Salli tason säätö

en: &Ergonomic order of Transport Toolbar buttons
fi: &Ergonominen järjestys käyttöpalkin painikkeille

en: &Export Audio...
fi: &Vie audio...

en: &Export...
fi: &Vie...

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Filter Type:
fi: &Suodatintyyppi:

en: &Fit in Window
fi: &Sovita ikkunaan

en: &Font...
fi: &Fontti...

en: &Foreground:
fi: &Edusta:

en: &Frequency smoothing (bands):
fi: &Taajuuden tasoitus (raidat):

en: &Generate
fi: &Luo

en: &Get More...
fi: &Hanki lisää...

en: &Get Noise Profile
fi: Luo kohinanpoistomalli

en: &Graphic EQ
fi: &Graafinen EQ

en: &Help
fi: &Ohje

en: &History...
fi: &Historia...

en: &Host
fi: &Isäntä

en: &Hotkey:
fi: &Pikapainike:

en: &Import
fi: &Tuo

en: &Import...
fi: &Tuo...

en: &Insert
fi: &Lisää

en: &Invert
fi: &Käänteinen

en: &Join
fi: &Yhdistä

en: &Label Track
fi: &Merkkiraita

en: &Labels...
fi: &Merkkejä...

en: &Left at Playback Position
fi: &Toistokohdan vasen rauna

en: &Length of preview:
fi: Esikuuntelun pituus:

en: &Level (dB):
fi: &Taso (dB):

en: &Linear
fi: &Lineaarinen

en: &Load...
fi: &Lataa...

en: &Lock
fi: &Lukitse

en: &Loop Play
fi: &Silmukka toisto

en: &Manage
fi: &Hallitse

en: &Manual
fi: &Käsikirja

en: &Measure selection
fi: &Laske valinta

en: &Mixer Board...
fi: &Mikseri...

en: &Mute All Tracks
fi: &Mykistä kaikki raidat

en: &Name
fi: &Nimi

en: &New
fi: &Uusi Audacity

en: &Noise reduction (dB):
fi: Kohinan &vaimennus (dB):

en: &None
fi: &Ei mitään

en: &Normalize all tracks in project
fi: &Normalisoi kaikki pojektin raidat

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: &Options...
fi: &Asetukset...

en: &Other...
fi: &Muu...

en: &Overdub (on/off)
fi: &Toista muut raidat äänitettäessä (on/off)

en: &Parameters
fi: &Parametrit

en: &Paste
fi: &Liitä

en: &Pause
fi: &Tauko

en: &Playback Meter Toolbar
fi: &Toiston mittaripalkki

en: &Pre-delay (ms):
fi: &Esiviive (ms):

en: &Preferences...
fi: &Asetukset...

en: &Print...
fi: &Tulosta...

en: &Quick Help
fi: &Pika-apu

en: &Raw Data...
fi: &Raakadata...

en: &Record
fi: &Äänitä

en: &Recording Meter Toolbar
fi: Äänityksen &mittaripalkki

en: &Redo
fi: Tee &uudelleen

en: &Redo %s
fi: Tee &uudelleen - %s

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Rename...
fi: &Nimeä uudelleen...

en: &Replot
fi: &Laske uudelleen

en: &Resample...
fi: &Sämplää uudelleen...

en: &Reset Toolbars
fi: &Työkalupalkkien oletukset

en: &Right Channel
fi: &Oikea kanava

en: &Right at Playback Position
fi: &Toistokohdan oikea reuna

en: &Room Size (%):
fi: &Tilan koko (%):

en: &Run Benchmark...
fi: &Suorita mittauskoe...

en: &Save Project
fi: &Tallenna projekti

en: &Save...
fi: &Tallenna...

en: &Screenshot Tools...
fi: &Kuvakaappaustyökalut...

en: &Select
fi: &Valitse

en: &Select Chain
fi: Valitse ketju

en: &Select Curve:
fi: &Valitse käyrä:

en: &Selection Toolbar
fi: &Valintatyökalupalkki

en: &Sensitivity (dB):
fi: &Herkkyys (dB):

en: &Sensitivity:
fi: &Herkkyys:

en: &Set
fi: &Aseta

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Short period:
fi: Lyhyt periodi:

en: &Show Clipping
fi: Näytä leikkau&s

en: &Spectral Selection Toolbar
fi: &Spektrimäinen valintapalkki

en: &Spectrogram
fi: &Spektrogrammi

en: &Split Cut
fi: Jaa &leikkaamalla

en: &Stereo Track
fi: &Stereoraita

en: &Time Track
fi: &Aikaraita

en: &Toolbars
fi: &Työkalupalkit

en: &Tracks
fi: &Raidat

en: &Transport Toolbar
fi: &Käyttöpalkki

en: &Treble (dB):
fi: &Diskantti (dB):

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Undo %s
fi: &Kumoa - %s

en: &Undo Levels Available
fi: Kumoamistasoja saatavilla

en: &Unlock
fi: &Avaa lukitus

en: &Unmute All Tracks
fi: &Poista kaikki mykistykset

en: &Update display while playing
fi: &Päivitä näyttö soitettaessa

en: &Use legacy (version 3) syntax.
fi: Käytä vanhaa (version 3) syntaksia.

en: &View
fi: &Näytä

en: 'Save Compressed Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
    
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, 
    but they have some loss of fidelity.
    
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports 
    each compressed track.
fi: 'Tallenna pakattu projekti' on Audacity-projekti, ei audio-tiedosto.
    Luo äänitiedosto, joka aukeaa muissa ohjelmissa, komennolla: 'Vie audio'.
    
    Pakatut projektitiedostot ovat hyvä tapa välittää projekti verkossa, 
    mutta nekin voivat hukata jotain tietoja.
    
    Pakatun projektin avaaminen kestää tavallista pitempään, koska se tuo
    jokaisen pakatun raidan erikseen.

en: (%) [-50 to 100]:
fi: (%) [-50 -> 100]:

en: (Best Quality)
fi: (Paras laatu)

en: (Recovered)
fi: (Palautettu)

en: (Smaller files)
fi: (Pienemmät tiedostot)

en: (external program)
fi: (ulkoinen ohjelma)

en: (semitones) [-12 to 12]:
fi: (Puolisävelaskelia) [-12 -> 12]:

en: - END -
fi: - LOPPU -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
fi: -120 dB (suunnilleen ihmiskuulon raja)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
fi: -145 dB (24-bittisen PCM:n näytealue)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
fi: -36 dB (ylimalkainen alue korkea-amplitudiselle muokkaukselle)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
fi: -48 dB (8-bittisen PCM:n näytealue)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
fi: -96 dB (16-bittisen PCM:n näytealue)

en: 0 (fastest)
fi: 0 (nopein)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
fi: 0100 päivää 024 h 060 m 060 s

en: 01000,01000 seconds
fi: 01000,01000 sekuntia

en: 1 (Mono)
fi: 1 (mono)

en: 1 (Mono) Recording Channel
fi: 1 (Mono) äänityskanava

en: 1 Channel (Mono)
fi: 1 kanava (mono)

en: 1.0 or earlier
fi: 1.0 tai aikaisemp

en: 2 (Stereo)
fi: 2 (stereo)

en: 2 Channels (Stereo)
fi: 2 kanavaa (stereo)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
fi: 2 (Stereo) äänityskanavaa

en: 256 - default
fi: 256 - oletus

en: 32-bit float
fi: 32-bit liukuluku

en: 8 (best)
fi: 8 (paras)

en: : Filename too short.
fi: : Tiedoston nimi liian lyhyt.

en: : Incorrect filetype.
fi: : Virheellinen tiedostotyyppi.

en: AAC Export Setup
fi: AAC-vientiasetukset

en: Appen&d Record
fi: Jatka aktiivisen raidan äänitystä

en: Audio Host
fi: Audio-isäntä

en: Expo&rt Selected Audio...
fi: Vie valittu audio...

en: Clip B&oundaries
fi: &Leikkaa rajoja

en: AC3 Export Setup
fi: AC3-vientiasetukset

en: AC3 Files (FFmpeg)
fi: AC3-tiedostot (FFmpeg)

en: AMR-NB Export Setup
fi: AMR-NB -vientiasetukset

en: Action
fi: Toimenpide

en: Activation level (dB):
fi: Aktivointitaso (dB):

en: Add &New
fi: Lisää &uusi

en: Add Label At &Playback Position
fi: Lisää merkki &toistokohtaan

en: Add Label At &Selection
fi: &Lisää merkki valintaan

en: Added label
fi: Lisätty merkki

en: Adjustable Fade...
fi: Säädettävä häivytys...

en: Adjusted envelope.
fi: Muokattu verhoa

en: Album Title
fi: Albumin nimi

en: Align &Together
fi: Kohdista &toisiinsa

en: All Toolbars
fi: Kaikki työkalupalkit

en: Allow clipping
fi: Salli leikkautuminen

en: Alt-Left-Click
fi: Alt + vasen klikkaus

en: Amount to import:
fi: Tuonnin määrä:

en: Amplification (dB):
fi: Vahvistus (dB):

en: Amplify
fi: Vahvista

en: Amplify...
fi: Vahvista...

en: Amplifying
fi: Vahvistetaan

en: Amplitude (0-1)
fi: Amplitudi (0-1)

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Appl&y Chain...
fi: Käyt&ä ketjua...

en: Applied effect: %s
fi: Käytetty efektiä: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
fi: Käytetty efektiä: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
fi: Käytetty efektiä: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
fi: Käytetty efektiä: %s %.2f puolisävelaskelta

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
fi: Käytetty efektiä: %s %d vaihetta, %.0f%% efektiä, taajuus = %.1f Hz, aloitusvaihe = %.0f°, syvyys = %d, takaisinsyöttö = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
fi: Käytetty efektiä: %s viive = %f sekuntia, vaimenemiskerroin = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
fi: Käytetty efektiä: %s taajuus = %.1f Hz, aloitusvaihe = %.0f°, syvyys = %.0f%%, resonanssi = %.1f, taajuussiirtymä = %.0f%%

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
fi: Käytetty efektiä: Luo hiljaisuutta, %.6lf sekuntia

en: Apply %s
fi: Hyväksy %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
fi: Hyväksy %s parametr(e)illä
    
    %s

en: Apply Chain
fi: Käytä ketjua

en: Apply to &Files...
fi: Hyväksy &tiedostoihin...

en: Apply to Current &Project
fi: Hyväksy &nykyiseen projektiin

en: Applying Dynamic Range Compression...
fi: Kompressoidaan...

en: Applying Nyquist Effect...
fi: Suoritetaan Nyquist-efektiä...

en: Applying Phaser
fi: Suoritetaan Phaser-efektiä

en: Applying Wahwah
fi: Suoritetaan Wahwah-efektiä

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
fi: Haluatko varmasti palauttaa tyylilajilistan oletusarvoihin?

en: Artist Name
fi: Artistin nimi

en: Ask me
fi: Kysy minulta

en: Attack Time
fi: Reagointiaika

en: Attack Time %.2f secs
fi: Reagointiaika %.2f sek.

en: Attack Time:
fi: Reagointiaika:

en: Au&dio Device Info...
fi: &Äänilaitteen tiedot...

en: Audacity %s Toolbar
fi: Audacityn %spalkki

en: Audacity First Run
fi: Audacityn ensimmäinen käynnistys

en: Audacity Log
fi: Audacityn loki

en: Audacity Mixer Board%s
fi: Audacity-Mikseri%s

en: Audacity Preferences
fi: Audacityn asetukset

en: Audacity Project Files
fi: Audacityn projektitiedostot

en: Audacity Timer Record
fi: Audacityn ajastettu äänitys

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
fi: Audacityn ajastettu äänitys - odottaa aloitusta

en: Audacity Timer Record Progress
fi: Audacityn ajastettu äänitys käynnissä

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fi: Audacity ei löytänyt paikkaa väliaikaisille tiedostoille.
    Ole hyvä ja syötä kelvollinen hakemisto asetusikkunassa.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
fi: Audacity ei voinut löytää tiedostoa:
      %s.
    Teemaa ei ole ladattu.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
fi: Audacity ei voinut ladata tiedostoa:
      %s.
    Ehkä virheellinen png-muoto?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
fi: Audacity ei voinut avata tiedostoa:
      %s
    kirjoitusta varten.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
fi: Audacity ei voinut lukea sen oletusteemaa.
    Ilmoita tästä virheestä.

en: Audacity could not save file:
      %s
fi: Audacity ei voinut tallentaa tiedostoa:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa tiedostoa:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
fi: Audacity ei voinut kirjoittaa kuvia tiedostoon:
      %s.

en: Audacity is already running
fi: Audacity on jo käynnissä

en: Audacity is based on code from the following projects:
fi: Audacity perustuu seuraavien projektien koodiin:

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
fi: Audacityn projektitiedostoja (.AUP) ei ole
    asetettu käynnistymään Audacityssä.
    
    Tehdäänkö asetus, jotta voit avata
    projektitiedostot kaksoisklikkaamalla?

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
fi: Audacity ei voinut lukita väliaikaistiedostojen hakemistoa.
    Audacityn toinen kopio saattaa käyttää sitä.

en: Audio Device Info
fi: Äänilaitteen tiedot

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
fi: Audacity ei kyennyt muuntamaan Audacity 1.0:n projektia uuteen projektitiedostomuotoon.

en: Audio Position:
fi: Paikka äänessä:

en: Audio Track
fi: Audioraita

en: Audio cache
fi: Äänivälimuisti

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Auto Duck
fi: Automaattinen välttely

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
fi: Automaattinen välttely tarvitsee erillisen ohjausraidan valitun raidan / valittujen raitojen alapuolelle, minkä mukaan välttely toteutetaan valitu(i)ssa raidassa/raidoissa.

en: Auto Duck...
fi: Automaattinen välttely...

en: Automatic Crash Recovery
fi: Automaattinen kaatumispalautus

en: Average
fi: Keskimääräinen

en: B-spline
fi: B-splini

en: Background
fi: Tausta

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: Bass and Treble
fi: Basso ja diskantti

en: Bass and Treble...
fi: Basso ja diskantti...

en: Bathroom
fi: Kylpyhuone

en: Beats per minute:
fi: Iskua minuutissa:

en: Big-endian
fi: Big-tavujärjestys

en: Bit Rate:
fi: Bittinopeus:

en: Bit Rate Mode:
fi: Bittinopeustila:

en: Bit depth:
fi: Bittisyvyys:

en: Blue Bkgnd
fi: Sininen tausta

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Build Information
fi: Ohjelmaversion tiedot

en: Build type:
fi: Version tyyppi:

en: Burn to CD
fi: Polta CD:lle

en: Button
fi: Painike

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Byte order:
fi: Tavujärjestys:

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
fi: Ketju (muokkaa: kaksoisklikkaus tai välilyönti)

en: C&hoose command
fi: &Valitse komento

en: Cannot Export Multiple
fi: Moneen eri tiedostoon ei voi viedä

en: Can't open project file
fi: Projektitiedoston avaaminen ei onnistu

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Save
fi: Peruuta tallennus

en: Cannot export audio in this format.
fi: Audion vienti tässä muodossa ei onnistu.

en: Cannot export audio to %s
fi: Audiota ei voi viedä %s -muotoon.

en: Cannot truncate to less than 0 seconds.
fi: Ei voida lyhentää alle 0 sekuntia.

en: Capture Full Screen
fi: Kaappaa koko näyttö

en: Capture Full Window
fi: Kaappaa ikkuna kehyksillä

en: Capture Window Only
fi: Kaappaa ikkuna ilman kehystä

en: Capture Window Plus
fi: Kaappaa yli ikkunan kehyksen

en: Capture entire window or screen
fi: Kaappaa koko ikkuna tai näyttö

en: Capture part of a project window
fi: Kaappaa osa projekti-ikkunasta

en: Cathedral
fi: Katedraali

en: Center
fi: Keskellä

en: Cepstrum
fi: Kepstri

en: Cha&nnels
fi: &Kanavat

en: Chain
fi: Ketju

en: Change Amplification Envelope
fi: Muuta voimakkuusverhoa

en: Change ONE Sample only
fi: Muuta vain YKSI näyte

en: Change Pitch
fi: Muuta sävelkorkeutta

en: Change Pitch without Changing Tempo
fi: Muuta sävelkorkeutta muuttamatta tempoa

en: Change Pitch...
fi: Muuta sävelkorkeutta...

en: Change Sample
fi: Muuta näytettä

en: Change Several Samples
fi: Muuta useita näytteitä

en: Change Speed
fi: Muuta nopeutta

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
fi: Muuta nopeutta, vaikuttaen tempoon ja sävelkorkeuteen

en: Change Speed...
fi: Muuta nopeutta...

en: Change Tempo
fi: Muuta tempoa

en: Change Tempo without Changing Pitch
fi: Muuta tempoa muuttamatta sävelkorkeutta

en: Change Tempo...
fi: Muuta tempoa...

en: Change lower speed limit (%) to:
fi: Vaihda alemmaksi arvoksi (%):

en: Change track name to:
fi: Vaihda raidan nimeksi:

en: Change upper speed limit (%) to:
fi: Vaihda ylemmäksi arvoksi (%):

en: Changed '%s' to %s
fi: Muutettu "%s" -> %s

en: Changed '%s' to %s Hz
fi: Muutettu "%s" -> %s Hz:iin

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fi: Väliaikaishakemiston muutos tulee voimaan vasta, kun Audacity käynnistetään uudelleen

en: Changing Pitch
fi: Muutetaan sävelkorkeutta

en: Changing Speed
fi: Muutetaan nopeutta

en: Changing Tempo
fi: Muutetaan tempoa

en: Changing Tempo/Pitch
fi: Muutetaan tempoa/sävelkorkeutta

en: Channel
fi: Kanava

en: Channel Mode:
fi: Kanavatila:

en: Channel: %2d
fi: Kanava: %2d

en: Channels:
fi: Kanavat:

en: Chec&k Dependencies...
fi: &Tarkista riippuvuudet...

en: Chirp Generator
fi: Viserrysgeneraattori

en: Chirp...
fi: Viserrystä...

en: Choose Language for Audacity to use:
fi: Valitse Audacityn kieli:

en: Choose a location to place the temporary directory
fi: Valitse hakemisto väliaikaisille tiedostoille

en: Choose a location to save the exported files
fi: Valitse hakemisto vietäville tiedostoille

en: Choose location to save files
fi: Valitse sijainti tallennettaville tiedostoille

en: Choose...
fi: Valitse...

en: Church Hall
fi: Kirkkosali

en: Cl&ear
fi: Tyhjennä

en: Cleaning up cache directories
fi: Välimuistihakemistojen siivoaminen

en: Cleaning up temporary files
fi: Väliaikaistiedostojen siivoaminen

en: Click Removal
fi: Napsahdusten poisto

en: Click Removal...
fi: Napsahdusten poisto...

en: Click to Start Monitoring
fi: Klikkaa päälle signaalin näyttö

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
fi: Klikkaa ja raahaa muuttaaksesi stereoraitojen suhteellista kokoa.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fi: Klikkaa ja raahaa muokataksesi amplitudiverhoa

en: Click and drag to edit the samples
fi: Klikkaa ja raahaa muokataksesi näytteitä

en: Click and drag to move a track in time
fi: Klikkaa ja raahaa siirtääksesi raitaa aikajanalla

en: Click and drag to move left selection boundary.
fi: Klikkaa ja raahaa siirtääksesi valinnan vasenta reunaa.

en: Click and drag to move right selection boundary.
fi: Klikkaa ja raahaa siirtääksesi valinnan oikeaa reunaa.

en: Click and drag to resize the track.
fi: Klikkaa ja raahaa muuttaaksesi raidan kokoa.

en: Click and drag to select audio
fi: Klikkaa ja raahaa valitaksesi audiota

en: Click for Monitoring
fi: Klikkaa päälle signaalin näyttö

en: Click to Start
fi: Käynnistä klikkaamalla

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fi: Klikkaa lähentääksesi, Vaihto-klikkaa loitontaaksesi

en: Clipping
fi: Leikkaus

en: Close
fi: Sulje

en: Co&ntrast Result:
fi: Ko&ntrastin tulos:

en: Co&py
fi: Kopioi

en: Codec:
fi: Koodekki:

en: Combined Meter
fi: yhdistetty mittari

en: Command
fi: Komento

en: Command %s not implemented yet
fi: Komentoa %s ei ole vielä toteutettu

en: Command Action
fi: Toimintokomento

en: Command Output
fi: Komennon tuloste

en: Command-line options supported:
fi: Tuetut komentorivivalinnat:

en: Command:
fi: Komento:

en: Comments
fi: Kommentit

en: Compress Excess Silence
fi: Kutista liika hiljaisuus

en: Compress based on Peaks
fi: Pakkaa huippujen perusteella

en: Compress to:
fi: Pakkaa arvoon:

en: Compression cannot be less than 0 percent.
fi: Pakkaus ei voi olla alle 0 prosenttia.

en: Compression must be less than 100 percent
fi: Pakkauksen tulee olla alle 100 prosenttia

en: Compressor...
fi: Kompressori...

en: Confirm
fi: Varmista

en: Confirm Deletion
fi: Vahvista poisto

en: Confirm Overwrite
fi: Vahvista korvaus

en: Constant
fi: Vakio

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
fi: Kontrasti-analyysi (WCAG 2 mukaan)

en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
fi: Äänenvoimakkuuseron laskeminen kahden valitun ääniraidan välillä.

en: Contrast...
fi: Kontrasti...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
fi: 1.0-projekti muunnettiin uuteen tiedostomuotoon.
    Vanha tiedosto on tallennettu nimellä "%s"

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copying audio data into project...
fi: Kopioidaan äänitietoja projektiin...

en: Core Libraries
fi: Juurikirjastot

en: Cosine
fi: Kosini

en: Could not create autosave file:
fi: Automaattitallennustiedostoa ei voitu luoda:

en: Could not create directory:
      %s
fi: Ei voitu luoda hakemistoa:
      %s

en: Could not find any audio devices.
fi: Mitään äänilaitteita ei löydetty.

en: Could not load file: "%s"
fi: Ei voitu ladata tiedostoa: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
fi: MP3-koodauskirjastoa ei voitu avata!

en: Could not open file
fi: Ei voitu avata tiedostoa

en: Could not open file:
fi: Ei voitu avata tiedostoa:

en: Could not open file: "%s"
fi: Ei voitu avata tiedostoa:  "%s"

en: Could not remove old auto save file
fi: Vanhaa automaattitallennustiedostoa ei voitu poistaa

en: Could not remove old autosave file:
fi: Ei voitu poistaa vanhaa automaattitallennustiedostoa:

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
fi: Projektia ei voitu tallentaa. Ehkä %s 
    ei ole kirjoitettavissa, tai levy on täynnä.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
fi: Projektin data-kansiota: "%s" ei löytynyt.

en: Couldn't write to file "%s": %s
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon "%s": %s

en: Couldn't write to file:
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon:

en: Create
fi: Luo

en: Created new audio track
fi: Luotu uusi audioraita

en: Created new label track
fi: Luotu uusi merkkiraita

en: Created new project
fi: Luotu uusi projekti

en: Created new stereo audio track
fi: Luotu uusi stereoaudioraita

en: Created new time track
fi: Luotu uusi aikaraita

en: Creating Noise Profile
fi: Luodaan kohinaprofiilia

en: Credits
fi: Tekijät

en: Ctrl-Left-Drag
fi: Ctrl + vasen-raahaus

en: Ctrl-Wheel-Rotate
fi: Ctrl + rullavieritys

en: Cu&t
fi: Leikkaa

en: Cuberoot Autocorrelation
fi: Kuutiojuuriautokorrelaatio

en: Cubic
fi: Kuutio

en: Current Length
fi: Nykyinen pituus

en: Current length of selection.
fi: Valinnan nykyinen pituus.

en: Cursor Left
fi: Kursori vasen

en: Cursor Right
fi: Kursori oikea

en: Cursor to Track &End
fi: Kursorista raidan loppuun

en: Custom FFmpeg Export
fi: Muokattu FFmpeg-vienti

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut to the clipboard
fi: Leikkaus leikepöydälle

en: D&elete...
fi: &Poista...

en: DTMF Tone Generator
fi: DTMF äänigeneraattori

en: DTMF Tones...
fi: Puhelinvalinta (DTMF)...

en: DTMF sequence:
fi: DTMF jakso:

en: Da&mping (%):
fi: &Vaimennus (%):

en: De&faults
fi: &Oletukset

en: De&lete
fi: &Poista

en: Debu&g
fi: &Testaa

en: Debug build
fi: Virheidenjäljitysversio

en: Decay factor:
fi: Vaimenemiskerroin:

en: Default endianness
fi: Oletus tavujärjestys

en: Degree of Leveling:
fi: Tasoitusaste:

en: Delay
fi: Viive

en: Delay time (seconds):
fi: Viiveen kesto (sekunteina):

en: Cut Preview
fi: Leikkauksen esikuuntelu

en: Cut selection
fi: Leikkaa valinta

en: De&vice
fi: L&aite

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Preset
fi: Poista esiasetus

en: Delete preset '%s'?
fi: Poista esiasetus '%s'?

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fi: Poistettu %.2f sekuntia kohdasta t=%.2f

en: Dependency Check
fi: Riippuvuustarkistus

en: Depth (%):
fi: Syvyys (%):

en: Depth in percent
fi: Syvyys prosentteina

en: Depth:
fi: Syvyys:

en: Detac&h at Silences
fi: Irroita hiljaisuus

en: Detect Silence
fi: Tunnista hiljaisuus

en: Detect clipping
fi: Etsii leikkausta

en: Detecting clipping
fi: Etsii leikkausta

en: Device
fi: Laite

en: Devices
fi: Laitteet

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory %s does not exist. Create it?
fi: Hakemistoa %s ei ole olemassa. Luodaanko se?

en: Directory %s is not writable
fi: Hakemisto %s ei ole kirjoitettava

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Display
fi: Näyttö

en: Do you still want to start Audacity?
fi: Haluatko silti käynnistää Audacityn?

en: Do you want to save the changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: Don't show this again at start up
fi: Älä näytä tätä uudelleen käynnistyksessä

en: Don't show this warning again
fi: Älä näytä tätä varoitusta uudelleen

en: Download
fi: Lataa

en: Dr&y Gain (dB):
fi: Kuiva vahvistus (dB):

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
fi: Raahaus lähentää alueeseen, oikea-klikkaus loitontaa

en: Draw Tool
fi: Piirtotyökalu

en: Dry Previe&w
fi: Kuiva esikuuntelu

en: Dry/Wet:
fi: Kuiva/tilava:

en: Duck amount:
fi: Välttelyn määrä:

en: Duplic&ate
fi: Kahdenna

en: Duplicate
fi: Kahdenna

en: Duplicated
fi: Kahdennettu

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration:
fi: Kesto:

en: Duty cycle:
fi: Pulssisuhde:

en: Dynamic Range Compressor
fi: Dynamiikka-alueen kompressori

en: E&dit...
fi: &Muokkaa...

en: E&xit
fi: Lopeta

en: E&xport...
fi: &Vie...

en: Echo
fi: Kaiku

en: Echo...
fi: Kaiku...

en: Edit
fi: Muokkaus

en: Edit C&hains...
fi: Muokkaa ketjuja...

en: Edit Chains
fi: Muokkaa ketjuja

en: Edit Genres
fi: Muokkaa tyylilajeja

en: Edit Labels
fi: Muokkaa merkkejä

en: Edit Me&tadata...
fi: Muokkaa Meta-tietoja...

en: Edit Metadata
fi: Muokkaa Meta-tietoja

en: Edit Metadata Tags
fi: Muokkaa Meta-tiedon tunnisteita

en: Effe&ct
fi: &Efekti

en: Effects
fi: Efektit

en: Effect Settings
fi: Efektiasetukset

en: Effects Preview
fi: Efektien esikuuntelu

en: Elapsed Time:
fi: Kulunut aika:

en: Emeritus Developers
fi: Emeritus kehittäjät

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: End
fi: Loppu

en: End Date
fi: Lopetuspäivä

en: End Date and Time
fi: Lopetuspäivä ja aika

en: End Time
fi: Lopetusaika

en: End to Cu&rsor/Selection Start
fi: Loppu kur&soriin / Valinnan alkuun

en: Enhanced Autocorrelation
fi: Parannettu auto-vastaavuus

en: End to Selection En&d
fi: Loppu valinnan l&oppuun

en: Enter Nyquist Command:
fi: Syötä Nyquist-komento:

en: Enter name of new chain
fi: Kirjoita uuden ketjun nimi

en: Enter track name
fi: Kirjoita raidan nimi

en: Envelope
fi: Verho

en: Envelope Tool
fi: Verhotyökalu

en: Equalization
fi: Taajuuskorjaus

en: Equalization...
fi: Taajuuskorjaus...

en: Error
fi: Virhe

en: Error (file may not have been written): %s
fi: Virhe (tiedostoa ei ehkä ole tallennettu): %s

en: Error Initializing Audio
fi: Virhe audion alustuksessa

en: Error opening file
fi: Virhe tiedoston avauksessa

en: Error trying to save file:
fi: Virhe yritettäessä tallentaa tiedostoa:

en: Error while opening sound device.
fi: Virhe äänilaitteen avauksessa

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: %hs at line %lu
fi: Virhe: %hs rivillä %lu

en: Estimate
fi: Arvio

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
fi: Arvioitu sävelkorkeus alussa: %s%d (%.3f Hz)

en: Expand
fi: Laajenna

en: E&xpand All Tracks
fi: &Laajenna kaikki raidat

en: Export
fi: Vie

en: Export Audio
fi: Vie audio

en: Export &Labels...
fi: Vie mer&kit...

en: Export &Multiple...
fi: Vie raidat &eri tiedostoihin...

en: Export Contrast Result As:
fi: Vie kontrastin tulos nimellä:

en: Export Keyboard Shortcuts As:
fi: Vie näppäinoikotiet nimellä:

en: Export Labels As:
fi: Vie merkit nimellä:

en: Export MIDI
fi: Vie MIDI-tiedosto

en: Export MIDI As:
fi: Vie MIDI-tiedosto nimellä:

en: Export MIDI...
fi: Vie MIDI-tiedosto...

en: Export Multiple
fi: Vie eri tiedostoihin

en: Export Presets
fi: Vie esiasetukset

en: Export Selected Audio
fi: Vie valittu audio

en: Export Spectral Data As:
fi: Vie spektridata nimellä:

en: Export format:
fi: Viennin muoto:

en: Export location:
fi: Viennin kohde:

en: Exporting an Audio File
fi: Viedään äänitiedostoa

en: Exporting entire file at %ld kbps
fi: Vien koko tiedoston %ld kbps:enä

en: Exporting entire file with %s preset
fi: Viedään koko tiedosto %s-esiasetuksella

en: Exporting entire file with VBR quality %s
fi: Viedään koko tiedosto VBR-laadulla %s

en: Exporting selected audio with %s preset
fi: Viedään valittu ääni %s-esiasetuksella

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
fi: Viedään valittu ääni VBR-laadulla %s

en: Exporting the entire project as FLAC
fi: Viedään koko projektia FLAC-muodossa

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
fi: Koko projektia viedään Ogg Vorbis -muodossa

en: Exporting the entire project using command-line encoder
fi: Koko projektia viedään komentorivienkooderia käyttäen

en: Exporting the selected audio as FLAC
fi: Viedään valittua äänt FLAC-muodossa

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fi: Valittua audiota viedään Ogg Vorbis -muodossa

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
fi: Valittua audiota viedään komentorivienkooderia käyttäen

en: Extended Import
fi: Laajennettu tuonti

en: Extend Selection Range
fi: Laajenna valittua aluetta

en: FFmpeg Import/Export Library
fi: FFmpeg tuonti- ja vientikirjasto

en: FFmpeg Library Version:
fi: FFmpeg-kirjaston versio:

en: FFmpeg Library:
fi: FFmpeg-kirjasto:

en: FFmpeg library not found
fi: FFmpeg-kirjastoa ei löytynyt

en: FFmpeg not found
fi: Ohjelmaa FFmpeg ei löytynyt

en: FFmpeg-compatible files
fi: FFmpeg-yhteensopivat tiedostot

en: Find &Zero Crossings
fi: Etsi &nollakohtaleikkaukset

en: Fit Project
fi: Sovita projekti

en: Fit Selection
fi: Laajenna valinta

en: FLAC Export Setup
fi: FLAC-vientiasetukset

en: FLAC Files
fi: FLAC-tiedostot

en: FLAC files
fi: FLAC-tiedostot

en: FLAC import and export
fi: FLAC-vienti ja -tuonti

en: FLAC options
fi: FLAC-asetukset

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
fi: FLAC-tukea ei ole sisällytetty tähän Audacityn versioon

en: Fade In
fi: Häivytys sisään

en: Fade Out
fi: Häivytys ulos

en: Fading In
fi: Tehdään sisäänhäivytystä

en: Fading Out
fi: Tehdään uloshäivytystä

en: Fast
fi: Nopea

en: Fast Sinc Interpolation
fi: Nopea Sinc-interpolointi

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feedback (%):
fi: Takaisinsyöttö (%):

en: Feedback in percent
fi: Takaisinsyöttö prosentteina

en: File
fi: Tiedosto

en: File Format Support
fi: Tiedostomuototuki

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
fi: Tiedosto on virheellinen tai vioittunut: 
    %s

en: File name prefix:
fi: Tiedostonimen alkuosa:

en: Final Pitch Shift
fi: Loppupään sävelkorkeuden muutos

en: Final Tempo Change (%)
fi: Loppupään tempomuutos (%)

en: Find Clipping
fi: Etsi leikkaus

en: Find Clipping...
fi: Etsi leikkaus...

en: First Track
fi: Raita 1

en: First file name:
fi: Ensimmäinen tiedostonimi:

en: Fit project in window
fi: Sovita projekti ikkunaan

en: Fit selection in window
fi: Sovita valinta ikkunaan

en: Fit &Vertically
fi: Sovita pystysuunnassa

en: Five Min
fi: 5 minuuttia

en: Fla&tten
fi: &Suorista

en: Foreground
fi: Edusta

en: Format Change
fi: Formaatin muutos

en: Format:
fi: Muoto:

en: Forwards
fi: Eteenpäin

en: Free Space:
fi: Vapaa tila:

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Frequency (Hz)
fi: Taajuus (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fi: Taajuus (Hz)	Taso (dB)

en: Frequency Analysis
fi: Taajuusanalyysi

en: From Internet
fi: Internetistä

en: From beats per minute
fi: Iskuista minuutissa

en: Function
fi: Toimenpide

en: G&rids
fi: &Ruudukko

en: GPL License
fi: GPL-lisenssi

en: Gain
fi: Vahvistus

en: Generating Chirp
fi: Luodaan viserrystä

en: Generating Noise
fi: Luodaan kohinaa

en: Generating Silence
fi: Luodaan hiljaisuutta

en: Generating Tone
fi: Luodaan ääntä

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: Go to Selection En&d
fi: Mene valinnan &loppuun

en: Go to Selection Sta&rt
fi: Mene valinnan &alkuun

en: Graphic EQ
fi: Graafinen EQ

en: Grids
fi: Ruudukko

en: Heavier
fi: Raskaampi

en: Heaviest
fi: Raskain

en: Heavy
fi: Raskas

en: Help
fi: Ohje

en: Help on the Internet
fi: Ohjeet Internetissä

en: High Frequency:
fi: Korkea taajuus:

en: High-quality Sinc Interpolation
fi: Korkealaatuinen Sinc-interpolointi

en: Host
fi: Isäntä

en: I&mport...
fi: &Tuo...

en: ID3 tag support
fi: ID3-tunnistetuki

en: Import
fi: Tuo

en: Import / Export
fi: Tuo / Vie

en: Import Labels
fi: Tuo merkit

en: Import MIDI
fi: Tuo MIDI-tiedosto

en: Import Presets
fi: Tuo esiasetuksia

en: Import Raw Data
fi: Tuo raakadataa

en: Import via QuickTime
fi: Tuo QuickTimen avulla

en: Imported '%s'
fi: Tuotu "%s"

en: Imported MIDI from '%s'
fi: Tuotu MIDI-tiedosto lähteestä "%s"

en: Imported labels from '%s'
fi: Tuotu merkit lähteestä "%s"

en: Importing %s
fi: Tuodaan %s

en: In All &Tracks
fi: &Kaikissa raidoissa

en: In All S&ync-Locked Tracks
fi: Kaikissa &synkrolukituissa raidoissa

en: Include audio before first label
fi: Liitä audio ennen ensimmäistä merkkiä

en: Individual Theme Files
fi: Virheelliset teematiedostot

en: Info
fi: Tietoja

en: Initial Pitch Shift
fi: Alkupään sävelkorkeuden muutos

en: Initial Tempo Change (%)
fi: Alkupään tempomuutos (%)

en: Inner fade down length:
fi: Sisäpuolinen alashäivytys:

en: Inner fade up length:
fi: Sisäpuolinen ylöshäivytys:

en: Insane
fi: Hullu

en: Insert &After
fi: Lisää jälkeen

en: Insert &Before
fi: Lisää edelle

en: Installation Prefix:
fi: Asennuksen etuliite:

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Internal logic fault
fi: Sisäinen logiikkavirhe

en: Interpolation:
fi: Interpolointi:

en: Invalid Vorbis bitstream header
fi: Virheellinen Vorbis-bittivirran otsikko

en: Invalid duration in LOF file.
fi: Virheellinen kesto LOF-tiedostossa.

en: Invalid sample rate
fi: Virheellinen näytetaajuus

en: Invalid track offset in LOF file.
fi: Virheellinen raidan siirtymä LOF-tiedostossa.

en: Invalid window offset in LOF file.
fi: Virheellinen ikkunan siirtymä LOF-tiedostossa.

en: Invert
fi: Käänteinen (vastaääni)

en: Inverting
fi: Muunnetaan vastaääneksi

en: Join
fi: Yhdistä

en: Joint Stereo
fi: Yhdistetty Stereo

en: Key Bindings
fi: Näppäinoikotiet

en: Key Combination
fi: Näppäinyhdistelmä

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: L
fi: V

en: L&ogarithmic
fi: L&ogaritminen

en: LAME MP3 Library:
fi: LAME MP3 -kirjasto:

en: LFO Frequency (Hz):
fi: LFO-taajuus (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
fi: LFO-aloitusvaihe (°):

en: LFO frequency in hertz
fi: LFO-taajuus Herzeinä

en: LOF Error
fi: LOF-virhe

en: Label
fi: Merkki

en: La&beled Audio
fi: Merkitty audio

en: Label Edit
fi: Merkin muokkaus

en: Label Track
fi: Merkkiraita

en: Label Track Font
fi: Merkkiraidan fontti

en: Labels
fi: Merkit

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fi: Viive (sekuntia)	Taajuus (Hz)	Taso

en: Language:
fi: Kieli:

en: Large Room
fi: Suuri huone

en: Latency
fi: Saantiviive (Latency)

en: Latency problem
fi: Viiveongelma

en: Left
fi: Vasen

en: &Left Channel
fi: &Vasen kanava

en: Left Channel
fi: Vasen kanava

en: Left,
fi: Vasen,

en: Left-Click
fi: Vasen-klikkaus

en: Left-Drag
fi: Vasen-raahaus

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fi: Vasen=lähennä, oikea=loitonna, keskipainike=normaali

en: Length
fi: Pituus

en: Length (seconds)
fi: Pituus (sekunteina)

en: Length (seconds):
fi: Pituus (sekunteina):

en: Length of &Filter:
fi: &Suodatinpituus:

en: Level:
fi: Taso:

en: Leveler
fi: Tasoitin

en: Leveler...
fi: Tasoitin...

en: Levels To Discard
fi: Ohitettavat tasot

en: Li&near Frequency Scale
fi: &Lineaarinen asteikko

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Libsamplerate error: %d
fi: Libsamplerate virhe: %d

en: Light
fi: Kevyt

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: Linear frequency
fi: Lineaarinen taajuus

en: List of Files in basic text format
fi: Lista tiedostoista tekstitiedostomuodossa

en: Little-endian
fi: Little-tavujärjestys

en: Lo&ad
fi: L&ataa

en: Loa&d
fi: La&taa

en: Load Files
fi: Lataa tiedostot

en: Load Preset
fi: Lataa esiasetus

en: Load Theme Cache
fi: Lataa teemavälimuisti

en: Load Theme Cache At Startup
fi: Lataa teemavälimuisti käynnistyksessä

en: Load preset:
fi: Lataa esiasetus:

en: Load settings:
fi: Lataa asetukset:

en: Loaded %d keyboard shortcuts
fi: Ladattu %d näppäinoikotietä

en: Locate FFmpeg
fi: Etsi FFmpeg

en: Log frequency
fi: Logaritminen taajuus

en: Low Frequency:
fi: Matala taajuus:

en: Lower speed limit
fi: Alempi nopeusrajoitus

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
fi: M4A (AAC) -tiedostot (FFmpeg)

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
fi: MIDI-tiedosto (*.mid)|*.mid|Allegro-tiedosto (*.gro)|*.gro

en: MP2 Export Setup
fi: MP2-vientiasetukset

en: Logarithmic
fi: Logaritminen

en: Logarithmic &Interpolation
fi: Logaritminen &interpolointi

en: MP2 Files
fi: MP2-tiedostot

en: MP2 export
fi: MP2-vienti

en: MP3 Export Library
fi: MP3-vientikirjasto

en: MP3 Export Setup
fi: MP3-vientiasetukset

en: MP3 Files
fi: MP3-tiedostot

en: MP3 Importing
fi: MP3-tuonti

en: MP3 Library Version:
fi: MP3-kirjaston versio:

en: MP3 Library:
fi: MP3-kirjasto:

en: MP3 files
fi: MP3-tiedostot

en: Ma&ke Stereo Track
fi: Luo &stereoraita

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
fi: &Maksimi taajuus (Hz):

en: Made '%s' a stereo track
fi: %s:sta tehty stereoraita

en: Make Stereo
fi: Tee stereoksi

en: Make-up gain for 0 dB after compressing
fi: Vahvista pakkauksen jälkeen arvoon 0 dB

en: Manage Curves
fi: Hallitse käyriä

en: Manage History
fi: Hallitse historiaa

en: Manage presets and options
fi: Hallitse asetuksia ja vaihtoehtoja

en: Master Gain Control
fi: Vahvistuksen pääsäädin

en: Max Spike Width
fi: Maksimi napsauksen leveys

en: Max Spike Width (higher is more sensitive):
fi: Maksimi napsauksen leveys (korkeampi on herkempi):

en: Max dB
fi: Maksimi dB

en: Maximum pause:
fi: Maksimi paussi:

en: Mea&sure selection
fi: Laske &valinta

en: Media read error
fi: Median lukuvirhe

en: Medium
fi: Keskimääräinen

en: Medium Room
fi: Keskikokoinen huone

en: Medium Tracks
fi: Normaalit raidat

en: Meter
fi: Mittari

en: Meter-Play
fi: Soittomittari

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
fi: M&inimi taajuus (Hz):

en: Mi&x and Render
fi: Miksaa ja luo yhdeksi

en: Mix and Render to Ne&w Track
fi: Miksaa ja luo &uusi raita

en: Mi&xer Toolbar
fi: Mikserin työkalupalkki

en: Mixer
fi: Mikseri

en: Min dB
fi: Minimi dB

en: Minimum detection duration: 0.001 seconds.
fi: Pienin havaittava kesto: 0.001 sekuntia.

en: Mix
fi: Miksaus

en: Mo&ve Cursor
fi: &Siirrä kohdistin

en: Moderate
fi: Kohtalainen

en: Modified Label
fi: Muokattu merkkiä

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
fi: Hiiriyhdistelmät (oletusasetukset, ei muutettavissa)

en: Move &Down
fi: Siirrä &alas

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylös

en: Move Sele&ction when Aligning
fi: &Siirrä valinta kohdistettaessa

en: Move Track
fi: Siirrä raita

en: Move Track &Down
fi: Siirrä raita &alas

en: Move Track &Up
fi: Siirrä raita &ylös

en: Move Track to &Bottom
fi: Siirrä raita ali&maiseksi

en: Move Track to &Top
fi: Siirrä raita &päällimäiseksi

en: Moved '%s' %s
fi: Siirretty "%s" %s

en: Moved Sample
fi: Siirretty näytettä

en: Moved gain slider
fi: Siirretty vahvistussäädintä

en: Moved pan slider
fi: Muutettu panorointia

en: Multi
fi: Monitoimi

en: Multi-Tool Mode
fi: Monitoimitila

en: Mute
fi: Mykkä

en: N&ame...
fi: &Nimi...

en: Name
fi: Nimi

en: Name Change
fi: Nimen muutos

en: Name files:
fi: Nimeä tiedostot:

en: Name must not be blank
fi: Nimi ei voi olla tyhjä

en: Names may not contain '%c' and '%c'
fi: Nimet eivät saa sisältää '%c' ja '%c'

en: Nearest
fi: Lähin

en: New Length
fi: Uusi pituus

en: New Peak Amplitude (dB):
fi: Uusi huippukohdan voimakkuus (dB):

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: New sample rate (Hz):
fi: Uusi taajuusarvo (Hz):

en: New Temporary Directory
fi: Uusi väliaikaishakemisto

en: New Track
fi: Uusi raita

en: New selection length:
fi: Uusi valinnan pituus:

en: New...
fi: Uusi...

en: Next Higher Peak Frequency
fi: Seuraava korkeampi taajuushuippu

en: Next Lower Peak Frequency
fi: Seuraava matalampi taajuushuippu

en: Next Tool
fi: Seuraava työkalu

en: No Local Help
fi: Ei paikallista ohjetta

en: No chain selected
fi: Ketjua ei valittu

en: No endianness
fi: Ei tavujärjestyksiä

en: Noise:
fi: Kohina:

en: Noise Floor
fi: Taustakohina

en: Noise Floor %d dB
fi: Taustakohina %d dB

en: Noise Floor:
fi: Taustakohina:

en: Noise Generator
fi: Kohinageneraattori

en: Noise Removal
fi: Kohinan poisto

en: Noise Removal...
fi: Kohinan poisto...

en: Noise reduction
fi: Kohinan vaimennus

en: Noise re&duction (dB):
fi: Kohinan vaimennus (dB):

en: Noise Reduction...
fi: Kohinan vaimennus...

en: Noise Threshold:
fi: Kohinakynnys

en: Noise type:
fi: Kohinatyyppi:

en: Noise...
fi: Kohinaa...

en: None
fi: Ei mitään

en: Normalize
fi: Normalisoi

en: Normalize maximum amplitude to
fi: Normalisoida maksimi amplitudi arvoon

en: Normalize stereo channels independently
fi: Normalisoi stereokanavia itsenäisesti

en: Normalize...
fi: Normalisoi...

en: Normalizing...
fi: Normalisoidaan...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fi: MP3-enkoodauskirjasto ei ole kelvollinen tai tuettu!

en: Not an Ogg Vorbis file
fi: Ei ole Ogg Vorbis -tiedosto

en: Not enough data selected.
fi: Dataa ei ole valittu riittävästi

en: Note Track
fi: Nuottiraita

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
fi: Huom: Cmd+Q lopettaa. Muut näppäimet ovat kelvollisia.

en: Nothing to redo
fi: Ei uudelleen tehtävää

en: Nothing to undo
fi: Ei kumottavaa

en: Numbering after File name prefix
fi: Numerointi tiedostonimen alkuosan jälkeen

en: Numbering before Label/Track Name
fi: Numerointi ennen merkin/raidan nimeä

en: Number of times to repeat:
fi: Toistokertojen määrä:

en: Nyquist Effects
fi: Nyquist-efekti

en: Nyquist Output:
fi: Nyquist tuloste:

en: Nyquist Prompt
fi: Nyquist-kehote

en: Nyquist Prompt...
fi: Nyquist-kehote...

en: Nyquist did not return audio.
fi: Nyquist ei palauttanut audiota.

en: Nyquist returned too many audio channels.
fi: Nyquist palautti liian monta audiokanavaa.

en: Off
fi: Pois

en: OK... Audacious!
fi: OK

en: Ogg Vorbis Export Setup
fi: Ogg Vorbis -vientiasetukset

en: Ogg Vorbis Files
fi: Ogg Vorbis -tiedostot

en: Ogg Vorbis Import and Export
fi: Ogg Vorbis -vienti ja -tuonti

en: Ogg Vorbis files
fi: Ogg Vorbis -tiedostot

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
fi: Ogg Vorbis -tukea ei ole tässä Audacityn käännöksessä.

en: One Hour
fi: 1 tunti

en: One Min
fi: 1 minuutti

en: One Sec
fi: 1 sekunti

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
fi: Vain libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynaamiset kirjastot (*.dylib)|*.dylib|Kaikki tiedostot (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
fi: Vain libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Ensisijaisesti jaetut objektitiedostot (*.so)|*.so|Laajennetut kirjastot (*.so*)|*.so*|Kaikki tiedostot (*)|*

en: Open &Recent...
fi: Avaa &viimeisin...

en: Open Recent
fi: Avaa viimeisin

en: Opening Audacity Project
fi: Avataan Audacity-projektia

en: Options...
fi: Asetukset...

en: Oscillator
fi: Oskillaattori

en: Other Contributors
fi: Muut avustajat

en: Other...
fi: Muu...

en: Out of disk space
fi: Levytila loppu

en: Outer fade down length:
fi: Ulkopuolinen alashäivitys:

en: Outer fade up length:
fi: Ulkopuolinen ylöshäivitys:

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
fi: Jälkiäänitys: &Toista muut raidat uutta raitaa äänitettäessä

en: Overwrite existing files
fi: Ylikirjoita olemassaolevat tiedostot

en: Overwrite preset '%s'?
fi: Korvataanko esiasetus "%s"?

en: Pa&ge Setup...
fi: &Sivun asetukset...

en: Packet Size:
fi: Pakettikoko:

en: Packet size
    Optional
    0 - default
fi: Pakettikoko
    Valinnainen
    0 - oletus

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste Te&xt to New Label
fi: Liitä teksti uuteen merkkiin

en: Pasted from the clipboard
fi: Liitetty leikepöydältä

en: Paulstretch...
fi: Paulstretch (supervenytys)...

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Pencil
fi: Kynä

en: Percent Change
fi: Muutosprosentti

en: Percent Change:
fi: Muutosprosentti:

en: Performing Echo
fi: Kaiutetaan

en: Performing Effect: %s
fi: Suoritetaan efektiä: %s

en: Performing Equalization
fi: Ekvalisoidaan

en: Performing Repeat
fi: Toistetaan

en: Phaser
fi: Vaiheistus

en: Phaser...
fi: Vaiheistus...

en: Pink
fi: Vaaleanpunainen

en: Pitc&h (EAC)
fi: Sävel&korkeus (EAC)

en: Pitch
fi: Sävelkorkeus

en: Pitch (EAC)
fi: Sävelkorkeus (EAC)

en: Pitch and Tempo
fi: Sävelkorkeus ja Tempo

en: Playback Level
fi: Toistotaso

en: Pla&y Region
fi: Soittoalue

en: Play
fi: Soita

en: Play-at-speed
fi: Soita eri nopeudella

en: Pl&ay/Stop
fi: &Toista/Pysäytä

en: Play/Stop and &Set Cursor
fi: Toista/Pysäytä ja aseta &kursori

en: Play Meter
fi: Soittomittari

en: Play One Second
fi: Toista yksi sekuntti

en: Playback
fi: Toisto

en: Playback Device
fi: Toistolaite

en: Playback Meter
fi: Toiston mittari

en: Playback Speed
fi: Toiston nopeus

en: Playback Volume
fi: Toiston voimakkuus

en: Playback Volume: %.2f%s
fi: Toiston voimakkuus: %.2f%s

en: Playing Audio
fi: Soitetaan ääntä

en: Playthrough
fi: Läpisoitto

en: Please enter valid times.
fi: Anna kelvollisia kertoja.

en: Please enter valid values.
fi: Anna kelvollisia arvoja.

en: Please save and close the current project first.
fi: Tallenna ja sulje ensin nykyinen projekti.

en: Please select an action
fi: Valitse toimenpide

en: Plot Spectrum...
fi: Piirrä spektri...

en: Plug-in support
fi: Liitännäistuki

en: Pluck...
fi: Näppäysääni...

en: Plugin Settings
fi: Liitännäisten asetukset

en: Pre&ferences...
fi: Asetukset…

en: Pre&view
fi: &Esikuuntelu

en: Preferences:
fi: Asetukset:

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Preparing preview
fi: Valmistellaan esikuuntelua

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Preset:
fi: Esiasetus:

en: Presets:
fi: Esiasetukset:

en: Press
fi: Paina

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
fi: Paina F2 tai kaksoisklikkaa kun haluat muokata solun sisältöä

en: Preview &after cut region:
fi: Esikuuntelu leikatun alueen jälkeen:

en: Preview &before cut region:
fi: Esikuuntelu ennen leikattua aluetta:

en: Preview not available
fi: Esikuuntelu ei ole käytössä

en: Previewing
fi: Esikuunnellaan

en: Previous Tool
fi: Edellinen työkalu

en: Print
fi: Tulosta

en: Prior
fi: Edellinen

en: Profile:
fi: Profiili:

en: Program
fi: Sovellus

en: Progress
fi: Kehitys

en: Project Dependencies
fi: Projektin riippuvuudet

en: Project Rate (Hz):
fi: Projektin näytetaajuus (Hz):

en: Project was recovered
fi: Projekti palautettiin

en: Projects
fi: Projektit

en: Quality
fi: Laatu

en: Quality:
fi: Laatu:

en: QuickTime files
fi: QuickTime -tiedostot

en: Quit Audacity
fi: Lopeta Audacity

en: R
fi: O

en: R&eset
fi: &Aseta

en: Rate Change
fi: Näytetaajuuden vaihto

en: Ratio
fi: Suhde

en: Ratio:
fi: Suhde:

en: Re&gion Save
fi: Tallenna alue

en: Re&name
fi: &Nimeä uudelleen

en: Recent &Files
fi: V&iimeksi avatut tiedostot

en: Record
fi: Äänitä

en: Recorded Audio
fi: Äänitetty audio

en: Recording
fi: Äänitys

en: Recording Audio
fi: Äänitetään audiota

en: Recording Channels
fi: Äänityskanavat

en: Recording Device
fi: Äänityslaite

en: Recording end
fi: Äänityksen loppu

en: Recording Level
fi: Äänitystaso

en: Recording Meter
fi: Äänityksen mittari

en: Recording start
fi: Äänityksen alku

en: Recording Volume
fi: Äänitysvoimakkuus

en: Recording Volume: %.2f
fi: Äänitysvoimakkuus: %.2f

en: Recover
fi: Palauta

en: Recover Projects
fi: Palauta projekteja

en: Recoverable projects
fi: Palautettavissa olevat projektit

en: Rectangle
fi: Neliö

en: Rectangular
fi: Suorakulma

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Re&duce
fi: &Vähennä

en: Regio&n Restore
fi: Alueen palautus

en: Release Time
fi: Palautusaika

en: Release Time %.1f secs
fi: Palautusaika %.1f sek.

en: Release Time:
fi: Palautusaika:

en: Release build
fi: Julkaisuversio

en: Remaining Time:
fi: Jäljellä oleva aika:

en: Remo&ve Tracks
fi: P&oista raitoja

en: Remove
fi: Poista

en: Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
fi: Poista DC poikkeama (keskitä pystysuoraan 0.0)

en: R&emove Special
fi: Poista määräten

en: Remove Track
fi: Poista raita

en: Removed audio track(s)
fi: Poistettu audiorai(toj)a

en: Removed track '%s.'
fi: Poistettu raita "%s"

en: Removing Dependencies
fi: Poistetaan riippuvuuksia

en: Removing Noise
fi: Poistetaan kohinaa

en: Removing clicks and pops...
fi: Poistetaan napsahduksia ja poksahduksia...

en: R&ename
fi: Nimeä &uudelleen

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
fi: Nimeä 'unnamed' kun haluat uuden merkinnän.
    'OK' tallentaa kaikki muutokset, 'Peruuta' ei.

en: Renamed '%s' to '%s'
fi: "%s" vaihdettu nimelle "%s"

en: Renamed file: %s
fi: Uudelleen nimetty tiedosto: %s

en: Rename settings:
fi: Nimeä asetukset uudelleen:

en: Repair
fi: Korjaus

en: Repairing damaged audio
fi: Korjataan vaurioitunutta audiota

en: Repeat
fi: Toistin

en: Repeat %s
fi: Toista - %s

en: Repeat...
fi: Toistin...

en: Repeated %d times
fi: Toistettu %d kertaa

en: Repeat Last Effect
fi: Toista viimeisin efekti

en: Rese&t...
fi: P&alauta...

en: Reset Genres
fi: Aseta tyylilajit oletusarvoihin

en: Resid&ue
fi: Jätä

en: Resize Large
fi: Muuta suuremmaksi

en: Resize Small
fi: Muuta pienemmäksi

en: Resonance:
fi: Resonanssi:

en: R&escan Audio Devices
fi: &Skannaa uudelleen audiolaitteet

en: Result
fi: Tulos

en: Results
fi: Tulokset

en: Reverb...
fi: Jälkikaiku...

en: Reverb
fi: Jälkikaiku

en: Reverb settings
fi: Jälkikaiun asetukset

en: Rever&berance (%):
fi: Jälkikaiku (%):

en: Reverse
fi: Takaperin

en: Reversing
fi: Käännetään takaperin

en: Right
fi: Oikea

en: Right Channel
fi: Oikea kanava

en: Right,
fi: Oikea,

en: Right-Click
fi: Oikea-klikkaus

en: Right-Drag
fi: Oikea-raahaus

en: Ruler
fi: Aikajana

en: Risset Drum...
fi: Rumpuääni...

en: Sample Edit
fi: Näytteen muokkaus

en: Sample Rates
fi: Näytetaajuudet

en: Sample rate:
fi: Näytetaajuus:

en: S&ave/Manage Curves...
fi: &Hallitse käyriä...

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save Compressed Copy of Project...
fi: Tallenna pakattu kopio projektista...

en: Save Files
fi: Tallenna tiedostot

en: Save Metadata As:
fi: Tallenna Meta-tiedot nimellä:

en: Save Preset
fi: Tallenna esiasetus

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
fi: 'Tallenna projekti' luo Audacityn oman työtallennuksen, ei äänitiedostoa.
    Luo äänitiedosto, joka aukeaa muissa ohjelmissa, komennolla: 'Vie audio'.

en: Save Project &As...
fi: Tallenna projekti &nimellä...

en: Save Theme Cache
fi: Tallenna teemavälimuisti

en: Save changes before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset ennen sulkemista?

en: Save changes?
fi: Tallennetaanko muutokset?

en: Save images to:
fi: Tallenna kuvat kansioon:

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved %s
fi: Tallennettu %s

en: Saving an Audacity Project
fi: Tallennetaa Audacity-projektia

en: Saving project data files
fi: Tallennetaan projektin data-tiedostoja

en: Saving recorded audio
fi: Tallennetaan äänitystä

en: Sawtooth
fi: Sahalaita

en: Scale
fi: Skaalaa raidan aika

en: Screen Capture Frame
fi: Luo ruudun kaappauksia

en: Scroll up or down
fi: Vieritä ylös tai alas

en: Second Track
fi: Raita 2

en: Select
fi: Valitse

en: Select Command
fi: Valitse komento

en: Select Playback Device
fi: Valitse toistolaite

en: Select Recording Channels
fi: Valitse äänityskanavat

en: Select Recording Device
fi: Valitse äänityslaite

en: Select a MIDI file...
fi: Valitse MIDI-tiedosto...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
fi: Valitse muutama sekunti pelkkää kohinaa niin Audacity tietää mitä suodattaa pois,
    klikkaa sitten Luo kohinanpoistomalli.

en: Select a text file containing labels...
fi: Valitse merkkejä sisältävä tekstitiedosto...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
fi: Valitse kaikki audio, jotka haluat suodattaa, valitse kuinka paljon melua haluat
    suodattaa pois ja valitse sitten OK melun vähentämiseksi.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
fi: Valitse Audacityn näppäinoikotiet sisältävä XML-tiedosto...

en: Select any uncompressed audio file...
fi: Valitse mikä tahansa pakkaamaton audiotiedosto...

en: Select one or more audio files...
fi: Valitse yksi tai useampia audiotiedostoja...

en: Selection
fi: Valinta

en: Selection
fi: Valinta

en: Selection End
fi: Valinnan loppu

en: Selection Length
fi: Valinnan pituus

en: Selection Start:
fi: Valinnan alku:

en: Selection Tool
fi: Valintatyökalu

en: SelectionBar
fi: Valinta

en: Semitones (half-steps):
fi: Puolisävelaskelia:

en: Sensitivity
fi: Herkkyys

en: Set De&fault
fi: Aseta vakioksi

en: Set Left Selection Boundary
fi: Aseta vasen valintareuna

en: Set Ra&nge...
fi: Aseta alue...

en: Set Range
fi: Aseta alue

en: Set Rat&e
fi: Aseta näytetaajuus

en: Set Rate
fi: Aseta näytetaajuus

en: Set Right Selection Boundary
fi: Aseta oikea valintareuna

en: Set Sample &Format
fi: Aseta sämpläys&muoto

en: Set Selection Point
fi: Aseta valintapiste

en: Set Selection Range
fi: Aseta valinta-alue

en: Set range to '%ld' - '%ld'
fi: Aseta alue välille "%ld" - "%ld"

en: Settings folder:
fi: Asetuskansio:

en: Shaped
fi: Kuvioitu

en: Shift-Left-Click
fi: Vaihto + vasen-klikkaus

en: Short Tracks
fi: Kapeat raidat

en: Show &Log...
fi: Näytä &loki...

en: Show All Codecs
fi: Näytä kaikki koodekit

en: Show All Formats
fi: Näytä kaikki muodot

en: Show output
fi: Näytä tuloste

en: Silence
fi: Hiljaisuutta

en: Silence Audi&o
fi: Korvaa hiljaisuudella

en: Silence Audio
fi: Korvaa hiljaisuudella

en: Silence &Audio
fi: Korvaa &hiljaisuudella

en: Silence Generator
fi: Hiljaisuusgeneraatori

en: Silence duration:
fi: Hiljaisuuden pituus:

en: Silence...
fi: Hiljaisuutta...

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fi: Vaimennettu valitut raidat %.2f sekunniksi kohdassa %.2f

en: Simulator
fi: Simulaattori

en: Sine
fi: Sini

en: Size
fi: Koko

en: Skip to End
fi: Siirry loppuun

en: Skip to E&nd
fi: Siirry &loppuun

en: Skip to Start
fi: Siirry alkuun

en: S&kip to Start
fi: Siirry &alkuun

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
fi: Liukuva aikaskaala / sävelkorkeuden siirtymä

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
fi: Liukuva aikaskaala / sävelkorkeuden siirtymä...

en: Small Room Bright
fi: Pieni huone, kirkas

en: Small Room Dark
fi: Pieni huone, tumma

en: Smooth at Sample
fi: Tasoita näytteitä

en: Snap To:
fi: Nappaa kohtaan:

en: Snap To
fi: Nappaa kohtaan

en: Snap To Off
fi: Nappaa kohtaan - pois päältä

en: So&ftware Playthrough (on/off)
fi: Toisto äänitettäessä (on/off)

en: Solo
fi: Soolo

en: S&ort Tracks
fi: L&ajittele raidat

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
fi: Ääniaktivoitu äänitys (on/off)

en: Sound Activation Le&vel...
fi: Ääniaktivoinnin taso...

en: Sound Activation Le&vel (dB):
fi: Ääniaktivoinnin taso (dB):

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
fi: Valitan, efektiä ei voi käyttää stereoraidoille, joilla raidat eivät täsmää.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
fi: Valitan, yli 256 merkkiä pitkiä polkunimiä ei tueta.

en: Sound Activated Record
fi: Ääniaktivointi äänitys

en: Sound Activated Recording
fi: Ääniaktivoitu äänitys

en: Sound card mixer support
fi: Äänikortin mikserituki

en: Special thanks:
fi: Erityiskiitokset:

en: Specify AAC Options
fi: Määritä AAC-asetukset

en: Specify AC3 Options
fi: Määritä AC3-asetukset

en: Specify AMR-NB Options
fi: Määritä AMR-NB-asetukset

en: Specify FLAC Options
fi: Määritä FLAC-asetukset

en: Specify MP2 Options
fi: Määritä MP2-asetukset

en: Specify MP3 Options
fi: Määritä MP3-asetukset

en: Specify New Filename:
fi: Määritä uusi tiedostonimi:

en: Specify Ogg Vorbis Options
fi: Määritä Ogg Vorbis -asetukset

en: Specify Other Options
fi: Määritä muut asetukset

en: Specify WMA Options
fi: Määritä WMA-asetukset

en: S&pectral
fi: &Spektri

en: Spectral Selection
fi: spektrimäinen valinta

en: Spectrogram
fi: Spektrogrammi

en: Spectrograms
fi: Spektrogrammit

en: Spectrogram l&og(f)
fi: Spektrogrammi l&og(f)

en: Spectrogram log(f)
fi: Spektrogrammi log(f)

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Speed Multiplier:
fi: Nopeuskerroin:

en: Sp&lit
fi: &Jaa

en: Spli&t
fi: Jaa

en: Spl&it Cut
fi: Jaa leikkaamalla

en: Sp&lit Delete
fi: Jaa &poistamalla

en: Split D&elete
fi: Jaa poistamalla

en: Split
fi: Jaettu

en: Split Cut
fi: Jaettu leikkaamalla

en: Split Delete
fi: Jaettu poistamalla

en: Split New
fi: Uusi jako

en: Split Ne&w
fi: Jaa uudelle raidalle

en: Split files based on:
fi: Tiedostojen jakamisperuste:

en: Spl&it Stereo Track
fi: Jaa &stereoraita

en: Split Stereo to Mo&no
fi: Jaa stereo &monoksi

en: Split stereo track '%s'
fi: Jaettu stereoraita "%s"

en: Split to new track
fi: Jaa uuteen raitaan

en: Split-cut to the clipboard
fi: Jaa ja leikkaa leikepöydälle

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
fi: Jaettu ja poistettu %.2f sekuntia kohdassa t=%.2f

en: Square
fi: Kantti

en: Square, no alias
fi: Kantti, ei taittoa

en: Stages:
fi: Vaiheet:

en: Standard
fi: Vakio

en: Standard Autocorrelation
fi: Vakio autokorrelaatio

en: Standard Vinyl rpm:
fi: Vinyylin vakionopeus:

en: Start
fi: Alku

en: Start Date and Time
fi: Alku päivämäärä ja aika

en: Start Monitoring
fi: Aloita seuranta

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: Start offset:
fi: Aloitussiirtymä:

en: Start threshold (samples):
fi: Pienin arvo (näytteessä):

en: Start to &Cursor/Selection Start
fi: Alku k&ursoriin / Valinnan alkuun

en: Start to &Zero
fi: Alku &nollaan

en: Start to Selection &End
fi: Alku &valinnan loppuun

en: Step 1
fi: Vaihe 1

en: Step 2
fi: Vaihe 2

en: Stereo Trac&k to Mono
fi: Stereoraita monoksi

en: Stereo to Mono Effect not found
fi: Sterosta Monoksi efektiä ei löydy

en: Stereo Wid&th (%):
fi: Stereon leveys (%):

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Monitoring
fi: Lopeta seuraus

en: Stop threshold (samples):
fi: Suurin arvo (näytteessä):

en: Stretch
fi: Venytys

en: Stretch Factor:
fi: Venytyskerroin:

en: Swap Stereo &Channels
fi: &Vaihda stereokanavat

en: Sync MIDI with Audio
fi: Synkronoi MIDI audion kanssa

en: Sync-&Lock Tracks
fi: &Lukitse raitojen synkronointi

en: Sync-Lock Tracks
fi: Lukitse raitojen synkronointi

en: Synchronize MIDI with Audio
fi: Synkronoi MIDI audion kanssa

en: T&ransport
fi: &Siirrot

en: Tag
fi: Tunniste

en: Tag:
fi: Tunniste:

en: Tall Tracks
fi: Korkeat raidat

en: Template
fi: Malli

en: Temporary files directory
fi: Väliaikaistiedostojen hakemisto

en: Ten Sec
fi: 10 sekuntia

en: Test Mode
fi: Kokeilutila

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
fi: Tämä korjaustoiminto on tarkoitettu käytettäväksi vain hyvin lyhyissä vahingoittuneen audion osassa (enintään 128 näytettä).
    
    Zoomaa näkymää ja valitse vain sekunnin murto-osa korjattavaksesi.

en: The maximum frequency must be an integer
fi: Maksimitaajuuden täytyy olla kokonaisluku

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
fi: Järjestelmä on havainnut toisen käynnissä olevan Audacityn.

en: Theme
fi: Teema

en: There are no label tracks to export.
fi: Merkkiraitoja ei ole vietäväksi.

en: There are no options for this format.
fi: Tälle formaatille ei ole asetuksia.

en: There was a problem printing.
fi: Tulostamisessa oli ongelma.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fi: Tähän Audacityn versioon ei ole käännetty %s -tukea.

en: Threshold
fi: Kynnysarvo

en: Threshold %d dB
fi: Kynnysarvo: %d dB

en: Threshold (lower is more sensitive):
fi: Kynnysarvo (matala on herkempi):

en: Threshold:
fi: Kynnysarvo:

en: Timeline - Quick Play enabled
fi: Aikajana - pikatoisto käytössä

en: Timeline Changer
fi: Aikajanan vaihtaja

en: Timeline actions disabled during recording
fi: Aikajanan ominaisuudet ei käytössä tallennuksen aikana

en: Time Resolution (seconds):
fi: Aikaresoluutio (sekuntia):

en: Time Shift Tool
fi: Aikakorjaustyökalu

en: Time Track
fi: Aikaraita

en: Time-Shift
fi: Aikakorjaus

en: &Timer Record...
fi: Ajastettu äänitys...

en: To beats per minute
fi: Iskuiksi minuutissa

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
fi: Ladataksesi ilmainen kopion ohjelmasta FFmpeg, klikkaa tästä -->

en: To&ggle spectral selection
fi: &Vaihda spektri-valinta

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
fi: Jotta spektri voidaan esittää, kaikkilla valituilla raidoilla täytyy olla sama näytetaajuus.

en: Tone &High (%):
fi: &Korkea sävy (%):

en: Tone &Low (%):
fi: &Matala sävy (%):

en: Tone Generator
fi: Äänigeneraattori

en: Tone duration:
fi: Äänen kesto:

en: Tone...
fi: Ääntä...

en: Tone/silence ratio:
fi: Äänen / hiljaisuuden suhde:

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fi: Audiota on valittu liian paljon. Vain ensimmäiset %.1f sekuntia audiosta analysoidaan.

en: Tool
fi: Työkalu

en: Tools
fi: Työkalu

en: T&ools Toolbar
fi: T&yökalupalkki

en: Track
fi: Raita

en: Track %d
fi: Raita %d

en: Track Name
fi: Raidan nimi

en: Track Number
fi: Raidan numero

en: Track Panel
fi: Raitapaneeli

en: Track Remove
fi: Raidan poisto

en: Track &Start to Cursor
fi: &Raidan alusta kursoriin

en: Track Title
fi: Raidan otsikko

en: Tracks
fi: Raidat

en: Tracks are too long to repeat the selection.
fi: Raidat ovat liian pitkiä, jotta valinta voitaisiin toistaa.

en: Tracks sorted by name
fi: Raidat järjestetty nimen mukaan

en: Tracks sorted by time
fi: Raidat järjestetty ajan mukaan

en: Transcri&ption Toolbar
fi: &Transkriptiopalkki

en: Transcription
fi: Transkriptio

en: Transport
fi: Käyttö

en: Triangle
fi: Kolmio

en: Tri&m Audio
fi: Leikaa valinnan ulkopuolelta

en: Trim Audio
fi: Leikaa valinnan ulkopuolelta

en: Truncate Detected Silence
fi: Lyhennä havaittu hiljaisuus

en: Truncate Silence
fi: Lyhennä hiljaisuutta

en: Truncate Silence...
fi: Lyhennä hiljaisuutta...

en: Truncating Silence...
fi: Lyhentää hiljaisuutta...

en: Truncate to:
fi: Lyhennä arvoon:

en: Unable to determine
fi: Ei voitu päätellä

en: Unable to export
fi: Ei voida viedä

en: Unable to open genre file.
fi: Tyylilajitiedostoa ei voida avata.

en: Unable to open target file for writing
fi: Kohdetiedostoa ei kyetty avaamaan kirjoitusta varten

en: Unable to save genre file.
fi: Tyylilajitiedostoa ei voida tallentaa.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo History
fi: Kumoamishistoria

en: Unknown command line option: %s
fi: Tuntematon komentoriviparametri: %s

en: Up
fi: Ylös

en: Upper speed limit
fi: Ylempi nopeusrajoitus

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
fi: Käytä kentissä liikkumiseen nuolinäppäimiä (tai ENTERiä muokkauksen jälkeen).

en: Use LPC
fi: Käytä lineaarisen ennustuksen koodausta (LPC)

en: User settings:
fi: Käyttäjän asetukset:

en: Using Label/Track Name
fi: Käytetään merkin/raidan nimeä

en: Using block size of %ld
fi: Käytetään jakson kokoa %ld

en: Using:
fi: Käytetään:

en: Value
fi: Arvo

en: Variable
fi: Vaihteleva

en: Variable Speed:
fi: Vaihteleva nopeus:

en: Vocal I
fi: Ääni I

en: Vocal II
fi: Ääni II

en: Volume
fi: Määrä

en: Vorbis version mismatch
fi: Vorbis-versio ei käy

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
fi: WAV, AIFF, ja muut pakkaamattomat tyypit

en: &Waveform
fi: &Aaltomuoto

en: Wa&veform
fi: Aa&ltomuoto

en: &Waveform (dB)
fi: &Aaltomuoto (dB)

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
fi: WMA (versio 2) -tiedostot (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
fi: WMA-vientiasetukset

en: Wah Frequency Offset (%):
fi: Wah-taajuussiirtymä (%):

en: Wah frequency offset in percent
fi: Wahwah-taajuussiirtymä prosentteina

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
fi: Odota 5 sekuntia ja kaappaa päällimmäinen ikkuna/dialogi

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Waveform
fi: Aaltomuoto

en: Waveform (dB)
fi: Aaltomuoto (dB)

en: Waveform:
fi: Aaltomuoto:

en: Welcome to Audacity
fi: Tervetuloa käyttämää Audacityä

en: Welcome to Audacity version %s
fi: Tervetuloa käyttämään Audacityn versiota %s

en: Wet &Gain (dB):
fi: &Kaiun vahvistus (dB):

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: Wet O&nly
fi: Vain &tilava

en: Wheel-Rotate
fi: Rullanpyöritys

en: When importing audio files
fi: Tuoatessa äänitiedostoja

en: Where is %s?
fi: Missä on %s?

en: White
fi: Valkoinen

en: White Bkgnd
fi: Valkoinen tausta

en: Year
fi: Vuosi

en: You have only one unmuted Audio Track and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
fi: Sinulla on vain yksi mykistämätön ääniraita eikä sovellettavia 
    merkkejä, niinpä useaan äänitiedostoon vienti ei onnistu.

en: You must select a track first.
fi: Sinun on ensin valittava raita.

en: You will not be able to play or record audio.
fi: Et voi toistaa tai äänittää audiota.

en: Your project is currently self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    If you change the project to a state that has external dependencies on imported files, it will no longer be self-contained. If you then Save without copying those files in, you may lose data.
fi: Projekti on tällä hetkellä itsenäinen; se ei ole riippuvainen mistään 
    ulkoisesta äänitiedostosta. 
    
    Jos muutat projektin tilaan, jolla on ulkoisia riippuvuuksia tuotuihin tiedostoihin, se ei ole enää itsenäinen. Jos sitten tallennat projektin kopioimatta näitä tiedostoja, saatat menettää tietoja.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
fi: Viedyssä tiedostossa raitasi miksataan yhdeksi monokanavaksi.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
fi: Viedyssä tiedostossa raitasi miksataan kahdeksi stereokanavaksi.

en: Zoom
fi: Zoomaa

en: Zoom &Normal
fi: &Normaali

en: Zoom In
fi: Lähennä näkymää

en: Zoom Out
fi: Loitonna näkymää

en: &Zoom to Selection
fi: Lähennä &valintaan

en: Zoom Tool
fi: Zoomaustyökalu

en: Zoom in on Point
fi: Lähennä pisteeseen

en: Zoom in on a Range
fi: Lähennä alueeseen

en: Zoom out one step
fi: Loitonna yksi askel

en: by &Name
fi: &Nimen mukaan

en: by &Start time
fi: &Aloitusajan mukaan

en: bytes
fi: tavua

en: down
fi: alas

en: from
fi: Arvosta

en: hh:mm:ss
fi: tt:mm:ss

en: hh:mm:ss + milliseconds
fi: tt:mm:ss + millisekuntit

en: hidden
fi: piilotettu

en: labels.txt
fi: merkit.txt

en: left
fi: vasemmalle

en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: n/a
fi: ei arvoa

en: right
fi: oikealle

en: same as select tool
fi: sama kuin valintatyökalu

en: same as zoom tool
fi: sama kuin zoomaustyökalu

en: seconds
fi: sekuntia

en: spectrum.txt
fi: spektri.txt

en: to
fi: ->

en: to Track &End
fi: Raidan loppuun

en: to Track &Start
fi: Raidan alkuun

en: to Selection En&d
fi: Valinnan &loppuun

en: to Selection Star&t
fi: Valinnan &alkuun

en: true
fi: totta

en: up
fi: ylös
